۷ عرصه موفقیت

7 عرصه موفقیت

موفقیت بالقوه را با برنده شدن در هر یک از مراحل موفقیت ، بالفعل کنید

میزان موفقیت ما مستقیما با میزان مهارت و برتری ما در برخی بخش ها و اصول زندگی مرتبط است. هر شخص، سازمان و یا کسب و کار حتما و باید در مدیریت این 7 حوزه موفق باشد.

در ادامه چگونگی آن را شرح خواهیم داد:

1- موفقیت در حوزه ارزش ها

هر شخص، سامان یا کسب و کار ارزش هایی دارد. ممکن است آنها خودشان ندانند که واقعا این ارزش ها چه هستند، اما حتما ارزش هایی دارند.
ارزش های یک کسب و کار عبارت اند از چیزهایی که صاحبان آن کسب و کار به آن باور دارند: از نظر آنها چه چیزی مهم است؟

ارزش های یک کمپانی تعیین کننده مسیر آن کسب و کار و رفتار و نحوه کار کردن کارمندان آن است. پس بسیار مهم است که ارزش هایتان را بشناسید.

در اینجا چند سوال که برای موفقیت در این حوزه بایداز خودتان بپرسید را آورده ایم:

 • از نظر ما چه چیزی مهم است؟
 • امیدواریم چه موضوعی را به نتیجه برسانیم؟
 • ما در زمینه کسب و کار چه باور هایی داریم؟

آیا در منزل یا محل کسب و کارتان نشانه هایی در مورد اینکه شما در حوزه ارزش ها مدیریت خوبی داشته اید وجود دارد؟

2- موفقیت در حوزه مسوولیت پذیری

ما باید با چه مسوولیت هایی زندگی کنیم؟

 • چه به عنوان یک فرد و چه به عنوان یک شرکت، ما در نهایت زمانی موفق هستیم و به موفقیت می رسیم که مردمان محترمی باشیم و این به معنای صادق و سخت کوش بودن است. من فکر نمی کنم اهمیتی داشته باشد که شخصی چقد پول دارد وقتی انسان محترمی نیست.
 • خانواده اتان را در اولویت قرار دهید. گاهی اوقات قکر می کنم هیچ یک از کسانی که روزها در کنارشان سخت کار می کنم وقتی نفس آخرم را می کشم در کنارم نخواهند بود. اما خانواده و فرزندانم در آن لحظه و لحظه های دیگر همیشه خواهند بود. پس آن ها بیشترین سهم را از وقت من دارند.
 • به خیریه کمک کنید. یکی از تفاوت های افراد موفق محترم، بخشیدن پول ، زمان و اموالشان بدون هیچ چشم داشتی است. ماهانه مقدار مشخصی برای امور خیر در نظر بگیرید. از زیاد بودن آن نترسید. در انتهای زندگی وقتی به گذشته نگاه کنید متوجه تفاوتی که ایجاد کرده اید خواهید شد.
از دست ندهید :   گوشه ای از قدرت ضمیر ناخودآگاه

3- موفقیت در حوزه امکان

مردم اغلب آن چنان درگیر روزمرگی و کار روزانه هستند که طعم زیبای زندگی را فراموش می کنند. ممکن است درگیر کارهای مهمی باشیم اما فراموش می کنیم که رویا پردازی کنیم و به موفقیت های فوق العاده ای که می توانند در زندگی ما خلق شوند فکر کنیم.

میزان موفقیت کسب و کار شما در حوزه امکان چگونه است؟ در جلسه بعدی که دارید، چه 30 کارمند داشته باشید و چه فقط شما و شریکتان باشید، اگر از خودتان سوال کنید چه امکاناتی برای کسب و کار ما قابل تصور است و ما این کسب و کار را چگونه می توانیم به یک کسب و کار واقعا فوق العاده تبدیل کنیم؟ مطمینم از جوابی که به این سوال داده خواهد شد شگفت زده می شوید.

مردم ایده های فوق العاده و زیادی در درونشان دارند، فقط لازم است کسی ترد میلی که روی آن در حال دویدن به هیچ کجا هستند را متوقف کند و در فضایی که امکان پذیرش نظراتشان مهیاست از آنها سوال کند.

4- موفقیت در حوزه مذاکره

هر امکاناتی هزینه های مرتبط با خودش را دارد و هر سازمان موفقی علاوه بر اینکه می داند چه چیزی می خواهد، از خودش سوال می کند:

 • اگر ما این امکانات را بخواهیم، چه هزینه ای باید متقبل شویم؟ آیا ارزشش را دارد؟
 • اضافه کردن این امکانت چه تاثیری روی سایر بخش های کسب و کار من خواهد داشت؟ چه تغیرات دیگری باید انجام شوند؟ آیا ارزشش را خواهد داشت؟
 • چه مدت طول خواهد کشید تا من به این امکان دست پیدا کنم؟ آیا باید در این مدت تغییراتی در سازمانم ایجاد کنم؟
از دست ندهید :   راز موفقیت در زندگی امروز چیست؟

مدتی زمانتان را صرف تخمین هزینه امکاناتی که برای موفقیت به آن نیاز دارید کنید. بعد از این که چیز هایی واقعا مفید و به نفعتان پیدا کردید به دنبالشان بروید و آن ها را تهیه کنید.

5- موفقیت در حوزه چشم انداز

ایده هایی که شور و عشق به موفقیت را در ما شعله ور می کنند می توانند به چشم انداز ما تبدیل بشوند. قبل از اینکه چیزی اتفاق بیفتد باید تصویر آن اتفاق مدتی طولانی در ذهن کسی دیده شود. اگر تمام پول و زمان دنیا را داشتید و در هیچ چیز هرگز شکست نمی خوردید، چه کاری را برای انجام دادن انتخاب می کردید؟

پاسخ این سوال همان رویا و چشم انداز اصلی شماست، همان چیزی است که شما برای آن خلق شده اید. چشم انداز واقعا چیز قدرتمندی است. در حقیقت داشتن چشم انداز باعث تمام موفقیت ها و دستاورد های ماست.

وقتی ما رویا پردازی میکنیم اتفاقات فوق العاده ای می افتند و این چشم انداز ما را به دستاورد هایی بسیار دورتر از آنچه که الان هستیم می رساند.

شکست خوردن در راه به دست آوردن رویاهایی که در سر دارید به مراتب بهتر از زندگی بی هدف و بی لذت است.

6- موفقیت در حوزه از خود گذشتگی

پشتکار مهم ترین فاکتور برای موفقیت در هر کاری است. من باور دارم که پشتکار چیزی است که یشتر افراد موفق را از افراد نا موفق جدا می کند. افراد موفق همیشه کسانی نیستند که می درخشند. خیلی ساده بگویم؛ آنها کسانی هستند که می گویند: “من این کار را انجام خواهم داد.” ، “مشکلات نمی توانند جلوی من را بگیرند” این افراد وارد آن کار می شوند و فداکاری های زیادی برای به نتیجه رسیدن آن انجام می دهند و معمولا اگر به اندازه کافی در این مسیر بمانند به نفرات درخشانی تبدیل می شوند.

از دست ندهید :   طرز فکر صحیح برای رسیدن به هدف چیست؟

از خود گذشتگی یکی از کلید های موفقیت است. اما قدم بعدی چیست؟ کار و تلاش سخت کوشانه برای عبور از موانع!

در اینجا چند سوال که پرسیدن آنها در عبور از موانع و رسیدن به موفقیت کمکتان میکند آورده شده است:

 • ما با چه موانعی ممکن است مواجه شویم؟
 • چطور می توانیم از این موانع عبور کنیم؟
 • در مواجهه با مشکلات و سختی ها باید چه نگرش و از خود گذشتگی هایی داشته باشیم؟
 • این از خود گذشتگی، چه دستاوردهایی برای من و سازمانم دارند؟

تمرکز کردن بر این سوالات در زمان هایی که به از خود گذشتگی، پشتکار و شکیبایی درونی نیاز دارید بسیار کمکتان خواهد کرد. این آمادگی ذهنی شما را برای موفقیت بسیار آماده و قوی خواهد کرد.

7- موفقیت در حوزه دستاوردها

نتیجه زمانی به دست می آید که کار تمام می شود. اما در این مرحله چه چیز هایی مهم هستند؟

 • کمی استراحت، منظورم این نیست که بنشینید و دست روی دست بگذارید. استراحت کردن پاداش خوبی برای تمام تلاش و کوشش سرسختانه ای است که تا به حال انجام داده اید.
 • یک جشن کوچک، جشن گرفتن خیلی عالی است. این همه کار و تلاش به چه دردی می خورد اگر نتوانید از میوه و ثمراتش استفاده کنید؟
 • احساس رضایت، از قدیم گفته اند احساس رضایت از انجام عالی یک کار، بهترین احساس است.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *