معجزه ی تنفس (قسمت اول)

تنفس درمانی

کسی که بلند ترین نفس را دارد برنده است

بشر میتواند چند هفته ای را بی غذا سپری کند و دو روز بدون آب طاقت بیاورد، اما بدون هوا چند دقیقه بیشتر زنده نمیماند. بر همین باور،میبینیم که نفس کشیدن تا چه حد در زندگی ما اهمیت دارد و تنفس ناقص در دراز مدت ممکن است چهه اختلالات و بیماری هایی به وجود آورد. این علم، جدید نیست. طب سنتی چینی و هندی در این باره بحث و تمرینات تنفسی  دقیقی تجویز کرده اند که با معیارهای دانش امروز بسیار موثر هستند. این واقعیت که تنفس جدید یک هنر است، رفته رفته جای خود را در دنیای غرب باز میکند. این که آیا ما بر این هنر داریم یا نه و اگر داریم تا چه اندازه، تعیین کننده کارآیی و تندرستی ما و افزون بر آن تا حد زیادی نشانگر تکامل ذهنی ماست.

در هندوستان برای رسیدن به ارزشمند ترین حالات روحی و روشن بینی و در پی آن، هدایت جریان نیروهای زندگی، تمرین تنفس شمرده و آگاهانه به اجرا در می اید.

 

اثبات این مطلب با نوک انگشتان

با آزمایش زیر پی میبرید که  کدام نیرو های نهفته را میتوان با تنفس صحیح بیدار کرد:

شخصی روی تختی  که از هر دو طرف آزاد است دراز میکشد . چهار نفر در اطراف شانه ها و زانوهای فرد مورد آزمایش می ایستند، آن گاه هر کدام انگشت نشانه خود را زیر بدن شخثص قرار میدهند و سپس  هر پنج نفر، یکنواخت و هماهنگ سه بار عمل دم و بازدم را انجام میدهند و در چهارمین دم، همزمان فرد دراز کشیده را بلند میکنند. اگر هر پنج نفر به طور همزمان نفس بکشند، فرد مورد آزمایش با سهولت حیرت انگیزی روی نوک انگشتان  بلند میشود.

همین آزمایش را میتوان  در حالی که فرد روی صندلی نشسته است، انجام داد. در چهارمین عمل دم همزمان، هر چهار نفر، فرد نشسته را به همراه صندلی به آسانی بلند میکنند.

از دست ندهید :   مسئولیت پذیری و نقش آن در کسب ثروت!

 

معجزه ی تنفس (قسمت اول)

معجزه ی تنفس (قسمت اول)

طریقه صحیح تنفس

تنفس صحیح به ما قدرت انجام کارهای  باورنکردنی را میدهد، اما چگونه میتوان به درستی تنفس کرد؟

 

  • همیشه عمل دم و بازدم را از بینی انجام دهید. فقط هنگام فعالیت بدنی، باید هوایی را که از طریق بینی به درون ریه ها کشیده شده، از راه دهان خارج کرد. مرحله انتقالی تنفس بینی به دهان به طور خودکار انجام میشود. هنگامی که آهنگ تنفسی شما به وضع عادی برگشت، بار دیگر با بینی نفس بکشید. تنفس دائم با دهان  بافت مخاطی را به کلی خشک و شما را مستعد ابتلا به سرماخوردگی و بیماری های مسری میکند.
  • به تعداد کمتر، اما عمیق تر نفس بکشید. هوا را به آهستگی و به طور یکنواخت درون ریه ها بکشید، چند ثانیه ای مکث کنید و سپس به همان آهستگی و یکنواختی هوا را از داخل شش ها خارج سازید و پس از عمل بازدم نیز چندثانیه ای تا تنفس بعدی صبر کنید. ضمن این کار هرگز هوا را نگه ندارید، بلکه هنگام دم -به رغم آنکه شش ها پر هستند– بی هیچ فشاری عمل دم را ادامه دهید و هنگام بازدم -به رغم آنکه شش ها خالی هستند یا خالی به نظر می آیند– عمل بازدم را ادامه دهید.
  • طوری نفس بکشید که هنگام دم و بازدم، تنها شکم شما حرکت کند. هوا را ببلعید و پر شدن شکمتان را از هوا احساس کنید. تنفس عمیق از راه دهان بی ارزش است و افزون بر آن  ممکن است بسیار مضر نیز باشد. هنگام نفس کشیدن نباید هیچ گونه تحرکی را احساس کنید، بلکه این کار، باید به آرامی و بی وقفه صورت گیرد. هنگام دم و بازدم، نباید فشاری وارد کنید.
  •  طریقه صحیح نفس کشیدن را روزانه چندین بار و هربار به مدت 10 دقیقه تمرین کنید. در این مدت، میتوانید نفس کشیدن خود را فراموش کنید. تصور کنید که عمیق و آرام نفس میکشید، سپس این کار را به دستگاه خودکار خودتان واگذار کنید.
از دست ندهید :   چگونه عادت کنیم که برنده باشیم؟!

 

با عمل دم تندرستی را استنشاق کنید

تصور کنید که با هر تنفس تندرستی را درون ریه ها میکشید و هر آنچه را که شما را بیمار میکند، بیرون میرانید. به خوبی احساس کنید که جسمتان کاملا از تندرستی پر و از تمام مواد بیماری زا پاک میشود تا جایی که تمام بدنتان لبریز از تندرستی است.مهم نیست که شما تصویر تندرستی را چگونه مجسم کنید، مهم آن است که خود را کاملا سالم ببینید. به این منظور، عکس روزگار سلامتی و خوشبختی را مدتی طولانی تماشا کنید تا جایی که بتوانید آن را با چشمان بسته آشکارا ببینید.حتی میتوانید در برابر دیدگان ذهنی خویش نگه دارید تا بار دیگر، احساس تندرستی و نیرویی که در آن وضعیت داشتید به تن و جان شما بازآید. ضمن این کار، درست تنفس کنید. به خوبی حس کنید که تندرستی شما با هر تنفس ژرفا و پایداری بیشتری میابد.

 

طریقه دم صحیح

همیشه شمرده و یکنواخت هوا را به درون ریه ها بکشید. مدت دم و بازدم باید همواره یکسان باشد. همیشه راحت و آسوده ، نفس بکشید. هنگام دم سر را با ملایمت به عقب حرکت دهید. پیش از هر کاری، عمل دم را آگاهانه انجام دهید.شش ها و حتی تمام وجودتان را با نیروی حیات بخش نفس پر کنید و با هر بار تنفس، تندرستی ، نیرو و نشاط فزاینده را حس کنید.

 

طریقه صحیح  نگه داشتن نفس

همیشه نفس خود را راحت و آزاد نگه دارید. هرگاه دم عمیقی کشیدید و شش هایتان پر شد، باز بی هیچ زحمتی به نفس کشیدن ادامه دهید. نگه داستن نفس هرگز نباید با زور و فشار همراه باشد.

از دست ندهید :   مقدمه ای بر ان ال پی ( NLP )

همیشه نیمی از زمان لازم برای دم و بازدم را صرف نگه داشتن نفستان کنید، بنابراین اگر به اندازه 8 ضربان قلب عمل دم و به همان میزان، عمل بازدم را انجام دهید، تنها به اندازه 4 ضربان قلب هوا را نگه دارید.

نفس خود را آگاهانه نگه دارید و ضمن این کار احساس کنید که تاثیر شفابخش تنفس، هنگام نگه داشتن نفس در تمام بدنتان انتشار میابد و شما با این کار آرام و استوار میشوید.

 

طریقه بازدم صحیح

بازدم صحیح بسیار مهم است، زیرا آنان که عمل بازدم را به درستی انجام دهند، میتوانند دم را عمیق تر بکشند و شش ها را با هوای تازه پر کنند.

توجه داشته باشید که طول دم و بازدم یکسان باشد.

بازدم را نه به صورت ضربه ای ، بلکه مانند دم آرام و یکنواخت انجام دهید.اگر کار طاقت فرسایی دارید، نفستان هنگام دم و بازدم، نباید صدا دار باشد، مگر آنکه بازدم با یک حرف همراه باشد.

 

شما دوست عزیز همراه و دوست داشتنی وبسایت خودباور میتوانید قسمت دوم این مقاله را با کلیک بر روی “معجزه ی تنفس (قسمت دوم)” مطالعه کنید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 14 میانگین امتیاز: 2.4]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *