زبان بدن عمدی چیست؟

زبان بدن عمدی چیست؟

انواع زبان بدن

زمانی که شما فرستنده ی یک پیام هستید، زبان بدن شما ترکیبی از رفتارهای جالب توجه است. گاهی اوقات رفتارهایتان به سرعت و بعضی وقت ها به آهستگی تغییر می کنند. زبان بدن یک فرستنده به دو طبقه تقسیم بندی می شود: آگاهانه و غیرآگاهانه. ولی در اینجا من مایلم که از عبارت عمدی و خودبه خود استفاده کنم، این باعث می شود تا بهتر بتوانیم رفتارهای مشخص را درک کرده و حضور آنها در زندگی را بهتر احساس کنیم.

 

زبان بدن عمدی:

شما آگاهانه این رفتارها را انتخاب می کنید، زیرا آنها هدف خاصی را دنبال می کنند. برای مثال وقتی شما برای مصاحبه ی شغلی وارد اتاق می شوید بدنتان را صاف نگه داشته، لبخند می زنید، دست می دهید و خودتان را به کسانی که در اتاق هستند معرفی می کنید. قبلاً در جایی گفته شد که این رفتارها، رفتارهای غیرکلامی اند که مهارت، اشتیاق و صداقت شما را نشان می دهند. به نظر می رسد برخی افراد بدون این که به آنها آموزش داده شده باشد از این رفتارها استفاده می کنند اما بدون توجه به این که رفتارها ممکن است ذاتی باشند، بسیار محتمل است که شما آنها را به صورت آگاهانه به هنگام مصاحبه انتخاب کنید. بتوانیم رفتارهای مشخص را درک کرده و حضور آنها در زندگی را بهتر احساس کنیم.

 

زبان بدن عمدی چیست؟

زبان بدن عمدی چیست؟

مثال دیگری از این گونه رفتارها جشنواره اُسکار در هالیوود است. برای اهدای هر جایزه، اهداکننده نام نامزد منتخب را می خواند و دوربین های تلویزیونی بر روی او متمرکز می شوند. زمانی که نام برنده خوانده می شود نامزدهای دیگر لبخند می زنند، او را تشویق می کنند و ممکن است سرشان را به نشانه ی تأیید این انتخاب توسط داوران تکان دهند. تمام این رفتارهای غیرکلامی آگاهانه انجام می شود و بدین صورت می گیرد تا ناامیدی و یأس شخص را بپوشاند و رفتارش را از نظر اجتماعی مطلوب نشان دهد.

از دست ندهید :   زبان بدن و ارسال پیام های جدی

ممکن است برای نشان دادن احساس خود اخم کرده و عصبانی شوید، اما این رفتارها مؤدبانه تلقی نمی شوند. پس هر نامزدی که برنده نشد سعی می کند تا زبان بدن مناسبی را از خود نشان دهد.
درباره ی زندگی روزانه تان چطور؟ از چه نوع زبان بدن عمدی استفاده می کنید؟ اینجا چند مثالی که در سمینارها و کارگاه هایم شنیده ام برایتان بازگو می کنم:

  • زمانی که شما در صف خرید فروشگاه باشید و شخص دیگری با شما وارد صف شود، به او نگاه نمی کنید و با قدم های استوار وارد صف می شوید طوری که جلوتر از او قرار گیرید نه پشت او.
  • زمانی که دیر سر کار و یا پروژه می رسید سعی می کنید نگاه تان به نگاه رئیستان نیفتد و از او دوری می کنید.
  •  معلم جدید با این که کمی احساس ترس می کند اما در روز اول مدرسه با اطمینان و رفتار کاملاً آرام وارد کلاس درس می شود.
  • وقتی بچه ای را می خواهید تنبیه کنید در حالی که او نشسته است بلند می شوید و می ایستید، زیرا این حالت اقتدار شما را بیشتر نشان می دهد.
  • پسرتان را به مطب دندان پزشکی می برید، در حالی که دندان پزشک در مورد کانال ریشه ی دندان توضیحاتی می دهد بسیار مضطرب هستید، اما زمانی که قصد دارد کار را شروع کند به او لبخند می زنید و با اعتماد به نفس عمل می کنید تا الگوی خوبی برای پسرتان باشید.
  • شما به شدت از کلم بروکلی متنفرید اما وقتی برای خوردن شام به خانه ی دوستتان دعوت می شوید تا شام را با او و خانواده اش میل کنید متوجه می شوید که غذا بروکلی است. برخلاف میل درونی تان طعم غذا را با تکان دادن سرتان، بستن چشم هایتان و لبخند زدن تأیید می کنید و زمانی که مادرش دستور طرز پخت آن را توضیح می دهد برخلاف علاقه تان به دقت و با علاقه گوش می دهید.
از دست ندهید :   7 راز موفقیت در زندگی زناشویی

چند نمونه دیگر:

  •  زنان می توانند علامت هایی را که از طرف مردان ارسال می شوند بخوانند که اگر همین علامت ها از طرف زنان ارسال شود اکثر مردان قادر به خواندن آنها نیستند.
  • زنان به وضعیت داخلی ماشین مردان توجه می کنند به ویژه این که آنها صندلی های جلو و عقب تمیز هستند یا خیر.
  • زنان از مردان انتظار دارند تا همیشه سروقت کارهایشان را انجام دهند و اگر این گونه نباشد آنها شایسته ی تعریف و تمجید نیستند.
  • زنان از نگاه خیره مردان که خود را در موضع برتر می بینند خوششان نمی آید، مگر آنکه از نظر عاطفی به آن مرد علاقه مند باشند.

تا اینجا درباره ی زبان بدن عمدی، از منظر رفتارهای غیرکلامی که شما برای ارتباط استفاده می کنید صحبت کردیم، اما طرف دیگر این قضیه هم وجود دارد که باید آن را بشناسید؛
زمانی هست که زبان بدن عمدی شامل هیچ گونه عمل و یا رفتاری نمی شود و انتخاب شما مبنی بر این که رفتاری را از خود بروز ندهید، خود یک رفتار عمدی است.

اگر شما در اداره ای که پر از اتاقک است کار کرده باشید احتمالاً به سرعت این مطلب را درک می کنید.
همکارتان در راهرو قدم می زند و در حال جمع کردن پول خرید هدیه ی تولد برای یکی از مدیران شرکت است. فرمی که در دست دارد را تکان می دهد و به دنبال کسانی می گردد که علاقمند به شرکت در خرید این هدیه باشند. شما با آنکه متوجه حضور او می شوید ولی همانطوری که سر جایتان نشسته اید و به رایانه تان چشم دوخته اید ترجیح می دهید به کارتان ادامه دهید. حتی سرتان را هم برنمی گردانید تا به او نگاهی بیندازید، زیرا نمی خواهید که مستقیماً در چشمانش نگاه کنید و به او نه بگویید. از طرفی دیگر نمی توانید با رفتار تندی او را از خود دور سازید چون گزارش شما را رد می کند.

از دست ندهید :   نقش زبان بدن در مصاحبه استخدام

مثال دیگری که برای بسیاری از والدین ملموس تر است، زمانی است که پسر و دختر شما در آشپزخانه در حال جر و بحث بر سر موضوعی جزئی باشند و شما نیز در اتاق نشیمن در حال مطالعه هستید. جر و بحث ادامه دارد، پس فکر می کنید برای آن که مسئله را حل کنید بایستی میانجی گری کنید تا بتوانید دوباره با آرامش برگردید و به مطالعه ادامه دهید. اما تصمیم می گیرید که خودشان مسئله را حل کنند بنابراین به مطالعه ی خود ادامه می دهید و حتی سرتان را برنمی گردانید تا ببینید یا بشنوید و اصلاً انگار به نظر می رسد هیچ توجهی به این قضیه ندارید که در اتاق بغلی تان جر و بحثی در حال روی دادن است. هیچ تغییر قابل توجهی در زبان بدنتان رخ نمی دهد اما همین عدم تغییر در واقع همان گزینه ای است که شما برای زبان بدن خود انتخاب کرده اید و عکس العمل نشان ندادن شما نمونه ای از زبان بدن عمدی است.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *