۵ قانون برای خلاقیت و تفکر خلاق خودکار

5 قانون برای خلاقیت و تفکر خلاق خودکار

پنج قاعده برای آزاد کردن ماشین خلاق

فهرست

1-نگرانی را محدود به زمان قبل از تصمیم گیری کنید، وقتی تصمیم را گرفتید، مزاحم حرکت چرخ های ماشین خلاق نشوید.

در ارتباط با مزاحمت برای ماشین خلاق، بگذارید تجربه یکی از بیمارانم را نقل کنم که در واقع یکی از مقامات بلند پایه یک شرکت تجارتی بود. به او گفتم که هنگام پرنامه ریزی و تصمیم گیری انجام یک کار احساس نگرانی و دلواپسی قابل توجیه است. اما «پس از آنکه تصمیم را گرفتید و نوبت اجرای تصمیم رسید، دیگر مطلقاً نگران نتیجه کار نباشید. دستگاه خلاق ذهن و عمل را در یک کلمه رها کنید، بگذارید آزادانه حرکت کند.»

چند هفته بعد، با خوشحالی زیاد به مطب آمد. مثل نوجوانی بود که برای نخستین بار عشق را تجربه کرده است.
گفت در «لاس وگاس به حرف شما رسیدم، نصیحت شما را گوش کردم، حق با شماست.»
پرسیدم «منظورت چیست که حق با من است.»
«داشتم رولت بازی می کردم که یاد گفته شما افتادم. دیدم خیلی ها موقع انتخاب شماره اصلاً ناراحت نیستند. ظاهراً برایشان اصلاً اهمیت نداشت که چه شماره ای را برای شرط بندی انتخاب می کنند. اما به محض این که چرخ بازی به دور می افتاد، انگار خشکشان می زد، تازه نگرانی هایشان شروع می شد که آیا شماره ی آن ها برنده می شود یا نه. با خودم فکر کردم واقعا که احمقانه است. اگر قرار است که نگران بشوند و روی انتخاب شماره حساسیت نشان دهند، زمان درست قبل از انتخاب شماره است. قبل از انتخاب است که باید فکر کرد. می توانی همه ی احتمال ها را در نظر بگیری و شماره ای انتخاب کنی. می توانی تصمیم بگیری که اصلاً بازی نکنی و خودت را به خطر نیندازی. اما وقتی که شماره ای را انتخاب کردی و گردش چرخ شروع شد، بهتر این است که دیگر نیرویت را هدر ندهی و با خاطری آسوده و راحت بنشینی و منتظر نتیجه بمانی.»

«بعد، به فکرم رسید که در کار تجارت و در زندگی خصوصی تا به حال دقیقاً همین کار را کرده ام. اغلب، بدون آمادگی کافی، بدون در نظر گرفتن تمامی جوانب و انتخاب بهترین راه چاره ها تصمیم گرفته و کاری را شروع کرده ام. اما پس از به حرکت در آوردن چرخ ها، تازه نگران شده ام که آیا کار درستی انجام داده ام یا نه. در آن لحظه با خودم عهد کردم که از این به بعد، همه نگرانی ها، تمام فکر و مشغولیت ذهنی ام را به قبل از تصمیم گیری محدود کنم. با خودم عهد کردم که پس از گرفتن تصمیم و به حرکت در آوردن چرخ های ماشین خلاق، دیگر نگران نتیجه نباشم و باور کنید بسیار مؤثر بوده است. نه تنها حالم بهتر است، نه تنها بهتر می خوابم و بهتر کار می کنم، بلکه روزگارم هم بهتر می گذرد.»

مزاحم حرکت چرخ های ماشین خلاق نشوید.

مزاحم حرکت چرخ های ماشین خلاق نشوید.

بسیار مهم است که قبل از حرکت چرخ ها تصمیم بگیرید. در گذشته هر وقت می خواستم در جلسه ى هیئت مدیره سخنرانى کنم، شب قبل از سخنرانى ناراحت می شدم بعد به خودم گفتم یا باید. سخنرانى بکنم یا نکنم. اگر تصمیم بر این است که سخنرانى بکنم، دیگر نباید به فکر سخنرانى نکردن بیفتم یا اینکه در ذهنم از آن فرار بکنم.

متوجه شده ام که بسیارى از ناراحتی هاى عصبى براى این است که آدم در ذهنش می خواهد از تصمیمى که گرفته فرار بکند. اگر تصمیم به انجام کار است دیگر لزومى ندارد که در ذهن دنبال فرار بگردیم.

از دست ندهید :   چرا در راه موفقیت زود دلسرد می شویم؟

٢- نگران فردا نباشید، ذهن خلاق خود را متوجه لحظه ى حال کنید.

از مکانیزم خلاق شما براى فردا کارى ساخته نیست، تنها به درد امروز می خورد. برای فردا برنامه ریزی بلند مدت لازم است، اما سعی نکنید که در فردا یا در گذشته زندگی کنید.

زندگی خلاق، حساسیت و واکنش نشان دادن خود به خود نسبت به محیط است.

مکانیزم خلاق شما تنها در صورتی می تواند نسبت به محیط موجود حساست مناسب و موفق نشان دهد که تمام حواس را متوجه محیط موجود بکنید و اطلاعاتی را درباره حوادث فعلی در اختیارش قرار دهید. هرچه می خواهید برای آینده برنامه ریزی کنید. برایش تدارک ببینید، اما نگران واکنش فردا و حتی پنج دقیقه دیگر هم نباشید. اگر حواستان را متوجه اتفاقات حال بکنید مکانیزم خلاق شما با رعایت «حال» واکنش مناسب نشان خواهد داد. فردا هم همین کار را می کند، نمی تواند نسبت به حوادثی که ممکن است اتفاق بیفتد واکنش موفقیت آمیزی نشان دهد، برای مکانیزم خلاق مهم، حوادث فعلی است.»

در محدوده ی امروز زندگی کنید

دکتر ویلیام اسلر معتقد بود زندگی کردن در لحظه، که این هم مثل هر عادت دیگر ایجاد شدنی است، تنها رمز خوشبختی و موفقیت او در زندگی بوده است. به شاگردانش نصیحت می کرد که «در محدوده ی امروز زندگی کنید. از دایره ی 24 ساعت آینده و 24 ساعت گذشته خارج نشوید. هرچه می توانید در امروز زندگی کنید، اگر امروز را خوب زندگی کنید، فردایتان بهتر می شود»

ذهن خلاق خود را متوجه لحظه ى حال کنید.

ذهن خلاق خود را متوجه لحظه ى حال کنید.

انجمن مبارزه با الکلیسم هم از همین اصل پیروی می کند. به الکلی ها می گویند «نمی خواهد مشروب را برای همیشه کنار بگذارید، کافیست بگویید: امروز مشروب نخواهم نوشید.»

بایستید، نگاه کنید و گوش بدهید با تمرین، محیط دور و بر همین حالای خود را بهتر بشناسید. چه مناظر، کدام صدا و رایحه هم اکنون دورو بر شما هست که از آن آگاه نیستید؟ نگاه کردن و گوش دادن را آگاهانه تمرین کنید، اشیاء محیط زندگیتان را لمس کنید راستی هرگز اتفاق افتاده روی پیاده رو راه بروید و سنگ فرش های زیر پایتان را واقعاً احساس کنید؟

سرخپوستان آمریکایی، برای ادامه ی زندگی مجبور بودند که به مناظر و صداها و احساس محیط توجه کنند. انسان امروزی هم همین وضع را دارد، تنها دلیلش فرق می کند؛ نه به خاطر خطرات طبیعی، بلکه به خاطر خطراتی که از ناحیه ی «اختلالات عصبی» که حاصل اندیشه ی پریشان، فقدان زندگی خلاق و ناتوانی در نشان دادن واکنش مناسب است، متوجه اوست. آگاهی یافتن از آنچه، هم اکنون در حال وقوع است و واکنش نشان دادن تنها به آنچه الان در حال اتفاق است، در آرامش بخشیدن به زندگی شما اثری واقعا جادویی دارد.

این بار که هیجان زده شدید و احساس ناراحتی اعصاب کردید، فوراً از خود بپرسید «اینجا» و «هم اکنون» به چه چیزی حساسیت نشان می دهم؟ چه کاری از من ساخته است؟

بسیاری از ناراحتی های عصبی از آن رو است که انسان ندانسته می خواهد کاری بکند که حالا و اینجا امکان پذیر نیست و به خاطر عمل غیر ممکن، خود را تحت فشار می گذارد. همیشه به یاد داشته باشید که وظیفه مکانیزم خلاق شما این است که نسبت به محیط حاضر اینجا و در حالا واکنش مناسبی نشان دهد. بسیاری از مواقع، اگر نایستیم و فکر نکنیم ، خود به خود نسبت به محیط گذشته واکنش نشان می دهیم. به جای آنکه روی لحظه و موقعیت فعلی واکنش نشان دهیم، نسبت به حادثه مشابهی که در گذشته اتفاق افتاده حساسیت نشان می دهیم و خلاصه آنکه، نه به یک حقیقت که به یک خاطره یا افسانه واکنش نشان می دهیم. با شناخت کامل موضوع و درک اهمیت آن، اغلب ناراحتی و مشکل به سرعت برطرف می شود.

از دست ندهید :   ایده های کسب و کار کوچک ؛ ۱۳ ایده ناب کسب و کار

به جنگ توهمات گذشته نروید!

یکی از بیماران من در جلسات اداری، تئاتر، کلیسا و یا در هر اجتماع رسمی ناراحت و مضطرب می شد. مخرج مشترک تمامی موارد ناراحتی او «دسته های اشخاص» بود. بدون آنکه متوجه باشد در واقع نسبت به محیطی از گذشته خود واکنش نشان می داد، که «جمع شدن دیگران» عامل پر اهمیتی بود. به یاد داشت، آن روزها که به مدرسه می رفت یکبار شلوارش را خیس کرده بود و معلم بی توجه، او را سر کلاس و در حضور سایر دانش آموزان تحقیر کرده بود. آن روز به شدت خجالت کشیده و احساس حقارت کرده بود. در نتیجه، حالا هم با مشاهده عده ای که دور هم جمع می شوند، به یاد گذشته واکنش نشان می داد. وقتی متوجه موضوع شد، وقتی فهمید خود را در موقعیت یک کودک ده ساله مدرسه قرار می دهد، اضطرابش از بین رفت.

ذهن خلاق - به جنگ توهمات گذشته نروید!

ذهن خلاق – به جنگ توهمات گذشته نروید!

از جمله نمونه های دیگر، می توان به زن هایی اشاره کرد که به خاطر تجربه ناخوشایندی که از گذشته نسبت به مردی داشته اند، در رابطه با هر مرد دیگری واکنش ناخوشایند نشان می دهند.

3-برای داشتن ذهن خلاق ، در یک لحظه تنها به یک چیز بیاندیشید

یکی دیگر از علل آشفتگی ذهنی که ناراحتی های عصبی و عجله و اضطراب را با خود به همراه دارد و  ترمزی برای ماشین خلاق است، این است که عادت کرده ایم و چه عادت بدی که چند کار مختلف را در آن واحد انجام دهیم.

مثلاً دانش آموز حین خواندن درس تلویزیون هم تماشا می کند، مدیر شرکت به جای اینکه همه حواسش را متوجه نوشتن نامه در دست تهیه کند، در ذهن، تمام کارهایی را که باید در مدت روز و یا حتی هفته انجام دهد، مرور می کند و ناخواسته برای هرکدام جواب و راه حل هم پیدا می کند.

این عادت بخصوص طبیعت غافلگیر کننده ای دارد. زیرا به ندرت خود را نشان می دهد وقتی به فکر انبوه کارهایی که باید بکنیم می افتیم، نگران، مضطرب و عصبی می شویم. این احساس نگرانی ناشی از کار نیست، ناشی از طرز تلقی ذهن ماست که فکر می کنیم «باید همه ی این کارها را انجام دهیم» عصبی می شویم زیرا سعی می کنیم که کار غیرممکنی را انجام دهیم و در نتیجه به جایی نمیرسیم و ناراحت می شویم. حقیقت آن است که در هر لحظه تنها به یک کار می توانیم برسیم. اگر مطلب را آن طور که هست درک کنیم در هر لحظه تمام آگاهی و حساسیتمان را متوجه انجام یک وظیفه می کنیم و وظایف مراحل بعد، به بعد موکول می شوند. وقتی با این طرز فکر کار کنیم، به آرامش می رسیم و از شر احساس بی قراری اضطراب نجات پیدا می کنیم.

4- نقش خواب را در مکانیزم خلاق فراموش نکنید

اگر تمام مدت روز با مسئله ای کشتی گرفته اید و نتیجه ای حاصل نشده، سعی کنید موضوع را از ذهنتان دور کنید. کمی بخوابید و بعد تصمیم بگیرید. فراموش نکنید که مکانیزم خلاق زمانی بهتر کار می کند که «من» آگاه در کارش دخالت بیش از حد نداشته باشد در حالت خواب، به شرطی که چرخ ها را به گردش انداخته باشید، مکانیزم خلاق فرصت ایده آلی دارد که بدون دخالت ذهنی آگاه کارش را انجام دهد.

خانم توماس ادیسون می گفت که شوهر

توماس ادیسون - قطعی ترین راه موفقیت این است که همیشه فقط یک بار دیگر هم سعی کنیم

توماس ادیسون – قطعی ترین راه موفقیت این است که همیشه فقط یک بار دیگر هم سعی کنیم

ش هرشب قبل از خواب کارهای فردا را در ذهنش مرور می کرد. گاهی فهرستی از کارهای فردا و مسائلی را که امید به حلشان داشت تهیه می دید.

از دست ندهید :   3 لازمه ی خوشبختی را با نیروی اندیشه جذب کنید!

 

می گویند سر والتر اسکات هر وقت عقلش در زمینه ای قد نمی داد به خود می گفت «اهمیتی ندارد، فردا صبح ساعت هفت ترتیبش را می دهم»

بچتروف ، در این زمینه می گوید: «بارها اتفاق افتاد که شب ها درباره سرودن شعری فکر می کردم، صبح روز بعد که قلم را برمی داشتم کلمات بدون اراده من جاری می شدند.

چرت زدن مشهور ادیسون، تنها برای رفع خستگی نبود. ژورف روسن من در کتاب روانشناسی اختراع می گوید: «وقتی ادیسون از موضوعی کلافه می شد، در کارگاهش دراز می کشید و برای رفع مشکل از ذهنش در خواب کمک می گرفت.»

آنچه کمتر از آن می دانیم این است که بسیاری از شخصیت های جهان اقتصاد هم از همین روش استفاده می کنند. برای مثال، هنری کویز که فعالیت اقتصادیش را در اوایل دهه ی 1930 با یک اسکناس ده دلاری شروع کرد و حالا در میامی شمالی در فلوریدا به تجارت چندین میلیون دلاری میوه مشغول است دفتر و قلمی کنار رختخوابش می گذارد تا به محض بیدار شدن، اندیشه های خلاق را بادداشت کند.

وقتی ویک پوکر، از مجارستان به آمریکا آمد، نه پولی در بساط داشت و نه زبان انگلیسی می دانست. با جوشکاری شروع کرد و برای آموختن زبان انگلیسی به کلاس شبانه می رفت و پول هایش را پس انداز می کرد. دوران کسادی پس انداز او را برباد داد. اما در سال 1932، به هر زحمت که بود یک مغازه کوچک جوشکاری باز کرد و اسمش را «ساخته های فولادی» گذاشت. امروز آن دکان کوچک و بی مقدار به یک مؤسسه اقتصادی میلیون دلاری پرمنفعت تبدیل شده است. او می گوید به این نتیجه رسیده ام که همه چیز دست خود ما است. گاه در خواب برای مسائل راه حلی پیدا می کنم و چون بیدار می شوم می بینم جواب را یافته ام، بارها اتفاق افتاده که ساعت 2 صبح از خواب بیدار شده و یکراست به کارگاه رفته ام تا فکری را آزمایش کنم.

5- با آرامش کار کنید تا خلاق باشید

در مطلب “داشتن آرامش به تغییر عادت ها کمک می کند!” دیدیم که چگونه می توان حالت استراحت به آرامش جسمی و ذهنی دست یافت. تمرین آرامش را مرتب تکرار کنید تا در انجام آن مهارت لازم را به دست آورید. می توانید فعالیت روزانه را هم با احساس و طرز فکر آرام انجام دهید. کافیست احساس دلچسب آرامشی را که تجربه کرده اید در ذهن نگه دارید. در حین کار، گهگاه به خود استراحت کوتاهی بدهید و جزئیات دلچسب برنامه آرامش را به یاد آورید. به یاد بیاورید که بازوها، ساقهای پا، پشت، گردن و صورتتان چه احساسی داشتند. گاه ایجاد این تصویر ذهنی که روی تختی دراز کیشده، یا روی یک صندلی راحتی لمیده اید، به ایجاد احساس آرامش در شما کمک می کند.

تکرار جمله تاکیدی «چه حال خوب و راحتی دارم» هم کمک مؤثری است. این را روزی چند بار تمرین کنید. نمی دانید که چقدر خستگی را از تنتان بیرون می کند و چقدر بهتر می توانید با معضلات زندگی روبرو شوید. به کمک آرامش و خیال راحت، از شر اضطراب، گرفتگی و ناراحتی های عصبی که مخل فعالیت کاری مکانیزم خلاق هستند، نجات پیدا می کنید. به تدریج آرامش، برایتان عادت می شود و دیگر نیازی به تمرین آگاهانه نخواهید داشت.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *