راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان

اعتماد به نفس در بزرگسالان

اعتماد به نفس چیست؟

راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان کدامند؟ قبل از اینکه راههای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان را بیان کنیم، لازم است تا تعریف مشخصی از اعتماد به نفس داشته باشیم. اعتماد به نفس، در اصل برای یک حوزه مشخص تعریف می شود.

یعنی چه؟ یعنی من مثلا ادعا می کنم که نویسنده خوبی هستم و این یعنی من اعتماد به نفس در نویسندگی دارم.

بنابراین اعتماد به نفس، مقوله ای است که در قسمت های مختلف زندگی به صورت جدا مطرح می شود. اما عزت نفس یک مقوله کلی است. پیشنهاد می کنم برای درک تفاوت اغتماد به نفس و عزت نفس، به مقاله عزت نفس چیست مراجعه کنید.

اعتماد به نفس چگونه شکل می گیرد؟

اعتماد به نفس ما توسط تصویر ذهنی ما شکل می گیرد. هرگاه کسی اسم ما را می برد، یک تصویر از خودمان در ذهنمان شکل می گیرد که این تصویر در انجام بعضی کارها توانمند است و در بعضی کارها ناتوان. در واقع در بعضی جاها اعتماد به نفس دارد و در بعضی جاها اعتماد به نفس ندارد.

تصویر ذهنی ما چطور شکل می گیرد؟

بیشتر این تصویر ذهنی توسط تلقینات خانواده، اطرافیان، اجتماع، مربیان و فرهنگ جامعه، شکل می گیرد. خانواده با تحقیر، تشویق و باورهایی که از کودکی برای ما ایجاد می کند، این تصویر ذهنی را شکل می دهد. ما در بزرگسالی نسبت به کودکی کار دشوار تری برای تغییر این تصویر داریم.

از دست ندهید :   جادوی فکر بزرگ در رسیدن به موفقیت!

چگونه می توان تصویر ذهنی را تغییر داد؟

از همان راهی که تصویر ذهنی کنونی شکل گرفته می توان آن را تغییر داد و تصویر ذهنی جدید را جایگزین کرد.

ساده ترین راه برای انجام این کار، تکرار و تلقین است. تکرار جملات تاکیدی مثبت و سازنده در زمینه ای که می خواهیم اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم کمک بزرگی به افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان می کند.

همینطور راههای دیگری برای افزایش اعتماد به نفس در بزرگسالان وجود دارند که در ادامه به آن ها اشاره خواهم کرد.

تمرین را شروع کنید

اعتماد به نفس در هر کاری از مهارت در انجام آن کار ناشی می شود. هرگاه در انجام کاری مهارت پیدا کنید، اعتماد به نفستان هم در انجام آن کار بالاتر خواهد رفت.

پس سعی کنید به دنبال کسب مهارت در آن کار به خصوص (که اعتماد به نفس کمی در انجامش دارید) بروید و نسبت به انجام تمرینات متعهد باشید.

درست مانند مهارت رانندگی.  ممکن است اوایل در رانندگی اعتماد به نفس پایینی داشتید اما در اثر تمرین توانستید به مهارت قابل قبولی برسید و در نتیجه اعتماد به نفس شما هم در رانندگی افزایش یافت.

از دست ندهید :   چگونه مذاکره کنیم!

مثبت بیاندیشید

ورودی های ذهنتان را مثبت کنید. ورودی هایی که هر روز، بدون وقفه به ذهنمان می دهیم، شامل موارد زیر هستند.

  • تلویزیون
  • روزنامه
  • شبکه های اجتماعی
  • دوستان
  • نزدیکان
  • گفت وگوهایی که با خودمان می کنیم
  • و…

اگر ورودی های منفی، که احساس منفی به شما می دهند را حذف کنید و به جای آن ورودی های مثبت مانند: فیلم های مثبت،کتاب های خوب و معاشرت با افراد مثبت را جایگزین کنید، اعتماد به نفس و عزت نفس بسیار بالاتری خواهید داشت.

از معاشرت با افرادی که نقاط ضعفتان را به رخ می کشند، خودداری کرده و در عوض با افرادی که ارزش هایتان را بیشتر به شما یادآوری می کنند، وقتتان را بگذرانید.

اهداف کوچک و قابل دستیابی قرار دهید

هر هدف کوچکی که به آن می رسیم، عزت نفس ما را افزایش می دهد. داشتن عزت نفس بالا برای ساختن اعتماد به نفس، لازم و ضروری است. در عوض اهداف بزرگی که قرار می دهیم اما به آن ها نمی رسیم می توانند عزت نفس ما را تخریب کنند.

از دست ندهید :   اعتماد به نفس قبل و بعد از جراحی زیبایی

کارهای خیریه و داوطلبانه انجام دهید

انجام کارهای خیریه می تواند باعث شود تا احساس بهتری نسبت به خودمان داشته باشیم و در نتیجه با بالا رفت عزت نفس مان زمینه برای افزایش اعتماد نفسِ بیشتر نیز فراهم شود.

با ترس هایتان روبرو شوید

اگر از چیزی می ترسید، درنگ نکنید، با آن روبرو شوید! هرگاه بترسید، چیزی در ناخودآکاهان همواره این ترس را به شما یاد آوری خواهد کرد و باعث خواهد شد که احساس خوبی نسبت به خودتان نداشته باشید و درنتیجه عزت نفس و اعتماد به نفستان را تحت تاثیر قرار می دهد.

اگر این موارد را انجام دهید، حتما موفق می شوید. پس انجام دهید و موفق شوید!

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 3 میانگین امتیاز: 4.7]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *