یک نکته طلایی برای استفاده از زبان بدن در فروش محصولات

یک نکته طلایی برای استفاده از زبان بدن در فروش محصولات

زبان بدن در فروش

توانایی شما در فرستادن علایم زبان بدن مناسب و خواندن دقیق زبان بدن دیگران عنصری کلیدی برای فروش موفق است. مهم نیست که شما چه می‏ فروشید، محصول، خدمات یا حتی ایده و مفهوم. مهم آن است که شما با استفاده از زبان بدن و علائم غیرکلامی می‏توانید روند فروش را به سمت موفقیت سوق دهید.

زبان بدن در فروش

زبان بدن در فروش

  • تفاهم برقرار کنیم: زمانی که ابتدا می‏خواهید با مشتری آشنا شوید تفاهم، عامل مهمی است و زمانی که برای فروش با مشتری در تعامل هستید ادامه این تفاهم نیز بسیار مهم است. سعی کنید زبان بدن او را تقلید کنید، به زبان بدنش گوش کنید و متقابلاً به آن پاسخ دهید تا مشتری احساس راحتی با شما داشته باشد. لحن صدایتان آرام و با طمأنینه باشد و سؤالاتی بپرسید که نیاز به توضیح دارند.
  • ایما و اشاره‏ های خود را به حداقل برسانید: دستانتان را خیلی تکان ندهید، به چیزی اشاره نکنید یا با دستانتان حرف نزنید مگر این‏که لازم باشد فرآیند یا فعالیتی را با دست نشان دهید. طوری به آرامی دست‏ها و پاهایتان را حرکت دهید که مشتری احساس نکند تحت فشار است.
  • مکان مناسبی را انتخاب کنید: زمانی که با مشتری در حال گفتگو هستید توجه کنید که کجا نشسته ‏اید و یا ایستاده ‏اید. اگر با مشتری تنها هستید به او اجازه بدهید طوری بنشیند که پشتش به دیوار و پشت شما به در باشد. اگر در مورد قیمت فروش در حال گفتگو هستید طوری ننشینید که درست روبروی همدیگر قرار گیرید، چون این حالتی رقابتی را به وجود می‏ آورد. هرگز نسبت به مشتری طوری قرار نگیرید که بترسید یا احساس کند گیر افتاده یا تحت فشار است.
  • در هر حالتی شکل فیزیکی بدن خود را حفظ کنید تا صدایتان تغییر نکند: زمانی که تلفنی با مشتری یا مشتری احتمالی صحبت می‏کنید و وقت زیادی را صرف حرف زدن می‏کنید، چون زبان بدنتان آشکار نیست ممکن است وسوسه شوید که هنگام صحبت کمی قوز کنید، پاهایتان را بالا آورده و روی میز قرار دهید، یا هنگام گفتگو خیلی سطحی برخورد کنید. به خاطر داشته باشید که زبان بدن شما روی کلام و صدایتان تأثیر می‏گذارد. پس طوری رفتار کنید که انگار مشتری روبروی شما ایستاده است. صاف بنشینید یا بایستید، لبخند بزنید و حرکات دستانتان کاملاً آرام و راحت باشند، زیرا تمام این حالات به وضوح در صدایتان نشان داده می‏شود
از دست ندهید :   چگونه افکار منفی نداشته باشیم؟

نکته طلایی در مورد استفاده از ارتباط غیرکلامی و زبان بدن در فروش

این درس برای من صدها هزار دلار ثروت آورد. اگر طرف مقابل شما در امر فروش، راست‏ دست است، زمانی که شما در سمت راستش می‏ نشینید حرف‏های شما را بهتر می‏ فهمد و احتمال آن‏که بتوانید محصولاتان را به فروش برسانید بسیار بالا می ‏رود. این رویداد فوق ‏العاده که کمتر کسی از آن اطلاع دارد، کاملاً مرا شگفت‏ زده کرد و آن را زمانی دریافتم که یک روز بعدازظهر مشغول به تدریس مدیران اجرایی سطح بالا در دانشگاه توماس بودم و موضوع بحث این بود که چگونه از ارتباط غیرکلامی برای بالا بردن فروش استفاده کنید. آنچه که در این رویداد اتفاق می‏ افتد به این صورت است که افراد راست ‏دست، وقتی به سمت چپ نگاه می‏کنند قسمت راست ذهن آنها فعال می‏شود و این باعث می‏ شود که شخص در این حالت به یکباره و به مدت کوتاهی احساس اضطراب، ترس یا نگرانی کند، بدون این‏که خودش هم دلیلش را بداند. اما زمانی که افراد راست‏ دست، به سمت راست نگاه می‏کنند قسمت چپ ذهنشان فعال می‏شود و آنها در حالت آرام، راحت و ریلکس قرار می‏گیرند. تشریح کامل چگونگی روی دادن چنین حالت‏ هایی مربوط به علم اعصاب است. قسمت راست نیمکره مغز شما محل ثبت خاطرات مربوط به زندگی‏ نامه شخصی و احساسات شماست. بسیاری از این خاطرات آزاردهنده ‏اند و به آسانی در شرایط استرس فعال می‏ شوند. وقتی به کسی سلام می‏کنید چشمانتان باید مستقیم و در یک جهت قرار گیرند یا به عبارتی بهتر، کاملاً صاف و مستقیم به شخص نگاه کنید، در این حالت هیچ احساس بدی را به شخص مقابل منتقل نمی‏ کنید. اگر شخص مقابلتان که راست‏ دست است به سمت چپش نگاه می‏ کند و این حالت مقداری طول کشید، تقریباً مطمئن باشید که او احساس راحتی ندارد و شما به احتمال زیاد قادر نخواهید بود که محصولتان را بفروشید و یا حتی شاید مورد بی ‏احترامی قرار بگیرید. در حالت خوش‏بینانه‏ تر این‏که شخص مقابل به حرف‏ هایتان توجهی ندارد.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *