مرزهای نامرئی اعتیاد به الکل

مرزهای نامرئی اعتیاد به الکل

الکل، هرگز!

پس از گذشت صدها سال از شناخته شدن مضرات اعتیاد به الکل، این عارضه در طب امروز نوعی بیماری شمرده میشود. این بیماری را میتوان درمان کرد، به طوری که شخصی الکلی بتواند زندگی سالمی داشته باشد؛ اما آنها هرگز کاملا بهبود نخواهند یافت. اگر یک الکلی 100 سال هم لب به الکل نزند، باز هم یک الکلی است و اگر باز هم گمراه شود و فقط یک چرعه بنوشد، اعتیادش دوباره برمیگردد.

 

تفاوت بین کسانی که الکل مینوشند و الکلی ها

بین اشخاص دائم الخمر و کسانی که الکل مینوشند تفاوت وجود دارد. بعضی ها ممکن است هر روز مست باشند این لزوما بدان معنا نیست که او معتاد به الکل باشد. شاید او دچار مشکلی است و از حل آن عاجز است و برای فرار از آن،  به مستی روی می آورد.

همیشه از بیمارانم میپرسمم که « به چه علت الکل مینوشید» برخی از انها کسالت، تنهایی، یکنواختی زندگیشان، حالات عصبی یا معمولا ناامیدی از وضعیت شان را علت مصرف الکل عنوان میکنند؛ زیرا معتقدند به آن ها  کمک میکند تا مشکلاتشان را مدتی از یاد ببرند؛ اما الکل هیچ مشکلی  را حل نمیکند، زیرا اگر مستی آنها ادامه یابد. مشکل همچنان باقی خواهد ماند، از این گذشته، خطر اعتیاد همیشه  برای مصرف کنندگان الکل وجود دارد.

از دست ندهید :   چند نکته کلیدی که حتما باید برای برقراری ارتباط موفق بدانید

 

مرزهای نامرئی اعتیاد به الکل

مرزهای نامرئی اعتیاد به الکل

خطر در مرزهای نامرئی

عبور از مرزهای نامرئی و الکلی شدن، خطری است که همیشه در کمین فردی که الکل مینوشد نشسته است.

کسی که الکل مینوشد هر لحظه ممکن است آن را کنار بگذارد ؛ اما خیلی ها معتقدند که نفهمیده اند که چطور شد یک الکلی شدند. گاه ممکن است عاملی که باعث الکلی شدن ان ها شده، برطرف شده باشند؛ اما آنها مدام در پی علت دیگری برای ادامه نوشیدن باشند که نتیجه آن چیزی جز گرفتاری با خانواده، صاحب کار، اداره و اشخاض دیگر نخواهد بود و خود این حالت هم عامل دیگری است برای ادامه مصرف الکل.

 

ابتدا هیچ نوع کمک

نجات از این منجلاب، بسیار مشکل است و کمک مفید به الکلی ها، کمک نکردن به آنهاست!  در صورت بروز این مشکل، خانواده، همسر و دوستان باید بدانند که شخص الکلی تا زمانی که کسی از عواقب اعتیادش حمایت میکند و موانع موجود را از سر راهش کنار میزند ، به ندرت ممکن است برای حل مشکلاتش قدم پیش گذارد.

در آغاز، بحران عمیق و روحی عامل موثری است تا شخص دوباره سرنوشتش را در دست بگیرد و کمک به فرد الکلی زمانی میسر است که علت پناه بردن او به الکل  مشخص و مشکلش حل شود.

 

راه گریزی نیست

گرداب فشار عصبی و الکل

آقای «شلوسر» مدت 28 سال در شرکتی مشغول به کار بود . در طول مدتی که مدیر شرکت بیمار بود، وی شرکت را به بهترین شکل اداره میکرد. او وظایفش را به خوبی انجام میداد و درآمد شرکت  هم در این مدت به رغم رکودهای پیشین افزایش یافت؛ ولی فشار عصبی ناشی از کار سخت باعث شد که او گاهی برای رفع خستگی به الکل روی آورد و این موضوع نگرانی همسرش را در پی داشت. هرچه همسرش نگران تر میشد ، او بیشتر مینوشید و هرچه او بیشتر مصرف میکرد، همسرش آشفته تر میشد برای او راه فراری از این گرداب وجود نداشت. آقای شلوسر در ماه سه تا چهار روز را به علت خواب از شدت مستی به شرکت نمیرفت؛ ولی مدیر شرکت چون میدانست که کارها را به دست شخص مطمنی سپرده، این موضوع را نادیده میگرفت. تا این که اوضاع عوض شد و پسر صاحب شرکت اداره امور را به دست گرفت و هیچ دلیلی برای این بلندنظری و دست و دلبازی پدرش نیافت؛ لذا وقتی آقای شلوسر بار دیگر سرکار نیامد، به او اخطار داد. در این هنگام، آقای شلوسر دست به دامن روش تصویرسازی ذهنی شد (برای آشنایی بیشتر با مدیتیشن و مراقبه پیشنهاد میکنیم مقاله “روش درست برای تجسم خلاق چیست؟”  را مشاهده کنید. ) تا موقعیت خود را حفظ کند و البته موفق هم شد و اعتیادش را مهار کرد . اما برای تثبیت نگرش مثبت ایجاد شده در او از هیپنوتیزم مدد جستم و پس از 14 جلسه درمان به این مهم نیز نایل شدم.

از دست ندهید :   آیا روشنفکر هستید؟

بعدها شاهد بودم که رئیس جدید پس از خاتمه مدت جریمه، اخطار را پس گرفت و امروز  هم به خوبی با هم کار میکنند؛ زیرا آقای شلوسر مسئولیت این خطا را بر عهده گرفت و دیگر دلیلی هم برای فرار از واقعیات نداشت؛ در نتیجه تشنج و نگرانی همسرش هم رفع شد. اکنون پس از گذشت دو سال او لب به الکل نزده ؛ اما با وجود این نمیتوان این موضوع را نادیده گرفت که او یک الکلی است!

به شما همراه محترم و دوست داشتنی وبسایت خودباور پیشنهاد میکنیم مقاله “یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار” را نیز مشاهده کنید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *