چگونه یک زندگی پرمعنا داشته باشیم؟

چگونه یک زندگی پرمعنا داشته باشیم؟

تنیس تیلور می گوید: با آگاه شدن نسبت به دنیای پیرامون مان و ایجاد تغییرات کوچک در روال عادی زندگی می توانیم وضعیت ذهنی و زندگی مان را دگرگون کنیم.

تا به حال به جلسه ای رفته اید که پس از صرف ناهار همه بازگشته و سر جای قبلی شان نشسته باشند؟ تنها بعد از یک هفته زندگی در یک مکان جدید، همه ما ناخودآگاه روی یک صندلی خاص می نشینیم، سمت خاصی از تخت می خوابیم و از یک مسیر خاص به محل کار می رویم. با استفاده از این حرکات ثابت ذهن ما  گنجایش کافی برای پرداختن به چیزهای دیگر را می یابد. اما از سوی دیگر با این کار ذهن ما گرفتار نگرانی ها یا سوالات تکراری می شود. تمرکز ما می تواند بسیار خوب از این مسائل تکراری طفره برود و ما به ندرت این فقدان را احساس می کنیم. آیا واقعا دارید این متن را می خوانید؟ یا حواستان به تعداد وسایل سفره شام امشب است؟ شاید هم به رفت و آمد پسرتان فکر می کنید؟ با وجود این همه مشغله ذهنی و این همه کار برای انجام دادن،  ما یاد می گیریم که میانبر بزنیم و فقط به ضرورت به دنیای اطرافمان توجه کنیم. اما زمانی که تصمیم میگیریم آگاهانه تر به زندگی بنگریم، کارآمدتر و خلاق تر خواهیم شد و قادر خواهیم بود که لحظات دنیوی زندگی را به تجربیات جذابی بدل کنیم.

در 1976 دانشگاه هاروارد فراخوانی در روزنامه منتشر کرد که در آن از افراد 70 سال به بالا دعوت به مشارکت در یک تحقیق 1 هفته ای می کرد. مشارکت کنندگان به جایی برده شدند که در آن سال 1959 بازسازی شده بود. همان موسیقی ها و فیلم ها و بازی های قدیمی را برایشان فراهم کردند. در پایان هفته آزمایشی ، همه افراد به نظر جوان تر شده بودند.  شنوایی و وضعیت جسمانی شان بهتر شده بود و از سوی دیگر حضور ذهن و عملکردهای روانشناختی شان رو به بهبود بود. آن محیط آشنا  20 سال به عقب برده بودشان. اگر فرصتی بود که انسان ها می توانستد به عقب برگردند ، آن همین الان است . بعد از 15 سال بحران و تعدیل نیرو ، ذهن دقیقا این مهارت رایافته ، که در یافتن راه حل های بدیع و خلاق ما را یاری کند. پس همین الان هم میتوانیم از مشکلات فرصت بسازیم و مسایل را به شیوه زیباتری نگاه کنیم .

از دست ندهید :   مقدمه ای بر زبان بدن و ارتباط غیر کلامی

همه ما می توانیم این تولد دوباره را تجربه کنیم . فقط کافی است که متوجه آن شویم . این یک فرایند است که طی آن متوجه چیزهای جدیدی می شویم که ما را سرزنده می کنند . این که بفهمیم خواب بودیم و به رفتارهای بازدارنده مان واقف شویم اولین مرحله است . البته بیدار شدن از این خواب آسان است. بیایید با قدم های کوچک آن را شروع کنیم . بیخیال 25 روش برای تمرکز حواس و راه کار های این چنینی شویم . کار ساده تر از این حرف هاست . کافی است کمی آنتن های ذهنتان را بچرخانید و فرکانس جدید زندگی هر روزتان را در چیزهای متفاوت ببینید . تغییرات بزرگ پایدار نیستند. وقتی به مادر 3 بچه که به زحمت فرصت سرخاراندن دارد بگوییم که راه بیداری ذهنش در مدیتیشن است ، حتما وحشت زده و ناامید خواهد شد . راه حل باید مقتضی حال او باشد که بتواند در ماشین خود و در حالی که پارک کرده مکاشفه کند و خود را باز بیابد ، یا در صف فروشگاه و یا وقت ناهار محل کارش . ما در دنیای غیر قطعی خودمان باید بتوانیم روی روال و تعادل بمانیم . انتخاب با ماست که خشک باشیم و با تغییرات بجنگیم، همان آدم سابق بمانیم و منتظر باشیم منظره پیش رویمان عوض شود ؛ یا اینکه چشم بگردانیم و حقایق زندگی را دوباره شکل دهیم . به سوی افق جدیدی گام برداریم و بگوییم : “وااای… این دنیای جدید را می بینی؟!”

چگونه یک زندگی پرمعنا داشته باشیم؟

چگونه یک زندگی پرمعنا داشته باشیم؟

چگونه از این غفلت، بیدار شویم؟

1- توجه تان را تربیت کنید

 

شاید شنیده باشید که می گویند، وقتی حتی به یک علف توجه می کنید در آن دنیایی رمزآلود و شگفت آور شکل می گیرد.

از دست ندهید :   چهار گام برای داشتن یک ذهن ثروتمند

 

 • به پارکی در نزدیکی بروید و برگی پیدا کنید. برای 5 دقیقه برگتان را با دقت نگاه کنید .
 • آن را کنار بگذارید، جایی که دیگر نبینیدش. حالا 5 دقیقه در وصف آن بنویسید.
 • هر جزئیاتی را که به یاد دارید شرح دهید.
 • قبل از اینکه برگتان را در پارک رها کنید، دوباره نگاهش کنید.
 • آیا هنوز مثل توصیفاتتان می بینیدش؟
 • می توانید این توجه برگی را به همه چیز تعمیم دهید و حساسیت احساساتتان را ارتقا دهید.

 

2- تصویر ذهنی خودتان از خودتان را عوض کنید

 

رفتارهای بدون فکر ما را مستعد به تک عملکردی شدن و کوچک شدن تصویرمان از خودمان می کند. یک خانم خودش را اینگونه توصیف می کند: من فقط یک زن خانه دار هستم ، یا من فقط یک مدیر هستم . اینگونه است که خانه یا شغل اهمیت بیشتری در توصیف نسبی او دارد . اگر این شغل یا خانه از دست برود ، به راستی او چه کسی است؟ این تمرین به شما کمک می کند که دیدگاهتان از خودتان را گسترش دهید و می تواند آن جنبه از خودتان که هرگز ندیده بودید را نشانتان دهد.

 

 • برای 5 دقیقه توصیفی درباره خودتان بنویسید.
 • صبر کنید، آن را خط بزنید.
 • 3 دقیقه دیگه زمان بگیرید و دوباره بنویسید. هیچ کدام از موارد قبلی را دوباره ننویسید.
 • صبر کنید، آن را هم خط بزنید.
 • 3 دقیقه دیگه زمان بگیرید و دوباره بنویسید. هیچ کدام از موارد دو مرحله قبلی را دوباره ننویسید
 • بالاخره حالا خودتان را ورای همه مسایل یافته اید.

 

در توصیف آخر ممکن است خود واقعی تان را بیابید. فارغ از تمام آن القاب و صلاحیت ها و دستاوردهای پیشین. حالا شاید اهداف جدیدی را برای خود تعیین کنید.

 

3- تمرکز

 

ما در جامعه ای زندگی می کنیم که در آن با نقصان توجه رو به رو هستیم. در نتیجه علاقه به چندمنظوره کردن امور رو به فزونی است و تمرکز به هر امر به صورت منفرد کار دشواری است. برای یک ساعت تصور کنید که فقط یک کار را می توانید انجام دهید. اگر قهوه می خورید حق ندارید ایمیلتان را چک کنید. اگر دارید با همسایه تان صحبت می کنید نمی توانید لباس ها را تا کنید. مطالعه در حین غذا خوردن ممنوع. 3 دقیقه راجع به این تجربه کار واحد بنویسید. چه حسی داشت، برای 3 دقیقه بعدی به این سوال پاسخ دهید که: چه چیزی را از دست می دادم وقتی در یک زمان چند کار را انجام می دادم؟

از دست ندهید :   چرا ما مسئول تندرستی خود هستیم؟

 

4- افزایش خلاقیت

 

بدون فکر کارکردن یعنی نتیجه گرا بودن. اما با تمام حواس کار کردن یعنی لذت بردن از فرآیند انجام کار به جای نتیجه آن. این طرز تفکر به جای متوقع کردن ما درباره حاصل کار ، خلاقیت مان را بهبود می بخشد. به نحوی می توانید از این کار هر روز استفاده کنید. چه در کمک به فرزندتان در کشف کاری از طریق مهندسی معکوس و یا درباره خود پنداری تان (مثلا این که چگونه میتوانم با این احساس  وحشتناک راجع به وزنم به زندگی ادامه دهم؟) . گاهی با درست کردن لیستی عجیب و غریب از آنچه نباید انجام دهیم ، چیزهایی که باعث خراب شدن تلاشمان می شود را کشف می کنیم.  یک کاغذ سفید بردارید .  هدفتان برای 2 دقیقه آینده طراحی بهترین چراغ رو میزی دنیاست .  بعد از 2 دقیقه ، به تجربه تان فکر کنید . سخت بود؟ فشار ناشی از بهترین بودن را حس کردید؟ حالا دوباره شروع کنید؛ این بار 2 دقیقه را صرف بدترین چراغ رو میزی دنیا کنید .

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 4 میانگین امتیاز: 4]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *