راه قطعی برای پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم

پاکسازی ذهن از افکار منفی

برای پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم چه باید کرد؟ افکار ما بخشی از ذهنمان هستند. وقتی می خواهید از شر افکار منفی خلاص شوید، باید ابتدا آن فکر را از ذهنتان جدا کنید تا دیگر بخشی از آن نباشد. چرا؟ چون ما نمی توانیم با ذهنمان، بر علیه بخشی از ذهنمان بجنگیم!

افکار چه هستند؟

خاطرات گذشته در ذهن انبار می شوند. شرطی سازی های ذهن و باورهای ما هم به همین صورت در ذهن مان ذخیره می شوند. تمام این ها در ضمیر ناخودآگاه و به صورت کاملا اتوماتیک ذخیره می شوند.

تصورات و برداشت های ما هم بر اساس شرطی سازی ها و داشته های قبلی ذهن ما شکل می گیرند. این تصورات و برداشت ها و قضاوت ها به شکل افکار در ذهن پیدا می شوند و می توانند بر اساس نحوه شرطی بودن ذهن، مثبت یا منفی باشند!

افکارِ ما بر اساس اتفاقات و خاطرات گذشته، تفسیر های ما از لحظه حال و پیش بینی هایی که از آینده می کنیم ساخته می شوند. درست مانند کامپیوتری که می خواهد پروژه ای را با استفاده از اطلاعاتی که قبلا جمع آوری کرده با سرعت تمام کند.

وقتی ماهیت افکار ما منفی باشد، مانند: استرس، نگرانی، عصبانیت و …  آن ها را در قالب رنج احساس می کنیم. این افکار منفی بر سر راه زندگی شما مقاومت ایجاد خواهند کرد و مانع حرکت و رشد ما در زندگی خواهند شد. افکار منفی درست مانند بلوک هایی، سد راه موفقیت و حرکت ما می شوند.

زندگی، جریان پویایی از انرژی مثبت است و به همین دلیل هر مورد منفی در این جریان، مقاوت و اصطکاک ایجاد خواهد کرد و این اصطکاک در قالب رنج در بدن شما ظاهر خواهد شد.

افکار ما چگونه ساخته می شوند

پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم

پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم

اگر شما ایجاد کننده افکارتان باشید، پس می توانید آن ها را کنترل هم بکنید. در حقیقت این شما نیستید که افکار تان را ایجاد می کنید، بلکه ذهن شماست که این کار را می کند و ذهن در بیشتر مواقع، در حالت اتوماتیک و ضمیر ناخودآگاه است.
چراکه اگر ما بخواهیم آگاهانه تمام اطلاعات و فرآیندها را پردازش کنیم، به انرژی بسیار زیادی نیاز خواهیم داشت و باید روزانه چند ده وعده غذا بخوریم! پس ذهن سعی می کند تا با ایجاد عادات و شرطی سازی هایی در مصرف انرژی صرفه جویی کند.
بدین ترتیب دیگر برای انجام عادات و موارد شرطی شده نیازی به تفکر و پردازش نیست و کاملا ناخودآگاه واکنش نشان خواهیم داد.

از دست ندهید :   گنجینه جملات تاکیدی مثبت روزانه که زندگیتان را متحول می کند!

آیا شما می توانید پیش بینی کنید که در 30 ثانیه آینده به چه چیزهایی فکر خواهد کرد؟ اگر نمی توانید این کار را بکنید، پس چطور می توانید خالق افکارتان باشید؟

همینطور، اگر فکر می کنید که شما و ذهنتان باهم یکی هستید در اشتباهید!

اگر شما با ذهنتان یکی هستید، پس چگونه می توانید افکارتان را رصد کنید؟ پس شما باید جدا از ذهنتان باشید، تا بتوانید ببینید که ذهنتان چه می کند.

ذهن، افکار را تولید می کند و قالبا افکار به شکل انرژی بوده و مانند ابرها در گذرند. این علایق ماست که باعث می شود، بعضی از این افکار مورد توجه واقع شده و پر رنگ تر از دیگری به نظرمان برسند.

در واقع این افکار به شکل انرژی هستند و این ما هستیم که انتخاب می کنیم کدام یک دیده شده و کدام یک مخفی باشند. درک این واقعیت، اولین گام به سوی خلاص شدن از افکار منفی است.

چه چیزی به افکار منفی و مزاحم قدرت می بخشد؟

این علایق و انتخاب های ماست که به فکری قدرت می بخشد. در واقع توجه کردن مانند سوخت برای افکار است. هرچه توجه بیشتری به یک فکر شود، قدرت و شتاب بیشتری پیدا می کند و به محض اینکه توجه قطع شود، این فکر شروع به ضعیف شدن خواهد کرد.

از دست ندهید :   چگونه افکار مثبت داشته باشیم؟ | 10 راه کاربردی برای داشتن افکار مثبت!

شما می توانید روی افکار مثبتی که در ذهنتان هستند، مانند: عشق، لذت، شادی، هیجان، فراوانی و … توجه و تمرکز کنید. هرگاه فکر مثبتی از ذهنتان گذشت به آن توجه کنید و به آن خوراک بدهید تا رشد کند و انرژی بیشتر و بیشتری داشته باشد. این کار باعث می شود تا ذهن مثبت تری داشته باشید وشتاب مثبتی در زندگی بگیرید.

هرگاه فکر منفی در ذهنتان ایجاد شد، به آن توجه نکنید و علاقه نشان ندهید. این کار باعث می شود تا از شتاب شما در زندگی کاسته شود و افکار منفی بیشتری جذب کنید.

چگونه ذهن خود را از افکار منفی و مزاحم پاکسازی کنیم؟

پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم

پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم

گفتیم که افکار ما با توجه و علاقه نشان دادن، انرژی و قدرت می گیرند. حال اگر فقط نظاره گر این افکار باشیم -بدون اینه با آنها درگیر شویم- چه اتفاقی می افتد؟
خیلی ساده از بین می روند.

اما در شروع این کار ساده ای نخواهد بود. چراکه مدت هاست عادت داریم با افکار مان درگیر شویم و به آن ها انرژی ببخشیم!

برای پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم، اول از همه تمرینِ سکوت کنید! فرض کنید لب رودخانه نشسته اید و در این رود، افکار شما جریان دارند. فقط و فقط  بی طرفانه نظاره کنید. با هیچ کدام از آن ها همراه نشوید و در گیرشان نشوید. خودتان را کاملا جدا از آنها ببینید. هرگاه در فکری فرو رفتید، در تصورتان شنا کنان از رودخانه خارج شوید و دوباره کنار آن بنشینید و ادامه دهید.

این کار در ابتدا آسان نیست، اما تمرین فوق العاده ای برای پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم، رسیدن به آرامش فکری و داشتن ذهنی مثبت است. علاقه و توجه به افکار انرژی می بخشد پس به آن ها بی توجه باشید.

از دست ندهید :   شما مثبت اندیش هستید یا ...

روی یک نقطه تمرکز کنید

اگر تمرین بالا برای تان دشوار بود، تلاش کنید تا برای مدت طولانی تمام توجه تان را روی یک نقطه متمرکز کنید. می توانید یک نقطه روی دیوار را انتخاب کنید و یا روی ریتم تنفس تان متمرکز شوید و ذهنتان را از هر فکری خالی کنید. فقط به آن نقطه تمرکز کنید.
انجام این تمرین می تواند کمک کند تا کنترل ذهنان را در دست گرفته و ذهن خود را از افکار منفی و مزاحم پاکسازی کنید.

تمرین عملی

ترجیحا در زمانی که آرامش و سکوت بیشتری حکم فرماست در جایی بنشینید و روی تنفس تان متمرکز شوید. هوای خنکی که ازابتدای بینی وارد می شود را حس کنید. همینطور هوای گرمی که خارح میشود را کاملا احساس کنید.

اگر مبتدی باشید، بعید است بیشتر از 5 ثانیه بتوانید این کار را انجام دهید و بلافاصله توجه ذهنتان روی افکارتان باز خواهد گشت.

البته نگران نباشید. این اتفاق کاملا طبیعی است! هرگاه حواستان پرت شد، تلاش کنید تا دوباره روی تنفس تان متمرکز شوید و هرگاه توانستید برای 4 یا 5 دقیقه متوالی روی تنفس تان متمرکز بمانید، در ابتدای مسیر استادی و داشتن کنترل روی ذهنتان هستید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 345 میانگین امتیاز: 2.9]

6 نظر در مورد «راه قطعی برای پاکسازی ذهن از افکار منفی و مزاحم»

  • عالی بود ولی من مشکل اسکیزوفرنی و پارانویا داشتم بعد از بهبود بخاطر شک هایی که به اطرافیانم داشتم ازجمله نامزدم که فکر میکردم میخواد بلایی سرم بیاره البته اونم اون زمان میدونست مریض شودم و انگار سواستفاده میکرد یه رفتارایی بامن میکرد عجیب تا بیشتر دیوونم کنه ولی بعد اینکه فهمیدم اون فکرام همه اشتباه بوده و هیچ چیزی وجود نداشت دیدم نسبت به زندگی و همه عوض شده وز چشمم افتادن دیگه هیچی واسم خوشایند نیست بلکه از همه چیز فاصله میگیرم و این داره اذیتم میکنه چون رابطه هامو دارم از دست میدم حوصله ی هیچیزو هیچکسو ندارم همش تقصیر طرز فکرم بود

    • به نظرم بیشتر شما به خودتان تلقین کردید…کنتر همه چی دست خود شماس شاید هم گذشته ی بدی داشتید که این دیدگاه شما را نسبت به آدم ها عوض کرده…مثبت فکر کنید اما نه آنقدر که اعتماد زیادی را به همراه داشته باشد ایشالا که با تلقین های مثبت خودتان را بهبود دهید

  • انسانها توان خلق کردن ندارند فقط با نعمات خدای متعال به اذن او هماهنگ کننده میتوانند باشند
    و اگر انسانها واجد شرایط باشند افکار منفی و مزاحم را دفع خواهند کرد بخواست خدای متعال
    ان شاءا… تعالی

  • سلام طبق نظر استاد بهجت (آیت الله بهجت) علیه رحمت الله استغفار برای رفع پستی های درونی و برونی علاج خوبیه در کنار هر درمانی فراموش نشود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *