چگونه با سرمایه گذاری درست ثروتمند شویم؟

چگونه با سرمایه گذاری درست ثروتمند شویم؟

سود یعنی درآمد منهای هزینه های کسب و کارتان در مسیر حرکت از درآمد به سمت سود چالشی به نام سرمایه گذاری وجود دارد که کم و بیش همه ما تجربیاتی از سرمایه گذاری داریم اما شیوه صحیح و معقول سرمایه گذاری چیست؟
قسمت های قبل این سری مقالات جذب ثروت را میتوانید به ترتیب در لینک های “ثروتمندی را از اینجا شروع کنید!“، “قوانين مالی بيرونی و درونی“، “طرح کلی یک ذهن موفق“، “چهار گام برای داشتن یک ذهن ثروتمند“، “برای ثروتمند شدن چه چیزهایی لازم است؟“، “هفت الگوی ذهنی مانع کسب پول و ثروت“، “کلید تغییر دادن خود چیست؟“، “چرا میخواهید ثروتمند شوید؟“، “چرا ذهن شرطی میشود؟“، “چهار گام برای داشتن باورهای پول ساز“، “زندگی مالی تان به کدام سو می رود؟“، “جملات تاکیدی برای همگام سازی مالی“، “ارزش یک فکر چقدر است؟“، “چگونه عادت کنیم که برنده باشیم؟!“، “راه میانبر ثروتمند شدن“، “پاسخ به یک سوال مهم در مسیر کسب ثروت“، “چه تعریفی از زندگی مالی تان دارید؟“، “هدف گذاری صحیح برای پولدار شدن“، “فکر بزرگ، فروش بزرگ، پول بزرگ“، “چگونه دیگران شانسی ثروتمند میشوند؟“، “چرا حس بدی نسبت به افراد موفق داریم؟“، “چرا ثروتنمدان با افراد مثبت و موفق در ارتباطند؟“، “چگونه ارزش کالا یا خدمات خود را به خوبی به دیگران نشان دهیم؟“، “ثروتمندان چگونه بر مشکلات پیروز میشوند؟“، “چگونه ظرفیت خود را برای ثروتمند شدن بالا ببریم؟“، “چرا بسیاری از افراد سود ثابت و محدود را ترجیح میدهند؟” و “در ذهن شما علم بهتر است یا ثروت؟” مشاهده کنید. در ادامه با وبسایت خودباور همراه باشید.

سيزدهمین فایل ثروت

ثروتمندان روی سود پول خود حساب می کنند. فقرا و افراد متوسط روی درآمد خود حساب می کنند. در مورد افراد حقوق بگير تفاوتی بين سود و درآمد نيست.

اما در مورد آنها که کار آزاد دارند باید گفت که سود یعنی : درآمد آنها منهای هزینه های شغلشان.
مثلا فروشگاهی که در روز یک ميليون تومان فروش دارد باید سود خود را پس از کسر اجاره و ماليات و هزینه پرسنل و غيره محاسبه کند.
هز گز نمی توان اوضاع یک کار آزاد را از روی “درآمد” آن قضاوت کرد. ثروتمندان غالبا در مورد درآمد سخن نمی گویند. آنها بصورت پروژه ای تجارت می کنند و ممکن است بشونيد که یک فرد از یک معامله یا قرار داد مشخص مثلا 8 ميليون دلار سود کرده است. یا بشنوید که فلان شرکت در سال گذشته 2 ميليارد دلار سود خالص داشته است.
اما در دنيای فقرا و افراد متوسط واژه درآمد و یا افزایش درآمد را زیاد خواهيد شنيد. درآمد ماهيانه فقط یکی از عوامل سود زا برای ثروتمندان است.
اگر هنوز ثروتمند نيستيد اما در مسير ثروتمند شدن گام برميدارید بدانيد که برای برای کسب سود 4 گام در پيش دارید:

 

1- کسب درآمد 

شما کار می کنيد و در قبال آن پول می گيرید و هر چه بيشتر زمان صرف کنيد درآمد بيشتری خواهيد داشت.
سرمایه لازم برای این نوع درآمد ٬ وقت و انرژی است. کارمند ها ٬ مدرسين ٬ و گاه افرادی که کار فنی انجام ميدهند مثال و نمونه این مورد هستند.

از آنجا که زمان شما محدود است پس درآمد شما هم محدود خواهد بود و به ندرت می توانيد از این طریق ثروتمند شوید اما داشتن درآمد ٬ گام اول در موفقيت مالی است.

حتما بخوانید :   امید و هدف چقدر در طول عمر تاثیر دارند؟

 

2- پس انداز

پس انداز کردن از آن جهت مهم است که می تواند پول لازم برای سرمایه گذاری اوليه را فراهم کند. هر ماه مبلغی را به عنوان پس انداز کنار بگذارید و مخارج زندگی خود را بر حسب باقيمانده درآمدتان تنظيم کنيد.
مهم نيست که پس انداز شما کم است یا زیاد . اگر عادت پس انداز کردن را در خود ایجاد کنيد به زودی ابزارهای بيشتری را برای افزایش سرمایه اوليه کسب و کار دوم خود خواهيد یافت.

 

نکته:

برخی کسب و کارها بر پایه سرمایه صفر بنا می شوند و نياز اصلی آنها تخصص است. شخصی را می شناسم که در سه زمينه گرافيک و طراحی٬ کشاورزی و گل و گياه و نيز معماری و عمران تخصص دارد. این شخص برای ساخت ویلاهای مدرن همراه با محوطه سازی زیبا٬ قرارداد های چند صد ميليون تومانی می بندد.
این یک نمونه کسب و کار با سرمایه صفر می باشد. درآمد این کار بيشتر بستگی به تعداد پروژه ها دارد تا زمان و انرژی. اما سایر کسب و کارها به سرمایه اوليه نياز دارد و اگر قرار باشد شما از وضعيت کارمندی و درآمد ثابت به وضعيت کسب و کار دوم برسيد ٬ یا باید پس انداز اوليه داشته باشيد یا شریک سرمایه گذار پيدا کنيد.

 

3- سرمایه گذاری

سومين گام در مسير ثروت سازی است. سرمایه گذاری یعنی حرکت از درآمد به سمت سود است. معقول ترین شيوه این است که سرمایه خود را وارد کاری کنيد که در آن مهارت یا تخصص پيدا کرده اید یا خواهيد کرد. این سرمایه گذاری می تواند راه اندازی یک فروشگاه باشد یا یک کار خدماتی و یا حتی سرمایه گذاری در بورس ٬ بازار مسکن ٬ خودرو و غيره.
برای موفقيت در کسب و کار باید شناخت کافی از بازار پيدا کنيد پس آرام و گام به گام پيش بروید. بدون شناخت کافی سرمایه گذاری بزرگ انجام ندهيد.

 

چگونه با سرمایه گذاری درست ثروتمند شویم؟

چگونه با سرمایه گذاری درست ثروتمند شویم؟

فرمول سرمایه گذاری:

شما می تواننيد تعداد N کسب و کار ( بيزنس ) مختلف راه اندازی کنيد اما حق ندارید تمام سود حاصل از کسب و کار را برای خودتان بردارید. از هر کدام از کسب و کار ها یتان ميزان مشخص و معقولی را به عنوان حقوق خود بردارید و بقيه را صرف توسعه همان کار یا راه اندازی کسب و کاری جدید کنيد. پس انداز تنها راه سرمایه گذاری و راه اندازی کسب و کار دوم نيست اما اولين و معقول ترین شيوه است. اما آنچه که از خود سرمایه گذاری مهمتر است مهارت و تخصص شماست.
اگر شما مقداری پول در اختيار دارید و می خواهيد بدانيد آنرا در کجا سرمایه گذاری کنيد یا چه شغلی راه اندازی نمایيد پاسخ این است:
چه مهارت و تخصصی دارید ؟ چه کاری بلدید ؟
اگر هيچ مهارتی ندارید پيش از سرمایه گذاری مدتی را صرف آموختن کنيد.

 

4- مدیریت هزینه

که اغلب با صرفه جویی اشتباه گرفته می شود. این نيز یکی از عوامل مهم حرکت از درآمد به سود است. اگر نتوانيد هزینه های خود را مدیریت کنيد قادر به پس انداز کردن نخواهيد بود و اگر پس انداز نکنيد سرمایه گذاری نخواهيد کرد. جنبه های مختلف زندگی شما باید با هم تناسب داشته باشند. منطقی نيست که شما اتوموبيل 200 ميليون تومانی سوار شوید در حالی که در آپارتمان اجاره ای 100 متری زندگی می کنيد و قيمت مبلمان شما فقط 3 ميليون تومان است مگر اینکه مقصود تجاری خاصی را دنبال کنيد.
اتومبيل گران قيمت شما هزینه های خاص خود را دارد و این هزینه ها بيشتر از توان سبک زندگی شما خواهد بود و مانع پيشرفت شما خواهدشد.
همين مثال را به سایر جنبه های زندگيتان تعميم دهيد. هزینه های جنبه های مختلف زندگی شما باید با درآمد و سبک زندگی شما هماهنگ و متناسب باشد.
از سویی دیگر شما حق ندارید تمام سود حاصل از کسب و کار خود را برای خود برداشت نمایيد. بلکه باید مقدار مشخص و معقولی را به عنوان حقوق خود برداشته و زندگی و مخارج خود را بر مبنای این مقدار تنظيم نمایيد اگر تا پيش از این ٬ به این صورت عمل نکرده اید به زودی متوجه خواهيد شد که انجام این کار بسيار سخت خواهد بود.
تا پيش از این شما تمام سود حاصل از کسب و کار خود را خرج کرده اید و اکنون تغيير این عادت مشکل می نماید در نظر بگيرید که شما مزرعه یا باغی دارید و چاه آبی که آنرا آبياری میکند. تا این زمان شما هر مقدار آب که مایل بوده اید از چاه خود کشيده اید و مزرعه و درختان و گلهای زیادی را آبياری کرده اید ولی پس از مدتی متوجه خواهيد شد که چاه شما در حال خشک شدن است فقط به این خاطر که شما ميزان برداشت آب را مدیریت و محاسبه نکرده اید.
قطعا نمی توانيد یک شبه سبک زندگی خود را تغيير دهيد و گرنه ممکن است باغ و مزرعه شما آسيب ببيند. مدیریت هزینه باید به آرامی و به مرور زمان صورت گيرد.

حتما بخوانید :   جراحت احساس چیست و چه عواقبی دارد؟

باید به خود فرصت عادت کردن به سبک جدید زندگی را بدهيد. مدیریت هزینه را با صرفه جویی اشتباه نگيرید. صرفه جویی یعنی اینکه خود را از بسياری از خواسته های خود محروم کنيد اما مدیریت هزینه یعنی ایجاد تناسب بين درآمد شما و تمامی جنبه های زندگيتان.
هر قدر درآمد شما بالاتر رود هزینه های زندگيتان نيز بالاتر خواهد رفت. اتوموبيل و خانه گرانتری خواهيد خرید و قطعا هزینه نگهداری اینها بيشتر از قبل خواهد بود. سفرهای گرانتری خواهيد رفت و تفریحات پرهزینه تری خواهيد داشت. قانونی هست که می گوید هزینه ها همواره متناسب با درآمد بالا خواهد رفت. پس اگر زندگی شما بر مبنای درآمد باشد نه سود ٬ احتمالا تا زمان افزایش بعدی درآمد باید در وضعيت فعلی درجا بزنيد. ثروت واقعی در سود است نه در درآمد و سود شما شامل دارایی های شماست از جمله پول نقد٬ املاک٬ سرمایه گذاری ها٬ قرارداد ها و در نهایت کسب و کار شما. درآمد و گرفتن حقوق ٬ فقط گام اول در ثروتمند شدن است.

از این پس بجای تمرکز بر درآمد ٬ تمرکز خود را بر سود بگذارید جدولی طراحی کنيد و هر ماه یا هر سه ماه یکبار سود خالص کسب و کار خود را در آن یادداشت کنيد. پيش بينی خود را از سود ماه های آینده با مداد در جدول بنویسيد.
سعی کنيد این پيش بينی خوش بينانه باشد اما توهمی نباشد.
بعدا می توانيد سود واقعی را جایگزین رقمی کنيد که پيش بينی کرده بودید. این روش تمرکز شما را بر سود بيشتر می کند و البته شما بر هر چيز تمرکز و توجه کنيد همان را در زندگی خود توسعه خواهيد داد.
یادتان باشد در نهایت شما باید سرمایه گذاری درست انجام دهيد. پس با مطالعه و مشورت کافی با متخصصين این امر وارد کسب و کار جدید شوید.

شما همراه محترم و دوست داشتنی وبسایت خودباور میتوانید ادامه این مطلب را در مقاله “نقش سرمایه در ثروتمندی افراد چیست؟” مطالعه کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *