رابطه بین زبان بدن و حریم شناسی در ارتباط موثر

رابطه بین زبان بدن و حریم شناسی در ارتباط موثر

رابطه زبان بدن با حریم‏ شناسی

رابطه بین زبان بدن و حریم شناسی یک رابطه پیچیده است و به طور کامل نمی توان آن را درک کرد اما کاملاً آشکار و جالب است.
اغلب، حریم شناسی بر اساس اولویت های شخصی و برداشت های اجتماعی شکل می گیرد بنابراین نقش زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی در این حالت پررنگتر می شود که باید ما آن را تشخیص دهیم و درک کنیم. زبان بدن ابزار مهمی است که با آن، شما میزان فواصل در مورد خودتان را به شخص مقابلتان یادآوری می کنید و باعث می شود از به زبان آوردن آن خودداری کنید؛ چون ممکن است این رفتار زشت باشد و دیگران شما را انسانی بی ادب تلقی کنند. در عوض رفتارهای غیرکلامی ابزارهای هوشمندانه ای برای ارسال و دریافت پیام هایی راجع به فاصله و قلمرو اطرافتان اند.

مزیت دیگر استفاده از زبان بدن به جای واژگان این است که نسبت به واژگان پویاتر و انعطاف پذیرتر است؛ زیرا در حین گفتگو ممکن است در هر لحظه از زمان یک احساس را تجربه کنید و معمولاً این تنوع و تغییر را با رفتارهای غیرکلامی تان در همان لحظه نشان می دهید و اگر قرار باشد که هر لحظه احساستان را به زبان آورید رشته کلام از اختیارتان خارج می شود و گفتگوی مؤثری نخواهید داشت. هر چقدر با شخص مقابل راحت تر باشید با زبان بدنتان بیشتر به او علامت می دهید که می تواند فاصله اش را نزدیک تر کند، اما اگر در حین گفتگو احساس راحتی کمتری داشته باشید و یا به نکته ای منفی در مورد شخص مقابلتان پی ببرید، بازهم با زبان بدنتان به او نشان می دهید که فاصله اش را از شما دورتر کند.

مثال هایی در مورد فاصله و زبان بدن

یک مثال قدیمی در خصوص زبان بدن، میتواند اولین روز ملاقات یک زوج که تازه نامزد شده اند باشد. شما به عنوان ناظر می توانید شاهد افت و خیزها و جریانات رفتاری غیرکلامی آنها در طول مدت این قرار ملاقات باشید. برای مثال ممکن است آنها برای شروع با هم دست بدهند و در ادامه طوری دور میز بنشینند که روبروی هم قرار بگیرند. با گذشت زمان خواهید دید که هر چقدر بیشتر نسبت به هم احساس راحتی می کنند، بیشتر به سمت دیگری خم می شوند. حتی ممکن است صندلی هایشان را نیز به هم نزدیک کنند و گاهی اوقات با ملایمت (اما سریع) دستان همدیگر را لمس کنند.

مثال هایی در مورد فاصله و زبان بدن

مثال هایی در مورد فاصله و زبان بدن

مثالی در این خصوص زمانی است که مردم در پیاده رو شهر در حال رفت و آمدند. اگر پیاده رو شلوغ نباشد می بینید که افراد گاهی اوقات به طور نامحسوس مخصوصاً اگر از رو به روی هم بخواهند عبور کنند طوری حرکت می کنند که فاصله شان با یکدیگر به حداکثر برسد. همانطور که پیاده رو شلوغ تر می شود به علت سخت تر شدن حفظ این فاصله رفتارهای غیرکلامی جدیدی بروز می کنند. افراد به هنگام عبور از کنار یکدیگر کمی رویشان را بر می گردانند که این پیام را می رساند: «فاصله موجود برای این که کاملاً راحت باشم خیلی کم است».

از دست ندهید :   عزت نفس در اسلام

حریم شناسی و زبان بدن در محل کار

حریم شناسی و زبان بدن همچنین در محل کار کاربردهای عملی زیادی دارند. برای مثال زمانی که با شخص دیگری روی یک پروژه در حال کار هستید برای بحث در مورد آن، معمولاً سعی می کنید طوری دور میز بنشینید که در دو طرف میز و نه در مقابل هم بلکه به صورت کنج قرار گیرید. در این صورت تمرکز شما به جای این که برروی چهره طرف مقابلتان باشد برروی پروژه و وسایل روی میز خواهد بود.

زنان نسبت به مردان به هنگام گفتگو بیشتر سر و بدنشان را به سوی شخصی که با او گفتگو می کنند قرار می دهند. وقتی زنان با شخصی که او را می شناسند صحبت می کنند ترجیح می دهند کنارش بنشینند. اما مردان بیشتر مایل اند که رویه روی آن شخص قرار بگیرند. جالب است بدانید چه مردان و چه زنان اگر طرف مقابلشان را نشناسند دقیقاً حالت نشستنشان نسبت به مورد قبلی برعکس می شود یعنی زنان در روبرو و مردان کنار شخص می نشینند.

مردان برای راحتی خود ترجیح می دهند نسبت به دیگران دورتر بنشینند یا بایستند؛ اما زنان وقتی به شخص مقابلشان نزدیک تر می شوند احساس راحتی بیشتری می کنند، ولی در برخورد با مردها ترجیح می دهند که دورتر باشند.

اگر بحث آنها با شخص دیگر بیشتر خصمانه، دشوار و یا جهت آشنایی با یکدیگر باشد به احتمال زیاد روبه روی یکدیگر بر سر میز می نشینند زیرا در این حالت به طور کاملاً مستقیم می توانند او را ببینند و رفتارهای غیرکلامی اش را تفسیر کنند. همچنین قادرند از میز به عنوان ناحیه محافظت کننده استفاده کنند.

حباب دور شما چقدر بزرگ است؟

حبابتان چقدر است؟ شما همانند بسیاری از افراد هرگز در مورد آن فکر نکرده اید، زیرا بخشی از وجود شماست. اما اگر وقت بگذارید تا اولویت هایتان را بشناسید، بهتر می توانید نوع پیام های غیرکلامی را که به دیگران ارسال می کنید مدیریت کنید.

از دست ندهید :   چگونه مهارت بیشتر، درآمد بیشتر را به همراه دارد؟

برای مثال اگر فاصله شخصی شما زیاد است و فاصله شخصی سرپرست یا مدیرتان کمتر است، احتمالاً تعامل شما با او خیلی آرام نیست چون وقتی باهم صحبت می کنید مدیرتان آن قدر به شما نزدیک می شود که شما آن را دوست ندارید و با زبان بدن خود به او می گویید که از شما دور شود، اما این حالت ممکن است این حس در او به وجود آورد که شما انسانی سرد، بی ادب و غیر قابل احترام هستید و این الگوی ارتباطی خوبی در محل کار نیست.

رابطه زبان بدن با حریم‏ شناسی

رابطه زبان بدن با حریم‏ شناسی

پس چه کار کنید؟ ابتدا آگاهی تان را افزایش دهید. قبل از آنکه بخواهید آگاهانه رفتارهای غیرکلامی تان را با شرایط مطابقت دهید بایستی از آنها و نحوه برانگیخته شدن آنها در فاصله شخصی تان مطلع شوید. مثلاً در مورد مثال بالا اگر بدانید که سرپرستتان قصد دارد خیلی به شما نزدیک شود، می توانید به او بگویید که این کار را انجام ندهد و یا پاسخ هایتان را هنگام تعامل، متناسب با رفتار او هماهنگ سازید. به عنوان نمونه، ممکن است لازم باشد که بر سر میز اتاق جلسه روبه روی یکدیگر بنشینید یا یک میز و صندلی به هنگام صحبت بین خودتان قرار دهید. نمی توانم بگویم کدام ایده بهتر است، اما شما می توانید خودتان مزیت ها و ضررهای هر روش را تجزیه و تحلیل کنید، سپس تصمیم بگیرید که کدام روش را به کار برید.

محیط‏ های متفاوت، فواصل متفاوت، زبان بدن متفاوت

مثال خوبی که می توان بیان کرد، مهمانی است که همکاران درآن میهمانی دعوت اند. در محل کار، شما مرزهای مخصوصی دارید که متناسب با محیط کاری و روابط شغلی بین شما و همکارانتان است. اما زمانی که در یک محیط اجتماعی مثل مهمانی قرار می گیرید، متوجه می شوید که چگونه مرزهایتان تغییر می کنند. صحبت هایتان احتمالاً آن قدر جدی نیست و مربوط به کار هم نمی شود بنابراین زمانی که همکارانتان برای گفتگوی دوستانه کمی بیشتر به شما نزدیک می شوند واکنشی نشان نداده و احساس راحت تری دارید.

زمانی که نوبت به حریم شناسی می رسد تفاوت های جنسیتی بیشتر خود را نشان می دهند. به طور کلی زنان بدون توجه به محیط، زمانی که با یکدیگر تعامل دارند ترجیح می دهند که به هم نزدیک تر شوند ولی در تعامل با مردان و محیطی که در آن، تعامل صورت می گیرد این حالت بسیار تغییر می کند؛ به عنوان مثال فاصله شخصی موجود بین زن و مرد در محل کار بیشتر و در مناسبات اجتماعی کمتر می شود. اما زمانی که صحبت از فاصله شخصی بین دو مرد می شود معمولاً حفظ فاصله بیشتر نرمال تر است.

از دست ندهید :   تأثیر زبان بدن در کسب ‏و کار

بهبود ارتباطات با استفاده از حریم‏ شناسی

شما به عنوان فرستنده یا گیرنده پیام می توانید به کمک حریم شناسی ارتباطتان را بهبود بخشید. سعی کنید از پیام های غیرکلامی فرستاده شده خود آگاه باشید.

زمانی که شما گیرنده پیامی هستید، میتوانید اطلاعات بسیار زیادی از آنچه به صورت غیرکلامی از طریق حریم شناسی دریافت می کنید، به دست آورید. این اطلاعات به شما کمک می کند تا تشخیص دهید چگونه یک جلسه کاری در حال پیشرفت است، یک مذاکره چگونه شکل می گیرد، آیا دوستتان از همراهی با شما خوشحال است یا خیر، آیا همکارتان دوست دارد میزش نزدیک میز شما باشد یا نه.

حریم شناسی همچنین ابزار ارزشمندی برای تعامل شما با شخصی از فرهنگ دیگر است. مهم نیست که در چه محیطی قرار بگیرید. اگر فرض کنیم که قرار است به اسپانیا یا انگلستان بروید، باید آگاه باشید که چگونه از حریم شناسی استفاده کنید. این باعث می شود که پیام های دریافتی از مردم آن کشورها را بهتر درک کنید و در مقابل بهتر بتوانید پیام خود را به آن ها منتقل کنید. در تجارت برای پرهیز از سوءتفاهم ها، گفتگوهای دشوار و یا حتی از دست دادن مشتری با ارزش، داشتن اطلاعات لازم درباره اختلافات فرهنگی بسیار مهم است.

به طور کلی حریم شناسی یکی از جالب ترین بخش های زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی است. به شدت به شما توصیه می کنم تا درباره فاصله های شخصی افراد آگاهی کسب کنید تا بدانید وقتی آنها به شما نزدیک می شوند چگونه باید واکنش نشان دهید و یا وقتی شما به آنها نزدیک تر می شوید آن ها چگونه نسبت به شما واکنش نشان می دهند، چطور زوایای بدنشان را تغییر می دهند، با چشمانشان چه کارهایی انجام می دهند و دستانشان را به چه نحوی تکان می دهند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 2]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *