قدرت ارتباط چشمی در زبان بدن

قدرت ارتباط چشمی در زبان بدن

هدف از مطالعه زبان بدن چیست؟

هدف در مقالات زبان بدن این است که شناخت خود را از زبان بدن بالا ببرید و ما در اینجا این کار را با تقسیم کردن آن به عناصر اصلی و کلیدی یعنی چشم ها، چهره، ایما و اشاره ها، لمس، وضعیت بدن، حرکات، ظاهر و صدا انجام داده ایم. هر کدام از این عناصر نقش مهمی را در رفتار غیرکلامی بازی می کنند. اما همانطور که می دانید، هیچ کدام از این عناصر به طور کاملاً مجزا عمل نمی کند بلکه با یکدیگر کار می کنند و اغلب به شکل نامحسوس عمل می کنند. ترکیبات مختلف آنها می توانند پیام های کاملاً متفاوتی را ارسال کنند و شما با به خاطر سپردن این نکته می توانید به خوبی از مجموعه مقالات زبان بدن بهره مند شوید. به شما همراه محترم پیشنهاد میکنیم مقاله “با قدرت و اهمیت زبان بدن آشنا شوید” را نیز از دست ندهید.

نقش چشم ها در زبان بدن

چشم ها پنجره ای هستند به سوی روح و روان آدمی و همه این مطلب را قبول دارند. چشم های شما تأثیر شگرفی در ارتباطات شما دارند و جزء اصلی زبان بدنتان هستند. حرکت چشم و استفاده از آن اغلب اولین رفتار غیرکلامی است که دیگران به آن توجه دارند، زیرا چشمان شما معمولاً اولین عضوی است که دیگران به آن نگاه می کنند و تنها عضوی است که پس از بررسی دیگر اعضای بدن دوباره به آن نگاه می کنند. چشمان شما ابزار قدرتمند غیرکلامی اند، زیرا شما می توانید به طور آگاهانه تصمیم بگیرید که چگونه از آنها استفاده کنید و همچنین چشم ها نیز خودشان به تنهایی کارهای زیادی انجام می دهند، این ترکیب زبان بدن عمدی و ناخودآگاه بسیار جالب و بسیار قدرتمند است.

زمان و عمق تماس چشمی شما پیام های مخصوصی را مخابره می کند. به عنوان مثال، وقتی شخصی را برای اولین بار ملاقات می کنید تماس چشمی چند ثانیه ای، مؤدبانه تلقی می شود اما اگر این زمان طولانی تر شود و به اصطلاح به شخص مقابل خیره شوید کاملاً بی ادبانه است. اما در مورد افرادی که با آنها صمیمی هستید مثلاً دوستان نزدیکتان و یا افراد خانواده، نگاه طولانی نشانه ی علاقه مندی، توجه و محبت است.

اما زمانی که در بازار هستید چطور؟ تماس چشمی کوتاه نرمال است، اما به طور مستقیم خیره شدن به دیگران اغلب تهدیدآمیز و خصمانه یا عجیب به نظر می رسد.

قدرت ارتباط چشمی در زبان بدن

قدرت ارتباط چشمی در زبان بدن

داشتن فقط تماس چشمی به خودی خود قدرتمند نیست. قطع کردن تماس چشمی و نگاه کردن به دور، این پیام را به شخص مقابل می دهد که شما آماده اید تا به گفتگو خاتمه دهید و یا از موضوع گفتگو خسته شده اید و یا این که او زیاد صحبت می کند و شما آزرده شده اید. نگاه به دور همچنین می تواند علامت مطیع بودن هم باشد. زنان معمولاً هنگام برقراری تعامل با شخصی که به نظرشان جذاب است، در همان لحظات اولیه این حرکت را وفور انجام می دهند، اثرگذارترین شکل عدم برقراری تماس چشمی زمانی است که شخصی سعی دارد توجه شما را به خودش جلب کند، اما شما عمداً به جای نگاه به او به دور نگاه می کنید. این حالت ممکن است حس برتری جویانه، رد کردن شخص یا فقط بی ادبی محض تلقی شود. نگاه مستقیم شما به چیزی، رفتار غیرکلامی قدرتمندی است. به عنوان مثال:

از دست ندهید :   زبان بدن ناخودآگاه چیست؟

مردی که به هنگام صحبت با زنی اکثر اوقات به جای نگاه به صورتش، به سینه ی او نگاه می کند. مثال دیگر، هنگام صحبت با شخصی به اثر زخم و یا لکه خیره می شوید. این گونه موارد کاملاً طبیعی هستند، اما از لحاظ اجتماعی این طرز نگاه کردن بی ادبانه است. بچه ها این درس را کاملاً فرا نگرفته اند، بنابراین آشکارا به هر چیزی که به نظرشان غیرمعمول است مثل معلولیت جسمی، لباس های نامتعارف و چیزهای مشابه دیگر خیره می شوند.

می دانید که چشمانتان براساس نوری که در اطرافتان است گشاد و تنگ می شوند اما ممکن است ندانید که براساس خلق و خو، طرز برخورد و حالات عاطفی تان نیز تغییر قابل توجهی می کنند. علاوه براین، این تغییرات به صورت ناخودآگاه و بدون این که شما بتوانید آگاهانه آنها را کنترل کنید، صورت می گیرند.

قدرت ارتباط چشمی در زبان بدن

قدرت ارتباط چشمی در زبان بدن

از آنجا که اکثر رفتار انسان ها وابسته به تماس چشمی است، بنابراین واکنش های مردمک شما به طور قابل توجهی مشهود است. زمانی که شما عصبانی هستید، ناراحتید یا چیزی را منفی و یا مشکوک می پندارید، مردمکتان به میزان قابل توجهی تنگ می شود. ولی زمانی که هیجان زده اید، خوشحالید، از نظر جنسی تحریک می شوید یا حتی زمانی که در حال حل مسئله هستید، مردمکتان به میزان قابل توجهی گشاد می شود. تمام این تغییرات ناخودآگاه و خارج از کنترل شما اتفاق می افتد و جالب است بدانید که تعبیر دیگران هم از این اعمال، خودجوش و ناخودآگاه است.

از دست ندهید :   تجربه زندگی نامحدود با رهایی از ترس !

برای مثال وقتی مردمک چشم شخصی که در حال صحبت با او هستید تنگ می شود، شما پی می برید که او عصبانی یا ناراحت است. اگر از شما بپرسند که چطور به این نتیجه رسیدید احتمالاً مشکل بتوانید دقیقاً آن را توضیح دهید. ممکن است رفتار غیرکلامی دیگری را ذکر کنید اما حقیقت آن است که انقباض مردمک چشم شخص مقابل شما، باعث این تغییر شده است. انسان ها معمولاً مردمک گشاد شده را جذاب تر از مردمک تنگ شده تعبیر می کنند. مردمک چشم، به وجود آورنده ی صمیمیت و تعامبل بشری است. برای مثال وقتی دو شخص مجذوب یکدیگر می شوند، مردمک چشمشان در پاسخ به احساساتشان گشاد می شود. مردمک چشم بچه ها زمانی که شخص دیگری (مخصوصاً مادرشان) را می بینند گشاد می شود و این به خاطر این است که شخص مقابل را ترغیب به محبت کنند. این امر عمدی و آگاهانه نیست بلکه رفتاری ذاتی و قسمتی از سازوکار بقاست.

شما معمولاً در برخورد با افراد، رفتار کسانی که رنگ چشمانشان روشن است را زودتر شناسایی می کنید تا کسانی که رنگ چشم هایشان تیره است. دلیل این امر آن است که اختلاف رنگ مردمک چشم با عنبیه (همان قسمت رنگی چشم) هر چقدر بیشتر باشد زودتر جلب توجه می کند. همچنین پژوهش ها نشان داده شده است در جوامعی که اکثر جمعیت آن چشمان با رنگ تیره دارند، کسانی که چشمان روشن دارند، می توانند در فرهنگ آن جوامع تغییراتی ایجاد کنند. هر چقدر رنگ عنبیه ی چشم شخصی در جامعه کمیاب تر و اختلاف رنگ آن با مردمک چشمش شدیدتر باشد توجه و علاقه ی زیادتری را به خود جلب می کند.

قدرت ارتباط چشمی در زبان بدن

قدرت ارتباط چشمی در زبان بدن

جذابیت مردمک چشم گشاد شده نقش مهمی را در تبلیغات بازی می کند. اگر به تصویر مدل ها نظری بیندازید متوجه می شوید که مردمک چشمانشان گشاد است. این حالت مخصوصاً در تبلیغ های مربوط به آرایش و محصولات مراقبت از پوشت به وفور دیده می شود. تأثیر گشاده مردمک آنقدر زیاد است که تبلیغ کنندگان، آخرین عکس های مدل را روتوش می کنند به صورتی که اندازه ی مردمک چشمانشان بزرگ تر به نظر برسد.

نقش پلک زدن در زبان بدن

اصولاً پلک زدن یک رفتار غیرکلامی ناخودآگاه است هر چند که اگر روی آن تمرکز داشته باشیم می تواند عمدی تلقی شود. البته بسته به میزان سرعت و تعداد پلک زدن ها پیام های مختفلی از زبان بدن ارسال می شود، که می تواند شامل موارد زیر باشد: حالت عصبی، فریب، تنش، خود بزرگ بینی. علاوه بر این شرایط محیطی هم در تعبیر این رفتار تأثیرگذار است. برای مثال اگر با کسی صحبت می کنید که شما را پایین تر از خود می داند، پلک زدن ممکن است کمی آهسته تر از حالت معمول باشد. این کار باعث می شود که به مدت طولانی تری چشمان خود را بسته نگه دارد تا شما را از دید خود دور سازد. در موارد شدیدتر ممکن است شخص تا چند ثانیه با چشمان بسته با شما صحبت کند و این عمل را معمولاً با خم کردن سرش به عقب برای این که شما را از بالا نگاه کند انجام می دهد.

از دست ندهید :   عزت نفس در اسلام

به طور کلی سرعت بالای پلک زدن مربوط به اضطراب و یا فریب است، مگر آن که شخصی که این عمل را انجام می دهد لنز روی چشمش او را اذیت کند.

چگونه با چشم ابراز محبت و دوست داشتن کنیم؟

هر آنچه که در این مقاله گفته شد را استفاده کنید و آنها را با هم ترکیب کنید به طور مثال زمانی که چشمان خود را از شخص مقابل که به او چشم دوخته برمی گردانید، این طرف و آن طرف به افراد و اشیاء نگاه نکنید و یا به بالا خیره نشوید. تنها به پایین نگاه کنید، آن هم بدون آن که بر روی چیزی متمرکز شوید سپس نگاه تان را به بالا برگردانده و آنگاه اگر مایل بودید به شخص دیگری توجه کنید. قدرت پیامی که این گونه شما از خود ارسال می کنید می تواند طوفان سهمگین را آرام سازد. اما متأسفانه هیچ کس از اثر این نوع نگاه آگاهی ندارد، نگاهی که آکنده از احترام، قدردانی و دوست داشتن است.

به شما همراه محترم پیشنهاد میکنیم مقاله “قدرت حالات چهره در زبان بدن” را نیز از دست ندهید.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 27 میانگین امتیاز: 3.4]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *