ارزش هایتان را کشف کنید!

ارزش چیست؟

کلمه ی ارزش را می توان بر اساس اخلاق شخصی، اصول انســـانی، آرمان ها، معیارها یا اخلاق همگانی تعریف کرد. از لحاظ مفهومی می توان ارزش را نوعی نظر، مفهوم یا عملی تعریف کرد که به زندگی شما اعتبار و اهمیت می بخشد. به یاد داشته باشید که ارزش های شما می توانند شیوه ای کاملا  مؤثر برای تحمل شرایط استرس زا در اختیار شما بگذارند. علاوه بر این، زمانی که در موقعیت های خاص قرار می گیرید و نیاز به تصمیم گیری دارید، ارزش ها می توانند به شما کمک کنند.

گاهی اوقات متعجب می شویم که چرا دست به کارهای نادرست  زده ایم. یا برای خودمان دردسر درست کرده ایم. ممکن است از بعضی ارتباطاتی که با دیگران دارید خوشتان نیاید، اما باز هم آن را حفظ کرده اید. شاید به تحصیل ادامه می دهید، اما هدف  خود را از تحصیل گم کرده اید. یا شاید رابطه ای آشفته ساز دارید، که ماندن شما در این رابطه برای دیگران تعجب آوراست. به یاد داشـــته باشید که در چنین مـــواردی ارزش هایتان می توانند در تحمل شرایط استرس زا به شما کمک کنند و شما را برای زندگی رضایت بخش تر یاری رسانند.

تمرین زیر را انجام دهید تا به بررسی ارزش های خود در زندگی بپردازید:

ابتدا برای پی بردن به ارزش هایتان در زندگی پرسش نامه زندگی ارزشمند را تکمیل کنید تا به مولفه های ده گانه ارزش هایتان پی ببرید. به هر کدام این مولفه ها دقت کنید و بدون توجه به زمانی که صرف این مولفه ها می کنید یا رضایت خود از این مولفه ها، اهمیت آنها را در زندگی تان مشخص کنید.

تمرین بررسی ارزش ها در زندگی

تمرین بررسی ارزش ها در زندگی

برای مثال ممکن است مراقبت از خویشتن برای شما ارزش زیادی داشته باشد، هرچند در زندگی واقعی زمان اندکی صرف مراقبت از خودتان می کنید. هر مولفه را بر اســـاس مقیاس صفر تا ۱۰ درجه بندی کنید. صفر به معنای بی اهمیتی و ده به معنای بیشترین اهمیت. بهتر است در پاسخ به این مولفه ها صادقانه برخورد  کنید. لطفا مولفه ها را بر اساس احساس واقعی و فعلی خودتان درجه بندی کنید، نه بر اساس آرمان ها و آرزوها، شما با پاسخ صادقانه به پرسشنامه ی زندگی ارزشمند می خواهید به خودتان کمک کنید تا ارزش های در اولویت خود را بشناسید و سپس ببینید رفتارهای شما تا چه حد تابع آن ارزش است.

از دست ندهید :   7 گام تا موفقیت ابدی

این تمرین به شما کمک می کند که بر اساس ارزش هایتان به اعمالی متعهدانه و به انجام رسانیدن قصد های خود مبادرت ورزید تا بـــه تدریج به زندگی رضایت بخش تری دست یابید. شـــاید قبل از این وقت زیادی صرف مولفه های ارزشمند زندگی تان کرده باشید و شاید هم آنها را به فراموشی سپرده باشید. در هر صورت، این تمرین به شما کمک می کند تا به روش های دستیابی به زندگی رضایت بخش تر بیندیشید.

ابتدا بر اساس نمره های خود در پرسشنامه زندگی ارزشمند، مولفه هایی را که نمره ۵ تا ۱۰ داده اید، مشخص کنید. سپس مولفه های مشخص شده را بنویسید. هدف یـــا قصد خود را برای هرکـــدام از مولفه های ارزشمند، شناسایی کنید تا بتوانید در دستیابی به زندگی رضایت بخش تر گام های مناسبی بردارید.

از دست ندهید :   هدف از خلقت انسان به زبان ساده

برای مثال اگر تحصیلات در پرسشنامه ی زندگی ارزشمند نمره زیادی گرفته است، ممکن است قصد شما ورود به مقطع تحصیلی عالی تر باشد، یا اگر به روابط عاشقانه نمره بالایی داده اید، ممکن است قصد شما این باشد که وقت بیشتری برای تفریح با همسرتان در نظر بگیرید. مشخص ساختن قصد یا هدف به شما کمک می کند رفتارهای مناسب برای رسیدن به آن هدف را بهتر بشناسید. در پایان به چندین عمل اشاره کنید که با انجام دادن آنها به هدف خود نائل می شوید. همچنین اشاره کنید که چه موقع می خواهید به این تعهد خود عمل کنید. برای مثال اگر قصد ادامه تحصیلات دارید عمل شما ممکن است این باشد که برای تهیه منابع امتحانی طی هفته های آتی به دوستتان مراجعه کنید و زمان بندی این عمل را نیز مشخص کنید. مثلا در هفته آینده دو روز مرخصی می گیرم. باز هم تاکید می کنیم هدف تمرین حاضر این است که با انجام دادن فعالیت های مهم، زندگی تان غنای بیشتری پیدا کند، ایجاد زندگی ارزشمند به شما در مقابله با موقعیت های آشفته ساز و ناخوشایند یاری می رساند. برخوردار بودن از زندگی ارزشمند می تواند در مواقع انجام دادن کارهای غیر دلچسب چشم انداز گسترده تری پیش روی شما بگشاید و همین امر به احساس توانمندی در مواقع استرس زا کمک شایانی می کند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 11 میانگین امتیاز: 3.4]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *