چند تکنیک زبان بدن برای برقراری ارتباط موثر در اولین برخورد

چند تکنیک زبان بدن برای برقراری ارتباط موثر در اولین برخورد

نقش زبان بدن در ارتباط موثر

زمانی که برای اولین بار با کسی برخورد می کنید زبان بدن شما اطلاعات زیادی را برای شخص مقابل ارسال می کند و او از روی این اطلاعات دریافتی، قضاوت اولیه ای در مورد شما انجام می دهد. البته این نحوه قضاوت خردمندانه نیست اما افراد زیادی به آن توجه می کنند و این یک حقیقت است که زبان بدن مهم تر از واژگان است.

تنها در عرض چند ثانیه و اغلب قبل از آن که شما جمله ای بگویید دیگران از روی زبان بدن شما در موردتان قضاوت می کنند، مثلاً ؛

  • آیا برخورد شما دوستانه است؟
  • آیا مؤدب هستید؟
  • مطیع و فرمان بردارید؟
  • چه نوع منزلت اجتماعی برازنده شماست؟
نقش زبان بدن در ارتباط موثر

نقش زبان بدن در ارتباط موثر

اجازه دهید ببینیم که چه نوع کارهایی را باید انجام دهید تا در نگاه اول بیشترین تأثیر مثبت را برروی دیگران بگذارید؛

اگر برایتان امکان دارد در نحوه لباس پوشیدن و آراستگی کلی تان قبل از ملاقات شخصی تجدیدنظر کنید. مسلماً شما دوست دارید تمیز و مرتب در جامعه حضور پیدا کنید. درحالی که نگاهتان جدی است، با اعتماد به نفس به طرف شخصی دیگر قدم بردارید، لبخند بزنید، سلام کنید و با او دست بدهید. در فاصله یک متری او بایستید و بدنتان را اندکی به یک طرف متمایل سازید (اگر صاف و مستقیم روبه روی شخص مورد نظر بایستید برداشت او از شما این است که می خواهید برتریتان را به او نشان دهید و یا او را رقیب خود فرض می کنید). ولی اگر هر دوی شما صاف (اما نه خشک) بر روی صندلی بنشینید و وضعیت بدنتان را در حالت آزاد قرار دهید حس بهتری خواهید داشت. البته شما می توانید متناسب با موقعیتی که شخص مورد نظر را ملاقات کرده اید، مثلاً موقعیت کاری یا اجتماعی، تغییرات هوشمندانه ای در زبان بدن و رفتار خود ایجاد کنید.

از دست ندهید :   معنی ایما و اشاره ها در زبان بدن افراد

ممکن است با هزاران شکل و رفتار گوناگون مواجه شوید اما مهمترین چیز آن است که به خاطر داشته باشید، در موقعیت هایی که قصد دارید تأثیر اولیه مثبتی بگذارید توجه خاصی به زبان بدنتان داشته باشید! نگذارید از اختیارتان خارج شود بلکه هوشمندانه و آگاهانه بیندیشید که چگونه می توانید بهترین اثر ممکن را متناسب با آن موقعیت خلق کنید.

ظاهر و زبان بدن

قدرت ظاهر را نمی توان انکار کرد و هر چقدر از آن بگوییم باز کم است. هم مردان و هم زنان، زنان جذاب تر را، باهوش تر، دلسوزتر و در تربیت فرزندان ماهرتر می دانند.

ظاهر و زبان بدن

ظاهر و زبان بدن

زمانی که حرف از رقابت برای جلب توجه زنان می شود، مردانی که قد بلند هستند نسبت به بقیه از امتیازات بیشتری برخوردارند. زنان به شدت به سمت مردان جذاب کشیده می شوند که البته علاوه بر جذابیت طاهری ممکن است دارای ویژگی های دیگری از جمله منزلت اجتماعی یا برتری مالی نیز باشند. اگر مردی در هر کدام از مقوله های مربوط به ظاهر نمره کامل را کسب کند، می تواند توجه بسیاری از زنان را به خود جلب کند، اما این اصولاً فقط برای یک مدت کوتاه جهت برقراری ارتباطی ناپایدار است و برای داشتن یک رابطه طولانی مدت کافی نیست.

ایجاد تفاهم با زبان بدن

ایجاد تفاهم مانند پارو زدن در قایق است. شما و شخصی که می خواهید با هم، قایق را در رودخانه به جلو ببرید در پارو زدن باهم هماهنگ می شوید تا حرکتتان باهم کاملا موزون و یکنواخت باشد، در این صورت است که تعادل قایق حفظ می شود.

تفاهم در بسیاری از روابط نقش مهمی را بازی می کند، خواه شما با یک مشتری ملاقات کنید یا یک دوست، غریبه، فامیل و یا هرکس دیگری. ارتباط واقعی و صادقانه بین شما و شخص مقابل زمانی به وجود می آید که در مورد کارهایی که می خواهید انجام دهید و از آنها در تعامل های خود بهره جویید، به تفاهم رسیده باشید.

ایجاد تفاهم با زبان بدن

ایجاد تفاهم با زبان بدن

بهترین ایده برای ایجاد تفاهم، یافتن زمینه ها و عقاید مشترک است. در واقع، طبیعی است که شما ترجیح می دهید با کسی تعاملی داشته باشید که مثل خودتان است، اما اگر سعی کنید تا اقدامات و نکات کلیدی در مورد ایجاد تفاهم را فرا بگیرید آن وقت می توانید آنها را در هر موقعیتی به کار ببندید. این اقدامات کلیدی عبارتند از:

  • تقلید کنید ؛ زبان بدن، حرکات، وضعیت بدن، لحن صدا، نحوه لباس پوشیدن طرف مقابل را به دقت بررسی کنید و سعی کنید به شکلی ظریف و زیبا آنها را تقلید کنید.
  • گوش دادن ؛ سؤال هایی بپرسید که نیاز به توضیح داشته باشند و به دقت به توضیحات، خواسته ها و نیازهای اصلی طرف مقابل گوش کنید و درک خود را از گفته هایش، برای او توضیح دهید و در ادامه به نقاط مشترک (که باعث ایجاد تفاهم می شود) اشاره کنید.
  • مقابله به مثل ؛ انجام اعمال و رفتارهایی با ارزش مشابه به عنوان نمونه، وارد کردن فشار یکسان هنگام دست دادن، به نوبت در را بازکردن.
از دست ندهید :   بخشش شما چقدر است؟

ایجاد اعتماد با زبان بدن

پس از تفاهم به وجود می آید و تعامل را به ارتباطی در سطح بالا تبدیل می کند. اعتماد، بخش سازنده هر رابطه است. ممکن است تفاهم در یک زمان نسبتاً کوتاه به وجود آید اما اعتماد پس از مدت زمانی طولانی تر و به تاریخ به وجود می آید.

زمانی که شما به وضوح به یکدیگر ثابت می کنید که چقدر حقیقتاً به هم اهمیت می دهید و نسبت به عهد و پیمانی که بسته اید وفادارید، در واقع در حال اعتماد سازی هستید. اجزای سازنده اعتماد با کمی تفاوت در میزان صداقت و درستی، همان اجزای سازنده تفاهم هستند که عبارت اند از: تقلید، گوش دادن و مقابله به مثل.

  • تقلید ؛ لحن صدا، نحوه احوالپرسی از همدیگر، میزان خم شدن به سوی یکدیگر، تماس چشمی، تکان دادن سر.
  • گوش دادن ؛ اطلاعاتی که بین شما رد و بدل می شود را بین خودتان نگهدارید، به تفاوت ها احترام بگذارید، تفاهم و همدلی تان را محک بزنید، زمینه های مشترک بین خودتان را پیدا کنید، به چیزی که گفته می شود گوش فرا دهید.
  • مقابله به مثل ؛ اطلاعاتتان را به اندازه یکسان در بین خود به اشتراک بگذارید، در جواب ایما و اشاره هایی که مبنی بر اعتماد دریافت می کنید، با همان ایما و اشاره ها پاسخ دهید، نیازها را حدس زده و از آن ها حمایت کنید.
از دست ندهید :   زبان بدن متناقض و عکس العمل دیگران

همان طور که گفته شد برقراری اعتماد نسبت به تفاهم مدت زمان بیشتری را می طلبد اما بسیار سریع تراز بین می رود. در یک رابطه عاشقانه، اصرار برای تماس فیزیکی فوراً باعث آسیب رسیدن به اعتماد آن شخص نسبت به شما می شود. در یک رابطه کاری اگر شما به تعهدی که نسبت به مشتری دارید پایبند نباشید خیلی سریع اعتماد مشتری سلب می شود. همچنین در روابط دوستی اعتماد بسیار مهم است، مخصوصاً بین خانم ها که معمولاً احساسات و عواطف درونی شان را با یکدیگر به اشتراک می گذارند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 10 میانگین امتیاز: 3.1]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *