چرا باید هدف داشته باشیم؟

چرا باید هدف داشته باشیم؟

مکانیزم هدف جوی انسان

اولا انسان دارای مکانیزم هدف جویی است. یعنی چه؟ برای توضیح این امر بیان کنم که انسان ذاتا موجودی هدف گذار است و در پس تمام کارهایی که روزانه انجام میدهد هدفی وجود دارد. حتی اگر خودمان هم ندانیم، وقتی تلفن را برمی داریم -به عنوان مثال- هدفمان تماس با فرد خاصی است.

و دوما این یک مکانیزم است. به چه معنا؟ در یک مکانیزم اگر شما ورودی مشخصی بدهید، طبیعتا خروجی های مشخصی خواهید گرفت. یعنی اگر در مکانیزم هدف جوی انسان ورودی های مشخصی وارد کنید، خروجی شما همواره رسیدن به هدفتان خواهد بود. اگر هدف بگذارید که به کره ماه بروید محقق خواهد شد و اگر هدف بگذارید که به خانه رفته و پای تلویزیون بنشینید هم، به این هدف خواهید رسید.

تلویزیون

یکی از شگفتی های هدف گذاری این است که به زندگی معنا می دهد و انسان دلیل انجام هر کاری را متوجه می شود. به عنوان مثال اگر من امروز هدف بگذارم که فروشم را 2 برابر کنم، ساده ترین راه این است که تعداد تماس هایم را 2 برابر کنم. بنابر این وقتی دوستم بدون برنامه قبلی با من تماس می گیرد تا بیرون رفته و خوش بگذرانیم، من وقتی برای تلف کردن ندارم. چراکه زمان محدودی دارم و باید آن را صرف تماس با مشتریانم کنم.

از دست ندهید :   موفقیت آسان ترین کار است، اگر بزرگ فکر کنید!

اینشتین جمله قابل تاملی دارد: اگر انسان ها ارزش رمان را می دانستند، هرگز کفش بند دار نمیخریدند. ببینید حتی وقت تلف کردن برای بستن بند کفش ها تا این حد از نظر او مهم بوده.

یکی از توصیه هایی که می توانم همین الان به شما دوست عزیزم بکنم خاموش کردن تلویزیون است. تنها کاری که این دستگاه انجام می دهد اتلاف وقت و دادن ورودی های منفی به ذهن و کشتن انگیزه در شماست. تا می توانید کتاب های خوب مطالعه کنید، زندگی افراد موفق را یخوانید و  ورودی های مثبت و انگیزه بخش وارد ذهنتان کنید. در جمع افراد موفق قرار بگیرید. به خاطر  داشته باشید که شما میانگین 5 نفر افرادی خواهید شد که بیشترین زمان را با آنها می گذرانید. کتاب های که میخوانید و برنامه هایی که میبینید هم جزو این 5 نفر محسوب می شوند. امیدوارم همواره مطالب با ارزشی وارد ذهنتان کنید.

از دست ندهید :   ۲۱ روش انضباط شخصی برای دستیابی به هدف – قسمت سوم

هدف کوچک و بزرگ

در این مکانیزم هدف جوی مغز انسان، هدف کوچک و بزگ تفاوتی ندارند. ما هدف کوچک و بزرگ نداریم، بلکه انسان کوچک و بزرگ داریم. شاید درست کردن یک لیوان آبمیو برای شما کار ساده ای باشد، اما برای یک کودک 3 ساله کار دشواری به نظر بیاید. به همین صورت در زندگی بزرگسالان هم اهداف کوچک و بزگ لزوما کارهای خیلی دشوار یا خیلی ساده نیستند. مهارت های هر فرد است که انجام کاری را برای او دشوار یا راحت می کند. اگر مهارت مدیریت و رهبری داشته باشد می توانید شرکت با ثبات و بزرگی داشته باشید، اما اگر نه با هیچ سرمایه ای نمی توانید این کار را انجام دهید.

برای خودتان اهداف بزرگ قرار دهید، نترسید، تنها چیزی که شما را محدود می کند باورای شماست. اگر شرکت بین المللی می خواهید کاملا قابل دستیابی است. دقیقا روی کاغذ بیاورید که چه می خواهید، مهارت هایی که نیاز است و ارتباطاتی که لازم است تا ایجتاد کنید و هر چیز دیگری را روی کاغذ بیاورید و سپس هر روز و هر لحظه را صرف رسیدن به این خواسته خود کرده و همه شرایط را مهیا کنید. شک نکنید که به هر چیزی که برای رسیدن به آن بدون دلسردی تلاش کنید خواهید رسید. تنها چیزی که  در این مسیر موانع را از میان بر می دارد و شما را در مسیر رسیدن به هدفتان نگه می دارد، عشق به هدف است!

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 14 میانگین امتیاز: 2.6]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *