تأثیر زبان بدن در کسب ‏و کار

تأثیر زبان بدن در کسب ‏و کار

زبان بدن و کسب ‏و کار

اگر کسی به کارمندتان نگفته است که چگونه شرایط محیطی و زبان بدن بر روی دیگران تأثیر می‏گذارد، این همان بزرگ‏ترین منبع دست‏ نخورده و بکری است که می‏توانید در شرکتتان از آن استفاده کنید. من همیشه عادت داشتم از کارمندان بپرسم که شرکت ‏ها پس از اجرای تغییرات چقدر سود نصیبشان می‏شود، اما ارقامی که اعلام می‏کردند دور از انتظار بود. معجزه زبان بدن در زندگی و کسب ‏و کار هیچ‏ جا مهم ‏تر و سود آور تر از محل کار و در شرایط طبیعی نیست.

زبان بدن و کسب ‏و کار

زبان بدن و کسب ‏و کار

اجازه دهید فروشندگان بیاموزند که چگونه علائم غیرکلامی را بشناسند و به این طریق با اعتماد به ‏نفس عمل کنند. اجازه دهید آنها بیاموزند که چگونه پیام‏ های خرید بفرستند و فروششان را از این طریق بالا ببرند. مطالعات و بررسی‏ های زیادی در زمینه تأثیرات و کاربردهای عملی زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی در جهان تجارت صورت گرفته است. هر چیزی که می‏پوشید یا هرطور که راه می‏روید و یا حرفی که می‏زنید، روی تعامل‏ های کاری‏تان چنان تأثیرگذار است که موجب غافلگیر شدن یا حتی ترس شما می‏ شود.

محیط کسب ‏و کار

محیط کار، خود به تنهایی دنیایی است پر از هنجارها، تفاوت‏ های ظریف، تناقض ‏ها و رقابت‏ ها؛ از این‏ رو، برنامه ما شامل آموزش در محل کار به هنگام انجام وظیفه شغلی است و اینجا همان جایی است که شما با اشتیاق در آن مشغول به کارید و درس‏های ارزشمندی با نگاه به دیگران و جبران اشتباهات خود در طول زمان فرا می‏ گیرید. زبان بدن مشاهده شده در محیط کار بسته به نوع محیط متفاوت است؛

چهار محیط شناخته شده عبارتند از:

  • محیط رسمی
  • محیط غیر رسمی
  • محیط صنعتی
  • محیط علمی

در هر کدام از این محیط‏ها شما با انتظارات و هنجارهای متفاوتی روبرو خواهید شد، همچنین با بعضی از تناقض های جالب آشنا می‏شوید.

یک رفتار غیرکلامی خاص در یک محیط سنتی ممکن است پذیرفته شده یا حتی مورد انتظار باشد اما در یک محیط صنعتی ممکن است همین رفتار به شدت نامناسب باشد و مورد پذیرش قرار نگیرد. اجازه دهید هر کدام از این مثال‏ها را به طور مفصل‏تری شرح دهیم.

از دست ندهید :   پنج گام موفقیت در هر زمینه ای!

زبان بدن در محیط رسمی

این محیط کاری بسیار قدیمی، سازمان یافته و تحت کنترل است. محیط ‏هایی مثل بانک، دفتر حقوقی یا دفاتر مرکزی شرکت‏ها از این قبیل‏ اند. پوشش لباس در این مکان‏ ها رسمی است، تعامل‏ ها تحت کنترل و مرتبط با کار است و تمرکز کلی به جای کارمندان و افراد، روی کار است. البته این‏ ها کلیاتی در این‏ باره ‏اند، اما تا حدودی در مورد محیط‏ه ای کاری سنتی درست‏ اند.

اگر شما در یک محیط کاری سنتی هستید زبان بدن شما بایستی تحت کنترل و رسمی باشد. هیچ خنده بلندی در راهروی آنجا قابل‏ قبول نیست. شما نمی‏توانید در این‏گونه محل‏ ها همان‏طور که سوت می‏زنید و ترانه ‏ای را زمزمه می‏کنید به اطراف هم قدم بزنید و معلوم است که هرگونه بروز احساسات و عواطف حتی اگر به صورت خود به‏ خود باشد، در این محیط‏ ها ممنوع است. بهترین چیزی که می‏شود در مورد رفتارهای غیرکلامی مورد انتظار در این محیط‏ ها به زبان آورد رفتارهای سازمان‏ یافته و منظم است. هر کسی سعی می‏کند فعالیتش کنترل شده و آگاهانه باشد و اکثر افراد بیشتر به این توجه دارند که دیگران درباره آنها و توانایی‏ هایشان چه فکر می‏کنند. در تعامل‏ ها به ندرت و شاید هم اصلاً هیچ ‏گونه احساسات یا عواطفی را مشاهده نمی‏ کنید، همچنین دوستی‏ های صمیمی و شخصی به هیچ‏ وجه مرسوم نیست. در این محیط ‏ها رقابت موضوع اصلی است و چه بسا همین رقابت می‏تواند گاهی اوقات بی‏ رحمانه باشد.

زبان بدن در محیط غیررسمی

این‏گونه محیط ‏ها بسیار مدرن و رایج هستند و بیشتر شرکت‏ های کوچک یا متوسط را شامل می‏شوند. شرکت‏ هایی مثل شرکت بیمه یا شرکت مشاوره از این قبیل ‏اند. نوع پوشش اکثراً به صورت غیر رسمی ولی متناسب با نوع و محیط کار است، تعامل‏ ها آزادتر و واقعی ‏تر است و تمرکز اصلی به طور مساوی هم بر روی افراد آنجا و هم بر روی کار است. دوستی‏ ها در این‏گونه محیط‏ ها رایج‏ تر و واقعی‏ تر است.

زبان بدن و کسب ‏و کار

زبان بدن و کسب ‏و کار

اگر شما در یک محیط کاری غیررسمی هستید، زبان بدنتان کمتر تحت کنترل و بیشتر غیر رسمی است. خندیدن معمولی و معاشرت به منظور تفاهم ‏سازی مجاز است. هیچ موضوعی بهانه نمی‏شود که شخصی بخواهد در این محیط تنبلی کند یا به طرز احمقانه و ناپخته ‏ای رفتار کند، بلکه این مجال به شخص داده می‏شود تا با اظهارات شخصی خود، قسمتی از انتظارات شرکت را برآورده سازد. روابط در محیط کاری غیررسمی در بسیاری از موارد نسبت به محیط کاری سنتی آشکارتر است. تعامل‏های شرکت تحت کنترل و واقعی‏ ترند، افراد بیشتر احساس راحتی می‏کنند و با اشتیاق و انرژی عقاید خود را بیان می‏کنند. اما با این وجود هنوز حس رقابت در این محیط ‏ها دیده می‏شود. البته اصولاً انتظار می‏رود در چنین محیطی، رقابت به این صورت نباشد که «من می ‏برم، تو می ‏بازی»، بلکه طرز تفکر غالب این است که «من به تو کمک می‏کنم تا ببری، تو نیز به من کمک می‏کنی تا ببرم».

از دست ندهید :   نام تجاری یا برند (Brand) چیست؟

زبان بدن در محیط صنعتی

این محیط کاری ترکیب جالبی از مشخصه ‏ها و خصوصیاتی است که در محیط‏ هایی همچون شرکت‏ های تولیدکننده، تعمیرگاه‏ ها و شرکت‏ های ساختمانی دیده می‏شود. پوشش لباس برای کارمندان اداری و مدیران به شکل غیررسمی در عین حال مناسب با شئونات است، اما برای دیگر افراد شرکت لباس ‏های خاص با جنس بادوام مربوط به کارشان دیده می‏شود. کارمندانی که در این‏گونه شرکت ‏ها مشغول به کارند از لحاظ فیزیکی کاری دشوار و پرزحمت دارند و نیاز است که به امنیت و آموزش آن ها توجه ویژه‏ ای شود.

اگر شما در یک محیط کاری صنعتی هستید، زبان بدنتان معمولاً به صورت مشتاقانه، فعال و بی ‏پروا عمل می‏کند. اشکالی ندارد در حین کار جوک بگویید و بخندید تا مقداری از بار کاری‏تان کم شود، اما باید کار خود را به درستی انجام دهید. ممکن است مقررات یک روز کاری، به این صورت باشد که سر ساعت مشخصی سرکار حاضر شوید و سر ساعت مشخصی همکار تعطیل می‏شود، یا شاید به این صورت باشد که بایستی کاری را به طور کامل، انجام دهید و مهم نیست که چقدر طول می‏کشد، یا ممکن است تعیین کنند که مثلاً میزان مشخصی از یک کار را باید هر روز انجام دهید. معمولاً حدفاصل و مرز معینی را برای ساعت کاری معمولی و اضافه کاری مشخص می‏کنند. البته این برای کارمندان یا کارگران معمولی است و کارکنان اداری و مدیریت از این قاعده مستثنا هستند.

از دست ندهید :   نقش صدا در زبان بدن

محیط کاری صنعتی تا حدودی به صورت طبقه‏ ای است؛ یعنی مدیریت و سرپرستی در یک طبقه و کارگران در طبقه ‏ای دیگر قرار می‏گیرند و تا اندازه‏ ای هم نگرش «ما در مقابل آنها» در این محیط‏ ها حکم‏ فرماست، اما اغلب رابطه دوستی و اتحاد مخصوصاً بین کارگران وجود دارد.

زبان بدن در محیط علمی

این محیط کاری ترکیب جالب دیگری از مشخصه ‏ها و خصوصیاتی است که در محیط‏ هایی همچون دانشکده، دانشگاه و مؤسسات تحقیقاتی دیده می‏شود. نوع پوشش، غیر رسمی اما مناسب محیط کار است. برای فعالیت‏ های سازمان ‏یافته ‏تر پوشش رسمی‏ تری مخصوصاً برای مدیران انتظار می‏رود. پوشش کارمندان دیگر هم بسته به نوع سمت و مسئولیتی که در این‏گونه فعالیت ‏ها دارند باید مورد توجه قرار گیرد.

اگر شما در یک محیط علمی قرار دارید زبان بدنتان نسبتاً آزاد اما با ملاحظه است. تنوع و چند گونگی در نحوه تفکرات، عقاید و پیش ‏زمینه ‏ها معمولاً شاخص دنیای دانشگاهی است. ساعات یک روز کاری بسیار متنوع و متغیر است و تأکید ویژه بر روی مطالعه، پژوهش، انتشار یا پیشرفت کلی علم و دانش است. تعامل‏ ها برحسب رشته و موضوع موردنظر ممکن است فیلسوف منشانه، پرشور و حرارت، یا فنی و علمی باشند. برداشت از یک محیط علمی معمولاً به این صورت است که در این ‏گونه محیط‏ ها، آزادی اندیشه، استقلال یا ترکیبی از این‏ ها وجود دارد. اما مشکل واقعی در این محیط ‏ها امکان وارد آمدن فشارهایی برای اجرای پژوهش و رسیدن آن از بالا به شماست

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *