۱۸ نکته‌ای که آرزو داشتم در ۱۸ سالگی می‌دانستم

18 نکته برای موفقیت در زندگی

ای کاش

1- می‌آموختم که اشتباهاتم را دوست داشته باشم

همیشه به یاد داشته باشید که به جای فرار از اشتباهات، آن‌ها را از زاویه دیگری ببینید، تا بتوانید رشد کرده و به جای سرزنش کردن خودتان از آنها استفاده کنید. روزی می‌‌رسد که نگاهی به گذشته می‌اندازید و به خودتان می‌خندید که تلاش کردید هیچ وقت اشتباه نکنید! اما بارهم این اتفاق رخ داد چرا که این امر اجتناب ناپذیر است، پس مهم این است که بتوانید ار آن‌ها بیاموزید.

2- به بیشتر فرصت‌ها پاسخ مثبت می‌دادم

گاهی ما انسان‌ها به خاطر ترس از دست دادن محدوده امنی که برای خود ایجاد کرده‌ایم، به بسیاری از فرصت‌ها پاسخ منفی می‌دهیم و به سادگی از آن‌ها می‌گذریم. ما این‌طور فکر می‌کنیم که ممکن است امتحان کردن یک کار جدید خطر داشته باشد. اما درست این است که فرصت‌ها را به درستی بررسی کنید و به دنبال کسب چیزهای جدید باشید. ترس از شکست باعث می‌شود که ما نتوانیم‌ رویاهای خود را دنبال کنیم. این کار به شما کمک می‌کند تا مسیرهای جدیدی را برای زندگی خود باز کنید و به فرصت هایتان بیشتر پاسخ مثبت دهید. ریسک‌های حساب شده انجام دهید تا دریچه پیشرفت به روی شما باز شود.

3- هیچ چیز کم نیست

به خاطر کسب درآمد بیشتر سر خودتان را با شغل‌های مختلف شلوغ نکنید. داشتن هم زمان چند شغل مختلف باعث می‌شود که شما نتوانید هیچ یک را به نحو احسن انجام دهید، پس به آنچه که دارید قانع باشید و لذت واقعی را در همان چیزهای کم جست و جو کنید. سخت کار کردن برای زیاد خرج کردن یک کار بیهوده و هدر دادن عمر است. قناعت را یاد بگیرید و از داشته‌هایتان لذت ببرید.

4- احساسات خود را نسبت به دیگران بیان میکردم

اگر با فردی ملاقاتی لذت بخش داشتید، حتما به او بگویید که چقدر از این ملاقات لذت بردید و خوشحال هستید. هنگامی که با پدر یا مادر خود تلفنی صحبت می‌کنید، به آنها بگویید که عاشقشان هستید. زندگی بسیار کوتاه است، بنابراین شاید شما فرصت دیگری پیدا نکنید که بخواهید احساسات خود را بیان کنید. یادتان باشد بیان احساسات روح شما را قوی می‌کند.

5- ذهن خود را با این موضوع که دیگران درباره من چه فکری می‌کنند پر نمی‌کردم

یکی از بدترین چیزهایی که می‌تواند برای شما اتفاق بیفتد این است که احساس خود را وابسته به نظر دیگران بدانید؛ یعنی دائما به این موضوع فکر کنید که دیگران درباره شما چه فکری می‌کنند؛ چون روزی می‌رسد که می‌بینید انجام این کار چقدر احمقانه بوده است. تنها چیزی که مهم است، طرز فکر و احساس خود شما نسبت به خودتان است.

از دست ندهید :   چگونه عمر طولانی داشته باشیم و از زندگی لذت ببریم؟

6- با خودم و دیگران صادق بودم

همیشه با خودتان و دیگران صادق باشید. صداقت باعث آرامش روح می‌شود و آن‌قدر ارزشمند است که هیچ قیمتی روی آن نمی‌توان گذاشت. صداقت اساس شکل گیری تمام ارتباطات است. ارتباطاتی که در آن اثری از صداقت نباشد، به سرعت از هم گسسته می‌شوند؛ بنابراین صداقت را یکی از اصول اخلاقی خود قرار دهید.

7- با افراد بیشتری آشنا می‌شدم

آشنایی با افراد مختلف جذاب است و برقراری روابط می‌تواند برایتان بسیار سودمند باشد. شما می‌توانید از افراد بیشتری بیاموزید و از آن‌ها کمک بگیرید، یادتان باشد دنیا کوچک‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید؛ پس ارتباطات خود را بیشتر کنید و از روابط خود لذت ببرید.

8- زمانی را برای تنها بودن در نظر می‌گرفتم

برعکس تصور برخی از افراد تنهایی میتواند بسیار جذاب باشد؛ پس زمانی را برای خلوت کردن خود اختصاص بدهید؛ چون این‌گونه بهتر می‌توانید به خودتان و خواسته‌هایتان فکر کنید. بهترین دوست خود باشید، خودتان را به نهار دعوت کنید. برای تماشای فیلم به سینما بروید و تنهایی به سفر بروید. می‌دانم که شاید بسیاری از شما از تنها بودن و تنها ماندن می‌ترسید، اما بدانید که شما می‌توانید چیزهای زیادی از همین تنها بودن بیاموزید و خود را بهتر بشناسید، بنابراین زمانی را به این امر اختصاص دهید.

9- بیشتر کنجکاوی می‌کردم و سوال می‌پرسیدم

مطمئنا در اطراف همه ما افرادی وجود دارند که از ما موفق‌تر هستند. این افراد را بیابید و از آنها در باره موفقیت‌هایشان بپرسید. از آنها سوال بپرسید و با دقت به پاسخ‌هایشان گوش دهید. این افراد تجربیات ارزشمندی دارند که شما می‌توانید به سادگی از آن‌ها درس بگیرید و در جهت پیشرفت استفاده کنید. مشتاق پرسیدن و یادگیری باشید؛ چون از این طریق اطلاعات شما بیشتر می‌شود و شما می‌توانید تصمیمات بهتری برای زندگی خود بگیرید.

10- استعدادهای خود را بیشتر میشناختم

استیوی واندر،نابینای مادرزاد بود اما استعداد بسیار بالایی در شنیدن موسیقی داشت. او توانست این استعداد را در خود شناسایی کند و آن را پرورش دهد؛ به طوری که یکی از پر افتخار‌ترین موسیقی دانان محسوب می‌شود و موفق یه کسب 25 جایزه گرمی شده است. استعداد‌های پنهان خود را بشناسید و به جای شکایت و ناله کردن از جایگاه خود آن‌ها را پرورش دهید تا به آنچه که می‌خواهید دست یابید.

11- کاری می‌کردم که در دیگران احساس خوبی ایجاد شود

هیچ وقت قدرت تحسین کردن‌های ساده را دست کم نگیرید. کاری کنید که به اطرافیانتان احساس خوبی دست بدهد و از شما انرژی مثبت دریافت کنند. مطمئن باشید که جهان این انرژی را به شما باز می‌گرداند. افراد هرگز کسانی را که در آن‌ها احساس خوبی را ایجاد می‌کنند فراموش نمی‌کنند. این کار نه تنها از شما چیزی کم نمی‌کند، بلکه ارزش شما را هم بالاتر میبرد.

از دست ندهید :   استفاده از قانون جذب کائنات برای رسیدن به آرزوها

12- یادگیری را متوقف نمی‌کردم

هرگز یادگیری را متوقف نکنید، درست است که تحصیل شما در یک مقطع به پایان رسیده، اما زندگی سفری است که ادامه دارد و اگر شما نتوانید رشد کنید احساس شادابی هم نخواهید داشت. مهارت‌های جدید بیاموزید، کتاب‌های جدیدی بخوانید ، یک زبان دیگر یاد بگیرید، در کلاس‌های آموزشی جدیدی ثبت نام کنید یا نواختن یک ساز را شروع کنید. مهم این است که رشد کنید و در یک جا ساکن نمانید. بدانید که افراد باید همیشه آماده و مشتاق به یادگیری باشند.

13- با انجام کارهایی که دوست داشتم خودم را به چالش می‌کشاندم

کارهایی را که مشتاق به انجام آن‌ها هستید، بشناسید و با انجام آنها خودتان را به چالش بکشید. وقتی موفق به انجام آن‌ها شدید، احساس سرزندگی و مفید بودن می‌کنید. نتیجه مثبتی که از انجام کارها دریافت می‌کنید، پاداش به چالش کشاندن خودتان است.

14- یاد میگرفتم که خودم را دوست داشته باشم

شما هرگز نمی‌توانید به زندگی ایده‌آلتان دست یابید مگر اینکه خودتان را واقعا دوست داشته باشید. هنگامی که مقابل آینه می‌روید از خودتان تعریف کنید و از زیبایی‌های درونی و ظاهری خود بگویید؛ از خوش اخلاقی و زیبایی چهره تان و از شیک پوش بودنتان. اگر نتوانید خودتان را دوست داشتنه باشید، نمی‌توانید دیگران را هم دوست بدارید. به خودتان بگویید که فردی منحصر به فرد هستید و هیچ کس دقیقا شبیه شما نیست؛ خودتان را در آغوش بگیرید! اینگونه افراد متوجه احساسی که شما نسبت به خودتان دارید می‌شوند و به این دلیل شما رابیشتر دوست خواهند داشت.

15- یاد می‌گرفتم که دست دیگران را بگیرم

بزرگی میگوید: ” آسانسور را پایین بفرستید.” یعنی اگر شما در جایگاهی هستید که می‌توانید به دیگران کمک کنید تا آن‌ها هم مانند شما رشد کنند، آسانسوری که بر آن سوار شدید و بالا آمدید را پایین بفرستید تا آنها هم سوار شوند و بالا بیایند!

16- از سفر زندگی بیشتر لذت می‌بردم

زندگی پر از فراز و نشیب است. همه ما اهداف و آرزوهایی داریم که برای به دست آوردن آن‌ها در حال جنگ هستیم. در این مسیر مطمئنا با مشکلاتی نیز مواجه می‌شویم، اما باید یاد بگیریم که زندگی را باهمین مشکلات دوست داشته باشیم و از تمام پیروزی‌های کوچک لذت ببریم و از شکست‌هایی که در زندگی‌مان پیش می‌آیند قدردانی کنیم؛ چراکه با نگاهی آگاهانه به همین مشکلات و شکست هاست که ما به موفقیت می‌رسیم؛ بنابراین تا آنجا که میتوانید از زندگی خود با تمام فراز و نشیب‌هایش لذت ببرید.

از دست ندهید :   جملات کوتاه موفقیت | 29 جمله کوتاه در مورد موفقیت

17- خودم را باکسی مقایسه نمیکردم

مقایسه کردن خود با دیگران را تمام کنید. شما باید خودتان را با خودتان مقایسه کنید. مطمئنا افرادی در ماراتن زندگی وجود دارند که از شما قوی‌تر و در نتیجه موفق‌تر هستند. در نتیجه مقایسه کردن خودتان با این افراد تنها شما را دلسرد وناامید می‌کند. پس بهترین کار مقایسه کردن خودتان با خودتان است. بر روی این موضوع تمرکز کنید که امروز فرد موفق‌تری نسبت به دیروز باشید. توانایی‌ها و استعداد‌های خود را بیشتر و بیشتر کنید تا احساس مفید بودن به شما دست دهد. شاید به سرعت نتیجه پیشرفت خود را نبینید، اما همین که کم کم و هر روز رشد می‌کنید، یعنی درحال پیشرفت هستید.

18- دلیل به دنیا آمدن خود را پیدا می‌کردم

گاهی اوقات ما انسان‌ها فراموش می‌کنیم که چرا به این دنیا آمده‌ایم و چرا زندگی می‌کنیم. برخی از ما یک نویسنده، شاعر، موسیقی دان، نقاش و یا یک کارآفرین، زاده شده‌ایم؛ بنابراین زمانی را به بررسی این موضوع اختصاص دهید تا ببینید چگونه و با انجام چه کارهایی احساس زنده بودن می‌کنید. زندگی خود را با تحقق یافتن رویاهایی که برای شما نیست هدر ندهید. دنیا نیاز به افرادی دارد که گام در مسیر واقعی خودشان بگذارند. مسیری که واقعا از آن لذت میبرند. هرکسی برای کاری ساخته شده است؛ پس آن را پیدا کنید تا بتوانید از آن لذت ببرید.

زندگی کوتاه اما لذت بخش است؛ پس بلند شوید و حرکت کنید

پدرم میگوید: “بیشتر افراد دنیا در خواب به سر می‌برند. بیشتر افرادی که میشناسی، بیشتر افرادی که میبینی، بیشتر افراد که با آنها صحبت می‌کنی. تنها عده بسیار کمی هستند که بیدارند و به دنبال لذت واقعی میگردند.”
دیالوگی از فیلم جو در برابر آتشفشان

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 6 میانگین امتیاز: 3.3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *