چگونه با تصویر سازی ذهنی لاغر و خوش اندام شویم؟

چگونه با تصویر سازی ذهنی لاغر و خوش اندام شویم؟

لاغری با کمک تصویر سازی ذهنی

رژیم های غذایی متعددی برای لاغری وجود دارد  که وجه مشترک همه آنها «تاثیر موقت» است. اگر تصمیم بگیرید که رژیم غذایی لاغری را با اراده ای آهنین  رعایت کنید تقریبا در هفته های اول لاغری موفق خواهید بود. با هر کاهش وزنی ابراز خوشحالی میکنید و خود را سبک تر و سرحال تر احساس میکنید و از روند لاغری خود احساس غرور میکنید، اما این روند طولانی نخواهد بود.
دکتر ال.کتکین پزشک، روانشناس و متخصص تغذیه این مطلب را در کتاب ارزشمند خویش به نام «بخور،بیندیش و لاغر شو.» به درستی به اثبات رسانده است. بدون همکاری ضمیر ناخودآگاه لاغری غیر ممکن است؛ ولی چرا؟

 

ثبت «نقشه» در ذهن نیمه هوشیار

در هر لحظه تعدادی سلول های بدن ما میمیرند و جای خود را به  سلول های دیگر میدهند که البته این چرخه بی هدف نیست  و بر اساس نقشه حساب شده ای صورت میپذیرد. ذهن نیمه هوشیار تصور مشخصی از بدنی که آن را در بر گرفته ، دارد و بر اساس همان نقشه عمل میکند.اگر آن نقشه برای چاق شدن طرح ریزی شده باشد  ذهن نیمه هوشیار پیوسته خواهد کوشید مطابق آن عمل کند.فرض کنید رژیم غذایی خاصی را شروع میکنید؛در این حال ذهن نیمه هوشیار «مصالح» کمی در اختیار دارد؛ لذا نخست اجازه میدهد که تمام وظایف بدن بی هیچ تغییری جریان داشته باشد و کمبود های بدن را از ذخایر حیاتی آن جبران میکند؛ در نتیجه سلول های چربی تجزیه میشوند  و وزن شما کاسته میشود.

 

«نقشه» تغییریافته

حتی اگر از این بابت ابراز خوشحالی کنید ذهن نیمه هوشیار شما درمیابد که ظاهر شما چندان با «نقشه» مطابقت نمیکند؛ لذا شروع به ذخیره کردن میکند و کار اندام های بدن را کاهش میدهد تا در شرایط کم غذایی بتوانند، طبق نقشه قبلی عمل کنند. نتیجه آن است که شما سریع تر خسته میشوید و زودتر احساس سرما میکنید با این که رژیم غذایی خود را با سخت گیری رعایت میکنید، افزایش وزن شما آغاز میشود.

نمونه بارز در این حالت، همسر یکی از فیلم سازان مشهور بود، او هنگامی که نزد من آمد کاملا ناامید بود. وی پرهیز کرده بود و رژیم های غذایی مختلف  را آزمایش کرده بود؛ اما پس از موفقیت اندک اولیه ، پی به اشتباه خود برده بود. او پاهای کلفتی داشت و هیج رژیم غذایی، هر چقدر هم سخت باشد ، تاثیری در لاغر کردن پا ندارد. بد نیست بدانید که زن زیبایی بود و میتوانست به سادگی با تمام هنرپیشگان جوان و زیبایی که همسرش هر روز با آنان سر و کار داشت، رقابت کند.تنها نقطه ضعف او پاهایش بود!

از دست ندهید :   یادگیری در موفقیت چقدر مهم است؟

 

چگونه با تصویر سازی ذهنی لاغر و خوش اندام شویم؟

چگونه با تصویر سازی ذهنی لاغر و خوش اندام شویم؟

پاهای باریک

من علت و معلول ها را برای او تشریح کردم و گفتم که اگر این تصویر را در ذهن نیمه هوشیار خود اصلاح کند، بار دیگر وزن کم خواهد کرد. برای دست یابی به این هدف، روش تصاویر مثبت، روش چشمه آب حیات و روش 3 ماهه را پیشنهاد کردم.

ابتدا لازم بود که تصویر دلخواهی از خودش با پاهای باریک بسازد. این تصویر ممکن بود عکس قدیمیش از روزگار خوش اندامی او باشد یا عکس تزئینی که مطابق میلش رتوش شده باشد. چون هرگز پاهال لاغر و ترکه ای نداشت؛ لذا راه حل دوم را برگزید.

هشت ماه بعد، بار دیگر، او را در جشن تولدی دیدم، باریک اندام و جذاب. برایم توضیح داد که روش های پیشنهادی را سرسختانه به کار گرفته است. در هفته های اول هیچ موفقیتی مشاهده نشده بود ؛ او استقامت ورزیده بود و پس از چند هفته، همان لاغری را که همیشه آرزویش را داشت، شده بود.

 

هماهنگ سازی تمام روش های لاغری

اگر قصد دارید که لاغر شوید، برای شما چند مثال درباره چگونگی به کار گیری هر یک از این روش ها می آورم:

 

روش تخته

نخست در مکان آرمیدگی ذهنی  خود روی تخته  سیاه  چیزهایی را که قصد دارید نخورید؛ مثلا شکلات، شیرینی و … یادداشت کنید؛ سپس روی تخته سفید آنچه در آینده بیشتر ترجیح خواهید داد نظیر سالاد،میوه و… (بسته به ذائقه تان) بنویسید؛سپس تخته سیاه و غذاهای چاق کننده را با نفرت بسیار در هم شکنید . آنچه را که روی تخته سفید یادداشت کرده اید، خوب به خاطر بسپارید.

 

روش تصاویر مثبت

نخست بر اساس یکی از عکس های دوران جوانی و یا عکس های تزئینی، تصویر دلخواهی از خود بسازید.حتی میتوانید تصویر چهره خود را روی اندامی ورزیده و مناسب، بچسبانید و آن عکس را تماشا کنید تا جایی که بتوانید حتی با چشمان بسته نیز در هر زمان که بخواهید، آن را با تمام جزئیاتش، آشکارا در برابر دیدگان ذهنی خویش ببینید. این کار را حتی هنگام  کار و درست موقعی که به آن می اندیشید تمرین کنید. لحظه ای چشمان خود را ببندید و ببینید که آیا عکس مورد نظر بی درنگ در برابر دیدگان ذهنی شما، اشکار میشود یا نه؟

 

مکان آرمیدگی ذهنی

هر بار که به مکان آرمیدگی ذهنی میروید، خود را در انجا در سیمای جدیدتان در حال پرسه زدن ببینید.، با علاقه بسیار این تصویر را تماشا کنید و اجازه دهید تا جایی که ممکن است، تاثیر خود را بگذارد. در آنجا خود را با اندامی باریک در حال فعالیت های مختلف و متفاوت ببینید. از داشتن چنین اندام باریکی احساس افتخار و سپاس در خود پدید آورید.

از دست ندهید :   سخنان بزرگان جهان در مورد موفقیت | 16 جمله متحول کننده!

تصور کنید که همسرتان شما را با مهر و علاقه در آغوش میگیرد و به شما میگوید از این بابت که دوباره زیبا شده اید، خوشحال است. بشونید که آشنایانتان تحسین و شگفتی خود را از اندام متناسب شما ابراز میکنند.

 

روش چشمه آب حیات

به مکان ارمیدگی ذهنی -جایی که چشمه آب حیات خود را بنا نهاده اید– بروید. بار اول خود را ببینیند که با اندامی نامتناسب وارد چشمه میشوید و سپس به آهستگی از آن خارج میشوید؛ در حالی که باریک اندام شده اید: درست مانند عکس جدیدتان.همچنان که باریک اندام هستید چند بار دیگر وارد چشمه شوید. خود را هرگز چاق نبینید و این تصویر را برای همیشه از یاد ببرید: بنابراین لاغر اندام وارد چشمه میشوید و لاغر تر از آن بیرون می آیید و پس از هر بار آب تنی لاغرتر میشوید. همچنین احساس میکنید که سبک تر و پرتحرک تر میشوید. خود را ببینید که بی زحمت میتوانید کارهایی بکنید که اکنون برایتان غیر ممکن یا دشوار است. در مکان آرمیدگی ذهنی تان به اطراف بروید و بالا و پایین بپرید و از احساس عالی سبک بودن لذت ببرید.

 

روش 3 ماهه

تاثیر روش های دیگر را با به کار گیری روش 3 ماهه، تقویت و پایدار کنید. به  این بیندیشید که این وضعیت نامطلوب در طول سالها پدید امده است: بنابراین دست کم چند ماهی به خود فرصت دهید تا خود را همانطور که میخواهید تغییر دهید.

 

رمز خوش اندامی

با به کارگیری این روش ها، به راز و رمز داشتن اندامی  متناسب دست خواهید یافت. حال علت و معلول را میشناسید و میدانید که چرا تلاش هایی  که تاکنون کرده اید با ناکامی یا موفقیت کمی همراه بوده است.از امکانات جدید استفاده کنید: زیرا ممکن است به زندگی شما معنای تازه ای ببخشد مانند ان چه برای «ریتا» خدمتکار سابق ما رخ داد.

 

داستان ریتا

او فقط حدود یکسال پیش ما ماند و همیشه بدخلق و مدام در حال شکم چرانی بود. با این که بیست و شش سال داشت، خیلی چاق مینمود. به نظر میرسید که از این بابت ناراحت نبود. باری، از قضای روزگار او عاشق مرد عکاسی شد. او جوان دوست داشتنی و خوبی بود که چند بار در مهمانی ها با هم بودند؛ اما به یک باره ناپدید شد. هر کس میتوانست بی درنگ دریابد که ریتا گرفتار عشق کسی شده است . زیرا دیگر مطابق مد لباس میپوشید و هرروز  به ارایشگاه میرفت؛ اما ظاهرا تلاش او بی فایده بود؛ زیرا شب ها -ساعات بیکاری اش بود– غمگین و ناراحت در اتاق مینشست و از بیرون رفتن خودداری میکرد.

از دست ندهید :   استفاده از قانون جذب کائنات برای رسیدن به آرزوها

روزی از او پرسیدم آیا میتواند در دوره آموزشی من طریقه وزن کم کردن را بیاموزد؟ چون پیش از آن هیچ علاقه ای به کارم نشان نداده بود، نخست روش های مختلف را برایش تشریح و به او پیشنهاد کردم که در دوره بعدی شرکت کند.

ریتا از این بابت به وجد آمده بود.. به ندرت چنان شاگرد تیزبینی داشته ام. مجبور بودم به تمام پرسش های او پاسخ بدهم. او نمیتوانست به اندازه کافی درباره امکانات اعجاب آور روش تصویر سازی ذهنی بشنود و گویا تصمیم گرفته بود، هر چه سریعتر مورد پسند مرد جوان واقع شود !  این خود انگیزه ای قوی بود. او عادات غذایی اش را کاملا تغییر داده بود و خوردن غذاهای چرب  و شیرین ره به کلی کنار گذاشته بود.

پس از چند هفته اولین نشانه های موفقیت آشکار شد. چند کیلو وزن کم کرده بود و لباس هایش برایش گشاد شده بودند؛ افزون بر آن، در خود نیز تغییرات مثبتی ایجاد کرده بود. از کج خلقی  سابق دیگر اثری نبود و هنگام کار همیشه لبخند بر لب داشت.

در این میان، تمام اعضای خانواده من  تغییرات چشم گیر ریتا را با کنجکاوی دنبال میکردند. همه میخواستیم ببینیم که ایا تلاش های ریتا با موفقیت همراه است یا نه. ریتا هرگز از مرد عکاس حرف نمیزد و هر وقت بیکار بود، فقط غیبت میکرد! تا آن که سرانجام پس از چند هفته، ما را غافلگیر کرد. به راستی انتظار چنین چیزی را نداشتیم، ولی میتوانستیم او را به خوبی درک کنیم و در خوشحالیش شریک باشیم.

او از طریق یکی از دوستانش با نویسنده مشهوری اشنا شده بود. گویا هر دو در نگاه اول، عاشق یکدیگر شده بودند. البته  وی گاهی برایمان از سویس –جایی که با شوهرش زندگی میکند و از زندگی جدیدش لذت میبرد– نامه میفرستد.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 96 میانگین امتیاز: 2.7]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *