یک تکنیک قدرتمند برای دستیابی به آرامش

یک تکنیک قدرتمند برای دستیابی به آرامش

رسیدن به آرامش

فراموش نکنید که مسبب احساسات مزاحم ما، مانند عصبانیت، کینه، ترس، اضطراب، احساس عدم امنیت واکنش های خود ماست و عوامل بیرونی نقش ندارند. واکنش با تنش عصبی فرقی ندارد. واکنش نشان ندادن یعنی اعصاب آرام. در آزمایشات عملی آزمایشگاهی ثابت شده، تا زمانی که عضلات در حالت آرام و راحتی قرار داشته باشند (حالت ریلکس) احساس عصبانیت، ترس، اضطراب، عدم امنیت و چیزهایی از این قبیل به کسی دست نمی دهد. اینها همه در واقع احساسات خود ما هستند. تنش عضلات در واقع مقدمه و پیش درآمد عمل است و معنی آن این است که بدن دارد برای نشان دادن واکنش آماده می شود، وقتی عضلات خود را در موقعیت راحتی قرار می دهید، در واقع راحتی اعصاب و روان را برای خود ایجاد می کنید. بدینصورت در حالت ریلکس قرار دادن بدن یک آرام بخش طبیعی است که پرده ای روانی و با به عبارت دیگر چیزی میان شما و محرک مزاحم ایجاد می کند. آرامش جسمانی هم به همین دلیل موانع روحی را برطرف می کند. آرامش یعنی واکنش نشان ندادن بنابراین در تمرینات روزانه ریلکس، در واقع با آرام بخش طبیعی آشنا می شوید که می توانید از آن در تمامی فعالیت های روزانه خود استفاده کنید. با ایجاد حالت آرامش، خود را از شر محرک های مزاحم نجات دهید.

اطاق آرامش در ذهن

مارکوز اورلیوس می گفت : «انسان کنج خلوت را دوست دارد. برای همین است که در روستاها، سواحل دریا و کوهستانها، گوشه عزلت می جوید. این خصوصیت اغلب انسانهاست. انسان آزادی بیشتری می خواهد. دوست دارد بدور از مزاحمت دیگران دقایقی بیاساید. اما برای استراحت و آرامش جایی بهتر از روان انسان وجود ندارد. اینجا است که انسان می تواند به آرامش کامل برسد به اعتقاد من آرامش چیزی جز نظم ذهن نیست…»

در واپسین ایام جنگ دوم جهانی کسی در مقام تعریف از هاری ترومن، رئیس جمهور وقت آمریکا به او گفت که در مقایسه با سایر روسای جمهور به نظر می رسد که بهتر مسئولیت ها را تحمل می کند و علیرغم دشواری دوران جنگ جهانی نشانی از ناراحتی در او پیدا نیست. هاری ترومن جواب داد:« در ذهن لانه ای ساخته ام.» بعد توضیح داد که گاه به این لایه پناه می برد و به هیچ کس اجازه مزاحمت نمی دهد.

خانۀ بی فشار

همۀ ما در ذهن به اتاق ساکتی نیاز داریم. محتاج خلوتکده ای بی سر و صدا هستیم. جایی زیر آب، در قعر اقیانوس که دست هیچ کسی به آن نرسد. اتاق خلوتی که در تصویر می سازید خانه بی فشاری است که شما را از ناراحتی های عصبی، نگرانی ها، اضطراب ها و تنش ها نجات می دهد. در آن تجدید قوا می کنید و می توانید با آمادگی بیشتری به رویارویی مسائل زندگی بروید. به اعتقاد من، هرکسی برای خود خانۀ خلوتی دارد که از گزند مزاحمین محفوظ است. تنها کاری که باید بکنیم این است که این اتاق خلوت درون خود را پیدا کنیم و گهگاه برای استراحت و تجدید قوا هم که شده به درون آن پناه بریم.

دستیابی به آرامش

دستیابی به آرامش

یکی از بهترین نسخه هائی که تا کنون برای بیمارانم نوشته ام پیدا کردن این خلوتکده است. و یکی از بهترین راه هایی که برای ورود به این مرکز آرام پیدا کرده ام بنای اتاق کوچک ذهنی در خیال است. اتاق را با هرچه به نظرتان با صفا و آرام بخش می رسد تزئین کنید: اگر علاقه مند به نقاشی هستید با چشم اندازهای زیبا و اگر اهل شعر و شاعری هستید، با شعر، همه جایش را زینت دهید. دیوارش را به رنگ مورد علاقه خود بیارائید چه بهتر که رنگ های آرام بخش آبی ، سبز کمرنگ، زرد و طلایی را انتخاب کنید. اتاق را با لوازم ساده ای بیارائید. آن را از هرچه دوست ندارید خالی کنید اتاقی تمیز و منظم درست کنید، سادگی، سکوت و زیبایی را فراموش نکنید. از پنجره کوچک اتاق که نگاه می کنید ساحل زیبایی پیداست، امواج، خروشان دریا بر ساحل می کوبد و محو می شود اما صدایی به گوش نمی رسد، چه اتاق ساکتی دارید. در ساختن این اتاق هرچه می توانید دقت کنید، انگار اتاقی واقعی می سازید به جزئیاتش توجه کنید.

از دست ندهید :   ترموستات روانی و کمک به آرامش انسان

کمی مرخصی روزانه، لازمه آرامش

در هر فرصتی که پیدا می کنید، بین قرارها، سوار اتوبوس و غیره، به اتاق ساکت خود پناه ببرید. هروقت احساس خستگی کردید، هروقت احساس کردید که ناراحتی عصبی دارد به سراغتان می آید و یا هر وقت احساس دلشوره پیدا کردید، لحظاتی به اتاق ساکت خود بروید. هر روز چند دقیقه ای را به استراحت در این اتاق اختصاص دهید، فایده اش زیاد است، وقت تلف کردن نیست، برعکس در وقت سرمایه گذاری می کنید. به خود بگوئید:«می خواهم چند لحظه ای در اتاق ساکتم استراحت کنم.» بعد، در خیال ببینید که از پله ها بسوی اتاق بالا می روید. به خود بگوئید:« حالا دارم از پله ها بالا می روم، حالا در را باز می کنم. حالا در اتاق هستم» در خیال، آرامش و جزئیات راحتی را لمس کنید. ببینید که روی صندلی دلخواهتان نشسته اید. چه آرامشی دارید. چه دنیای با صفایی است. اتاق دنجی دارید. دست هیچ مزاحمی به شما نمی رسد. هیچ گونه نگرانی ندارید. ناراحتی ها را پای پله های اتاق جا گذاشتید و هیچ جای تصمیم گیری نیست. نه عجله ای، نه ناراحتی و نه هیچ چیز .

از دست ندهید :   روتین صبح گاهی، راز موفقیت افراد نابغه!

کمی فرار، لازمه آرامش

بله منظورم «فرار» است خوابیدن فرار است. چتر برداشتن زیر باران فرار است، ساختن یک خانه واقعی برای مصونیت از عناصر مزاحم و آب و هوا هم فرار است. به مرخصی رفتن هم فرار است. دستگاه عصبی انسان به کمی فرار احتیاج دارد. در مقابل بمباران بی وقفه محرک های بیرونی، دستگاه عصبی انسان محتاج مراقبت است. باید آزادی اش تامین شود. مرخصی سالانه برای فرار موقت از مسئولیت ها و وظایف مرسوم چیز خوبی است، باید مدتی از برنامه های عادی دست شست و به خود استراحتی داد. روان و دستگاه عصبی شما محتاج اتاق استراحت است. همانطور که جسم محتاج استراحت است، روان هم به استراحت احتیاج دارد. اتاق ساکت ذهن هر روز لحظاتی دستگاه عصبی شما را به مرخصی دعوت می کند و چون دعوتش را پذیرفتید و به دنیای امن و بی دغدغه اش پناه بردید، با فراموش کردن دنیای وظایف، مسئولیت ها، تصمیم گیری ها و فشارهای روزانه به آرامش می رسید.

کمی فرار، لازمه آرامش

کمی فرار، لازمه آرامش

تصویر بیش از کلمه بر مکانیزم خودکار اثر می گذارد، بخصوص که معنای سمبولیک هم داشته باشد. بگذارید یکی از تصاویر ذهنی را که به نظرم جالب می رسد برایتان شرح دهم: به پارک ملی یلواستون رفته بودم. منتظر رسیدن قطار تفریحی بودم تا گشتی بزنم. ناگهان سرو کله قطار پیدا شد و در میان ابری از بخار ایستاد. پسر کوچکی که نزدیک من ایستاده بود از پدرش درباره بخاری که از لکوموتیو بیرون می زد پرسید. پدرش جواب داد : «خب عزیزم، لکوموتیو هم مثل بقیه ماست. هرچند وقت یکبار پر از فشار می شود و برای اینکه از بین نرود باید این فشار را جایی تخلیه کند.» با خودم فکر کردم، راستی چه خوب می شد که ما انسان ها هم هر وقت از فشار های احساسی پر می شویم آن را جایی خالی می کردیم. از آن روز به بعد، هر وقت به اتاق خلوت ذهنم پناه می برم ازاین تصویر ذهنی استفاده می کنم. یاد قطار پارک می افتم و اینطوری فشارهای جمع شده را با ملایمت از وجودم خارج می کنم. هروقت عصبی شدید، از این تصویر ذهنی استفاده کنید. خارج کردن توام با ملایمت فشار از دریچه ایمنی وجود به آرامش روان شما کمک می کند.

از دست ندهید :   انتخاب مکان مناسب برای برنامه ریزی ذهن نیمه هوشیار

قبل از پرداختن به مسئله جدید روان خود را پاک کنید

هنگام استفاده از ماشین حساب،قبل از هر کار باید اعداد و ارقام مربوط به مسئله قبلی را از روی آن پاک کرد. در غیر اینصورت، بخش هایی از مسئله یا موقعیت قبلی، به موقعیت جدید انتقال یافته، جواب صحیح به دست نمی آید. با پناه بردن به اتاق خلوت ذهن، در واقع روان خود را پاک می کنید و به همین دلیل استفاده از آن در فواصل وظایف، مسئولیت ها و محیط هایی که مستلزم طرز تلقی ها و روحیه متفاوتی است، بسیار سودمند می باشد. در زیر به چند نمونه متداول از انتقال مسئله یا به عبارتی کوتاهی در پاک کردن ذهن اشاره کرده ایم. مقام عالی رتبه اداری، روحیۀ سر کار و مسائل و نگرانی های روزانه را با خود به منزل می برد. تمام مدت روز را ساعیانه وبی وقفه کار کرده، فرصت سرخاراندن نداشته، مجبور بوده سرعت به خرج دهد و در انجام کارها شتاب کند. چه بسا در مواردی به نتایج دلخواه نرسیده و از این بابت کمی هم ناراحتی است وقتی به منزل می رود، جسمش در اداره نیست و با این حال روحیه عصبی، شتاب زده و نگران خود را به منزل می برد. هنوز نگران کار اداره است و بنابراین نمی تواند استراحت کند. به زن و فرزندانش نمی رسد، تندخویی می کند. هم چنان نگران اداره است و با آنکه می داند در منزل کاری از دستش ساخته نیست، ذهن را از نگرانی نمی شوید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 2 میانگین امتیاز: 3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *