۴ راه تغییر خود برای پرورش عادت های سالم تر

۴ راه تغییر خود برای پرورش عادت های سالم تر

… و 4 دلیل برای چرایی چالش برانگیز بودن این موضوع :

هر سال میلیون ها نفر از ما تصمیماتی برای سال جدیدمان می گیریم که بیشتر آنها شامل رفتارهای سالم هستند. مثلا با خودمان می گوییم: از سال جدید، بیشتر ورزش می کنم، غذاهای بهتری می خورم، سیگار را ترک می کنم، و وعده هایی از این قبیل. اما تحقیقات گسترده نشان داده که تقریبا 90% افراد نمی توانند تمام سال با موفقیت تصمیمشان را عملی کنند.

چرا تغییرات مثبت کم ثبات ترند؟ چگونه می توان با این موضوع مقابله کرد؟

نتایج تحقیقات نشان داده است که دلایل اصلی شکست تصمیمات مبتنی بر اصلاح خویشتن، داشتن توقعات غیر واقعی از 4 چیز است:

  1. میزان تغییر ممکن
  2. سرعتی که تغییرات نتیجه خواهند داد
  3. میزان راحتی تغییر رفتار
  4. حد و حدود تاثیر مثبت تغییر بر زندگی مان

 

۴ راه تغییر خود برای پرورش عادت های سالم تر

۴ راه تغییر خود برای پرورش عادت های سالم تر

میزان تغییر ممکن :

معمولا ما می خواهیم طوری ( یا به حدی) تغییر کنیم که به سادگی غیر ممکن است. به عنوان مثال، علی رغم توصیه های متخصصین سلامت در خصوص کاهش تدریجی وزن ( مثلا حدود 0.5 تا 1 کیلوگرم هفتگی) ، اغلب افراد کاهش وزن عمده تری را در سر می پرورانند. در یک مطالعه بر روی افرادی که تحت درمان های چاقی بودند، اکثر شرکت کنندگان از نتایج درمان ناراضی بودند. حال آنکه به طور میانگین 16 کیلوگرم از وزن خود را کم کرده بودند. حتی کسانی که 25 کیلوگرم وزن کم کرده بودند از نتیجه کار خوشحال نبودند. مثال دیگری از اهداف غیرواقعی تخصیص فرضی زمان به کاری بیش از آنچه برنامه مان گنجایش دارد است. مثلا اینکه تصمیم بگیریم روزانه 3 ساعت ورزش کنیم درحالی که ساعت کار هفتگی مان به 80 ساعت می رسد و یا به تازگی بچه دار شده ایم. همه این ها می توانند شرمساری و ناامیدی را به همراه داشته باشند که در نهایت باعث توقف تلاش ها برای آن هدف و تسلیم شدن می شود.

از دست ندهید :   پیشرفت در زندگی در ۱۴ روز

 

سرعتی که تغییرات نتیجه خواهند داد :

انتظار غیرواقعی دوم این است که خیلی سریع منتظر به نتیجه رسیدن باشیم. تحقیقات نشان داده است که همه ما زمان انجام کارها را کمتر از حد عادی تخمین می زنیم و این اصل در مورد رفتارهای سالم هم صدق می کند. از سوی دیگر مشکلی به نام “راه حل سریع” هم وجود دارد. این مفهوم به طور گسترده در فرهنگ عمومی و تبلیغات ترویج می شود؛ و ما شاهد تیترهایی هستیم که “شکم صاف و فوری” و یا “خوش هیکلی در یک هفته” را قول می دهند. وقتی که فکر می کنیم تغییرات خیلی سریع تر از حد توان ما می تواند اتفاق بیافتد، ریسک تخصیص وقت کمتر را می پذیریم، و نهایتا با این کار غالبا شکست می خوریم.

 

میزان راحتی تغییر رفتار :

ممکن است تغییر کردن را ساده تر از آنچه هست بپنداریم. بر اساس تحقیقات می توان گفت که  ما معمولا توانایی هایمان را دست بالا گرفته و قدرت فشارهای خارجی (مانند فشار جمع همسالان) و استرس های غیرمنتظره را دست کم می گیریم. درتغییر برای رفتار سالم، خوش بینی شمیشر 2 لبه است. باور به توانایی هایمان می تواند کمکمان کند اما باید درباره محدودیتهایمان واقع بین باشیم. مثلا اینکه هر شب غذا بپزیم در حالی که زندگی اجتماعی مان بیرون غذا خوردن را ایجاب می کند یا اینکه اصلا آنقدر غرق کاریم که وقت غذا پختن نداریم. وقتی تغییر را آسانتر از آنچه هست می پنداریم، ممکن است در ارزیابی و یا آمادگی برای موانع دچار شکست شده و در نتیجه موفقیتمان متزلزل شود. از طرفی اگر بر این باور بمانیم که تنها چیزی که نیاز داریم قدرت اراده مان است، ممکن است ناعادلانه به سرزنش خودمان برای چیزهایی که خارج از کنترلمان بوده (مثل عوامل بیولوژیکی) بپردازیم.

از دست ندهید :   قانون جذب و عصر قدرتمندی انسان!

 

حد و حدود تاثیر مثبت تغییر بر زندگیمان :

ما برای فواید تغییر رفتار سالم خیال پردازی می کنیم و فکر می کنیم همین تغییر در همه جنبه های دیگر زندگی مان تحول ایجاد می کند. ممکن است خودمان را این گونه تصور کنیم: موفق تر خواهم بود، مشهورتر می شوم، جذاب تر می شوم، و… .تحلیل محتوایی مقالات مجلات زنان نشان داده است که این باور های کاذب در فرهنگ عمومی در حال ترویج است. مثلا در مجله نوشته می شود که تغییر وزن فرد تمام زندگی اش را زیر و رو می کند. در حالی که ارتقا سلامت به طور مشخص تاثیرات موج گونه مثبتی دارد، محرک های بیرونی (مثل تمایل به ارتقا وضعیت اجتماعی) نمی توانند خیلی پایدار باشند مخصوصا وقتی که وعده نهایی محقق نمی شود.

 

 

چگونه با موانع تغییرات مقابله کنیم؟

 

پس یک رویکرد این است که هدف سلامتی مان را واقع بینانه تر انتخاب کنیم. اما این فقط نصف راه است. حتی اگر واقع بینانه تر نسبت به شرایط نگاه کنیم، به این معنی نیست که رسیدن به هدف آسان تر شده. در اینجا 4 پیشنهاد برای اینکه در مسیر سالم تر شدن بمانیم را ارایه می کنیم.

تمرین سختی به خود :

پذیرش خود ممکن است با تغییر خویشتن متضاد به نظر بیایند اما تحقیقات ثابت کرده که درست برعکس است. زمانی که با مهربانی و درک با خودمان رفتار می کنیم، کمتر با احساسات منفعل کننده ای نظیر شرمندگی و شک به خود مواجه می شویم. لذا می توانیم اهداف بلندپروازانه را بدون ترس از شکست در نظر بگیریم. یکی از رویکرد های سختی به خود در نظر گرفتن فضای انعطاف در هدف های سلامتی  است (در حد متعادل). مثلا ممکن است به خودمان اجازه بدهیم که از شر بعضی قوانین در تعطیلات و یا ناخوشی مان خلاص شویم و به خودمان سخت نگیریم.

از دست ندهید :   عادت های افراد چگونه شکل میگیرند؟

این کار را برای “خود آینده” تان انجام دهید :

مهم است که در حال زندگی گنیم اما اگر رفاه آینده را مدنظر قرار ندهیم ، دیگر در آینده به اندازه حالا خوشحال نخواهیم بود. اغلب ما فراموش می کنیم که این خودمان هستیم که از عواقب ناسالم و بی مسئولیت زیستن امروزمان ، فردا رنج خواهیم برد. مطالعات نشان داده که تصور خود آینده مان، هر چند مبهم باشد، می تواند محرک خوبی برای پایبندی به تصمیمات سلامتی باشد.

از کارهای متعهد کننده کمک بگیرید :

شواهد دال بر این است که افراد وقتی در تغییر به سمت رفتارهای  سالم، کاری را با یک تحمیل برای آینده شان انجام می دهند، موفق ترند. مثلا در یک باشگاه ورزشی که پولتان را بعد از ثبت نام پس نمی دهد با دوستتان ثبت نام کنید.

 

موانع را شکست تعبیر نکنید :

وقتی یک لغزش کوچک را شکست فرض می کنیم، راحت تر و برای همیشه تسلیم خواهیم شد. ولی اگر دراز مدت را در نظر بگیریم و آگاه باشیم که هر فرایندی، نقص هایی دارد، می توانیم از اشتباهات و لغزش هایمان درس بگیریم و مسیر را ادامه دهیم.

به شما همراه محترم و دوست داشتنی وبسایت خودباور پیشنهاد میکنیم مقاله “چگونه در انجام کارها تعلل نکنیم؟” را نیز مشاهده کنید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 3 میانگین امتیاز: 2.3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *