چرا عذر خواهی کردن برایمان سخت است؟

چرا عذر خواهی کردن برایمان سخت است؟

عذر خواهی کردن در عین حال که امری پر چالش است ، فوق العاده مهم و تاثیر گذار بر روابط تعیین کننده زندگی ماست.در فرهنگ ما که اخیرا با خودشیفتگی همراه شده، افراد به طور فزاینده ای از بهانه و عذر خواهی برای رهایی از تنگنای مشکلات بهره می گیرند. دیگر اثری از آن عذرخواهی قدیمی و خالصانه نیست و جای آن را توجیه خود و نادیده گرفتن حقایق گرفته تا جایی که خودمان هم باور کنیم مقصر نیستیم.

چرا عذر خواهی کردن برایمان سخت است؟

چرا عذر خواهی کردن برایمان سخت است؟

چه بلایی بر سر گفتنببخشید آمده؟

در کتابی تحت عنوان “اشتباهی شده(اما من در آن دخیل نبوده ام)” دلیل اینکه چرا ما عقاید احمقانه مان ، تصمیمات اشتباه مان و یا رفتارهای آراردهنده مان را توجیه می کنیم بیان شده است. روانشناسان اجتماعی، ریشه های این خود توجیه کردن ها را توضیح می دهند. آن ها ناهماهنگی های آزاردهنده را نتیجه تعارض میان عملکرد و تصویر ذهنی مان از خودمان، می دانند. چرا که این امر باعث درهم شکستن تصور شناختی شخص از خودش می شود.به عنون مثال فرد خود را شخصیت باهوش و جذاب شرکت خود میداند و از سوی دیگر خود را مسئول فاجعه ای زیست محیطی و انسانی می داند. هضم این 2 دیدگاه متناقض نیازمند یک خود توجیه کنندگی قوی است. به عنوان مثال پاسخ فرد به خودش برای رسیدن به آرامش این است: من مسئول آن بخش نبودم و یا من از آن عملیات مطلع نبودم پس تقصیر من نیست.

از دست ندهید :   طرح کلی یک ذهن موفق

این خود توجیه کنندگی واکنش طبیعی ما به تنش حاصل از این نا هماهنگی هاست.

اما این راهکار همه را آرام نمی کند چرا که دیگران احتمالا هنوز عصبانی اند. علاوه بر این کاهش دادن ناراحتی دیگران تلاش بسیاری را می طلبد. درحالی که ما بیشترین انرژی ذهنی و فیزیکی خود را صرف آرام کردن خودمان می کنیم.

همواره به خاطر داشته باشیم ؛ عدم توانایی پذیرش مسئولیت شکست می تواند فرد را در منفورترین جایگاه قرار دهد.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *