شرایط محیطی چه تاثیری بر زبان بدن ما دارد؟

شرایط محیطی و زبان بدن

معنا و تفسیر زبان بدن به میزان زیادی تحت تأثیر محیط و شرایط محیطی است که زبان بدن در آنجا اتفاق می افتد. بعضی رفتارهای غیرکلامی ممکن است در موقعیتی، قابل قبول و مناسب باشند ولی در موقعیت های دیگر خیر. بعضی از این رفتارها ممکن است در شرایطی یک معنی را بدهند و در شرایط دیگر، کاملاً معنی متفاوتی داشته باشند.در انتهای این مطلب درک بهتری از چگونگی تأثیر محیط و شرایط محیطی روی زبان بدن هم از لحاظ معنایی و هم از لحاظ تناسب با شرایط خواهید داشت.

چگونگی تأثیر محیط و شرایط محیطی بر روی زبان بدن

محیط و شرایط محیطی هم آشکارا و هم به شکل نامحسوس، می توانند بر روی زبان بدن تأثیر بگذارند. بعضی تأثیرات به خاطر هنجارهای اجتماعی، تجربه ی زندگی، شخصیت فردی و عزت نفس، خود را در زبان بدن بروز می دهند.

محیط و شرایط محیطی، از جمله تفاوت های موجود از یک نسل به نسلی دیگر، تفاوت های جنسیتی و به خصوص تفاوت های فرهنگی، باعث تأثیر بر زبان غیرکلامی می شود.

تمام اینها از نحوه ی برداشت ها ناشی می شود. اکنون در جایی که هستید چه نوع برداشتی از محیط و شرایط محیطی می کنید؟ اگر در خانه هستید احتمالاً لباس غیررسمی بر تن دارید و شاید در حال نوشیدن چای یا قهوه هستید، ممکن است موسیقی گوش کنید یا تلویزیون تماشام می کنید و یا افراد خانواده در حال شلوغ کردن هستند. امکان دارد زمانی که در حال مطالعه هستید، در حاشیه ی کتاب یادداشت برداری کنید.

اگر در اداره هستید ممکن است لباس کار بر تن داشته باشید، سر میز خود و یا میز اتاق جلسه نشسته باشید و صداهایی که مربوط به محیط کار است به گوشتان برسد. امکان دارد یک پوشه ی بایگانی که در کپی برگه های تمرین یا برگه های مربوط به نکات مهم را نگه می دارید در کنارتان قرار داده اید و به هنگام خواندن آنها، یادداشت برداری می کنید.

چرا این تفاوت ها وجود دارد؟ این تا حدی به برداشتتان از محیط و شرایط محیطی که در آن مشغول کار هستید برمی گردد.

دسته بندی برداشت ها به شکل زیر است:

  • رسمی یا تشریفاتی
  • فضای خصوصی
  • پیشینه¬ی شناخت
  • صمیمیت
  • فاصله
  • محدودیت
  • زمان
  • افراد دیگر
  • محیط فیزیکی

برداشت و زبان بدن در محیط های رسمی یا تشریفاتی

برداشت از شرایط محیطی رسمی یا غیررسمی بسته به تجارب زندگی شما و محیط اجتماعی می تواند به طور عمده ای متفاوت باشد. افراد، فعالیت ها، اشیاء فیزیکی، توقعات اجتماعی، همگی برداشت شما از یک محیط رسمی را تحت تأثیر قرار می دهد.

برداشت و زبان بدن در محیط های رسمی یا تشریفاتی

برداشت و زبان بدن در محیط های رسمی یا تشریفاتی

رستوران ها مثال جالبی اند از این که چطور برداشت های رسمی و غیررسمی شکل می گیرد. در فست فودهای معمولی چه چیزی می بینید؟ میز و صندلی هایی معمولی که ممکن است به کف زمین متصل شده اند، دستمال کاغذی، یک فضای عمومی، قرار گرفتن انواع چاشنی ها وسس ها و نوشیدنی ها که هر کسی می تواند از آنها بردارد، تمام این چیزها جوری غیررسمی و خودمانی که همه آن را قبول دارند و درک می کنند به وجود می آورد.
حالا در رستوران های درجه یک که غذاهای گران در آنجا ارائه می شود چه چیزی می بینید؟ رومیز ی هایی زیبا و مرتب کارمندان منتظری که به شما خدمت می کنند، و هر چیزی را که بخواهد فوراً بر سر میزتان می آورند. این چیزها دلالت بر این می کنند که آنجا جوِّ رسمی تری حکم فرماست و همه آن را پذیرفته و درک کرده اند.

تأثیر تمام این چیزها روی زبان بدن و ارتباط غیرکلامی چیست؟

به طور کلی هر چقدر شما محیطی را رسمی تر بپندارند بدن شما دقیق تر و رفتارهای غیرکلامی شما محتاط تر است و بیشتر تحت کنترل تان قرار دارد تا به دیگران نشان دهید شما رسمی بودن واقعیت را فهمیده اید و مراتب را رعایت می کنید. هنگام گفت گو ممکن است مرّدد باشید چیزهایی را که فکر می کنید به نظرتان درست است با زبان بدن تأیید کنید یا خیر، اما سعی کنید چهره و وضعیت بدنتان را در حالت خنثی قرار دهید.

برداشت و فضای بدن در محیط و فضای خصوصی

مفهوم خلوت، این است که شما چقدر فکر می کنید هنگام صحبت کردن صدایتان را دیگران ممکن است بشنوند یا توسط آنها دیده شوید. این مفهوم تحت تأثیر اندازه فضایی است که شما در آن هستید. مثلاً آیا این فضا کاملاً محصور و بسته است؟ یا چند نفر دیگر در نزدیکی تان هستند؟ و یا چقدر برای دیگران امکان دارد تا شما را ببینند؟

از دست ندهید :   قانون جذب و عصر قدرتمندی انسان!

به عنوان مثال وقتی برای معاینه نزد پزشک می روید اگر اتاق معاینه کاملاً محصور دسترسی به اتاق محدود باشد برداشتتان از فضای اتاق این است که آنجا مکان بسیار خلوتی است. همین اساس زمانی که در اداره هستید و درِ دفترتان بسته است به شما دست می دهد و یا زمانی که در خانه ای و یا جاهای مشابه دیگر، این حس را دارید. این که چقدر در مکانی که هستید توسط دیگران دیده شوید عامل مهمی در برداشت شما از خلوتی آنجاست. تصور کنید در یک اتاق با دیوارهای شیشه ای جایی که هر کس می تواند از بیرون شما را ببیند بحث داغی را دنبال می کنید، چه احساسی دارید؟ حالا تصور کنید که همین بحث را در یک اتاق بدون پنجره و در بسته دنبال می کنید. آیا احساس متفاوتی ندارید؟ من فکر می کنم که دارید.

برداشت و فضای بدن در محیط و فضای خصوصی

برداشت و فضای بدن در محیط و فضای خصوصی

برداشت از خلوت بر روی این که چقدر به طور خصوصی با دیگران تعامل کنید تأثیر می گذارد. در کل هر چقدر بیشتر احساس کنید مکانی که در آن قرار گرفته اید خلوت تر است، راحت تر می توانید پیام های شخصی، افکار و اطلاعاتتان را با دیگران به اشتراک بگذارید؟ هنگام گفت گو به آنها نزدیک شوید و بیشتر خود را به سمتشان خم کنید. هر چقدر احساس کنید جایی که در آن هستید خلوت تر است احساس امنیت بیشتری کرده و خود را رها می کنید تا اجازه دهید زبان بدن شما آن چیزی که در ذهنتان می گذرد را بهتر منتقل کند.

نقش پیشینه ی شناخت در برداشت و زبان بدن

شناخت شما از شخص یا مکانی خاص باعث می شود نوع تعامل شما با آن شخص یا آن مکان متفاوت باشد. مثلاً زمانی که شما شخص را برای اولین بار ملاقات می کنید به صورت خود به خود زبان بدن شما رسمی تر و محتاط تر عمل می کند. شما هنوز شخص را نمی شناسید بنابراین رفتار غیرکلامی تان علامت می دهد که من نیاز دارم تو را بیشتر بشناسم قبل از آن که بخواهم آرام باشم. در مورد اولین باری که رانندگی کردید، شغل جدیدی را آغاز کردید، ورزش جدیدی را تجربه کردید و یا چیزهای مشابه دیگر، فکر کنید. شناخت شما از این گونه موارد احتمالاً خیلی پایین بوده است، بنابراین زبان بدن شما به طور کاملاً محتاطانه و متفکرانه عمل کرده است. اکنون پس از گذشت چند هفته از آغاز این کارهای جدید به آنها فکر کنید. درک و شناخت بیشتر شما از آن مسائل باعث شده است تا رفتارهای غیرکلامی تان کمتر محتاطانه باشد و راحت تر باشید.

نقش پیشینه ی شناخت در برداشت و زبان بدن

نقش پیشینه ی شناخت در برداشت و زبان بدن

شناخت شما از شخص، روی صراحت و صداقت تعامل شما با او تأثیر می گذارد. در مجموع هر چقدر شناختتان بیشتر باشد زبان بدن شما در مورد آن شخص یا مکان راحت تر کار خود را انجام می دهد، با اعتماد قدم برمی دارید، لحن صدایتان آرام و قاطع است و زودتر می توانید کاری را که به خاطر آن به انجا آمده اید انجام دهید، زیرا دیگر لازم نیست ابتدا محیط را شناسایی کنید و بخواهید دنبال چیزی یا کسی بگردید.

نقش صمیمیت در برداشت و زبان بدن

صمیمیت بر پایه ی عوامل روانی شکل می گیرد تا عوامل رفاه جسمی، صمیمیت نسبت به یک مکان یا منطقه ی خاص، توسط رنگ ها، بافت و ترکیبات، اشیاء فیزیکی و چیزهای مشابه دیگرِ مربوط به آن مکان تحت تأثیر قرار می گیرد. به عنوان مثال، کافی شاپ محله تان با دکوراسیون داخلی اش را در نظر بگیرید. احتمالاً از رنگ های ملایم و مجموعه ای از صندلی ها و مبل ها در آنجا استفاده شده است. تمام این چیزها صمیمیت بیشتری در شما به وجود می آورند و این صمیمیت شما را ترغیب می کند تا بیشتر در آنجا بمانید و بنابراین با حضور طولانی تر در آنجا معمولاً پول بیشتری خرج می کنید.

از دست ندهید :   هویت شخصی و نمود آن در زبان بدن

صمیمیت با شناخت رابطه ی نزدیکی دارد، اما لازم نیست همیشه برای به وجود آمدن حس صمیمیت حتماً نسبت به آن مکان شناخت داشته باشید، بلکه صمیمیت، خود باعث می شود تا شما تشویق شوید خیلی راحت تر از زبان بدنتان استفاده کنید. بنابراین وقتی ایستاده اید یا نشسته اید وضعیت بدنتان را کاملاً در حالت باز و آرام قرار می دهید، هنگام گفتگو چه در حالت ایستاده و چه در حالت نشسته کاملاً نزدیک به هم قرار می گیرید و در کل زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی راحتی از خود بروز می دهید.

نقش فاصله در برداشت و زبان بدن

مفهوم فاصله بر دو چیز استوار است؛ فاصله ی جسمی و فاصله ی روحی. امکان دارد شما همزمان از نظر جسمی به شخصی نزدیک، اما از نظر روحی از او دور باشید و یا برعکس.

برای مثال فرض کنید شما سوار بر اتوبوس شلوغی هستید و اطرافتان پر از مسافر است. شما از نظر جسمی به مسافران نزدیک هستید اما امکان دارد از نظر روحی فاصله ی بسیاری با آنها داشته باشید، چرا که آنها برای شما غریبه اند. شرایط مربوط به فاصله ی جسمی را نمی توانید تغییر دهید اما شرایط مربوط به فاصله ی روحی را می توانید با تغییر زبان بدنتان عوض کنید. ممکن است تا جایی که امکان دارد بخواهید تماس چشمی برقرار کنید یا ثابت و بی حرکت بمانید و با کسی صحبت نکنید. اما گاهی اوقات ممکن است اتفاقاتی بیفتد که باعث می شود شا واکنش هایی نشان دهید، مثلاً در حالی که عصبی می شوید بخندید یا سر این که جایتان تنگ است با مردم جروبحث کنید و یا چیزهای مشابه دیگر.

نقش فاصله در برداشت و زبان بدن

نقش فاصله در برداشت و زبان بدن

فاصله روی برداشت شما از موقعیتی که در آن قرار گرفته اید، زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی که از خود نشان می دهید تأثیر می گذارد. زمانی که فواصل جسمی و روحی با یکدیگر برابر می شوند، زبان بدن شما معمولاً به طور مناسبی با آنچه که در ذهنتان می گذرد هماهنگ می شود. وقتی فاصله روحی کم است، زبان بدنتان آرام و بی پرده عمل می کند ولی وقتی فاصله روحی زیاد است زبان بدنتان محتاط تر و رسمی تر می شود. هنگامی که فاصله جسمی و روحی شما با یکدیگر در تناقض اند مانند مثالی که در مورد اتوبوس عنوان شد، زبان بدن شما تا حدی متناقض یا غیرقابل پیش بینی عمل می کند.

نقش محدودیت در برداشت و زبان بدن

مفهوم محدودیت به برداشت شما از توانایی هایتان برای گریز از موقعیتی خاص مربوط می شود. هر چقدر احساس کنید که محدودتر هستید احساس آرامش کمتری دارید و زبان بدن شما خوددارتر خواهد بود.در نظر بگیرید که وارد رستوران شلوغی می شوید و زمان انتظار بسیار طولانی است. شما مجبور نیستید آنجا بمانید بلکه می توانید به جای دیگری بروید. زبان بدن شما در این حالت راحت و آرام است، زیرا دیگر شما مجبور نیستید چیزی را تحمل کنید بلکه مختارید آن را انتخاب کنید و یا نه.

محدودیت می تواند بسته به شدت و مدت زمان آن متفاوت باشد. تصور کنید شما دانشجویی هستید که در خوابگاه زندگی می کنید، تعطیلات عید شروع شده و زمان آن رسیده تا برای تعطیلات یک هفته ای به خانه برگردید. مسائلی در خانه وجود دارد که احساس می کنید در محیط خانه نسبت به محیط دانشگاه محدودتر هستید. شما و والدینتان در هر صورت با آن مسائل کنار می آیید چون می دانید که این فقط برای یک هفته است و بعد از آن باید به دانشگاه برگردید. اما در تعطیلات تابستانی شما به مدت ۲ تا ۳ ماه بایستی در آن خانه زندگی کنید. به نظر می رسد که تحمل مسائل ذکر شده به مدت ۲ یا ۳ ماه برای شما سخت باشد، اگر این راحتی به زبان نیاورید زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی تان به سرعت احساسات درونی تان را آشکار می سازد.

نقش زمان در برداشت و زبان بدن

مفهوم زمان را به شکل های مختلفی می توان عنوان کرد. ممکن است برای انجام کاری مدت زمان محدودی داشته باشید و تصور شما از این که چگونه این کار را در این مدت زمان اندک به اتمام برسانید منجر به بروز زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی پرتنش بشود. ممکن است برای دیدن کسی زمانی را از قبل در نظر گرفته اید، وقتی سر قرار حاضر می شوید متوجه می شوید که آن شخص تأخیر کرده است، پس از آن که او سر قرار حاضر می شود زبان بدن شما طوری از خود واکنش نشان می دهد که ممکن است باعث آزردگی آن شخص و یا بی احترامی به او شود.

نقش زمان در برداشت و زبان بدن

نقش زمان در برداشت و زبان بدن

فرض کنید همراه افرادی که خیلی آنها را نمی شناسید درحال رانندگی به سمت مقصدی باشید. حتی اگر فقط یک ساعت یا همین حدود طول بکشد تا به مقصد برسید باز این مدت زمان برایتان به کندی می گذرد. رفتار غیرکلامی بدنتان مخصوصاً اگر جایتان تنگ باشد و یا افراد دیگر را اصلاً نشناسید، تودار و محدود می شود. حالا اگر افرادی که در آن ماشین هستند را نه تنها شناخته بلکه دوست داشته باشید و رابطه تان با آنها خوب باشد آن وقت است که زمان نه تنها عادی بلکه حتی سریع هم می گذرد. زمان بسته به نگرش شما در مورد طول مدت زمان و تعبیرتان از اینکه چگونه باید از زمان استفاده کرد روی زبان بدن شما تأثیر می گذارد.

از دست ندهید :   نقش لمس کردن در زبان بدن

همچنین فرهنگ نقش مهمی را در مفهوم زمان بازی می کند. در ایالات متحده مردم به این که وقت شناسی باشند و تا جایی که می توانند کارهای زیادی در طول روز انجام دهند تشویق می شوند. در برزیل مفهوم زمان مقرراتی و خشک نیست و بیشتر به عنوان یک رهنمود و دستورالعمل به آن نگاه می شود، در نتیجه زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی مردم برزیل به خاطر نوع دیدگاهشان نسبت به زمان، راحت تر و آرام تر است.

نقش افراد دیگر در برداشت و زبان بدن

مفهوم افراد دیگر، با مفهوم خلوت و شناخت در ارتباط است. زمانی که افرادی دوروبرتان هستند شما خود به خود قضاوت هایی درباره جدی و یا بی تفاوت بودن آنها در آن محیط انجام می دهید. آیا آن افراد فعالانه در گفتگو شرکت می کنند؟ آیا آنها به اندازه کافی نزدیک هستند تا موقع صحبت کردن به طور اتفاقی حرف های ما را بشنوند؟ اگر استنباط شما از دیگران این باشد که آنها فعالانه در این مباحث شرکت می کنند و نسبت به آن جدی هستند، بنابراین زبان بدن شما هم فعال و پویا می شود. ممکن است تماس چشمی بیشتری با افراد برقرار کنید، پیامتان را به افراد بیشتری ارسال کنید، و در کل زبان بدن فعال تری داشته باشید.

درباره آخرین باری که سوار تاکسی شدید فکر کنید، راننده از لحاظ جسمی به شما خیلی نزدیک است اما ممکن است شما او را انسانی بی تفاوت به شمار آورید و به او نگاه نکنید، ساکت بنشینید یا در غیر این صورت پیامی غیرکلامی به او بفرستید که نشان می دهد شما علاقه ای به تعامل با او ندارید.

برداشت در مورد دیگران بر روی زبان بدن شما تأثیر می گذارد. شما وقتی در محیطی قرار می گیرید که نسبت به آن محیط و یا افراد آنجا آشنایی ندارید، زبان بدنتان خوددارتر و رسمی تر می شود، اما اگر افراد را به خوبی بشناسید، رفتارهای غیرکلامی تان متناسب با شناختی که دارید هماهنگ شده و راحت تر عملی می کند.

نقش محیط فیزیکی در برداشت و زبان بدن

برداشت شما از محیط فیزیکی به برداشتتان از میزان صمیمیت، خلوتی و فاصله ای که بر آن محیط حکم فرماست مربوط می شود و این ها خود نیز تحت تأثیر مکان قرار گرفتن اجسام، روشنایی آن محیط، صداهای موجود در آنجا و حتی معماری ساختمان آنجاست. این عوامل همگی روی برداشت شما از محیط فیزیکی پیرامونتان تاثیر دارند.

نقش محیط فیزیکی در برداشت و زبان بدن

نقش محیط فیزیکی در برداشت و زبان بدن

برای مثال اگر شما وارد اتاقی شوید که وسایلش به طور ردیفی و رو به یک سمت چیده شده باشند، استنباط شما از آنجا محیطی رسمی و سازمان یافته است، در نتیجه زبان بدن و رفتارهای غیرکلامی تان هم متناسب با آن محیط تودارتر رسمی تر می شود. اما اگر وارد اتاقی شوید که وسایل آن در دسته های کوچک مرتب شده اند و دارای صندلی های راحتی هستند این بار استنباط شما از آنجا محیطی صمیمی و خودمانی است، در نتیجه رفتارهای غیرکلامی شما آرام تر خواهد بود.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 1]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *