زبان بدن و ارتباط غیر کلامی مربوط به بچه های یازده ، دوازده ساله

زبان بدن و ارتباط غیر کلامی مربوط به بچه های یازده ، دوازده ساله

بچه های یازده ، دوازده ساله

سال های یازده ، دوازده سالگی همانند صحنه های تبلیغاتی یک فیلم اند که بخش کوچکی از فیلمی که قرار است در سینما به نمایش درآید را نشان می دهند ! اطلاعات دریافت شده از آن به اندازه ای است که نمی توانید کاملاً داستان فیلم را بفهمید اما می توانید تقریباً موضوع آن را حدس بزنید . تعامل با یک بچهٔ یازده ، دوازده ساله تقریبا شبیه به چنین چیزی است . شما تنها می توانید یک برداشت کلی از آن چه که ممکن است در دوران نوجوانی شخصی وجود داشته باشد در ذهن تجسم کنید ، اما نمی توانید کل داستان زندگی او را حدس بزنید.

بچه های یازده ، دوازده ساله

بچه های یازده ، دوازده ساله

بچه های یازده ، دوازده ساله اولین تغییراتی که منجر به بروز بلوغ در آن ها می شود را تجربه می کنند. پسرها کم کم توجهشان به سمت دخترها جلب می شود ودخترها هم به سمت پسرها و والدین هم به تدریج به روابط آن ها با بچه هایی از جنس مخالفشان توجه می کنند. یک دختر یازده ، دوازده ساله که قبلاً خود را با شادمانی در آغوش پدرش می انداخت و با او کشتی می گرفت و او را زمین می زد ، اکنون ناگهان این عمل را ترک می کند و دیگر مایل نیست که پدرش را بغل کند یا پدرش اورا در آغوش بگیرد . ممکن است پدر ازدختر بپرسد که چه شده است ، اما دختر خودش هم واقعاً نمی داند . تمام آن چه که می داند این است که دیگر نمی خواهد پدرش او را بغل کند . پدر که چنین تغییراتی را در دخترش می بیند بایستی به علائم غیرکلامی او به دقت توجه کند و به نیازهای دخترش که شامل داشتن حریم خصوصی و عدم داشتن تماس فیزیکی با پدرش است نیز احترام بگذارد . پسرها هم اغلب رفتارهایی شبیه به این اما با کمی تفاوت را از خود بروز می دهند . به عنوان مثال مادری که قبلاً پسرش را می بوسید و قبل از آن که به مدرسه برود او را در آغوش می گرفت ممکن است ناگهان متوجه شود که او از لحاظ فیزیکی در مقابل این کار مقاومت از خود نشان می دهد یا حتی ممکن است به این عمل که قبلاً خوشایند بود اعتراض کند . او احتمال دارد فقط دستش را تکان دهد و بگوید خداحافظ یا شاید اصلاً دستش را هم تکان ندهد واز خانه بیرون برود. اما این رفتار اصلاً برای پسران یازده ، دوازده ساله غیرمعمولی نیست که هنوز هم آرزو داشته باشند تا مادرشان آن ها را عمیقاً در آغوش بگیرد . آن ها فقط نمی خواهند این گونه رفتار کنند ، چون که دوست دارند از نظر بقیه فردی بزرگ و نه پسر بچه ای کوچک به شمار آیند . گاهی اوقات زمانی که کسی در اطرافشان نیست و با مادرشان تنها هستند دستان شان را اطراف او حلقه زده و او را محکم در آغوش می گیرند البته مادرشان هم آنها را محکم بغل می کند . این ممکن است تنها یک لحظه طول بکشد اما در همین مدت زمان کم زبان بدن بین مادر و پسر مشخص و بارز است . عاطفه ، عشق ، قدردانی و امنیت تنها چند نمونهٔ اندک از پیام هایی هستند که بین شان رد و بدل می شود . به همان سرعتی که این عمل شروع شد به همان سرعت هم پایان می یابد و پسر دوباره از مادر دور می شود ، اما ارتباط غیرکلامی شان هم چنان تأثیر قدرتمند خود را حفظ می کند .

از دست ندهید :   زبان بدن و ارتباط غیر کلامی در کودکان نوپا و پیش دبستانی

به خاطر داشته باشید که سال های یازده ، دوازده سالگی همان گونه که برای والدین گیج کننده است همان طور هم برای بچه ها ضد و نقیض های فراوانی دارد ، چرا که هیچ کس با احساسات و عواطف در حال تغییر کاملاً راحت نیست . بهترین راه برای عبور از این فاز و پیش رفتن به سوی سال های نوجوانی واقعی این است که هم والدین و هم بچه ها کاملاً دربارهٔ زبان بدن آگاهی داشته باشند و پیام هایی را که رد و بدل می کنند آشکار و صادقانه باشد.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 0 میانگین امتیاز: 0]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *