۷ تغییر کوچک که تفاوت های بزرگی را در زندگی شما ایجاد میکنند

چگونه تغییر کنیم چگونه تغییر کنیم

1.افکار خود را بشناسید

افکار شما نوع احساساتتان را تعیین میکنند و احساسات شما نیز در نوع عملکردتان تاثیر میگذارند. در واقع بسیار سخت است که شما در ذهنتان خود را فردی ناامید و بدون اعتماد به نفس تصور کنید و در عمل خود را امیدوار و با اعتماد به نفس بالا ببینید؛ پس لازم است در ابتدا افکار خود را بشناسید. شما میتوانید افکار منفی خود را شناسایی کنید و سپس آن ها را تغییر دهید؛ بنابراین خودآگاهی اولین گام برای ایجاد تغییر است. از خود بپرسید:«آیا این فکر ها کمکی به من میکنند؟» چون همین که از افکار خود آگاهی پیدا کنید، می توانید مسیر آن ها را در ذهن خود تغییر دهید و به سوی آنچه که برای شما مثبت است، گام بردارید.

 

2.احساسات خود را از واکنش هایتان جدا کنید

زمانی را به بررسی دقیق نوع احساسات خود در شرایط مختلف اختصاص دهید و این باور را در خود ایجاد کنید که تصمیم گیری درباره واکنش هایی که می‌خواهید نشان دهید، نباید وابسته به احساساتتان باشد؛ البته منظورمان پنهان یا سرکوب کردن احساسات نیست؛ مثلا شما تمایلی ندارید که در انجام پروژه ای شریک داشته باشید و وجود یک شریک در کنارتان، شما را عصبی و مضطرب میکند؛ اما بهترین کار این است که عکس العمل منطقی داشته باشید و حتی اگر قرار باشد شریکی هم نداشته باشید نباید این تصمیم گیری به خاطر احساس عصبانیت و اضطرابتان باشد. شما باید تاثیرات مثبت و یا منفی داشتن شریک در یک پروژه کاری را بررسی کنید و سپس بهترین تصمیم را بگیرید. حتی اگر در یک رابطه دوستی هستید و از دوست خود کوتاهی هایی میبینید و این رفتار دوستان شما را ناراحت میکند، به جای تصمیم سریع مبنی بر قطع رابطه با وی، سعی کنید با دیدی باز تاثیرات رفتار های طرف مقابلتان را در ارتباط بررسی کنید و سپس عکس العمل لازم را نشان دهید.

از دست ندهید :   آموزش هدف گذاری در زندگی ؛ فرمول نهایی

 

3.مقایسه را متوقف کنید

همیشه افرادی وجود داشته اند و البته وجود خواهند داشت که از شما موفق ترند. افرادی که در مقایسه با شما شغلی بهتر، پولی بیشتر و مدال های بیشتری کسب میکنند، اما اگر قرار باشد شما دائما خودتان را با دیگران مقایسه کنید، هرگز ارزش ها و توانایی های خود را نمیبینید. شما در حال رشد هستید، اما با مقایسه خود با دیگران، فقط استعداد هایتان را فراموش میکنید. سعی کنید همیشه به دنبال موفقیت و پیشرفت در چیزهایی باشید که خودتان آن ها را مهم و باارزش میدانید؛ یک مادر شاغل باید یاد بگیرد که هیچ وقت خودش را با مادرهای دیگری که این زمان را در اختیار دارند و دائما به مدرسه فرزندانشان می‌روند یا به صورت داوطلب در انجمن های اولیا و مربیان عضو میشوند، مقایسه نکند؛ چون در عوض تمام تمرکز او بر روی کیفیت درسی و تربیتی فرزندانش است.

به تلاش های خود معنی بدهید. معنی دادن به هر کاری که انجام میدهید، ابزاری قدرتمند برای غلبه بر مقایسه کردن خودتان با دیگران است و باعث میشود شما بر روی توانایی ها و اهداف خودتان متمرکز شوید.

 

4.در شروع هر روز زمانی را به فکر کردن اختصاص دهید.

زمان، بزرگترین دارایی ما انسان هاست. اگر هر یک از ما یاد بگیریم به طور هدفمند از آن استفاده کنیم، شانس بیشتری هم برای رسیدن به زندگی ایده آل خود خواهیم یافت؛ مثلا این که شما روز خود را چگونه شروع کنید، در تحقق یافتن اهدافی که در طول روز برای خود تعیین کردید بسیار موثر است؛  پس در شروع هر روز، زمانی را به فکر کردن درباره خودتان اختصاص دهید. درباره این که میخواهید روز خود را چگونه بگذرانید. برنامه هایی را در طول روز برای خود در نظر بگیرید که به شما آرامش میدهند. مانند دعا کردن، مدیتیشن و ورزش کردن. دانستن این که چگونه روز خود را می‌گذرانید، تاثیر مثبت ماندگاری بر روی کیفیت زندگی شما خواهد گذاشت. من همیشه از مشتری هایم این سوال را میپرسم که آیا زمانی را برای این کار در نظر میگیرند؟ بهترین تصمیماتی که من تاکنون در زندگی ام گرفتم و مهم ترین تغییراتی که در خود و زندگی ام ایجاد کرده ام، حاصل زمانی است که هر روز صبح، برای فکر کردن به خواسته های خود اختصاص داده ام؛ بنابراین گوشه دنجی را برای خود پیدا کنید و فکر کنید.

از دست ندهید :   بهترین سرمایه گذاری انسان در تمام عمر!

 

5.هر هفته یک کار جدید انجام دهید

داشتن روز های تکراری و یکنواخت زندگی را برای ما کسل کننده می‌کند؛ پس بکوشید هر هفته یک تغییر کوچک در زندگی خود ایجاد کنید و یک کار جدید انجام دهید تا زندگیتان تغییر کند و از یکنواختی دربیاید. فردی را می‌شناسم که امسال را برای خود «سال زندگی متفاوت نامید.»؛ بنابراین او به کلاس آشپزی می‌رود، هر هفته در دکوراسیون خانه اش تغییرات کوچکی را اعمال میکند، آخر هفته ها برنامه گردش های کوچک درون شهری برای خود دارد و اخیرا شروع به یادگیری ماهیگیری کرده است. شما هم می‌توانید به طور هدفمند زندگی خود را از حالت یکنواختی دربیاورید و کارهایی را انجام دهید که تاکنون انجام نداده اید، حتی تغییرات بسیار کوچک هم می‌توانند زندگی شما را پر از جذابیت کنند.

 

6.حتی هنگامی که صحبت میکنید هم بشنوید

گوش دادن، ابزاری بسیار قدرتمند برای یادگیری و ایجاد رابطه است که در اختیار ماست، اما متاسفانه افراد به کسب این مهارت توجه زیادی نشان نمیدهند. هنگامی که در حال صحبت کردن با فردی هستید، سوالی از او بپرسید و به جای این که به این فکر کنید که حرف بعدی شما چه باشد، با دقت به حرف های او گوش دهید. تمام توجه خود را به او و حرف هایش معطوف کنید. این گونه شما، هم میتوانید چیزهای بیشتری یاد بگیرید و هم اینکه با جان و دل گوش دادن به حرف های دیگران بهترین تحسین برای آن ها محسوب میشود.

از دست ندهید :   سخنان بزرگان در مورد هدف

 

7.با احساس حق به جانب بودن خود بجنگید

اگر از افرادی هستید که  همیشه خود را حق به جانب میدانید، یادتان باشد این احساس شما میتواند حتی صمیمانه ترین روابطتان را تحت تاثیر عوامل منفی قرار دهد؛ البته ممکن است این احساس از درون، شما را اغنا کند، اما گاهی به قیمت از دست دادن یک رابطه تمام میشود. هنگامی که میخواهید نظرتان را به دیگران بگویید، این سوال را از خود بپرسید که آیا پاسخ دیگری هم میتواند به این مسئله وجود داشته باشد که من آن را ندانم؟ البته این نکته به این معنا نیست که دیدگاه و ارزش هایتان را فراموش کنید، اما مهم است که این احساس را از خود دور کنید.

تغییرات کوچک در طول زمان میتوانند تاثیرات بزرگی بر روی زندگی شما بگذارند؛ پس از همین امروز شروع کنید.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *