۳ گام تا تغییرات دایمی و رسیدن به موفقیت پایدار!

تغییرات دایمی و رسیدن به موفقیت

حتما قبل از مطالعه این مطلب به این نتیجه رسیده اید که باید تغییراتی را در خود ایجاد کنید و عادات جدید داشته باشید که به موفقیت شما کمک کنند و یا عادات مخرب قبلی را که سد راه موفقیت شما شده اند ازبین ببرید. عاداتی مثل ورزش کردن، خوش رو بودن، سحر خیزی، پس انداز کردن و .. همگی عاداتی هستند که به موفقیت هرچه بیشتر شما کمک می کنند و عدم اجرای آن ها می تواند شما را از رسیدن به موفقیت باز دارد.
همچنین باورهایی که در ذهن ما شکل گرفته اند می توانند مانع رسیدن و یا شتاب دهنده ما در رسیدن به موفقیت باشند. بسته به اینکه با هدف ها و آرزوهای ما همراستا باشند و یا خیر.

مثلا اگر در ذهن شما راه انداختن یک کسب و کار جدید به معنای ترسِ از دست دادن پول و ورشکستگی باشد، هرگز نخواهید توانست کسب وکار موفقی را راه اندازی کنید. چرا که ذهن انسان بر اساس قانون رنج و لذت و به صورت ناخودآگاه به دنبال رسیدن به خوشی و دوری از رنج و سختی است.
اگر قبلا رابطه عاطفی نا موفقی داشته باشید و در ذهنتان عشق و رابطه عاطفی به معنای از دست دادن و افسوس ارتباط یافته باشد، شما بعید است وارد رابطه عاطفی که در آن عشق دو طرفه وجود دارد بشوید و در صورتی که وارد شوید نیز به صورت ناخودآگاه آن ارتباط را برهم خواهید زد.

راز موفقیت انسان در این است که در ذهنش چه چیزی را به رنج و چه چیزی را به لذت ارتباط می دهد. اگر بتوانیم عادت ها و باورهای مثبت را به لذت و خوشی گره بزنیم، کار تمام است و بدون شک زندگی رویایی را خواهیم دید.

فهرست

3 قدم تا تغییر و موفقیت

حالا که دریافتیم تغییر چقدر ضروری و مهم است، برای تغییر کردن کافی است 3 قدم زیر را برداریم.

گام اول

ابتدا باید باور کنید که این تغییر ضروری است و راهی جز تغییر کردن نیست. باید به این باور برسید که شما حتما باید این تغییر را در خودتان ایجاد کنید. تنها در این صورت است که می توانید در یک لحظه تغییرات عظیمی داشته باشید که برای دیگران انجامشان سالها زمان می برد.
حتما همین الان هم عاداتی دارید که سالهاست با تغییر دادن آنها دست و پنجه نرم می کنید. کلید تغییرات سریع این است که متقاعد شوید باید همین الان این کار را انجام دهید. به عبارتی آنقدر شرایط برای شما غیر قابل تحمل شود که راهی جز تغییر نبینید! اما اگر احساس کنید که دوست ندارید تغییر کنید، یا تصور کنید که این تغییر برایتان ناراحت کننده است، در از بین بردن چیزی که مانع موفقیت شما شده است شکست خواهید خورد.

از دست ندهید :   چرا بیش از نیاز خرید میکنیم؟

گام دوم

در مرحله دوم باید در ذهن خود چنین معادله ای بسازید: تغییر کردن برابر است با خوشی!

این رابطه ایجاد شدنش لام است تا به آنچه که آموخته اید عمل کنید. ممکن است به این نتیجه برسید که باید تغییر کنید و دیگر تحمل این شرایط ممکن نیست، اما اگر از دید ضمیر ناخودآگاهان این تغییر به معنای خوشی نباشد، چنین تغییری پایدار نخواهد بود.
باید یاذ بگیرید که خودتان به تنهایی ضمیر ناخودآگاهتان را آموزش دهید. بسیاری نمی توانند این کار را انجام دهند و به همین دلیل برای حل مسایل خود به روانپزشک و مشاور مراجعه می کنند.

همه می توانند به راحتی تغییر کنند به شرط اینکه بدانند بدون تغییر همه چیز را از دست خواهند داد!

بسیاری از افراد با تحمل حجم زیادی از رنج و سختی هم تغییر نمی کنند. چراکه در ذهنشان چنین معادلاتی هستند: چرا برای اینکه دیگران عقیده دارند، من باید تغییر کنم؟ تغییر کردن خیلی ترسناک و عذاب آور است … و چیزهایی مشابه!

اگر به این باور نرسید که با تغییر خوشبختی را در آغوش خواهید گرفت، باید چندین سال بروید و بیابیید و کتاب موفقیت بخوانید و در دوره ها شرکت کرده و پول و زمان خود را هدر دهید.

پس از اینکه باور کردید تغییر تا چه حد ضروری است، باید حلقه های  منفی محدود کننده موجود در مغزتان را بشکنید و  ارتباطات جدید و مثبتی شکل دهید. برای این منظور به محض اینکه احساس کردید حلقه احساسی در حال شکل گیری است، چیز نامربوطی روی کاغذ بنویسید یا بلند شوید و صدای مسخره ای از خود درآورید. به این ترتیب در همان ابتدای شکل گیری حلقه ارتباطی در ذهنتان، آن را خواهید شکست. به هر طریقی فکرتان را منحرف کنید تا این حلقه سست شده و به تدریج از بین برود.

از دست ندهید :   آیا روشنفکر هستید؟

تا حالا پیش آمد که در حال صحبت در مورد چیزی بوده و ناگهان فردی صحبت شما را قطع کند و در مورد چیز دیگری صحبت کند؟ هر چقدر هم که در مورد موضوع اول مشتاق بوده باشید، بازگشت به آن حلقه دشوار خواهد بود.

مغز ما مانند ضبط صوت، پر است از آهنگ های مختلف شاد و غمگین. با پخش کردن هر کدام از موسیقی ها احساس متفاوتی خواهیم داشت و رفتار متفاوتی هم بروز خواهیم داد. در نتیجه آینده متفاوتی را رقم خواهیم زد.
بنابر ان باید آهنگ هایی که همواره موجب احساس ناخوشایند در ما می شوند را از بین ببریم. یک را ه بسیار موثر برای از بین بردن آهنگ، این است که مدام آن را جلو و عقب بکشیم تا کاملا از کار بیفتد. به این معنی که لحظه ای حواسمان را از آن پرت کنیم -مانند مثال قبلی- و لحظه ای حواسمان را به آن جلب کنیم و مجدد کار مسخره ای انجام دهیم و این را همینطور ادامه دهیم تا احساسات ناخوشایند از میان بروند. به این ترتیب زمانی که به یاد موضوع ناراحت کنده بیفتیم لبخند خواهیم زد.

اگر در مورد همسرتان احساس بدی دارید، شروع به صحبت کنید. در همان ابتدا شاید بهتر باشد بلند شوید و داد بزنیدو سپس بنشینید و دوباره تلاش کنید در مورد او صحبت کنید. سپس در ابتدا یک لیوان آب سرد روی خود بریزید تا رشته کلام از دستتان در رود و مجدد شروع کنید. این بار ادامه دهید تا کمی حلقه قوی تر شود. سپس یک سوال مسخره بی ربط از خودتان بکنید و همنینطور مراحل را ادامه هید تا حلقه شکسته شود.

گام سوم

مرحله سوم این است که برای پایدار کردن این تغییر در خودتان آن را شرطی نمایید. شرطی شدن با تکرار اتفاق می افتد. پس از اینکه تغییر اتفاق افتاد باید همواره احساس مثبتی را به آن اختصاص دهید.

به طور خلاصه برای ایجاد تغییر در خود:

  1. باور کنید که باید تغییر کنید.
  2. برای ایجاد تغییر، آن را با خوشی مرتبط سازید.
  3. خود را با این حلقه ارتباطی جدید شرطی کنید.

هر روز سعی کنید تا این حلقه جدید را تقویت کنید.

از دست ندهید :   از خودت پرسیدی چطور موفق شوم؟

تمرین عملی برای تغییر و رسیدن به موفقیت

حالا دفترچه ای بیاورید و چهار رفتار، اندیشه، عادت یا تصوری که معتقدید باید در شما عوض شود را یادداشت کنید.

اول خودتان را از تغییر نکردن ذِله کنید و جانتان را به لب برسانید. چگونه؟ 10 دلیل بنویسید که لزوم این تغییر را توجیه کند. دلایل را به طور کامل با شرح جزییات و مفصل بنویسید. بنویسید اگر تغییر ایجاد نکنید، چه چیزهایی را از دست خواهید داد و با تغییر کردن به چه چیزهایی می توانید برسید. حالا با مرور نوشته هایتان آماده ذِله شدن از شرایط فعلی می شوید.

حالا انگیزه خواهید داشت، شما باید تغییر کنید همین الان!
سپس بنویسید چرا تا الان نتوانسته اید این تغییر را در خود ایجاد کنید؟

گام دوم شکستن حلقه ارتباطی است که در گذشته در ذهن شما شکل گرفته و جایگزین کردن آن با حلقه دیگری است. مثلا اگر با همسرتان مدام دعوا دارید این بار در ابتدای دعوا، بلند بلدند شروع به خواندن یک ترانه قدیمی، بی ربط و خنده دار کنید. احتمالا حالت همسرتان را نیز تغییر خواهید داد و از این رفتار متعجب می شود.
اگر اضافه وزن دارید می توانید با چنگال غذا بخورید یا یک تغییر در این رفتار ایجاد کنید که با قبل فرق کنید و کمک کند تا کمتر غذا بخورید.

به یاد داشته باشید که هر تغییری که بخواهید انجام گیرد، باید و باید در ذهنتان با خوشی و لذت ارتباط پیدا کند. بنابراین در مورد منفعت تغییرات بیشتر فکر کنید، آن ها را بنویسید و تجسم کنید.

در گام سوم این مراحل را بارها و بارها در ذهن خود تکرار کنید تا حلقه ارتباطی جدید، محکم و شرطی شود.آنقدر ادامه دهید تا به نتیجه برسید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 8 میانگین امتیاز: 3.5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *