آیا هیپنوتیزم کننده، قدرت جادویی دارد؟

آیا هیپنوتیزم کننده، جادو می کند؟

آیا همه هیپنوتیزم می شوند؟

اگر بگوییم همه انسان ها، هر کدام تا اندازه ای تحت تأثیر عقاید و باور هایی که از دیگران گرفته اند، اتفاقاتی که برایشان تکرار شده، نتیجه گیری هایی که در مورد توانایی هایشان کرده اند و آنها را به عنوان واقعیت پذیرفته اند، هیپنوتیزم می شوند اغراق نکرده ایم.
افکار منفی ما، درست به همان اندازه اندیشه های منفی که توسط متخصص هیپنوتیزم روی شخص هیپنوتیزم شده، ایجاد می شوند قدرتمند هستند.

میلتون اریکسون - هیپنوتیزم کننده مشهور

میلتون اریکسون – هیپنوتیزم کننده مشهور

آیا تا به حال یک جلسه هیپنوتیزم را تماشا کرده اید؟ اگر نکرده اید، اجازه بدهید در این باره با هم صحبتی بکنیم؛
هیپنوتیزم کننده به بازیکن فوتبال می گوید دستش روی میز چسبیده و او نمی تواند آن را بلند کند. بازیکن با همه تلاشی که می کند نمی تواند دستش را از روی میز بلند کند عضلات دست و شانه اش از زور فشار مثل طناب کشیده می شود، اما دستش همچنان از روی میز تکان نمی خورد.
به قهرمان وزنه برداری می گوید، حتی توانایی بلند کردن مدادی را ندارد و در حالی که این وزنه بردار در شرایط عادی 200 کیلوگرم وزنه را بلند می کند، از بلند کردن یک مداد، ناتوان است.

و عجیب آنکه در مثال های فوق هیپنوتیزم ورزشکاران را ضعیف نمی کند. آنها به صورت بالقوه قدرت همیشگی خود را دارند، اما بدون آنکه بدانند در جهت خلاف خود تقلا می کنند. از یک طرف سعی می کنند دست یا مداد را بلند کنند و در واقع هم عضلاتشان منقبض می شود. اما از طرف دیگر، تصور «نمی توانید این کار را بکنید» باعث می شود که عضلات مخالف، برخلاف اراده شان منقبض شوند. بنابراین نمی توانند نیروی واقعی شان را به کار گیرند و آن کار را انجام دهند.

از دست ندهید :   تصویر سازی در ذهن ، راز همیشگی موفقیت!

در آزمایشی قدرت ورزشکاران را روی دستگاه قدرت سنج اندازه گرفتند و عدد 100 پوند به دست آمد. هر چه ورزشکار فشار بیشتری آورد، عقربه از عدد 100 پوند جلوتر نرفت. بعد او را به خواب مصنوعی فرو بردند و به او گفتند که تو بسیار بسیار قوی هستی، قوی تر از آنچه در تمام عمرت بوده ای، بسیار بسیار قوی تر. اگر بدانی چه قدرتی داری، حتماً تعجب می کنی. یک بار دیگر قدرت بازویش را اندازه گرفتند، این بار عقربه قدرت سنج روی عدد 125 متوقف گردید.

هیپنوتیزم و قدرت انسان

هیپنوتیزم و قدرت انسان

اینجا هم نکته قابل توجه این است که خواب مصنوعی قدرت واقعی او را زیاد نکرده است. نقش صحبت های هیپنوتیزم کننده این بود که بر برداشت های منفی که قدرتش را کاهش می داد و نمی گذاشت از تمام نیرویش استفاده کند غلبه کند. به عبارت دیگر، ورزشکار در شرایط بیداری چون فکر می کرد قدرتش از 100 پوند بیشتر نیست، محدودیتی برای قدرت خود ایجاد کرده بود. هیپنوتیزم کننده با برداشتن این مانع ذهنی به او این امکان را داد تا از تمام نیروی حقیقی خود استفاده کند. در واقع در اثر هیپنوتیزم او موقتاً از باور ها و اعتقادات محدود کننده ای که نسبت به خودش داشت، دست کشیده بود.

از دست ندهید :   قدرت ذهن در درمان بیماری

آیا هیپنوتیزم جادوست؟

همانطور که دکتر باربر گفته، وقتی در جلسه هیپنوتیزم، اتفاقات حیرت انگیز را می بینیم، خیلی راحت پیش خود می گوئیم که حتماً هیپنوتیزم کننده دارای قدرت جادویی است. می بینیم کسی که لکنت زبان دارد به روانی صحبت می کند، فرد کمرو، خجالتی، و گوشه گیر، اجتماعی می شود، با مردم می جوشد و سخنرانی های تاثیر گذار می کند. شخص دیگری که در بیداری بدون ماشین حساب در یک عمل جمع ساده هم مشکل دارد، اعداد دو یا سه رقمی را بطور ذهنی ضرب می کند. تنها دلیلش این است که هیپنوتیزم کننده به او تلقین کرده از عهده انجام این کارها برمی آید. برای شاهدان ماجرا، کلام هیپنوتیزم کننده قدرت جادویی دارد، اما اینطور نیست. قدرت و توانایی اولیه برای انجام این کارها در تمام مدت و حتی قبل از آنکه این اشخاص هیپنوتیزم کننده را ملاقات کنند، در آنها وجود داشته است. اما توانایی استفاده از این قدرت را نداشتند زیرا خود آنها هم از وجود این قدرت بی خبر بوده اند و در اثر باورهای منفی، خودشان جلوی این توانایی ها را مسدود کرده بودند. در واقع ندانسته خود را هیپنوتیزم کرده بودند، باور کرده بودند که از عهده انجام این کارها برنمی آیند. در این شرایط، درست تر است بگوئیم که هیپنوتیزم کننده، به جای خواب کردن آنها در واقع، آنها را از خواب مصنوعی بیدار کرده است.

از دست ندهید :   چگونه با تفکر، باور های غلط را تشخیص و تغییر دهیم؟

از خواب بیدار شوید!

هرکس که هستید و هر اندازه که فکر می کنید شکست خورده و حقیر باشید،
درون شما نیرویی نهفته است که می توانید با آن هر کاری را که برای خوشبختی و موفقیت احتیاج دارید انجام دهید.
همین حالا، در درون شما نیرویی پنهان است که می توانید به کمک آن کارهایی که در خواب هم تصور نمی کردید انجام دهید. به محض آنکه باورهایتان را تغییر دهید، این نیرو در اختیارتان قرار می گیرد. کافیست خود را از خواب مصنوعی بیدار کنید و باور های «نمی توانم»، «ارزش ندارم»، «لیاقت ندارم» و سایر طرز فکر های محدودکننده خود را کنار بگذارید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 12 میانگین امتیاز: 3.6]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *