۸ راه برای گسترش تمرکز ذهن و دستیابی به موفقیت برای کارآفرینان

تمرکز ذهن و دستیابی به موفقیت برای کارآفرینان

گفته می شود lرزشمندترین منبع شما، مغز شماست. انواع شخصیت های کارآفرین ، که توسط آلکس چارفن کشف شد، به طور طبیعی، قادر به کسب موفقیت های گسترده هستند. ولی چه اتفاقی می افتد که شما از مسیر موفقیت خارج می شوید؟ این هشت روش به شما کمک خواهند کرد که تمرکز ذهن خود را دوباره به دست آورید و برای موفق شدن، از ویژگی های خیلی خوب و قابل توجه ذهن خود استفاده کنید.

برنامه ریزی کنید

امور مالی را باید پیگیری کرد. ایده ها را باید نوشت. اهداف باید به طور واضح بیان شوند. کارهای ناگهانی (بدون طرح و برنامه قبلی) شاید جذاب و مفرح باشند ولی به محض اینکه متوجه شوید زمان و پول شما دارد به سرعت هدر می رود، خواهید ترسید.

هنگامی که در حال بنا کردن امور بر روی یک ایده پایه هستید، از برنامه ریزی روی کاغذ برای بررسی پیشرفت خود استفاده کنید. همان طور که پیش می روید، رویدادها و برنامه ها را در یک دفتر یادداشت روزانه ثبت کنید؛ آنگاه شما مرجعی خواهید داشت تا هر زمان که از مسیر خود خارج شدید، به آن رجوع کنید. یک ساختار فکری پاک و مرتب، ساختاریست که با کمک آن می توانید چیزهای خارق العاده بسازید.

اولویت بندی کنید

هنگامی که لیست بی پایان کارهایی که می بایست انجام دهید را اولویت بندی نمائید، کمی از “ترسناک بودن”ش کم می شود. کدام کار را می بایست قبل از اینکه روز به پایان برسد، تمام کنید؟ دور آن خط بکشید، یک ستاره کنار آن بگذارید، در حاشیه بنویسید: شماره 1 – هرطور که می توانید اهمیت آن (کار) را مشخص نمائید. سپس دو کاری که دوست دارید کامل کنید ولی لزوما فوری نیستند را در نظر بگیرید.
آیتم های باقیمانده لیست، می بایست طولانی مدت باشند: کارهایی که می توانند در طول هفته آینده یا بیشتر کامل شوند. با اولویت بندی لیستِ کارهایی که باید انجام دهید، نه تنها نکات مهم آن کارها را مشخص کرده اید، بلکه متوجه شده اید چگونه می خواهید به آنها برسید.

از دست ندهید :   14 راز موفقیت در کار و تجارت ، مخصوصا کسب و کار کوچک

برای روز(تان) هیجان زده باشید

با روز خود مانند هر روز کاری دیگر برخورد نکنید. شما مالک یک کسب و کار هستید که آرزوهایتان را به واقعیت تبدیل می کنید! پس هیجان زده شوید. کارآفرینی به لحاظ فکری، به شدت خسته کننده است ولی اگر یک بخش از کار را در نظر بگیرید که هر روز واقعا با اشتیاق به آن فکر کنید، کار شما به یک سرگرمی تبدیل می شود. اگر کارهای با اولویت بالایتان در این گروه قرار می گیرد، (این خودش) یک امتیاز محسوب می شود!

کار را برای پول انجام ندهید

مطمئنا، ایده بزرگ شما ممکن است روزی به یک خانه بزرگ، یک ماشین قشنگ و سفرهای لوکس بی پایان منجر شود ولی اجازه ندهید امور مالی بزرگترین محرک شما شود. یک پروژه طولانی مدت که اساسا برای پول آغاز شده است، به فرسودگی روانی زودرس می انجامد. آغاز هر کسب و کاری هزینه زیادی برایتان به همراه خواهد داشت و تنها اگر انگیزه و محرک دیگری برای ادامه دادن داشته باشید، از پس آن برخواهید آمد.

چه چیزی شما را وادار می کند به جای اینکه یک شغل موفق در جایی دیگر پیدا کنید، بخواهید که کسب و کار خودتان را داشته باشید؟ اشتیاق برای مشهور شدن یا آرزوی کمک به افرادی که نیازمندند؟ دلیلی که باعث شد شما یک کارآفرین شوید را بخاطر بیاورید و نزدیک خودتان (در ذهنتان، روی تلفن همراه یا روی یک تکه کاغذ در جیبتان) نگهش دارید.

عادت کار کردن در جهت هدف را در خود ایجاد کنید

عادت های قدیمی به سختی از بین می روند. تصور کنید به محض اینکه کار کردن روی کسب و کارتان تبدیل به یک عادت شود، چه دستاوردهای زیادی خواهید داشت. کارآفرینان موفق هر روز یک قدم به سمت جلو برمی دارند؛ با بازاریابی، شبکه سازی، جستجوی منابع مالی یا تحقیق کردن. هر چه بیشتر روی چیزی کار کنید، برایتان راحتتر می شود. اگر خلق عادت های مثبت برای شما دشوار است، یک تقویم عادت را پرینت کنید و هر روز کنار یک بخش، یک علامت (✓) بگذارید.

از دست ندهید :   تمرکز ، یعنی زندگی در لحظه!

یک سیستم پاداش ایجاد کنید

این مورد، یک المان شرطی سازی کلاسیک است: پاداش ها رفتارهای مثبت طولانی مدت را شکل می دهند. به دست آوردن پاداش از یک کسب و کار کوچک اندکی زمان می برد، بنابراین حواستان باشد همین طور که پیشرفت می کنید، به خودتان جایزه بدهید. ظاهرا، تایید دستیابی های شما، احساس خوبی در شما ایجاد می کند و به شما این انگیزه را می دهد که در آینده حتی بیشتر موفق شوید. اگر شما در انجام یک کار سخت موفق شدید، به خودتان یک جایزه کوچک بدهید؛ چیزی شبیه یک غذای خوب یا یک لحظه آرام ریلکس کردن. در نهایت، با ایجاد رفتار مثبت، می توانید بر عقب انداختن کارها غلبه کنید و آنها را به سرعت به اتمام برسانید.

تعهد به انگیزه ها و ایده هایتان را مدیریت کنید.

حتی هنگامی که مقدار زیادی از تحقیقات بازار دارید که ایده های تجاری شما را پشتیبانی می کنند، اینکه تعهد خود را از دست بدهید و طرح هایتان را که رو به جلو حرکت می کنند، مورد انتقاد قرار دهید، خیلی ساده است. با تهیه فهرستی از نقاط قوت و تمرکز روی اینکه چگونه ضعف های خود را بهبود ببخشید، باعث ترقی خودتان شوید. چه چیزی الهام بخش شما شد تا کسب و کار خود را شروع کنید؟ چگونه آن الهام بخشی هنوز هم سودمند است و ایده های خوب دارد؟ چرا شما بهترین فرد ممکن برای کمک کردن به موفقیت کسب و کار خود هستید؟

از دست ندهید :   نقش احساس در موفقیت انسان چیست؟

پوستِ کلفت داشته باشید

کار هیچ کس کامل نیست؛ بخصوص در ابتدا. یاد بگیرید که انتقادهای سازنده را از همسن و سالان خود بپذیرید و نظرات احساسی را بی خیال شوید. شبکه ای از افراد مورد اعتماد تشکیل دهید تا فیدبک ارزشمند به شما بدهند. این کار به طور محسوسی کیفیت کسب و کار شما را بهبود می بخشد در حالیکه یک سیستم پشتیبان احساسی نیز به وجود می آورد. اهمیتی ندارد کسب و کار شما چقدر خوب عمل می کند، همیشه کسی هست که هم انتقادهای سازنده داشته باشد هم نظرات منفی و خالی. فیلتری ایجاد کنید که شما را از شر دومی خلاص کند و مقدار نرمال و منطقی از یک تمرکز هدفمند را روی اولی بگذارد.

حتی برای بهترین کارآفرینان نیز عادی است که گهگاهی تمرکزشان را از دست بدهند. انواع شخصیت های کارآفرین، زمانی که جامعه به آنها می گوید روش ها، پردازش های افکار و شخصیت هایشان تا حدودی غلط است، توانایی توسعه پیدا کردن را از دست می دهند. ولی همانطور که آلکس چارفن می گوید، شما تنها نیستید.

 

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *