تعریف اهرم رنج و لذت | اهرمی برای موفقیت

تعریف اهرم رنج و لذت

آیا کاری در زندگی هست که می دانید انجام آن برای شما مفید است، اما آن را انجام نمی دهید؟ از خود سوال کرده اید چرا؟ پاسخ ساده است. انسان هیچ کاری را به صورت اتفاقی انجام نمی دهد، بلکه حساب و کتاب فوق العاده دقیقی در پس تمام رفتارها، صحبت ها و اکنش های ما وجود دارد.

تمام کارهایی که ما به عنوان انسان می کنیم، تمام رفتارهایی که انجام می دهیم، حرف هایی که می زنیم یا ارتباطاتی که می سازیم، تنها برای یک چیز است؛ فرار از یک رنج یا رسیدن به یک لذت.
هیچ رفتاری در انسان وجود ندارد، مگر در پشت آن یکی از این 2 گزینه وجود داشته باشد؛ رسیدن به لذت یا فرار از رنج.

اهرم رنج و لذت در زندگی روزمره

آیا بیدار شدن در صبح زود برای شما سخت است؟ با توجه به اهرم رنج و لذت، به این دلیل است که ذر ذهن شما لذتِ ماندن در تخت و ادامه خواب از رنج جدا شدن از تخت برتری دارد. آیا پس انداز کردن برای شما سخت است؟ به هرحال کم کردنِ مخارج رنجی دارد که در حال حاضر در ذهن شما بیشتر از لذتِ آزادی مالی در آینده است.

حال، گذشته و آینده در ذهن انسان

در رفتارهای انسان تنها لحظه حال است که مهم است. برای ضمیر ناخودآگاه هیچ لحظه ای غیر از حال معنا ندارد. رنج پس انداز کردن بر لذت آزادی مالی غلبه می کند، چون این رنج، امروز و هر لحظه باشماست، اما لذت آزادی مالی در آینده است و در لحظه حال احساسش نمی کنید.

قدرت رنج بیشتر است یا قدرت لذت؟

همیشه قدرت رنج از لذت بیشتر است. تمایل انسان برای فرار از رنج بسیار بیشتر است تا رسیدن به لذت. مغز انسان طوری طراحی شده است تا وضعیت موجود را حفظ کند و به همین علت انسان برای تلاش در جهت ارتقا وضع موجود به سوی لذتِ بیشتر، تمایلِ کمتری دارد، اما اگر چیزی وضعیت موجود را تهدید کند (رنج)، سریع تر تلاش می کند تا آن را از بین برده و به وضع قبل بازگردد.

از دست ندهید :   ۴ راه تغییر خود برای پرورش عادت های سالم تر

با مثال تقریبی می توان گفت که قدرت هر 1 واحد رنچ، معادل 5 واحد لذت است. برای مثال در نظر بگیرید که شما الان سردرد دارید، به شما پیشنهاد می کنم که قرصی را از من بخرید تا همین الان سردرد شما خوب شود. به احتمال زیاد استقبال فراوانی می کنید. چون در این لحظه در رنج هستید و می خواهید از این رنج دور شوید.
حالا فرض کنیم که در این لحظه حالِ شما خوب است، من پیشنهاد می کنم تا قرصی را بخرید که با خوردن آن دیگر هرگز در زندگی دچار سردرد نخواهید شد. استقبال از این قرص نسبت به قرص قبلی به شدت کمتر خواهد بود، چراکه شما در این لحظه رنجی ندارید.

فرض کنید که در بیابان بی آب و علف تشنه هستید، الان یک بطری آب خنک برای شما چقدر ارزش دارد؟
سپس فرض کنید که در منزل راحت خود هستید و فقط کمی آب خنک می خواهید تا احساس بهتری داشت باشید. الان چقدر یک بطری آب خنک برای شما ارزش دارد؟ همانطور که مشاهده کردید، رنج تشنگی در بیابان به مراتب قوی تر از لذت داشتن حال بهتر در منزل گرم و نرم است.

هنر ما در زندگی می تواند این باشد که با استفاده از این اهرم به طور ناخودآگاه کارهای مفید تری انجام دهیم و از انجام کارهای غیر مفید خودداری کنیم. اما چگونه؟

تغییر عادت ها و موفقیت بیشتر با کمک اهرم رنج و لذت

تونی رابینز تعریف می کند که پدرش به الکل اعتیاد داشته و او دوست داشته تا نوشیدن آبِ جو را امتحان کند. روزی از مادرش درخواست می کند تا به او آبِ جو بدهد. مادرش تلاش می کند تا او را از این کار منصرف کند اما او پافشاری کرده و سرانجام مادر قبول می کند. اما مادرش شرط می کند که تونی باید 6 بطری را پشت سر هم بخورد، در غیر این صورت نمی تواند لب به آب جو بزند. تونی قبول می کند و خوردن آبِ جو شروع می شود. بعد از بطری دوم تونی قصد انصراف داشه، اما مادرش اجازه این کار را نمی دهد و به او یادآوری می کند که تو ول دادی 6 بطری را بخوری! تونی تا بطری چهارم ادامه داده و با تهوع و دلدرد شدیدی روبرو می شود.
این کار هوشمندانه مادر باعث می شود تا آبِ جو در ذهن تونی با رنجی مانند تهوع و دلدرد گره بخورد و تا آخر عمر تونی به سراغ چنین چیزی نرود.

تغییر عادت ها و موفقیت بیشتر با کمک اهرم رنج و لذت

تونی رابینز

اغلب افرادی که به اعتیاد دچار می شوند، روند مشابهی را طی می کنند. یعنی برای بار اول امتحان می کنند، لذتی را تجربه می کنند، مصرف ماده مخدر در ذهن آن ها با لذت فراوانی گره خورده و به این صورت تمایل به مصرف بیشتر می شود. در میانه راه رنج اعتیاد، وابستگی و از دست دادن افراد ارزشمندِ زندگی بر این لذت غلبه کرده و فرد معتاد سعی می کند با ترک مواد مخدر از این رنج بگریزد، اما رنجِ درد بدنی و ذهنی ناشی از کمبود ماده مخدر در بدن او حتی بر رنجِ از دست دادن عزیزان هم غلبه می کند و به این ترتیب او موفق به این کار نشده و همان مسیر قبل را ادامه می دهد.

از دست ندهید :   ایجاد تغییر در زندگی و شخصیت به کمک فکر مثبت

برای ایجاد عادات جدید هم می توان از اهرم رنج و لذت استفاده کرد:

به عنوان مثال اگر می خواهید صبح ها زود از خواب بیدار شوید، باید کاری کنید که لذت بیداری در صبح از لذت خوابیدن بیشتر شود. مثلا می توانید یک صبحانه هیجان انگیز تدارک ببینید و یا بلافاصله شروع به انجام کاری کنید که عاشقش هستید. این کار می تواند نقاشی کردن یا نوشتن باشد.

گزینه دوم این است که رنجِ بزرگ تری نسبت به رنج جدایی از رختِ خواب پیدا کنید. این می توان چیزی مانند پاره کردن یک اسکناس باشد! با خود عهد کنید هرگاه به خواب ادامه دادید، یک اسکناس ده هزار تومانی را پاره کنید. به این ترتیب می توانید بر رنج کوچک تر از آن که همان بیداری و جدایی از تخت است غلبه کنید.

از دست ندهید :   10 راهکار برای هدف گذاری عالی و رسیدن به اهداف

با این روش فوق العاده می توانید بسیار ساده و سریع عادات خوبی در خود ایجاد کنید و عادت نامناسب را کنار بگذارید. این عادات خوب هستند که ما را موفق می کنند. عاداتی مانند سحر خیزی، پس انداز، مطالعه، یادگیری، ارتباطات موثر و …

همه چیز برای موفقیت آماده است لطفا از الان شروع کنید.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 23 میانگین امتیاز: 3.4]

یک نظر در مورد «تعریف اهرم رنج و لذت | اهرمی برای موفقیت»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *