چگونه با سرمایه گذاری درست ثروتمند شویم؟

چگونه با سرمایه گذاری درست ثروتمند شویم؟

سود یعنی درآمد منهای هزینه های کسب و کارتان در مسیر حرکت از درآمد به سمت سود چالشی به نام سرمایه گذاری وجود دارد که کم و بیش همه ما تجربیاتی از سرمایه گذاری داریم اما شیوه صحیح و معقول سرمایه گذاری چیست؟
قسمت های قبل این سری مقالات جذب ثروت را میتوانید به ترتیب در لینک های “ثروتمندی را از اینجا شروع کنید!“، “قوانین مالی بیرونی و درونی“، “طرح کلی یک ذهن موفق“، “چهار گام برای داشتن یک ذهن ثروتمند“، “برای ثروتمند شدن چه چیزهایی لازم است؟“، “هفت الگوی ذهنی مانع کسب پول و ثروت“، “کلید تغییر دادن خود چیست؟“، “چرا میخواهید ثروتمند شوید؟“، “چرا ذهن شرطی میشود؟“، “چهار گام برای داشتن باورهای پول ساز“، “زندگی مالی تان به کدام سو می رود؟“، “جملات تاکیدی برای همگام سازی مالی“، “ارزش یک فکر چقدر است؟“، “چگونه عادت کنیم که برنده باشیم؟!“، “راه میانبر ثروتمند شدن“، “پاسخ به یک سوال مهم در مسیر کسب ثروت“، “چه تعریفی از زندگی مالی تان دارید؟“، “هدف گذاری صحیح برای پولدار شدن“، “فکر بزرگ، فروش بزرگ، پول بزرگ“، “چگونه دیگران شانسی ثروتمند میشوند؟“، “چرا حس بدی نسبت به افراد موفق داریم؟“، “چرا ثروتنمدان با افراد مثبت و موفق در ارتباطند؟“، “چگونه ارزش کالا یا خدمات خود را به خوبی به دیگران نشان دهیم؟“، “ثروتمندان چگونه بر مشکلات پیروز میشوند؟“، “چگونه ظرفیت خود را برای ثروتمند شدن بالا ببریم؟“، “چرا بسیاری از افراد سود ثابت و محدود را ترجیح میدهند؟” و “در ذهن شما علم بهتر است یا ثروت؟” مشاهده کنید. در ادامه با وبسایت خودباور همراه باشید.

سیزدهمین فایل ثروت

ثروتمندان روی سود پول خود حساب می کنند. فقرا و افراد متوسط روی درآمد خود حساب می کنند. در مورد افراد حقوق بگیر تفاوتی بین سود و درآمد نیست.

اما در مورد آنها که کار آزاد دارند باید گفت که سود یعنی : درآمد آنها منهای هزینه های شغلشان.
مثلا فروشگاهی که در روز یک میلیون تومان فروش دارد باید سود خود را پس از کسر اجاره و مالیات و هزینه پرسنل و غیره محاسبه کند.
هز گز نمی توان اوضاع یک کار آزاد را از روی “درآمد” آن قضاوت کرد. ثروتمندان غالبا در مورد درآمد سخن نمی گویند. آنها بصورت پروژه ای تجارت می کنند و ممکن است بشونید که یک فرد از یک معامله یا قرار داد مشخص مثلا 8 میلیون دلار سود کرده است. یا بشنوید که فلان شرکت در سال گذشته 2 میلیارد دلار سود خالص داشته است.
اما در دنیای فقرا و افراد متوسط واژه درآمد و یا افزایش درآمد را زیاد خواهید شنید. درآمد ماهیانه فقط یکی از عوامل سود زا برای ثروتمندان است.
اگر هنوز ثروتمند نیستید اما در مسیر ثروتمند شدن گام برمیدارید بدانید که برای برای کسب سود 4 گام در پیش دارید:

از دست ندهید :   شرط سلامتی انسان چیست؟

 

1- کسب درآمد 

شما کار می کنید و در قبال آن پول می گیرید و هر چه بیشتر زمان صرف کنید درآمد بیشتری خواهید داشت.
سرمایه لازم برای این نوع درآمد ٬ وقت و انرژی است. کارمند ها ٬ مدرسین ٬ و گاه افرادی که کار فنی انجام میدهند مثال و نمونه این مورد هستند.

از آنجا که زمان شما محدود است پس درآمد شما هم محدود خواهد بود و به ندرت می توانید از این طریق ثروتمند شوید اما داشتن درآمد ٬ گام اول در موفقیت مالی است.

 

2- پس انداز

پس انداز کردن از آن جهت مهم است که می تواند پول لازم برای سرمایه گذاری اولیه را فراهم کند. هر ماه مبلغی را به عنوان پس انداز کنار بگذارید و مخارج زندگی خود را بر حسب باقیمانده درآمدتان تنظیم کنید.
مهم نیست که پس انداز شما کم است یا زیاد . اگر عادت پس انداز کردن را در خود ایجاد کنید به زودی ابزارهای بیشتری را برای افزایش سرمایه اولیه کسب و کار دوم خود خواهید یافت.

 

نکته:

برخی کسب و کارها بر پایه سرمایه صفر بنا می شوند و نیاز اصلی آنها تخصص است. شخصی را می شناسم که در سه زمینه گرافیک و طراحی٬ کشاورزی و گل و گیاه و نیز معماری و عمران تخصص دارد. این شخص برای ساخت ویلاهای مدرن همراه با محوطه سازی زیبا٬ قرارداد های چند صد میلیون تومانی می بندد.
این یک نمونه کسب و کار با سرمایه صفر می باشد. درآمد این کار بیشتر بستگی به تعداد پروژه ها دارد تا زمان و انرژی. اما سایر کسب و کارها به سرمایه اولیه نیاز دارد و اگر قرار باشد شما از وضعیت کارمندی و درآمد ثابت به وضعیت کسب و کار دوم برسید ٬ یا باید پس انداز اولیه داشته باشید یا شریک سرمایه گذار پیدا کنید.

 

3- سرمایه گذاری

سومین گام در مسیر ثروت سازی است. سرمایه گذاری یعنی حرکت از درآمد به سمت سود است. معقول ترین شیوه این است که سرمایه خود را وارد کاری کنید که در آن مهارت یا تخصص پیدا کرده اید یا خواهید کرد. این سرمایه گذاری می تواند راه اندازی یک فروشگاه باشد یا یک کار خدماتی و یا حتی سرمایه گذاری در بورس ٬ بازار مسکن ٬ خودرو و غیره.
برای موفقیت در کسب و کار باید شناخت کافی از بازار پیدا کنید پس آرام و گام به گام پیش بروید. بدون شناخت کافی سرمایه گذاری بزرگ انجام ندهید.

از دست ندهید :   راههای پولدار شدن با سرمایه کم ؛ 4 قدم ضروری!

 

چگونه با سرمایه گذاری درست ثروتمند شویم؟

چگونه با سرمایه گذاری درست ثروتمند شویم؟

فرمول سرمایه گذاری:

شما می تواننید تعداد N کسب و کار ( بیزنس ) مختلف راه اندازی کنید اما حق ندارید تمام سود حاصل از کسب و کار را برای خودتان بردارید. از هر کدام از کسب و کار ها یتان میزان مشخص و معقولی را به عنوان حقوق خود بردارید و بقیه را صرف توسعه همان کار یا راه اندازی کسب و کاری جدید کنید. پس انداز تنها راه سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار دوم نیست اما اولین و معقول ترین شیوه است. اما آنچه که از خود سرمایه گذاری مهمتر است مهارت و تخصص شماست.
اگر شما مقداری پول در اختیار دارید و می خواهید بدانید آنرا در کجا سرمایه گذاری کنید یا چه شغلی راه اندازی نمایید پاسخ این است:
چه مهارت و تخصصی دارید ؟ چه کاری بلدید ؟
اگر هیچ مهارتی ندارید پیش از سرمایه گذاری مدتی را صرف آموختن کنید.

 

4- مدیریت هزینه

که اغلب با صرفه جویی اشتباه گرفته می شود. این نیز یکی از عوامل مهم حرکت از درآمد به سود است. اگر نتوانید هزینه های خود را مدیریت کنید قادر به پس انداز کردن نخواهید بود و اگر پس انداز نکنید سرمایه گذاری نخواهید کرد. جنبه های مختلف زندگی شما باید با هم تناسب داشته باشند. منطقی نیست که شما اتوموبیل 200 میلیون تومانی سوار شوید در حالی که در آپارتمان اجاره ای 100 متری زندگی می کنید و قیمت مبلمان شما فقط 3 میلیون تومان است مگر اینکه مقصود تجاری خاصی را دنبال کنید.
اتومبیل گران قیمت شما هزینه های خاص خود را دارد و این هزینه ها بیشتر از توان سبک زندگی شما خواهد بود و مانع پیشرفت شما خواهدشد.
همین مثال را به سایر جنبه های زندگیتان تعمیم دهید. هزینه های جنبه های مختلف زندگی شما باید با درآمد و سبک زندگی شما هماهنگ و متناسب باشد.
از سویی دیگر شما حق ندارید تمام سود حاصل از کسب و کار خود را برای خود برداشت نمایید. بلکه باید مقدار مشخص و معقولی را به عنوان حقوق خود برداشته و زندگی و مخارج خود را بر مبنای این مقدار تنظیم نمایید اگر تا پیش از این ٬ به این صورت عمل نکرده اید به زودی متوجه خواهید شد که انجام این کار بسیار سخت خواهد بود.
تا پیش از این شما تمام سود حاصل از کسب و کار خود را خرج کرده اید و اکنون تغییر این عادت مشکل می نماید در نظر بگیرید که شما مزرعه یا باغی دارید و چاه آبی که آنرا آبیاری میکند. تا این زمان شما هر مقدار آب که مایل بوده اید از چاه خود کشیده اید و مزرعه و درختان و گلهای زیادی را آبیاری کرده اید ولی پس از مدتی متوجه خواهید شد که چاه شما در حال خشک شدن است فقط به این خاطر که شما میزان برداشت آب را مدیریت و محاسبه نکرده اید.
قطعا نمی توانید یک شبه سبک زندگی خود را تغییر دهید و گرنه ممکن است باغ و مزرعه شما آسیب ببیند. مدیریت هزینه باید به آرامی و به مرور زمان صورت گیرد.

از دست ندهید :   چهار گام برای داشتن یک ذهن ثروتمند

باید به خود فرصت عادت کردن به سبک جدید زندگی را بدهید. مدیریت هزینه را با صرفه جویی اشتباه نگیرید. صرفه جویی یعنی اینکه خود را از بسیاری از خواسته های خود محروم کنید اما مدیریت هزینه یعنی ایجاد تناسب بین درآمد شما و تمامی جنبه های زندگیتان.
هر قدر درآمد شما بالاتر رود هزینه های زندگیتان نیز بالاتر خواهد رفت. اتوموبیل و خانه گرانتری خواهید خرید و قطعا هزینه نگهداری اینها بیشتر از قبل خواهد بود. سفرهای گرانتری خواهید رفت و تفریحات پرهزینه تری خواهید داشت. قانونی هست که می گوید هزینه ها همواره متناسب با درآمد بالا خواهد رفت. پس اگر زندگی شما بر مبنای درآمد باشد نه سود ٬ احتمالا تا زمان افزایش بعدی درآمد باید در وضعیت فعلی درجا بزنید. ثروت واقعی در سود است نه در درآمد و سود شما شامل دارایی های شماست از جمله پول نقد٬ املاک٬ سرمایه گذاری ها٬ قرارداد ها و در نهایت کسب و کار شما. درآمد و گرفتن حقوق ٬ فقط گام اول در ثروتمند شدن است.

از این پس بجای تمرکز بر درآمد ٬ تمرکز خود را بر سود بگذارید جدولی طراحی کنید و هر ماه یا هر سه ماه یکبار سود خالص کسب و کار خود را در آن یادداشت کنید. پیش بینی خود را از سود ماه های آینده با مداد در جدول بنویسید.
سعی کنید این پیش بینی خوش بینانه باشد اما توهمی نباشد.
بعدا می توانید سود واقعی را جایگزین رقمی کنید که پیش بینی کرده بودید. این روش تمرکز شما را بر سود بیشتر می کند و البته شما بر هر چیز تمرکز و توجه کنید همان را در زندگی خود توسعه خواهید داد.
یادتان باشد در نهایت شما باید سرمایه گذاری درست انجام دهید. پس با مطالعه و مشورت کافی با متخصصین این امر وارد کسب و کار جدید شوید.

شما همراه محترم و دوست داشتنی وبسایت خودباور میتوانید ادامه این مطلب را در مقاله “نقش سرمایه در ثروتمندی افراد چیست؟” مطالعه کنید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 2 میانگین امتیاز: 2.5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *