زبان بدن و ارسال پیام های جدی

زبان بدن و ارسال پیام های جدی

خواندن پیام زبان بدن افراد

زبان بدن در مورد پیامهای فرستاده شده از سوی شخصی دیگر اطلاعات فراوانی را در اختیارتان قرار می دهد. رفتارهای غیرکلامی افراد باعث می شود تا شما این رفتارها را با سخنانی که می گویند مقایسه کنید و تشخیص دهید که چقدر آن اشخاص راستگو، وفادار، فریبکار، درستکار، مشتاق و … هستند. وقتی قادر باشید زبان بدن را به خوبی درک کنید خیلی دقیق تر می توانید پیام های دریافتی از آن ها را ارزیابی نمایید.

خواندن پیام زبان بدن افراد

خواندن پیام زبان بدن افراد

دو رفتار غیرکلامی مهم هنگام خواندن پیام ها عبارت اند از: تماس چشمی و حرکات بدن.

  • تماس چشمی ؛ مهمترین بخشی که می توان به وسیله آن افکار دیگران را خواند تماس چشمی است؛ زیرا چشم جایی است که راحت تر و سریع تر می توان به آن توجه کرد. هنگامی که شخصی، تماس چشمی مناسبی با شما برقرار می کند می توانید بفهمید که چقدر او قابل اعتماد است، اما زمانی که چشمهایش به این سو و آن سو حرکت می کند، پایین و یا دور را نگاه می کند و یا به چشمانتان نگاه نمی کند تأثیر متضادی را در شما به وجود می آورد.
  • حرکات بدن ؛ شخصی که با حالتی عصبی پایش را تکان می دهد، از شما روی گردان می شود یا زمانی که خیلی به شما نزدیک است به علت تمرکز روی زبان بدنش در سخن گفتنش دچار مشکل می شود، ممکن است درباره اطلاعاتی که به شما می دهد مشکوک شوید، صداقتش را زیر سؤال ببرید، او را پررو یا تهاجمی بپندارید.

بار دیگر وقتی با شخصی تعامل دارید به این نکات توجه کنید، دقت کنید چطور زبان بدن او برروی تعبیر شما از پیامش تأثیر می گذارد و مطمئناً با مشاهده شدت این تأثیرگذاری متعجب خواهید شد.

ارسال پیام با زبان بدن

همان طور که زبان بدن بخش مهمی در خواندن پیام های دیگران است به همان اندازه در تأثیر پیام های شما برروی دیگران نقش دارد. گاهی اوقات رفتارهای غیرکلامی تان ناخودآگاه است درحالی که شما می توانید عمداً به منظور تأثیر بر روی پیامی که می فرستید رفتار غیرکلامی تان را آگاهانه و متناسب انتخاب کنید.

از دست ندهید :   داشتن آرامش به تغییر عادت ها کمک می کند!

مصاحبه شغلی مثال خوبی است، زمانی که شما آگاهانه از زبان بدنتان و پیام هایی که ارسال می کنید مطلع هستید، با اعتماد به نفس و اطمینان خاطر وارد اتاق می شوید، دست می دهید، صاف بر سر میز می نشینید و به هنگام پاسخگویی به سؤالات تماس چشمی بسیار خوبی برقرار می سازید. با وجود این باز هم زبان بدن غیرعمدی تان طی مصاحبه خود را نشان می دهد، مثلاً دستانتان ممکن است عرق کرده و یا بلرزند، صدایتان لرزش داشته باشد یا تلاش کنید تا تماس چشمی خوبی داشته باشید اما موفق نشوید و به جای آن به پایین یا به دور نگاه کنید.

افراد ماهر در حل منازعات، هنگامی که با طرفین دعوا گفتگو می کنند از زبان بدن خود کاملاً آگاه اند. آنها فراموش نمی کنند که به هنگام صحبت با هر دو طرف به طور مساوی به آن ها نگاه کنند. وقتی زدوخورد شدت می گیرد سعی می کنند با فرستادن پیام های مهمی توسط بدنشان طرفین را آرام کنند. به طور مثال صدایشان آرام می شود، وضعیت بدن خود را در حالت آرام قرار می دهند، حرکات دستانشان به سمت پایین است که باعث می شود وضعیت متشنج، آرام تر شود.

بهترین روش برای آن که قادر باشید رفتارهای غیرکلامی تان را شناسایی کنید و تأثیر آنها را بر روی پیام هایتان ببینید این است که به هنگام تعامل از خودتان فیلم برداری کنید. البته قبل از این کار بایستی از شخصی مقابلتان هم اجازه بگیرید، اما وقتی شما به او بگویید که فیلم را برای بهبود بخشیدن به مهارت های ارتباطی تان می خواهید به احتمال زیاد قبول خواهد کرد. وقتی گفتگویتان پایان پذیرفت برگردید و فیلم را تماشا کنید و در حین تماشا یادداشت برداری کنید. برای نتیجه بهتر پس از چند روز دوباره فیلم را تماشا کنید. احتمالاً برای دور دوم بیشتر دقت خواهید کرد.

از دست ندهید :   چگونه به عزت نفس برسیم؟

فرستادن پیام‏های جدی و ماندگار با زبان بدن

این، یکی از مهمترین کاربردهای زبان بدن و ارتباط غیرکلامی است که شما استفاده خواهید کرد و آن را به صورت خود به خود بروز می دهید.

فرستادن پیام‏های جدی و ماندگار با زبان بدن

فرستادن پیام‏های جدی و ماندگار با زبان بدن

در نظر بگیرید، شما به محل کار می روید برای اینکه کارهایتان را انجام دهید یا در خانه با افرادی که به آنها علاقه‏ مندید، می مانید. نمی خواهید کسی برایتان مزاحمت ایجاد کند، مخصوصاً افرادی که دو ساعت وقتتان را میگیرند تا چیزی بگویند درحالی که می توان آن را در دو دقیقه گفت. شما همیشه نمی توانید بگویید «از این جا برو. مگر نمی بینی کار دارم؟!» پس چه کار کنید؟ به کار خود ادامه دهید، به صفحه رایانه تان نگاه کنید، فقط زمانی که می خواهید نوشته های روی صفحه رایانه را با پروندهای که روی میزتان است مطابقت دهید نگاهتان را از صفحه رایانه بردارید. با عصبانیت به صفحه نگاه کنید و نگاهتان کاملاً جدی باشد. به جای آن که بخواهید آرام به کارتان ادامه دهید، برعکس، حرکاتتان را تند و تیز کنید. درحالی که به کارتان ادامه می دهید، وانمود کنید که اگر کسی قصد داشته باشد از سرعت حرکاتتان بکاهد او را خواهید کشت! در نتیجه هیچ کس نزدیکتان نخواهد شد و این همان چیزی است که می خواهید و به آن نیاز دارید، یعنی خلوت و تنهایی برای فکر کردن بدون این که حواستان پرت شود.

حالا شاید بپرسید اگر آنها نفهمیدند و به هر حال وارد اتاق شدند چه؟
سؤال خوبی است؛ زمانی که وارد اتاق می شوند همانطور به صفحه رایانه، سپس به پرونده روی میز نگاه کنید، نگاهتان آکنده از عصبانیت و جدیت باشد. انگشت اشاره دست چپتان که کمی آن را خم کرده اید را به آهستگی بالا آورده و به سوی شخصی که از در وارد شده است نگهدارید، برگردید و دوباره به صفحه رایانه نگاه کنید و انگشت خود را در همان حالت تعلیق و بلاتکلیفی نگه دارید. سرتان را تکان دهید و بگویید: «احمق ها». آهسته انگشتتان را پایین آورده و همان طور که این کار را انجام می دهید به آهستگی نگاهتان را به سوی شخص دیگر بدون آن که حالت چهره تان تغییر کند، برگردانید:
«احمق ها، سلام سعید؛ چه کاری داری؟»
نگاه عصبانی و جدی تان را همان طور حفظ کنید. با همان نگاه غضب آلود به سعید نگاه کنید و هیچی نگویید، در همین حالت بمانید. سعید ممکن است یک تا سه جمله بگوید، شاید هم نگوید، سپس خواهد گفت: «بعداً می گم».

از دست ندهید :   4 دلیل ساده بودن موفقیت مالی در ایران!

گاهی اوقات ممکن است ساعت کاری را دوست نداشته باشید و ترجیح دهید در آن ساعت با همسر یا فرزندانتان باشید و یا ورزش کنید. در این موقعیت سعی کنید با همکارهایتان مهربان باشید و عصبانیت خود را روی صفحه رایانه خالی کنید.

برای حفظ آرامش و سلامت

در حالی که دست به سینه نشسته اید چشم هایتان را ببندید، نفسی عمیق بکشید و آهسته آن را بیرون بدهید این یعنی «مزاحم نشوید» آن وقت دیگران شما را تنها خواهند گذاشت!

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 5 میانگین امتیاز: 2.6]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *