به کمک تجسم خلاق در هر کاری مهارت پیدا کنید!

به کمک تجسم خلاق در هر کاری مهارت پیدا کنید!

موفقیت را تجسم کنید

اگر قبول كنیم اعمال، احساسات و رفتار ما نتیجه تجسم تصاویر و باورهای خود ماست، نقش روانشناسی در تغییر شخصیت به وضوح مشخص می‌شود.
تجسم خلاق باب روانی جدیدی به كسب مهارت، موفقیت و خوشبختی می‌گشاید. تصاویری که در ذهنمان داریم به ما امكان می‌دهند تا ویژگی ها و نگرش جدیدی را «تمرین» كنیم كه در غیر این صورت امكانش وجود نداشت. تجسم به این دلیل تا این اندازه قدرتمند است كه دستگاه عصبی شما، تفاوت میان تجربه واقعی و تجربه كاملاً خیالی را متوجه نمیشود.

در مقاله “روش درست برای تجسم خلاق چیست؟” نکات ارزشمندی در مورد استفاده هرچه بهتر از تجسم خلاق مطرح کرده ایم. پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز از دست ندهید.

اگر چنان تصور كنیم كه كاری را به طرز خاص انجام می‌دهیم، تقریباً مثل آن می‌ماند كه آن كار را انجام می‌دهیم. تمرین ذهنی، كمك بسیار موثری است.

در یك آزمایش كنترل‌شده، آرای واندل روانشناس ثابت كرد كه تمرین ذهنی برای پرتاب دارت، به آن گونه كه شخص هر روز مدتی را مقابل هدف می‌نشیند و پرتاب دارت به نشانه را در ذهن تصور می‌كند، به همان میزان تمرینات واقعی، سبب پیشرفت و کسب مهارت می‌شود.

مجله “ریسرچ كوارترلی” به آزمایش در زمینه اثرات تمرین ذهنی در افزایش مهارت پرتاب‌های ایستاده در بازی بسكتبال اشاره می‌كند؛

  • گروه اول دانش‌آموزان، به طور عملی مدت 20 روز پرتاب شوت آزاد را تمرین كرد. تعداد توپ‌های گل‌شده در روز اول و روز آخر یادداشت شدند.
  • گروه دوم، تنها روز اول و آخر حركت پرتاب را انجام داد و در فاصله این دو روز هیچ تمرینی انجام نداد. توپ‌های وارد سبد شده این گروه برای روز اول و آخر یادداشت شد.
  • گروه سوم، پس از آن كه روز اول را به پرتاب شوت گذراند، روزهای بعد، هر روز به مدت 20 دقیقه صرفاً در تصور پرتاب توپ به هدف فرو رفتند. از آنها خواسته شده بود که اگر فكر می‌كنند پرتابی به خطا رفته است، پرتاب صحیح را در ذهن خود مجسم کنند.
به کمک تجسم خلاق در هر کاری مهارت پیدا کنید!

به کمک تجسم خلاق در هر کاری مهارت پیدا کنید!

گروه نخست كه عملاً روزی 20 دقیقه تمرین كرده بود، 24 درصد پیشرفت نشان داد.
گروه دوم، كه هیچ نوع تمرینی نكرده بود، هیچ پیشرفتی نشان نداد.
گروه سوم كه در ذهن خود تمرین كرده بود، 23 درصد پیشرفت كرد.

چگونه تمرین تجسم خلاق، قهرمان شطرنج ساخت

در آوریل 1955، مجله “ریدرزدای‌جست”، مقاله‌ای به قلم ژوزف فیلیپس، تحت عنوان «شطرنج: این را هم ورزش می‌گویند» به چاپ رساند.

در این مقاله فیلیپس شرح می‌دهد كه كاپابلانكا، قهرمان بزرگ شطرنج به قدری نسبت به سایر رقبا برتر بود كه به اعتقاد صاحب نظران امكان شكست او وجود نداشت. با این حال، مقام قهرمانی را به یك شطرنج‌باز گمنام به نام آلخین كه هیچ كس فكر نمی‌كرد موقعیت كاپابلانكا را به خطر هم بیاندازد، واگذار كرد و دنیای شطرنج در بهت فرو رفت.

به گفته فیلیپس، آلخین، درست مانند بوكسوری كه خود را برای مسابقه آماده می‌كند، بدنسازی كرده بود. راهی روستا شده بود، كشیدن سیگار و صرف مشروبات الكلی را كنار گذاشته و به تمرینات بدنی پرداخته بود. «مدت 3 ماه تنها در ذهنش شطرنج بازی می‌كرد و برای لحظه رویارویی با قهرمان آماده می‌شد.»

به كمك تجسم خلاق و تصاویر ذهنی كالای بیشتری بفروشید

چارلز بی‌رایت در یکی از کتاب هایش شرح می‌دهد كه چگونه گروهی از فروشندگان، با استفاده از یك اندیشه جدید توانستند فروش خود را به میزان 100 درصد افزایش بدهند. گروه دیگری در نیویورك توانست فروش خود را تا 150 درصد بالا ببرد. بسیاری از فروشندگان هم به طور انفرادی با استفاده از این شیوه فروش خود را تا 400 درصد افزایش داده‌اند.

حتما بخوانید :   معجزه ی تنفس (قسمت اول)

و این كدام جادوست كه برای این همه  فروشنده كار می‌كند؟
این چیزی است كه آن را ایفای نقش می‌نامند و شما باید از آن مطلع باشید، چه بسا كه به دو برابر شدن فروش شما هم كمك كند!

تجسم ایفای نقش چیست؟

خب، خیلی ساده، باید خود را در صحنه‌های مختلف فروش تصور كنید. بعد مشكلات را در ذهن خود حل كنید تا هرگاه كه این موقعیت در زندگی حقیقی شما پیش آمد بدانید چه بگویید و چه انجام دهید.

تجسم ایفای نقش چیست؟

تجسم ایفای نقش چیست؟

این همان چیزی است كه در بازی فوتبال به آن «تمرین سر زن» می‌گویند. دلیل این كه این تمرین به خوبی و درستی کار می کند، این است كه فروش، به عبارت ساده موضوعی است كه به ایجاد موقعیت بستگی دارد.

هر وقت با خریداری صحبت می‌كنید این موقعیت را ایجاد می‌كنید. مشتری شما حرفی می‌زند، سوالی می‌كند یا اشكالی می‌گیرد. اگر بدانید با حرف‌هایش چگونه مقابله كنید، اگر بتوانید سوال او، یا اعتراضش را پاسخ دهید فروش كرده‌اید…

«فروشنده نقش‌آفرین، شب هنگام كه تنهاست، این موقعیت‌ها را برای خود تجسم می کند. چشم‌انداز صحبت‌ها را پیش خود مجسم می‌كند، پرسش‌ها را در خیال تصور می‌نماید و بعد بهترین پاسخ هر سوال را می‌یابد…

«بدون توجه به موقعیت، می‌توانید صحنه فروش را در ذهن خود مجسم كنید. اشكال‌تراشی‌ها و سوالات خریدار را در نظر بگیرید و برای هر كدام پاسخ مناسب بیابید.»

استفاده از تصاویر ذهنی و تجسم خلاق برای یافتن مشاغل بهتر

ویلیام مولتون مارستون روانشناس مشهور، به اشخاصی كه برای دستیابی به مشاغل بهتر به او مراجعه می‌كردند «تمرین مصاحبه» را توصیه می‌كرد. می‌گفت اگر برای شغلی درخواست‌نامه پر كرده‌اید و قرار است در مصاحبه مهمی شركت كنید، از قبل مصاحبه را برنامه‌ریزی كنید. در ذهن جزئیات آن را مرور كنید. تمام سوالات احتمالی را در نظر بگیرید. به جواب‌هایی كه می‌خواهید بدهید فكر كنید. بعد مصاحبه را در ذهن تمرین كنید. حتی اگر هیچ یك از سوالاتی را كه فكر می‌كردید از شما نپرسیدند، اهمیتی ندارد. تمرین مصاحبه اثر خود را می‌كند. به شما اعتماد به نفس می‌دهد، و حتی اگر در عمل با سوالات متفاوتی روبرو بشوید، تمرین مصاحبه به شما كمك می‌كند تا در هر شرایط واكنش مناسبی نشان دهید زیرا پاسخگویی را تمرین كرده‌اید.

دكتر مارستون با توضیح این كه ما همیشه در زندگی نقش بازی می‌كنیم می‌گفت «نقش بدی بازی نكنید.» چرا نقش مناسبی انتخاب نكنیم، چرا نقش یك آدم موفق را تمرین نكنیم؟

دكتر مارستون در مجله «یورلایف» می‌نویسد: «برای تصدی هر شغلی معمولاً به تجربه احتیاج دارید تا آنچه را از شما انتظار دارند برآورده سازید. ممكن است اتفاقی یا شانسی شغلی را كه كمترین اطلاعی از آن ندارید بدست آورید، اما وقتی بی‌تجربگی شما به اثبات رسید، با احتمال 90 درصد، از آن كار كنارتان می‌گذارند. برای كسب تجربه عملی در زمینه كاری كه می‌خواهید بكنید، تنها یك راه وجود دارد و آن برنامه‌ریزی برای «تمرین اجرای نمایش» است.

نوازنده پیانو هم می‌تواند در ذهنش تمرین كند

آرتور اشنایل پیانیست مشهور جهان، تنها مدت هفت سال را به تمری نواختن پیانو گذراند. از تمرین متنفر بود و به ندرت پشت پیانو تمرین می‌كرد. وقتی علتش را پرسیدند، وقتی از او سوال كردند كه چرا در مقایسه با سایر نوازندگان پیانو تمرین كمتری می‌كند، جواب داد «من در ذهنم تمرین می‌كنم.»

سی‌جی كوپ هلندی، یكی از معلمین بزرگ پیانو، به تمامی نوازندگان پیانو توصیه می‌كند كه: «در ذهن خود تمرین كنید.» می‌گفت قبل از آن كه انگشتان دست ردیف مضراب پیانو را لمس كند، تصنیف ابتدا باید در ذهن انسان مرور شود، باید آن را به خاطر بسپارید و در ذهن بنوازید.

حتما بخوانید :   قدرت ذهن در درمان بیماری

قهرمانی گلف با تجسم خلاق

مجله تایم می‌نویسد وقتی بن‌هوگان در مسابقه‌ای شركت می‌كند، درست قبل از وارد كردن ضربه، آن را در ذهن خود مرور می‌كند. در خیال ضربه وارده به توپ را آن طور كه می‌خواهد تجسم می‌كند، در نتیجه ضربه دلخواهش زده می‌شود و توپ به هر جا كه بخواهد می‌رود. خود را در موقعیت دلخواه وارد كردن ضربه می‌بیند، بعد به سوی توپ می‌رود و آن طور كه تصور كرده شوت می‌كند، معتقد است كه عضله حركت دلخواه را به خاطر سپرده است.

قهرمانی گلف با تجسم خلاق

قهرمانی گلف با تجسم خلاق

الكس موریسون، كه احتمالاً مشهورترین مربی گلف جهان است، عملاً روی تمرین ذهنی كار كرده است. به توصیه او، روی صندلی راحتی می‌نشینید و با تمرین ذهنی، آنچه او آن را «هفت كلید موریسون» نام داده، بر مهارت بازیتان می‌افزائید. او می‌گوید 90 درصد بازی گلف ذهنی است، 8 درصدش به وضعیت جسمانی و 2 درصدش به حركت مكانیك مربوط می‌شود. موریسون در كتاب «بدون تمرین، گلف را بهتر بازی كنید» شرح می دهد كه چگونه، بدون حتی یك جلسه تمرین عملی توانسته لهر را به امتیاز بسیار بالای 90 برساند.

به دستور موریسون، لهر در اطاق‌ نشیمن روی صندلی راحتی می‌نشست و در این حال استاد طرز صحیح زدن ضربه را برایش به نمایش می‌گذاشت. لهر در هیچ برنامه عملی تمرین شركت نكرد. به جای آن روزی پنج دقیقه با خاطری آسوده روی صندلی راحتی می‌نشست و در خیال خود را می‌دید كه «كلیدهای موریسون» را درست رعایت می‌كند.

موریسون شرح می‌دهد كه چگونه پس از گذشت چند روز، لهر بدون حتی یك جلسه تمرین عملی در مسابقات حضور یافت و همگان را به حیرت انداخت. جان كلام نظام موریسون این است: «برای آن كه عملی را به طور موفقیت‌آمیز انجام دهید، باید تصویر ذهنی واضحی از آن عمل در دست داشته باشید.» با استفاده از روش موریسون، بسیاری از گلف‌بازان مشهور توانستند به امتیازات جالبی دست یابند.

جانی بولا، گلف‌باز مشهور حرفه‌ای، چند سال قبل در مقاله‌ای نوشت كه در بازی گلف، داشتن تصویر ذهنی واضح از این كه می‌خواهید توپ را به كجا بفرستید، و چه كاری انجام دهید، از آمادگی جسمانی مهم‌تر است. به گفته بولا، اغلب بازیكنان در آمادگی مطلوب جسمانی قرار ندارند و با این حال می‌توانند شوت‌های خوبی بزنند. به اعتقاد بولا، اگر بتوانید نتیجه نهایی را تصویر كنید و «ببینید» كه توپ به آنجایی كه شما می‌خواهید می‌رود و اگر مطمئن باشید به همان جا كه شما می‌خواهید می‌رود، ضمیر ناخودآگاه شما وارد عمل شده، عضلاتتان را به طور صحیح راهنمایی می‌كند. اگر حركتتان درست نباشد و در بهترین شرایط جسمانی هم نباشید، ضمیر ناخودآگاه شما وارد عمل شده، عضلات را در جهتی كه عدم آمادگی جسمانیتان را جبران  كند هدایت خواهد کرد.

به این ترتیب شما برای کسب هر چیزی که میخواهید میتوانید از تجسم خلاق استفاده کنید. روش استفاده از آن همانطور که دیدید بسیار ساده است کافی است مانند کودکان خودتان را کاملا در آن نقش قرار دهید و آن را واقعی در نظر بگیرید. به همین سادگی!
همچنین در زمینه ذهن، ضمیر ناخودآگاه، قدرت درون و شیوه استفاده از این قدرت فوق العاده دوره رایگانی تهیه کرده ایم که میتوانید با کمک تمرینات این دوره قدم بسیار بلندی به سمت آرزوهایتان بردارید و در زمان بسیار کوتاه تری آن ها را خلق کنید. این دوره رایگان را از مقاله “آشنایی با دنیای درون” شروع کنید.

 

یک نظر در مورد «به کمک تجسم خلاق در هر کاری مهارت پیدا کنید!»

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *