۷ راز موفقیت در زندگی زناشویی

7 راز موفقیت در زندگی زناشویی

مطالب این مقاله در مورد موفقیت در زندگی زناشویی از مطالعاتم در زمینه تئوری انتخاب گرفته شده اند. پیشنهاد می کنم برای اطلاعات بیشتر در مورد مبحث فوق العاده تئوری انتخاب و کاربردهایش در زندگی زناشویی کتاب ازدواج بدون شکست، نوشته دکتر ویلیام گلاسر و با ترجمه دکتر علی صاحبی را از انتشارات سایه سخن مطالعه کنید.

در ادامه 7 راز برای موفقیت در زندگی زناشویی را مطرح خواهم کرد که اگر چه ساده به نظر خواهند آمد اما استفاده از آن ها در هر رابطه ای چه عاطفی و چه یک دوستی ساده می تواند به شدت از اختلافات کاسته و باعث نزدیکی طرفین شود.

1- انتقاد نکنید، حمایت کنید

انتقاد کردن یعنی رفتار، گفتار، عملکرد، ویژگیهای شخصیتی و یا حتی نوع لباس پوشیدن یک فرد را به طور منفی قضاوت و ارزیابی کنیم، و این قضاوتهای منفی را به او انتقال دهیم. بسیار بسیار شایع در جامعه ایران است. انتقاد کردن و دیدن نکات منفی کمترین انرژی ممکن رااز انسان می گیرد و به همین دلیل جزو سادهترین کارهاست. به جای انتقاد از شریک عاطفی خود حمایت کنید و نکات مثبتب که در او می بینید را بازگو کنید.

2- سرزنش نکنید، تشویق کنید

سرزنش کردن یعنی دیگری را مقصر دانستن. یعنی انتقال این مطلب که او باعث شده چیزِ ناخوشایندی اتفاق بیفتد یا اتفاق خوشایندی نیفتد. مسئولیت زندگی را قبول کنید. به یاد داشته باشید تا زمانی که مسئولیت کامل زندگی تان رانپذیرید، بالغ نشده اید. به جای سرزنش کردن شریکتان او را تشویق کنید. به خصوص آقایان شیفته تایید و تشویق شدن از جانب همسرشان هستند و اگرمورد سرزنش قرار بگیرند به شدت عملکردشان ضعیف می شود.

از دست ندهید :   چگونه از زمان استفاده کنیم تا موفق شویم؟

3-گلایه و شکایت نکنید، گوش دادن فعال را بیاموزید

یعنی تجربهٔ احساس ناخشنودی، ناراحتی و سرخوردگی، از رابطه و یا رفتار طرف مقابل و ابراز این احساسات و نارضایتی به او. این کار هیچ سود و نتجیه ای ندارد. سعی کنید اجازه دهید تا شریک عاطفیتان با شما صحبت کند و مسائلش را مطرح نماید. کمی از حرف های او را تکرار کنید تا متوجه شود که گوش می دهید. گاهی اوقات خانم ها فقط نیاز دارند تا حرف بزنند و دنبال شنیدن راهکار نیستند. اجازه بدهید تا صحبت کنند خواهید دید که آرام خواهند شد.

4- غرغر و نق نق کافی است، پذیرش بی قید و شرط را بیاموزید

غر زدن یعنی دائماً یک انتقاد، سرزنش و یا گلایه‌ای را نزد طرف مقابل تکرار کردن. به هرحال هیچ یک از ما بی نقص نیستیم و اشتباهاتی را مرتکب می شویم. پذیرفتن واقعیات اولین گام برای آرامش و دوست داشتن خود و دیگران است. نواقص را بپذیرید. تلاش برای تغییر شریک عاطفیتان نکنید. او را همانطور که هستید بپذیرید، دوست بدارید و به او احترام بگذارید.

از دست ندهید :   قدرت ارتباط چشمی در زبان بدن

5- تهدید نکنید، اعتماد کردن را بیاموزید

تهدید یعنی جهت مجبور کردن دیگری به انجام دادن و یا ندادن رفتاری، به او می‌گوییم در صورت عدم پیروی، نتایج و پیامدهای ناخوشایندی برایش دارد. کنترل دیگران بسیار انرژی ما را خواهد گرفت طوری که از تمرکز کردن روی پیشرفت و رسیدن به یک سطح بالاتری از زندگی باز می مانیم. یاد بگیرید که هوشمندانه به دیگران اعتماد کنید. بسیار مراقب حفظ فضای اعتماد در رابطه باشید، چراکه با از بین رفتن آن تقریبا بازگرداندنش غیر ممکن است.

6- تنبیه نکنید، احترام بگذارید

تنبیه تنها به معنای کتک زدن نیست. موارد زیر مثال هایی از تنبیه‌اند:

  • چشم غره
  • فحش
  • داد زدن
  • بی محلی و قهر کردن
  • محروم کردن از چیزی

بسیار به خودتان و شریک عاطفیتان احترام بگذارید. مخصوصا درحضور دیگران. طوری با یکدیگر برخورد کنید که گویا مهمترین شخص روی زمین هستید.

7- باج دادن برای تحت کنترل درآوردن دیگری را با گفتگوی دایمی بر سر اختلافات جایگزین کنید

باج یا رشوه دادن برای تحت کنترل گری یعنی تلاش جهت اغوا و وادار کردن یک نفر، برای انجام دادن یا ندادن کاری در مقابلِ چیزی مطلوب و خوشایند. هیچ کس دوست ندارد وادار به انجام کاری شود و اگر برای رسیدن به این منظور باج دهید باید تا پایان عمرتان این کار را بکنید. حتی ممکن است میزان این باج خواهی بیشتر هم شده و رابطه به سوی نابودی برود. برای داشتن یک رابطه سالم دایما در مورد اختلافاتتان مذاکره کنید. طرف مقابل را محکوم نکنید، بلکه احساستان را در مورد رفتارش بگویید. مثلا نگویید؛ تو من را ناراحت کردی! بلکه بهتر است بگویید؛ وقتی این کار را انجام می دهی، من احساس بدی پیدا می کنم.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 4 میانگین امتیاز: 3.3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *