چگونه در انجام کارها تعلل نکنیم؟

چگونه در انجام کارها تعلل نکنیم؟

همه ما یک کار سخت در زندگی داریم که دائما برای هفته ها، ماه ها و یا شاید سال ها آن را پشت گوش می اندازیم. به راستی علت تعلل در انجام برخی از کارهایمان چیست؟

اینکه اول دفتر کارم را مرتب می کنم یا باید بالاخره خواندن آن رمان را شروع کنم، همه بهانه هایی هستند که ما برای انجام ندادن کاری برای خودمان دست و پا می کنیم و کار را به تعویق می اندازیم.

محققین معتقدند که تعلل در انجام کاری ناشی از ترس از شکست در آن کار است. در اینجا چند نکته کلیدی برای مبارزه با ترس از شکست و مقابله با عامل درونی تعلل در انجام کارهایمان را بازگو خواهیم کرد.

  1. تفکرات منفی را دور کنید. وقتی تحمل خطا در ما اندک اما تمایل به دستیابی به نتیجه مشخص بالا باشد، طبیعی است که افکار منفی دست و پا گیر به سراغمان بیاید. در آخرهم دائم به خود می گوییم: “اگر شکست بخورم چه می شود؟” و یا “آیا از نظر دیگران دیوانه و احمقم؟” . این فکر ها را بشناسید، بعد جملات سازنده را جایگزینشان کنید. مثلا بگویید: “آیا فکر های من واقع گرایانه و منطقی اند؟ “
  2. عدم قطعیت را بپذیرید. دنیا جایی است پر از چیزهای غیرقطعی و چیزهای مطلق و تضمین شده آن بسیار محدود اند. این یعنی تفکری که بر پایه میل به قطعیت باشد، غیرمنطقی است. درعوض این عدم قطعیت را یک چالش هیجان انگیز تصور کنید.
  3. ریسک کنید. با اندکی ریسک کردن تحمل خودتان را برای خطا کردن بالا می برید. همه ما وقتی رانندگی یا دوچرخه سواری را یاد گرفتیم، اشتباهاتی هم کرده ایم؛ نه؟ در مسیر رسیدن به هدف، خطا ها طبیعی اند. بدون پذیرفتن ریسک های حساب شده نمی توان رو به آینده گام برداشت.
  4. با انجام کارهای مثبت با ترستان مبارزه کنید. برداشتن اولین قدم، دشوارترین مرحله کار است. اما وقتی شروع کنید، تمام کار آسان می شود. غلبه بر ترس از شکست و در عمل، از عهده توقف به تعویق انداختن کار بر آمدن، مهارتی است که هر چه بیشتر تمرین کنیم، به درجات بهتر و والاتری ارتقا می یابد.
از دست ندهید :   عادت های افراد چگونه شکل میگیرند؟

با در نظر گرفتن این نکات تلاش کنید که کارهای معوق خود را همین هفته شروع کنید.

به شما همراه محترم و دوست داشتنی وبسایت خودباور پیشنهاد میکنیم مقاله “۴ راه تغییر خود برای پرورش عادت های سالم تر” را نیز مشاهده کنید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 2 میانگین امتیاز: 3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *