چرا بیش از نیاز خرید میکنیم؟

چرا بیش از نیاز خرید میکنیم؟

وقتی در تنگنا قرار می گیریم ، به دنبال آرامش می گردیم . درست یا غلط به سراغ خرید کردن می رویم چرا که کمتر فعالیتی را به اندازه خرید کردن ، آرامش بخش می یابیم . دلیل ما هم برای مطرح کردن این بحث بررسی همین موضوع است.

همان قدر که خرید کردن می تواند آرامش بخش باشد ، می تواند مانع آرامش نیز باشد . چرا که میل به داشتن چیزهای مختلف را تحریک می کند و این میل و اشتیاق لزوما آرامش را به دنبال ندارد . علاوه بر این ما اشتیاقی به داشتن مجدد چیزهایی که داریم ، نشان نمی دهیم بلکه این میل به داشتن از احساس کمبود یا فقدان چیزی نشات می گیرد . تمایل می تواند فرد را بی تاب کند و وقتی به آن دچار شود ، تمرکز بر روی خیلی چیزهای دیگر برایش دشوار می شود.

در آیین بودائیسم ، این موضوع به مراتب بدتر است . بودائیسم بر 4 حقیقت مقدس استوار است . اول اینکه در دنیا ریاضت وجود دارد و دوم آن که تمام ریاضت ها ناشی از خواسته های ماست . وسواس مصرف گرایی غربی ما را به این فکر می اندازد که خواستن ، پیش نیاز داشتن است . اما با توجه به این اصلاحیه ی شرقی ، خواستن تنها باعث رنج کشیدن ما می شود . وقتی به آنچه احتمالا بدست خواهیم آورد ، فکر کنیم ، این خواستن ما را از زندگی کردن در حال بازمی دارد و علاوه بر این از خود بی خودمان می کند. نیروانا ( دنیای روشن فکری بودائیسم) نیز  یعنی خاموش کردن شعله های تمایلات.

از دست ندهید :   ثروتمندان با ترس چه رابطه ای دارند؟

پاسخ بودا به رنج ناشی از این خواستن ها ، رها کردن آینده است . درواقع باید بیخیال آنچه که همین حالا اینجا نیست شد . از این رو در تمرین های مدیتیشن هم ، برخلاف باور عمومی ، چیزی که هست را به ذهن وارد و آنچه که نیست را از ذهن بیرون می کنیم . این کار یک ثبات عظیم را به همراه دارد اما پیچیدگی ای نیز در آن وجود دارد . زیگموند فروید ایده نیروانا را تحلیل کرد و نتیجه آن را این گونه بیان کرد : آرامش عظیمی که به دنبال متوقف کردن خواستن حاصل می شود ، به ندرت قابل تفکیک از اینرسی و مرگ است . به عقیده فروید ، تمایل ، یک محرک نهان در پس هر دستاوردی است . و همین موضوع صلح و آرامش نیروانا را برآورده می کند .

چرا بیش از نیاز خرید میکنیم؟

چرا بیش از نیاز خرید میکنیم؟

بعد از همه آنچه گفته شد ، بیاید به موضوع خرید کردن برگردیم . حالا می توان گفت که آنچه که ما به آن تمایل داریم آن کفش های پشت ویترین نیستند ، بلکه آن احساس راحتی خیال بعد از داشتن یک دستاورد است که با ارضای تمایلاتمان مرتفع می شود . به عبارت دیگر خواستن ، یعنی اینکه بخواهیم به مرحله ای برسیم که دیگر نخواهیم (میل رسیدن به اغتنا) . نخواستن به مراتب احساس بهتری نسبت به خواستن دارد چرا که شما را به سادگی موجودیت می بخشد . آرامشی که از خریده شدن چیزی بر می خیزد ، می تواند با خریدن آن با قیمت های مناسب تر هم به دست بیاید. پس به تمایلاتتان اجازه ندهید که همان اول ،دست به کار شوند.

از دست ندهید :   زندگی مالی تان به کدام سو می رود؟
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *