درباره و تماس با ما

سلام همراهِ دوست داشتنی، ما در مجموعه آموزشی خودباور تلاش می‌کنیم از طریق آموزش و افزایش مهارت‌ ها، زندگی را برای هم وطنانمان ساده تر و با کیفیت تر کنیم. در ادامه مختصری درباره ما خواهید خواند و در انتهای این صفحه اطلاعات تماس را خواهید یافت.

داستان ما

بسیار با زمانه کلنجار رفتم تا علت اصلی ناکامی‌هایم را پیدا کردم. موفقیت در زندگی از نظرم در دو کلمه خلاصه می‌شود.

  1. آگاهی
  2. آموزش

اول باید آگاه شویم که بلد نیستیم و بعد باید از کسانی که بلدند یاد بگیریم. این کم هزینه ترین و کوتاه ترین راهِ موفقیت است. اما یافتن کسانی که واقعا بلدند و فقط ادعای توخالی نمی کنند کار ساده‌ای نیست. لطفا در این زمینه کمی هوشیار باشید…

سپهر زارعی

درباره سپهر زارعی

من سپهر زارعی ام، از تیمِ مشاورین خودباور. نویسنده، مدرس، پژوهشگر و سخنرانِ انگیزشی در حیطه‌های مهارت‌های زندگی، خلاقیت و نوآوری، کار آفرینی اینترنتی و موفقیت و هدفمندی. خودم را عقلِ کل نمی‌دانم. همیشه تشنه‌ی آموختنم و هرگاه مطلبی پیش آمده که پاسخ آن را نمی‌دانستم، عذرخواهی کرده، در کوتاه‌ترین زمان ممکن با دسترسی به افراد مرجع و منابع دست ‌اول پاسخش را پیدا کردم. وظیفه‌ی خودم می‌دانم که همیشه به هر قیمتی مسأله را حل کنم. عمیقا به این معتقدم که هر فردی برای انجام مأموریتِ خود خلق شده و همه ما ارزشمند و تغییر‌آفرین هستیم. شدیدا این دیدگاه که انسان باید کامل و بی نقص باشد را نقض می‌کنم و معتقدم هیچ‌کس و هیچ سیستمی کامل نیست و این طرز تفکر مانع بزرگ اقدام و پیشرفت است.

 

اندکی در بابِ تحصیلات آکادمیک:

یکی از سوالات پر تکراری که با آن برخورد می‌کنم این پرسش است: “آقای زارعی مدرک تحصیلی شما چیست؟”

اجازه بدهید قبل از پاسخ به این سوال چند مورد از عاداتمان را دوباره سنجی کنیم.

حجم اطلاعات در حوزه مهندسی در دنیا هر دوسال، دوبرابر می‌شود. یعنی چه؟ یعنی اگر الان من وارد دانشگاه شوم و لیسانس بگیرم، سپس دیگر اطلاعاتم را افزایش ندهم، مطالعه و تحقیق نکنم و مقالات روز دنیا را نخوانم، دوسال بعد، نصفِ لیسانس دارم و چهار سال بعد از اخذِ مدرک لیسانس ربعِ لیسانس دارم و 8 سال بعد تقریبا چیزی ندارم.

البته این هم جا نیفتد که این آمار متعلق به حوزه مهندسی و همینطور چند سال قبل هستند و امروز سرعت خیلی بالاتر از این صحبت‌هاست 🙂

حالا ببینیم که لیسانس چیست:

لیسانس (یا همان لایسنس به زبان انگلیسی) چیزی در حکم جوازِ کسب است. یعنی من اجازه دارم با آن مشغول به کار در همان حوزه شوم. ترجمه‌ی کلمه‌ی لیسانس به کارشناسی ترجمه‌ی غلطی است. چون کارشناس همانطور که از واژه مشخص است، یعنی کسی که در امری تجربه دارد و تجربه حاصل فعالیت عملی در یک حوزه است نه چهار سال روی صندلیِ سفت نشستن و ژتونِ سلف گرفتن و سرِ کلاس با تلگرام ور رفتن و …

در فرنگ به این شکل است که بعد از اخذِ لیسانس مدتی مشغول به کار می‌شوند و سپس به این نتیجه می‌رسند که در فلان بخش از این حوزه نیاز دارند تا متخصص شوند (ممکن است به این نتیجه هم نرسند و با لیسانس ادامه دهند). سپس به دانشگاه برگشته و در همان بخش مدرک فوق لیسانس می گیرند. ناگفته نماند که فلسفه‌ی تزِ فوق لیسانس هم همین تجربیات عملی در آن حوزه است که به عنوان کارشناس باید داشت. دکترا هم برای کسانی است که هدف و موجودیت خودشان را کمک به کشفیات و گسترش مرزهای دانش بشری می‌دانند، اصلا کاری به بازارِ کار با دیدگاه رایج ندارند و در کل می‌خواهند خود را وقف خدمت به بشریت کنند.

در کشورِ ما اما مساله به قدری غلط خورانده شده که معلوم نیست هدف از اینهمه ساعت پشت میز نشستن و هزینه های مالی و … چیست؟ می ارزد اینهمه خودمان را اذیت کنیم که یک دکتر اول اسممان اضافه شود؟ تازه دوسال بعد نصفِ دکتر هم نباشیم!

امروز دوره‌ی توانایی است و داشتن مدرک آکادمیک کمترین ارزشی ندارد. به نظرم به کسانی که پشت مدارکشان قایم شده‌اند باید کمی با وسواس بیشتری اعتماد کرد.

البته متن فوق به این معنی نیست که مدرک نگیریم. حرف من این است؛ زندگی مدرک محور حسابش را پس داده. دوسر باخت است. نه مهارتی به دست می‌آوریم و نه امروزِ روز اعتباری دارد.

مدرک گرفتن کار سختی هم نیست اتفاقا… خداوند به گوگل برکت دهد. با کمی جستجو، بسیارند مؤسساتی که  مدارک معتبر بین المللی به سادگی آب خوردن صادر می‌کنند.

از همه اینها بگذریم بنده مطالعات وسیعی دارم و دوستانی که هرکدام در حوزه خود اسم و رسم دارند و البته اطلاعاتشان را دریغ نمی‌کنند. هرماه مبلغ قابل توجهی صرف آموزش خودم  می ‌کنم. البته مدارکی هم دارم که به دلایلی که ذکر کردم علاقه ای به نمایش و ذکر آن‌ها ندارم. اگر در بنده توانایی مشاهده کردید به مطالبم توجه کنید، اگر نه لطفا من را از ایراداتم مطلع کنید و البته مختارید که مسیر دیگری انتخاب نمایید.

راه های ارتباط با ما:

می‌توانید به ما ایمیل بزنید:   khodbavar@gmail.com

آدرس ایمیل مستقیم بنده: mr.sepehrzarei@gmail.com

مطالب آموزشی را افزون بر وب‌سایت
از طریق  کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام زیر نیز می‌توانید دنبال کنید:

Instagram_Icon لینک به کانال تلگرام

Instagram_Icon لینک به صفحه اینستاگرام