طوفان فکری ؛ همه آنچه لازم است درباره آن بدانید

طوفان فکری

حتی اگر خودتان متوجه نشده باشید، تا الان حداقل ۱ بار از روش طوفان فکری برای حل مسائلتان استفاده کرده اید. روش طوفان فکری روشی فوق‌العاده موثر برای رسیدن به ایده‌های خلاق و راه حل‌های عالی در کوتاه‌ترین زمان ممکن است.

می توان از روش طوفان فکری، هم به صورت انفرادی و هم به صورت گروهی استفاده کرد. هر دو این روش‌ها مزیت‌ها و معایب خودشان را دارند و بر حسب موقعیتی که در آن هستید، باید تصمیم‌گیری کنید که کدام روش برای شما بهتر خواهد بود.

طوفان فکری چیست؟

از هر ۱۰۰۰ ایده مطرح شده، ۱۰۰ ایده قابل فکر هستند، ۱۰ ایده فوق‌العاده پولساز هستند و یکی از آن‌ها متحول کننده است!

طوفان فکری روشی است که در آن شما به تنهایی یا به صورت گروهی برای حل یک مساله در زمان محدودی شروع به ارائه تعداد زیادی راه‌حل می‌کنید. در این بین تعدادی از این راه حل‌ها و ایده‌های ارائه شده، مسخره و غیر قابل اجرا به نظر می‌رسند. اما نکته مهم اینجاست که در آغاز، نباید هیچ کدام از ایده‌ها را رد کرده و یا از آن ها دفاع کنید.

چگونه نتیجه بهتری از جلسات طوفان فکری بگیریم؟

اگر می خواهید نتیجه خوبی از جسلسات طوفان فکری بگیرید، باید به درستی از آن استفاده کنید. برای استفاده درست نیاز است تا برخی نکات را بدانید.

ممکن است شما یا هرکس دیگری در طول جلسه، ایده‌هایی بدهید که در نگاه اول مسخره به نظر برسند. این ایده ها بسیار خوب هستند چراکه همین ایده‌های به ظاهر مسخره، شما را به سوی ایده‌های طلایی راهنمایی می‌‌کنند.

بعضی از این ایده‌ها ممکن است مساله را حل کنند و بعضی دیگر ممکن است جرقه ای برای رسیدن به ایده های دیگر باشند.

از دست ندهید :   راز داشتن اندیشه خلاق چیست؟

در ابتدای پروسه طوفان فکری باید از انتقاد یا تمجید از ایده‌ها خودداری کرد. شما از ابتدا نمی‌دانید که کدام ایده خوب و کدام ایده بد است. ممکن است ایده ای که فکرش را نمی کنید پاسخ شما باشد. با رد کردن یا ارزش بخشیدن به یکی از ایده ها، شانس بررسی ایده های دیگر را از خودتان می‌گیرید.

در آخر جلسه طوفان فکری باید ایده‌ها را ارزیابی کنید و ببینید کدام ایده را می‌توان بهبود بخشید، کدامیک را می توان ترکیب کرد و در انتها به بهترین راه‌حل رسید.

فهرست

قوانین طوفان فکری

 • در شروع جلسات طوفان فکری، تنها تعداد ایده ها مهم است.
 • باید تلاش کنید در زمان تعیین شده، به تعداد گفته شده برسید.
 • نه ایده ای را رد کنید و نه از ایده ای دفاع کنید
 • افراد را به ارائه ایده های عجیب  غریب تشویق کنید این ایده‌ها معمولا به نتایج خوبی می‌رسند
 • ایده‌های دیگران را بهبود دهید
 • روی مساله متمرکز بمانید
 • باهم صحبت نکنید یکی یکی
 • تصویری کار کنید یا از نقشه ذهنی استفاده کنید

طوفان فکری چه مزایایی دارد؟

 • طوفان فکری برای همه اعضای تیم، این فضا را ایجاد می کند که در حل مسائل مشارکت کنند.
 • همه اعضای تیم تشویق می شوند تا ایده های خود را -هرچند مسخره- بدهند.
 • چون جلسه طوفان فکری معمولا شبیه بازی است، کیفیت کار خروجی بیشتر شده و شما می توانید به راه‌حل‌های بهتری برسید.
 • چون همه اعضای تیم در رسیدن به آن راه حل سهیم هستند، به اجرایی شدن هرچه بهتر آن نیز کمک می‌کنند.
 • می توان طوفان فکری را هم به صورت گروهی و هم به صورت فردی انجام داد.
از دست ندهید :   5 قانون برای خلاقیت و تفکر خلاق خودکار

طوفان فکری فردی و طوفان فکری گروهی

برای بهترین خروجی از جلسه طوفان فکری فردی بهتر است جای ساکت و بدون مزاحمتی بنشینید. سعی کنید تا بر مساله تمرکز کرده و ایده‌های خود را به صورت تصویری در بیاورید. می توانید برای این منظور از ابزار مایند مپ یا همان نقشه ذهنی استفاده کنید.

اساسا جلسات طوفان فکری فردی برای حل مسائل ساده‌تر و جلسات گروهی برای حل مسائل دشوار‌تر استفاده می‌شوند. چون در گروه یکی از اعضا ایده داده و دیگری می‌تواند این ایده را ارتقا دهد، کیفیت کار خروجی بیشتر خواهد بود و توانایی حل مسائل پیچیده تر را خواهید داشت.

نحوه برگزاری جلسات طوفان فکری گروهی

برای نتیجه گیری هرچه بهتر از جلسات طوفان فکری گروهی از نکات زیر پیروی کنید:

 1. افراد را در محیط مناسب و راحت جمع کنید. محیطی را درنظر بگیرید که افراد بتوانند در طول جلسه راحت باشند.
  افراد مورد نظر را با دقت انتخاب کنید. اگر افراد با طرز فکر مشابه را جمع کنید، به ایده‌های خلاقانه‌ای نخواهید رسید. ارزش طوفان فکری گروهی در این است که افراد با نگرش‌های متفاوت نظراتشان را بیان کنند.
  یک نفر را مسئول نوشتن ایده های جمع کنید. ترجیحا این فرد جزو اعضای تیم نباشد. چراکه متمرکز بودن روی موضوع و نوشتن نظرات دیگران به طور همزمان امکان پذیر نیست. بهتر است ایده‌های مطرح شده را جایی بنویسد که همه بتوانند آن‌ها را ببینند. برای مثال می‌توانید از تخته بزرگ استفاده کنید.
 2. مساله را به روشنی شرح دهید. طوری موضوع را باز کنید که همه متوجه شوند باید در مورد چه چیزی فکر کنند. از چند نفر بخواهید صورت مساله را توضیح دهند تا مطمئن شوید که همه به یک موضوع مشترک فکر می‌کنید.
  ابتدا به اعضای تیم زمان کافی و عادلانه بدهید تا افکارشان را در مورد موضوع مطرح شده به صورت انفرادی بنویسند. سپس نظراتشان را به اشتراک بگذارند.
 3. وقتی تمام ایده ها گفته شد، اعضای گروه باید برای رسیدن به نتایج یهتر در مورد ایده ها بحث کنند. بعضی ایده‌ها را بهبود دهند و بعضی دیگر را ترکیب کنند. ایده‌های بهبود یافته، مهم ترین بخش از طوفان فکری هستند.
  شما باید اعضای تیم را تشویق کنید تا در جلسه مشارکت کنند. مخصوصا کسانی که کمتر صحبت می‌کنند.
  اگر جلسه طولانی است، می‌توانید زمانی را برای تنفس در نظر بگیرید و دوباره جلسه را ادامه دهید. در مجموع سعی کنید به افراد خوش بگذرد تا بازدهی بالاتری داشته باشند.
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *