به کمک تجسم خلاق در هر کاری مهارت پیدا کنید!

به کمک تجسم خلاق در هر کاری مهارت پیدا کنید!

موفقیت را تجسم کنید

اگر قبول کنیم اعمال، احساسات و رفتار ما نتیجه تجسم تصاویر و باورهای خود ماست، نقش روانشناسی در تغییر شخصیت به وضوح مشخص می‌شود.
تجسم خلاق باب روانی جدیدی به کسب مهارت، موفقیت و خوشبختی می‌گشاید. تصاویری که در ذهنمان داریم به ما امکان می‌دهند تا ویژگی ها و نگرش جدیدی را «تمرین» کنیم که در غیر این صورت امکانش وجود نداشت. تجسم به این دلیل تا این اندازه قدرتمند است که دستگاه عصبی شما، تفاوت میان تجربه واقعی و تجربه کاملاً خیالی را متوجه نمیشود.

در مقاله “روش درست برای تجسم خلاق چیست؟” نکات ارزشمندی در مورد استفاده هرچه بهتر از تجسم خلاق مطرح کرده ایم. پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز از دست ندهید.

اگر چنان تصور کنیم که کاری را به طرز خاص انجام می‌دهیم، تقریباً مثل آن می‌ماند که آن کار را انجام می‌دهیم. تمرین ذهنی، کمک بسیار موثری است.

در یک آزمایش کنترل‌شده، آرای واندل روانشناس ثابت کرد که تمرین ذهنی برای پرتاب دارت، به آن گونه که شخص هر روز مدتی را مقابل هدف می‌نشیند و پرتاب دارت به نشانه را در ذهن تصور می‌کند، به همان میزان تمرینات واقعی، سبب پیشرفت و کسب مهارت می‌شود.

مجله “ریسرچ کوارترلی” به آزمایش در زمینه اثرات تمرین ذهنی در افزایش مهارت پرتاب‌های ایستاده در بازی بسکتبال اشاره می‌کند؛

  • گروه اول دانش‌آموزان، به طور عملی مدت 20 روز پرتاب شوت آزاد را تمرین کرد. تعداد توپ‌های گل‌شده در روز اول و روز آخر یادداشت شدند.
  • گروه دوم، تنها روز اول و آخر حرکت پرتاب را انجام داد و در فاصله این دو روز هیچ تمرینی انجام نداد. توپ‌های وارد سبد شده این گروه برای روز اول و آخر یادداشت شد.
  • گروه سوم، پس از آن که روز اول را به پرتاب شوت گذراند، روزهای بعد، هر روز به مدت 20 دقیقه صرفاً در تصور پرتاب توپ به هدف فرو رفتند. از آنها خواسته شده بود که اگر فکر می‌کنند پرتابی به خطا رفته است، پرتاب صحیح را در ذهن خود مجسم کنند.
به کمک تجسم خلاق در هر کاری مهارت پیدا کنید!

به کمک تجسم خلاق در هر کاری مهارت پیدا کنید!

گروه نخست که عملاً روزی 20 دقیقه تمرین کرده بود، 24 درصد پیشرفت نشان داد.
گروه دوم، که هیچ نوع تمرینی نکرده بود، هیچ پیشرفتی نشان نداد.
گروه سوم که در ذهن خود تمرین کرده بود، 23 درصد پیشرفت کرد.

چگونه تمرین تجسم خلاق، قهرمان شطرنج ساخت

در آوریل 1955، مجله “ریدرزدای‌جست”، مقاله‌ای به قلم ژوزف فیلیپس، تحت عنوان «شطرنج: این را هم ورزش می‌گویند» به چاپ رساند.

در این مقاله فیلیپس شرح می‌دهد که کاپابلانکا، قهرمان بزرگ شطرنج به قدری نسبت به سایر رقبا برتر بود که به اعتقاد صاحب نظران امکان شکست او وجود نداشت. با این حال، مقام قهرمانی را به یک شطرنج‌باز گمنام به نام آلخین که هیچ کس فکر نمی‌کرد موقعیت کاپابلانکا را به خطر هم بیاندازد، واگذار کرد و دنیای شطرنج در بهت فرو رفت.

از دست ندهید :   چگونه انسان خوشبختی باشیم؟

به گفته فیلیپس، آلخین، درست مانند بوکسوری که خود را برای مسابقه آماده می‌کند، بدنسازی کرده بود. راهی روستا شده بود، کشیدن سیگار و صرف مشروبات الکلی را کنار گذاشته و به تمرینات بدنی پرداخته بود. «مدت 3 ماه تنها در ذهنش شطرنج بازی می‌کرد و برای لحظه رویارویی با قهرمان آماده می‌شد.»

به کمک تجسم خلاق و تصاویر ذهنی کالای بیشتری بفروشید

چارلز بی‌رایت در یکی از کتاب هایش شرح می‌دهد که چگونه گروهی از فروشندگان، با استفاده از یک اندیشه جدید توانستند فروش خود را به میزان 100 درصد افزایش بدهند. گروه دیگری در نیویورک توانست فروش خود را تا 150 درصد بالا ببرد. بسیاری از فروشندگان هم به طور انفرادی با استفاده از این شیوه فروش خود را تا 400 درصد افزایش داده‌اند.

و این کدام جادوست که برای این همه  فروشنده کار می‌کند؟
این چیزی است که آن را ایفای نقش می‌نامند و شما باید از آن مطلع باشید، چه بسا که به دو برابر شدن فروش شما هم کمک کند!

تجسم ایفای نقش چیست؟

خب، خیلی ساده، باید خود را در صحنه‌های مختلف فروش تصور کنید. بعد مشکلات را در ذهن خود حل کنید تا هرگاه که این موقعیت در زندگی حقیقی شما پیش آمد بدانید چه بگویید و چه انجام دهید.

تجسم ایفای نقش چیست؟

تجسم ایفای نقش چیست؟

این همان چیزی است که در بازی فوتبال به آن «تمرین سر زن» می‌گویند. دلیل این که این تمرین به خوبی و درستی کار می کند، این است که فروش، به عبارت ساده موضوعی است که به ایجاد موقعیت بستگی دارد.

هر وقت با خریداری صحبت می‌کنید این موقعیت را ایجاد می‌کنید. مشتری شما حرفی می‌زند، سوالی می‌کند یا اشکالی می‌گیرد. اگر بدانید با حرف‌هایش چگونه مقابله کنید، اگر بتوانید سوال او، یا اعتراضش را پاسخ دهید فروش کرده‌اید…

«فروشنده نقش‌آفرین، شب هنگام که تنهاست، این موقعیت‌ها را برای خود تجسم می کند. چشم‌انداز صحبت‌ها را پیش خود مجسم می‌کند، پرسش‌ها را در خیال تصور می‌نماید و بعد بهترین پاسخ هر سوال را می‌یابد…

«بدون توجه به موقعیت، می‌توانید صحنه فروش را در ذهن خود مجسم کنید. اشکال‌تراشی‌ها و سوالات خریدار را در نظر بگیرید و برای هر کدام پاسخ مناسب بیابید.»

استفاده از تصاویر ذهنی و تجسم خلاق برای یافتن مشاغل بهتر

ویلیام مولتون مارستون روانشناس مشهور، به اشخاصی که برای دستیابی به مشاغل بهتر به او مراجعه می‌کردند «تمرین مصاحبه» را توصیه می‌کرد. می‌گفت اگر برای شغلی درخواست‌نامه پر کرده‌اید و قرار است در مصاحبه مهمی شرکت کنید، از قبل مصاحبه را برنامه‌ریزی کنید. در ذهن جزئیات آن را مرور کنید. تمام سوالات احتمالی را در نظر بگیرید. به جواب‌هایی که می‌خواهید بدهید فکر کنید. بعد مصاحبه را در ذهن تمرین کنید. حتی اگر هیچ یک از سوالاتی را که فکر می‌کردید از شما نپرسیدند، اهمیتی ندارد. تمرین مصاحبه اثر خود را می‌کند. به شما اعتماد به نفس می‌دهد، و حتی اگر در عمل با سوالات متفاوتی روبرو بشوید، تمرین مصاحبه به شما کمک می‌کند تا در هر شرایط واکنش مناسبی نشان دهید زیرا پاسخگویی را تمرین کرده‌اید.

از دست ندهید :   برنامه روزانه افراد موفق

دکتر مارستون با توضیح این که ما همیشه در زندگی نقش بازی می‌کنیم می‌گفت «نقش بدی بازی نکنید.» چرا نقش مناسبی انتخاب نکنیم، چرا نقش یک آدم موفق را تمرین نکنیم؟

دکتر مارستون در مجله «یورلایف» می‌نویسد: «برای تصدی هر شغلی معمولاً به تجربه احتیاج دارید تا آنچه را از شما انتظار دارند برآورده سازید. ممکن است اتفاقی یا شانسی شغلی را که کمترین اطلاعی از آن ندارید بدست آورید، اما وقتی بی‌تجربگی شما به اثبات رسید، با احتمال 90 درصد، از آن کار کنارتان می‌گذارند. برای کسب تجربه عملی در زمینه کاری که می‌خواهید بکنید، تنها یک راه وجود دارد و آن برنامه‌ریزی برای «تمرین اجرای نمایش» است.

نوازنده پیانو هم می‌تواند در ذهنش تمرین کند

آرتور اشنایل پیانیست مشهور جهان، تنها مدت هفت سال را به تمری نواختن پیانو گذراند. از تمرین متنفر بود و به ندرت پشت پیانو تمرین می‌کرد. وقتی علتش را پرسیدند، وقتی از او سوال کردند که چرا در مقایسه با سایر نوازندگان پیانو تمرین کمتری می‌کند، جواب داد «من در ذهنم تمرین می‌کنم.»

سی‌جی کوپ هلندی، یکی از معلمین بزرگ پیانو، به تمامی نوازندگان پیانو توصیه می‌کند که: «در ذهن خود تمرین کنید.» می‌گفت قبل از آن که انگشتان دست ردیف مضراب پیانو را لمس کند، تصنیف ابتدا باید در ذهن انسان مرور شود، باید آن را به خاطر بسپارید و در ذهن بنوازید.

قهرمانی گلف با تجسم خلاق

مجله تایم می‌نویسد وقتی بن‌هوگان در مسابقه‌ای شرکت می‌کند، درست قبل از وارد کردن ضربه، آن را در ذهن خود مرور می‌کند. در خیال ضربه وارده به توپ را آن طور که می‌خواهد تجسم می‌کند، در نتیجه ضربه دلخواهش زده می‌شود و توپ به هر جا که بخواهد می‌رود. خود را در موقعیت دلخواه وارد کردن ضربه می‌بیند، بعد به سوی توپ می‌رود و آن طور که تصور کرده شوت می‌کند، معتقد است که عضله حرکت دلخواه را به خاطر سپرده است.

قهرمانی گلف با تجسم خلاق

قهرمانی گلف با تجسم خلاق

الکس موریسون، که احتمالاً مشهورترین مربی گلف جهان است، عملاً روی تمرین ذهنی کار کرده است. به توصیه او، روی صندلی راحتی می‌نشینید و با تمرین ذهنی، آنچه او آن را «هفت کلید موریسون» نام داده، بر مهارت بازیتان می‌افزائید. او می‌گوید 90 درصد بازی گلف ذهنی است، 8 درصدش به وضعیت جسمانی و 2 درصدش به حرکت مکانیک مربوط می‌شود. موریسون در کتاب «بدون تمرین، گلف را بهتر بازی کنید» شرح می دهد که چگونه، بدون حتی یک جلسه تمرین عملی توانسته لهر را به امتیاز بسیار بالای 90 برساند.

از دست ندهید :   تنها نکته کلیدی برای کسب مهارت

به دستور موریسون، لهر در اطاق‌ نشیمن روی صندلی راحتی می‌نشست و در این حال استاد طرز صحیح زدن ضربه را برایش به نمایش می‌گذاشت. لهر در هیچ برنامه عملی تمرین شرکت نکرد. به جای آن روزی پنج دقیقه با خاطری آسوده روی صندلی راحتی می‌نشست و در خیال خود را می‌دید که «کلیدهای موریسون» را درست رعایت می‌کند.

موریسون شرح می‌دهد که چگونه پس از گذشت چند روز، لهر بدون حتی یک جلسه تمرین عملی در مسابقات حضور یافت و همگان را به حیرت انداخت. جان کلام نظام موریسون این است: «برای آن که عملی را به طور موفقیت‌آمیز انجام دهید، باید تصویر ذهنی واضحی از آن عمل در دست داشته باشید.» با استفاده از روش موریسون، بسیاری از گلف‌بازان مشهور توانستند به امتیازات جالبی دست یابند.

جانی بولا، گلف‌باز مشهور حرفه‌ای، چند سال قبل در مقاله‌ای نوشت که در بازی گلف، داشتن تصویر ذهنی واضح از این که می‌خواهید توپ را به کجا بفرستید، و چه کاری انجام دهید، از آمادگی جسمانی مهم‌تر است. به گفته بولا، اغلب بازیکنان در آمادگی مطلوب جسمانی قرار ندارند و با این حال می‌توانند شوت‌های خوبی بزنند. به اعتقاد بولا، اگر بتوانید نتیجه نهایی را تصویر کنید و «ببینید» که توپ به آنجایی که شما می‌خواهید می‌رود و اگر مطمئن باشید به همان جا که شما می‌خواهید می‌رود، ضمیر ناخودآگاه شما وارد عمل شده، عضلاتتان را به طور صحیح راهنمایی می‌کند. اگر حرکتتان درست نباشد و در بهترین شرایط جسمانی هم نباشید، ضمیر ناخودآگاه شما وارد عمل شده، عضلات را در جهتی که عدم آمادگی جسمانیتان را جبران  کند هدایت خواهد کرد.

به این ترتیب شما برای کسب هر چیزی که میخواهید میتوانید از تجسم خلاق استفاده کنید. روش استفاده از آن همانطور که دیدید بسیار ساده است کافی است مانند کودکان خودتان را کاملا در آن نقش قرار دهید و آن را واقعی در نظر بگیرید. به همین سادگی!
همچنین در زمینه ذهن، ضمیر ناخودآگاه، قدرت درون و شیوه استفاده از این قدرت فوق العاده دوره رایگانی تهیه کرده ایم که میتوانید با کمک تمرینات این دوره قدم بسیار بلندی به سمت آرزوهایتان بردارید و در زمان بسیار کوتاه تری آن ها را خلق کنید. این دوره رایگان را از مقاله “آشنایی با دنیای درون” شروع کنید.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 8 میانگین امتیاز: 3]

یک نظر در مورد «به کمک تجسم خلاق در هر کاری مهارت پیدا کنید!»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *