روش تصور روی تخته ها؛ روشی برای تغییر سریع و موقت عادت ها

روش تصور روی تخته ها؛ روشی برای تغییر سریع و موقت عادت ها

روش تخته

در این جا میخواهم  شما را با یکی از موثرترین روش ها آشنا کنم. این روش، با کمک نیروی تصور، در صورت استفاده صحیح شما را در حل اکثر مشکلات یاری خواهد کرد، به ویژه آن گاه که بخواهید موقعیت ناخواسته ای را تغییر دهید، عادت ناپسندی مثل سیگار کشیدن را ترک کنید. یا نگرش خود را به شغل یا همنوعتان عوض کنید.

 

تخته سیاه و تخته سفید

برای به کار گیری این روش، نخست با کمک اعداد 7تا 1 و رنگ های هر یک از آنها، به مکان آرمیدگی ذهنی بروید و آن جا، برای قرار دادن دو تخته به طور عمودی و در کنار هم جایی فراهم آورید.

 • یکی از تخته ها چهارچوبی سیاه رنگ دارد.
 • تخته دیگر چهارچوبی سفید رنگ دارد.

با استفاده از نیروی تخیل، تصویر این دو تخته را در مکان آرمیدگی ذهنی طوری کار بگذارید که هر زمان خواستید، بتوانید آنها را در همان جایی که انتخاب کرده اید، ببینید.

سپس روی تخته ای که چهار چوب سیاه دارد، آنچه را که قصد تغییر دادنش را دارید، یادداشت کنید، مثلا اگر حسود هستید و میخواهید این خصلت را تغییر دهید، عادات رفتاری خود را با تمام جزئیات روی تخته سیاه بنویسید:

 • من بسیار شکاک هستم.
 • من نامه های همسرم را میخوانم.
 • من همیشه کیف دستی همسرم را وارسی میکنم.
 • هر وقت که همسرم برای پیاده روی یا خرید بیرون میرود، باید دقیقا به من بگوید با چه کسی ملاقات کرده است.
 • من حرف او را باور نمیکنم.

تمام عادات منفی مربوط به حسادت را با گچ روی تخته سیاه بنویسید و هنگام نوشتن تک تک کلمات را در برابر دیدگان ذهنی خویش ببینید، آن گاه به عقب برگردید و آن چه را که نوشته اید، بار دیگر بخوانید.

 

شکستن تخته سیاه

اکنون انزجار و خشم خود را بر سر آنچه نوشته اید خالی کنید و با خشم و غضب بسیار تخته را در هم بشکنید.

از دست ندهید :   ثروتمندترین زن ایران | پولدار ترین زن ایران از رتبه 1 تا 9

من در چنین مواردی  چکش سنگینی را که در مکان آرمیدگی ذهنی  به همین منظور آماده دارم، برمیدارم و تخته را خرد و خرده های آن را زیر پا با خشم و غضب له میکنم.

برای موفقیت تان بسیار مهم و تعیین کننده است که تخته در نهایت نفرت بشکند، زیرا با شکستن تخته ، عادت مورد نظر را از ذهن نیمه هوشیار خود پاک میکنید و در این راه، هرچه خشمگین تر باشید، نتیجه کار بهتر خواهد بود.

وقتی تخته کاملا در هم شکسته شد، به تدریج از خشم و غضب خود بکاهید و توجه خود را به تخته ای که چهار چوب سفید دارد، معطوف کنید.

 

برنامه های آتی روی تخته سفید

حال که میخواهید عادات مثبتی در آینده کسب کنید، بهتر است آنها را روی تخته یا چهار پوب سفید بنویسید.

مثلا بنویسید:

 • من به همسرم اعتماد دارم
 • دیگر هرگز از او نخواهم پرسید کجا بوده یا با چه کسی دیدار کرده است.
 • دیگر هرگز او را تحت نظر نخواهم گرفت
 • حرف همسرم را باور میکنم.

آنگاه به عقب برگردید و آن چه را که نوشته اید چندین بار بخوانید و احساس نیرومندی از عشق و علاقه قلبی خود را به آنچه نوشته اید همراه کنید و قوت یافتن  هرچه بیشتر این احساس را حس کنید. در ضمن آنقدر بلند بخوانید تا این احساس کاملا قوت بگیرد و شما تصویر رفتار جدید خود را در برابر خویش ببیند، سپس این تصاویر را کاملا به خاطر بسپارید و با احساس نیرومندی از خوشنودی همراه و تصور کنید که به هدف نایل شده اید. در واقع ذهن نیمه هوشیار شما نمیتواند میان واقعیت و مجاز تفاوت بگذارد و این تصاویر را به عنوان الگوی رفتاری جدید  دریافت خواهید کرد.

با این حال، بهتر است که شما آن را چندین بار تکرار کنید، زیرا تصاویر مثبت با هر تکرار، بیشتر به خاطر سپرده میشوند. شما تخته سیاه رفتار ناخواسته را در هم شکسته اید و در آینده تنها تخته سفید رفتار دلخواه را تصور میکنید.

از دست ندهید :   1 و تنها پیش نیاز برای موفقیت چیست؟

اگر در آینده هم خواستید مشکل دیگری را با استفاده از روش «تخته» حل کنید، بار اول از دو تخته استفاده کنید، سپس تخته سیاه (جنبه منفی مشکل) را بشکنید و تنها تخته سفید (جنبه مثبت مشکل یا به عبارت دیگر راه حل آن) را تصور کنید.

 

مشکل حل نشده

اکنون ممکن است مشکلی داشته باشید که راه حل آن را ندانید. در این مورد، مثل همیشه به مکان آرمیدگی ذهنی بروید و مشکل را با تمام جزئیاتش، شمرده و واضح، روی تخته سیاه بنویسید، سپس آن را چند بار آهسته بخوانید و آن گاه تصور کنید که راه حل مشکل شما روز بعد روی تخته سفید خواهد بود.

من این روش حل مشکلات را هر شب پیش از خواب به کار میبندم و تصور میکنم که هنگام بیدار شدن از خواب، راه حل را روی تخته سفید خواهم یافت. اگر چندین راه حل وجود داشته باشد، صبح روز بعد انتظار دارم، چندین  پیشنهاد روی تخته سفید ببینم. اگر از بین این راه حل ها نتوانم یکی را انتخاب کنم، روشم را تغییر میدهم. راه حل ها را شب هنگام روی تخته سیاه مینویسم و تصور میکنم که صبح روز بعد،بهترین راه حل روی تخته سفد نوشته خواهد شد.

تا به حال از این روش حل مشکلات ناامید نشده ام و میتوانم مطمئن باشم که هنگام برخاستن از خواب، تخته سفید را در برابر خود میبینم، البته با راه حل دلخواه ! گاهی لازم است پیش از آن که راه حل کارآمدی برای مشکلی بیابم، ابتدا آن را به چندین مشکل کوچکتر تجزیه کنم.

شما نیز میتوانید تمام مشکلات شخصی خود را با این روش حل کنید. به زودی تصور این که چطور تاکنون توانسته اید بدون به کار گیری این روش از پس حل مشکلات برآیید، برایتان دشوار خواهد شد.

از دست ندهید :   چرا ثروتنمدان با افراد مثبت و موفق در ارتباطند؟

 

روش تصور روی تخته ها؛ روشی برای تغییر سریع و موقت عادت ها

روش تصور روی تخته ها؛ روشی برای تغییر سریع و موقت عادت ها

 

مهم داشتن انگیزه و خواست قوی است

همیشه به این نکته بیندیشید؛ موفقیت مانند هر چیز دیگر در زندگی بهای خود را دارد. در این مورد، تنها داشتن مشکل کافی نیست، بلکه لازم است انگیزه کافی برای حل آن مشکل را داشته باشید.

 • انگیزه و خواست ضعیف، نتایج ضعیف به بار می آورد.
 • انگیزه و خواست قوی نتایج قوی به بار می آورد.

اگر انگیزه نیرومندی  برای حل مشکلی داشته باشید، انرژی لازم برای به کار گیری منظم این روش ها را نیز تولید میکنید و موفقیت شما حتمی است. هرگز مانند آن کشاورزی که میگفت: «خدای مهربان! به من محصول فراوان عطا کن تا من هم سال دیگر بذر بیفشانم!» فکر نکنید.

 

افکار تو، همان سرنوشت توست

«شوپن هاور» میگوید: « افکار تو سرنوشت توست» اگر شما دائما افکار منفی پرورش دهید، این افکار به تدریج شما را نابود خواهد کرد، اما اگر مثبت بیندیشید، این افکار، شما را سالم، توانگر و خوشبخت خواهد کرد.از این واقعیت بهره بگیرید که میتوانیم که میتوانیم افکارمان را با خواست هایمان همسو کنیم، افکار خویش را دائما در مسیر مثبت هدایت کنید.

خود و زندگیتان را بپذیرید، سرنوشت تان را به دست بگیرید و آن را مطابق با میل و خواسته خود شکل دهید. روش تخته نیز در این مورد خیلی به درد شما خواهد خورد.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 14 میانگین امتیاز: 2.9]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *