چرا بیش از نیاز خرید میکنیم؟

چرا بیش از نیاز خرید میکنیم؟

وقتی در تنگنا قرار می گیریم ، به دنبال آرامش می گردیم . درست یا غلط به سراغ خرید کردن می رویم چرا که کمتر فعالیتی را به اندازه خرید کردن ، آرامش بخش می یابیم . دلیل ما هم برای مطرح کردن این بحث بررسی همین موضوع است.

همان قدر که خرید کردن می تواند آرامش بخش باشد ، می تواند مانع آرامش نیز باشد . چرا که میل به داشتن چیزهای مختلف را تحریک می کند و این میل و اشتیاق لزوما آرامش را به دنبال ندارد . علاوه بر این ما اشتیاقی به داشتن مجدد چیزهایی که داریم ، نشان نمی دهیم بلکه این میل به داشتن از احساس کمبود یا فقدان چیزی نشات می گیرد . تمایل می تواند فرد را بی تاب کند و وقتی به آن دچار شود ، تمرکز بر روی خیلی چیزهای دیگر برایش دشوار می شود.

در آیین بودائیسم ، این موضوع به مراتب بدتر است . بودائیسم بر 4 حقیقت مقدس استوار است . اول اینکه در دنیا ریاضت وجود دارد و دوم آن که تمام ریاضت ها ناشی از خواسته های ماست . وسواس مصرف گرایی غربی ما را به این فکر می اندازد که خواستن ، پیش نیاز داشتن است . اما با توجه به این اصلاحیه ی شرقی ، خواستن تنها باعث رنج کشیدن ما می شود . وقتی به آنچه احتمالا بدست خواهیم آورد ، فکر کنیم ، این خواستن ما را از زندگی کردن در حال بازمی دارد و علاوه بر این از خود بی خودمان می کند. نیروانا ( دنیای روشن فکری بودائیسم) نیز  یعنی خاموش کردن شعله های تمایلات.

از دست ندهید :   5 گام برای اعتماد هوشمندانه

پاسخ بودا به رنج ناشی از این خواستن ها ، رها کردن آینده است . درواقع باید بیخیال آنچه که همین حالا اینجا نیست شد . از این رو در تمرین های مدیتیشن هم ، برخلاف باور عمومی ، چیزی که هست را به ذهن وارد و آنچه که نیست را از ذهن بیرون می کنیم . این کار یک ثبات عظیم را به همراه دارد اما پیچیدگی ای نیز در آن وجود دارد . زیگموند فروید ایده نیروانا را تحلیل کرد و نتیجه آن را این گونه بیان کرد : آرامش عظیمی که به دنبال متوقف کردن خواستن حاصل می شود ، به ندرت قابل تفکیک از اینرسی و مرگ است . به عقیده فروید ، تمایل ، یک محرک نهان در پس هر دستاوردی است . و همین موضوع صلح و آرامش نیروانا را برآورده می کند .

چرا بیش از نیاز خرید میکنیم؟

چرا بیش از نیاز خرید میکنیم؟

بعد از همه آنچه گفته شد ، بیاید به موضوع خرید کردن برگردیم . حالا می توان گفت که آنچه که ما به آن تمایل داریم آن کفش های پشت ویترین نیستند ، بلکه آن احساس راحتی خیال بعد از داشتن یک دستاورد است که با ارضای تمایلاتمان مرتفع می شود . به عبارت دیگر خواستن ، یعنی اینکه بخواهیم به مرحله ای برسیم که دیگر نخواهیم (میل رسیدن به اغتنا) . نخواستن به مراتب احساس بهتری نسبت به خواستن دارد چرا که شما را به سادگی موجودیت می بخشد . آرامشی که از خریده شدن چیزی بر می خیزد ، می تواند با خریدن آن با قیمت های مناسب تر هم به دست بیاید. پس به تمایلاتتان اجازه ندهید که همان اول ،دست به کار شوند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *