آیا پول می تواند انگیزه لازم برای موفقیت را ایجاد کند؟

آیا پول می تواند انگیزه لازم برای موفقیت را ایجاد کند؟

برای پاسخ به این سوال ابتدا باید ببینیم که چرا پول را نیاز داریم؟

وقتی از دوستان می خواهم تا اهدافشان را بنویسند، گاهی می بینم اعداد و ارقام درشتی در مورد پول نوشته اند. به عنوان مثال: من می خواهم ماهانه چند میلیارد تومان درآمد داشه باشم! روزانه فلان قدر و در کل چند صد میلیارد نقدینگی و دارایی داشته باشم و از این صحبت ها…

این اهداف می توانند در یک برنامه درست و اصولی 5 تا 10 ساله محقق شوند. اما یکی از مشخصات هدف خوب این است که قابل باور باشد. از خودمان بپرسیم آیا می توانم الان و در حال حاضر باور کنم که در ماه چند میلیارد تومان درآمد داشته باشم؟ بر فرض که باور کردیم می توانیم! این مقدار از پول را برای چه منظوری می خواهیم؟ خود پول و صرف پول داشتن که دردی از ما دوا نمی کند؟ مساله ما چیست که می خواهیم با کمک پول آن را حل کنیم؟ فقط پول داشتن که دردی از ما دوا نمی کند.

از دست ندهید :   معرفی 2 نرم افزار برنامه ریزی مالیِ

هدف باید از دید واقعیت کنونی قابل دسترس اما چالش برانگیز باشد. اگر من امروز ماهانه 1 میلیون تومان درآمد دارم، گذاشتن هدف میلیاردی در ماه خنده دار به نظر می رسد. ممکن است جو گیر شوم و بگویم فلان میلیارد! اما بهتر است واقع بین باشیم و پله پله بالا برویم. درآمد 2 میلیون تومان می تواند موتور ما را روشن کند و باع شود به ذهنمان فشار بیاوریم که خوب حالا چه کار باید بکنم تا به این رقم برسم؟

اهداف کوچک هم مناسب نیستند و ما را راه نمی اندازند چرا که انگیزه لام را برای راه افتادن را به ما نمی دهند.

از دست ندهید :   آیا شما پتانسیل بالایی برای موفقیت دارید؟

همچنین هدف باید به قدری جدی باشد که ما را تا انتهای عمر بکشد. یکی دیگر از مشکلاتی که پول به عنوان هدف دارد این است که بعد از مدتی با به دست آوردن پول بیشتر، انگیزه ما کمتر و کمتر می شود تا جایی که از حرکت خواهیم ایستاد.

چه هدفی به موفقیت ما کمک می کند؟

تحقیقات نشان داده اند بهتر است اهدافی غیر از خود پول داشته باشیم. مثلا اگر می خواهیم آن قدر ثروتمند شویم که کشتی بخریم و در کشتی روی آب زندگی کنیم، بهتر است به جای پول، خودِ زندگی کردن روی کشتی یکی از اهدافمان باشد. به این طریق بوی دریا، صدای مرغان دریایی، حس و حال دریا و کشتی سواری می تواند انگیزاننده بسیار خوبی برای ما باشد و موتور موفقیت مان را روشن کند.

از دست ندهید :   سخنان بزرگان جهان در مورد موفقیت | 16 جمله متحول کننده!

به یاد داشته باشیم که خود پول به تنهایی ارزشی ندارد. پول یک ابزار است! ابزاری برای حل کردن مسایلی که در زندگی داریم. هیچ انسان عاقلی در زندگی ابزار جمع نمی کند! ابزاری که مساله ای حل نکند، به تنهایی ارزشی ندارد.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 2 میانگین امتیاز: 3.5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *