معجزه ی تنفس (قسمت دوم)

معجزه ی تنفس (قسمت دوم)

این مقاله قسمت دوم از مقاله “معجزه ی تنفس” با موضوع تنفس درمانی است. شما دوست عزیز همراه و دوست داشتنی وبسایت خودباور میتوانید قسمت اول این مقاله را با کلیک بر روی “معجزه ی تنفس (قسمت اول)” مطالعه کنید.

 

بازدم همراه با یک صدا

در این جا بازدم بی صدا و بازدم صدا دار را از یکدیگر تفکیک میکنیم. بازدم بی  صدا تاثیر آرام بخش دارد، درحالی که  بازدم صدا دار خاصیت فعال کنندگی دارد. اگر بازدم با صداهای خاصی همراه باشد، تاثیر آن فرق میکند، زیرا هر صدایی بر ناحیه خاصی از بدن اثر میگذارد. در زیر صداهای مهم آمده است:

  • «آ» – بازدم همراه با صدای «آ» بدن را وانهاده و آرام میکند. همزمان تمام محدوده شکم با ماساژ ارتعاشی  ملایمی فعال میشود.
  • «اِ» – بازدم همراه با صدای «إ» ناحیه گردن و غده تیروئید را میساژ میدهد. این کار به رفع گرفتگی صدا کمک و بدن را در برابر انواع سرماخوردگی مقاوم میکند.
  • «ها» – بازدم همراه با صدای «ها» بی قراری را برطرف میکند و با تاثیر مستقیم  روی شش ها، به رفع نارسایی تنفسی کمک میکند.
  • «نی» – بازدم همراه با صدای «نی» خون رسانی به مغز را افزایش میدهد و امکان تمرکز را تسهیل میکند.
  • «اَ» – بازدم همراه با صدای «اَ» شش ها را پاک و تقویت میکند و بر قدرت جذب اکسیژن می افزاید. این گونه بازدم برای تمام امراض ریوی مفید واقع میشود.
  • «او» – بازدم همراه با صدای «او» تاثیر مسنقیمی روی معده دارد و فشار خون را افزایش میدهد.

بازدم همراه با یکی از صداهای یاد شده  ممکن است در حالت استثنایی بسیار موثر باشد؛ از این رو با احتیاط شروع به تمرین کنید و کم کم بر مدت و شدت هر کدام  از تمرینات بیفزایید. در این میان تنفس منظم بسیار مهم است.

از دست ندهید :   هیپنوتیزم چیست؟

تنفس صحیح تمام اندام های بدن را پاک و تقویت میکند و به ذهن طراوت و نشاط  میبخشد. این تاثیر ناخوشایند با تنفس کامل و منظم ، سه تا چهار برابر افزایش میابد.

معجزه ی تنفس (قسمت دوم)

معجزه ی تنفس (قسمت دوم)

تنفس کامل و هماهنگ ضربان قلب

تاثیر تنفس کامل تنها زمانی حاصل میشود که ما ریتم تنفس خود را با ریتم قلبمان  هماهنگ کنیم. برای این کار، میتوانید هماهنگی را با لمس کردن نبض هنگام تنفس برقرار کنید؛ اما اگر آزادتر نفس بکشید. ضربان قلب خود را  بدون کمک گرفتن از این روش در تمام بدن به  ویژه شکم احساس  خواهید کرد.

ابتدا عمل بازدم و به اندازه  6 ضربان کامل قلب، عمل دم را انجام دهید؛ سپس به اندازه 3 ضربان کامل قلب، هوا را نگه دارید؛ به گونه ای که بدون وارد آوردن هیچ فشاری؛ بتوانید عمل دم را ادامه دهید. آن گاه به اندازه 6 ضربان کامل قلب به طور یکنواخت  عمل بازدم را انجام دهید. بار دیگر به اندازه 3 ضربان قلب درنگ کنید و آنگاه بار دیگر عمل دم بعدی را شروع کنید.

 

ریتم انفرادی

پس از مدت کوتاهی شما قادر خواهید بود ریتم تنفس خود را به 4-8 ،4-8 گسترش دهید؛  یعنی 8 ضربان قلب دم، 4 ضربان قلب مکث، سپس 8 ضربان قلب بازدم و مجددا 4 ضربان قلب مکث.

این ریتم تنفسی برای اغلب مردم مناسب است؛ اما اگر ورزش کار هستید، احتمالا ریتم 5-10 ،5-10  یا حتی 6-12 ،6-12 برایتان بهتر است. میتوانید ریتم تنفسی خود را بیابید و روزانه چندین بار و هر بار به مدت 10 دقیقه و در صورت امکان در هوای آزاد، تمرین نمایید. پس از گذشت چند دقیقه ، احساس آرامش و نشاط خواهید کرد؛ افزون بر این در انواع  سرماخوردگی تقریبا مصون خواهید شد.

هنگام تحرکات کوتاه مدت بدنی، میتوانید روش تنفس سریع را نیز به کار گیرید. ابتدا با ریتم معمولی (4-8 ،4-8)نفس بکشید؛ پیش از تحرک بدنی سه تا شش بار به تندی عمل دم و بازدم را با سرعتی که بتوانیدبگویید «دم، بازدم، دم، بازدم» انجام دهید. در پایان، یک بار عمل دم را انجام میدهید. با این کار در بهترین شرایط  بدنی قرار خواهید گرفت و میتوانید تا 20 درصد بر کارایی خود بیافزایید.

از دست ندهید :   چگونه با قدرت بی انتها هماهنگ باشیم؟

 

تنفس عضوی

ریتم تنفس و تخیل

پس از تسلط یافتن بر تنفس کامل و هماهنگ لازم است  بیاموزید که تاثیر شفا بخش تنفس را متوجه تک تک  نقاط و اندام های بدن کنید. این کار در نگاه اول شاید غیر ممکن به نظر آید. مرتاضان هندی هزار سال است  که بر این هنر تسلط دارند. آنها با قوه تخیل به این هنر دست یافته اند. ما نیز از نیروی اعجاب آور تخیل استفاده میکنیم تا تنفس خود را به هر مسیری که میخواهیم سوق دهیم.

فرض کنید زانو درد دارید. در این حالت ، میتوانید درد را در عرض چند دقیقه مهار و افزون بر آن، درمان اساسی را تسریع کنید. برای این کار، نخست به مکان آرمیدگی ذهنی بروید آرام و یکنواخت نفس بکشید و تصور کنید که هر بار تنفس، تندرستی و شفا در زانوی شما جریان میابد. تصور کنید که که هنگام بازدم درد و هر آنچه که شما را بیمار میکند، از بدنتان خارج میشود. غالبا درد پس از 3 تا 4 بار تنفس از بین میرود؛ اما لازم است این تمرین را حدود 10 دقیقه انجام دهید تا بتوانید زانوی خود را بدون درد و سالم در برابر دیدگان ذهنی خویش ببینید.

در مورد دردهای شدیدتر -که اغلب پس از خدود نیم ساعت باز  میگردد- لازم است که حتما به پزشک مراجعه کنید؛ زیرا نباید فراموش کنید که درد به منزله اعلام خطر است و بدن با ارسال آن میخواهد ما را متوجه اختلالی کند. گاهی ممکن است بیماری آن قدر پیشرفت کرده باشدکه دیگر  به آسانی قادر به رهایی از چنگ آن نباشیم.

از دست ندهید :   درمان نازایی با کمک تصویر سازی ذهنی

اگر در طول درمان به این تمرینات ادامه دهید،  به تلاش های پزشکی در درمان بیماری کمک فراوانی میکنید.

برای خانم ها جالب توجه خواهد بود که بدانند با استفاده از این روش، میتوانند ظاهر خود را آراسته تر سازند؛ زیرا با این روش، می توان از دست چین و چروک های صورت  تا حد زیادی خلاص شد. این امر سبب میشود که شخص چوان تر به نظر بیاید و به این ترتیب، خود را بسیار جوان تر احساس کند.

اگر شما رنگ پریده به نظر بیایید، میتوانید سرخی نشاط آوری در سیمای خود پدید آورید. عکس این مطلب نیز صادق است؛ یعنی سرخی شرمناکی را نیز به سادگی میتوانید برطرف کنید. اگر بی اختیار سرخ میشوید، میتوانید آن را با تنفس کامل و هماهنگ از بین ببرید.

 

تاثیر نقطه ای

این روش را تا جایی که بتوانید نفس خود را متوجه هر نقطه دلخواه کنید، تمرین کنید. (تاثیر نقطه ای). شما در این نقطه ابتدا تاثیری حرارتی -که ناشی از جریان پرفشار خون به این نقطه است- و پس از چند دقیقه، خنکای مطبوعی را احساس میکنید. هرگاه به این حالت دست یافتید، بدانید که بر این روش مسلط شده اید.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 4 میانگین امتیاز: 2.8]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *