نقش زبان بدن در مصاحبه استخدام

نقش زبان بدن در مصاحبه استخدام

استخدام

زمانی که می‏خواهید کسی را استخدام کنید زبان بدنتان بخش قدرتمندی از روند استخدام است. مهم نیست که شما تصمیم ‏گیرنده نهایی یا این‏که جزء اعضای گروه مصاحبه‏ کننده برای استخدام هستید، در هر صورت رفتارهای غیرکلامی‏تان بر روی مصاحبه‏ شونده و روی کیفیت اطلاعاتی که به آن شخص می‏دهید و برداشت اولیه آن شخص از شرکت و کارکنانش تأثیر می‏گذارند.

نقش زبان بدن در مصاحبه استخدام

نقش زبان بدن در مصاحبه استخدام

  • در مصاحبه استخدام وضعیت بدنتان را در حالت آزاد قرار دهید: وظیفه شما در طول مصاحبه این است که، اطلاعاتی را بیان کنید که برای انتخاب مناسب باشند و برای این‏که این کار را انجام دهید باید وضعیت بدنتان را در حالت باز قرار دهید تا شخص مقابل کاملاً احساس راحتی داشته باشد، چرا که این حالت نه تنها به خودی خود، خوب و پسندیده است بلکه روش زیرکانه ‏ای است برای این‏که مصاحبه‏ شونده کاملاً به طور آشکار و بدون هیچ محدودیتی افکار و عقاید واقعی ‏اش را بیان کند بدون این‏که رفتارهای سطحی از خود نشان دهد.
  • در مصاحبه استخدام به علائم غیرکلامی توجه کنید: به رفتارهای غیرکلامی مصاحبه‏ شونده دقت کنید تا بفهمید، چه مدت باید به سؤالات خود و توجه به او ادامه دهید. برای مثال اگر شما در مورد کارفرمای قبلی‏ اش از او سؤال می‏کنید و متوجه می‏شوید که به دور نگاه می‏کند یا ناآرام است و یا قصد دارد با زبان بدنش شما را فریب دهد، به جای آن‏که با اولین پاسخ او قانع شوید سؤالات بیشتری در این مورد بپرسید و یا برعکس، اگر متوجه صداقت در گفتار او شدید، به سؤالات و موارد دیگر بپردازید.
  • در مصاحبه استخدام مواظب رفتارهای کنترل شده و تحت نظارتش باشید: بعضی مصاحبه ‏شونده‏ ها در ابراز زبان بدنشان کاملاً حرفه‏ ای هستند، شاید چون زیاد با آنها مصاحبه شده و یا شاید هم آموزش دیده باشند. البته اشکالی ندارد که آن ها این‏گونه حرفه‏ای عمل می‏کنند. مسئله مهم این است که اگر زبان بدنشان خیلی تحت کنترل و عالی باشد، باید سؤالات بیشتری از آنها بپرسید. شخصی که کاملاً زبان بدنش تحت کنترل است به اندازه همان شخصی که زبان بدنش یا پاسخ‏هایش فریبنده است می‏ تواند دردسر ساز باشد.
  • در مصاحبه استخدام ثابت باشید: لازم است در تمام مصاحبه ‏هایی که انجام می‏دهید علائم غیرکلامی زبان بدن خود را ثابت نگه‏ دارید. شاید داشتن چندین مصاحبه در یک روز یا روزهای متوالی، خسته‏ کننده باشد اما نباید به زبان بدن و نشانه ‏های غیرکلامی‏تان اجازه دهید که رفته ‏رفته در طول مصاحبه‏ های مختلف تغییر کنند. هر مصاحبه‏ شونده ‏ای برای این‏که ارزیابی شود حق دارد از فرصت‏های مساوی نسبت به مصاحبه ‏شونده‏ های دیگر برخوردار باشد. اگر خستگی یا دیگر مسائل باعث شود که زبان بدن و نشانه‏ های غیرکلامی‏تان از یک مصاحبه به مصاحبه دیگر تغییر کند، ممکن است شخص لایق و شایسته ‏ای را از دست بدهید و یا متوجه بعضی خصوصیات مهم در مصاحبه‏ شونده‏ ها نشوید.
شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 1]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *