قدرت حالات چهره در زبان بدن

قدرت حالات چهره در زبان بدن

چهره و زبان بدن

بسیاری از متخصصان زبان بدن حالات چهره را مهم ترین رفتار غیرکلامی می دانند. چهره ی شما جایی است که هنگام گفتگو، افراد بر روی آن متمرکز می شوند بنابراین تأثیر حرکات و حالات آن بسیار زیاد است. چهره ی شما ابزاری برای تبادل احساسات و عواطف است، اما کاربرد دیگران آن تنظیم و هدایت یک تعامل است.

به طور مثال لبخند زدن حالتی است که وقتی شما به کسی گوش می دهید و می خواهید او را تشویق به ادامه ی صحبت کنید از آن استفاده می کنید و با این عمل حرف او را تأیید کرده و یا علاقه ی خود را نسبت به حرف هایش نشان می دهید.

بررسی حالات مختلف چهره در زبان بدن

بررسی حالات مختلف چهره در زبان بدن

حالات چهره تقریباً می توانند هر احساسی را که شما می خواهید از خود نشان دهند. خوشحالی، ترس، عصبانیت، غمگینی و تعجب. این حالات معمولاً به این صورت اند:

زبان بدن چهره شخص خوشحال

زبان بدن - چهره خوشحال

زبان بدن – چهره خوشحال

گوشه ی لب ها به سمت عقب و بالا کشیده می شوند، گونه ها برجسته و چروک های دور چشم نمایان می شوند.

زبان بدن چهره شخص دارای ترس

زبان بدن - چهره ترس

زبان بدن – چهره ترس

دهان کمی باز، لب ها منقبض، ابروان با هم بالا رفته، چروک های پیشانی در مرکز نمایان می شود و پلک بالاییِ چشم، بالا می رود.

از دست ندهید :   مقدمه ای بر زبان بدن و ارتباط غیر کلامی

زبان بدن چهره شخص دارای نفرت

زبان بدن - چهره نفرت

زبان بدن – چهره نفرت

چروک های دور بینی بالا رفته، گونه ها برجسته، ابروان پایین تر آمده، لب بالایی بالا رفته، لب پایینی ممکن است بالا آمده و یا به سمت بیرون کمی پایین بیاید.

زبان بدن چهره شخص عصبی

زبان بدن - چهره عصبی

زبان بدن – چهره عصبی

چشم ها با مردمک تنگ شده خیره می شوند، شاید طوری که به نظر برسد می خواهند از حدقه بیرون بزنند، ابروان پایین آمده و به سوی همدیگر کشیده می شوند طوری که چروک هایی بین آنها نمایان می شود، لب ها ممکن است منقبض شده و بر روی هم فشرده شوند یا از یکدیگر جدا باشند.

زبان بدن چهره شخص غمگین

زبان بدن - حالت چهره غمگین

زبان بدن – حالت چهره غمگین

گوشه ی لب ها شاید با کمی لرزش به سمت پایین کشیده شود، ابروان کمی بالا رفته و پلک بالایی در گوشه ی داخلی به بالا کشیده می شود.

زبان بدن شخص متعجب

زبان بدن - حالت چهره تعجب

زبان بدن – حالت چهره تعجب

پلک ها باز شده، ابروان به سمت بالا خم می شوند، سرتاسر پیشانی چروک می شود، فک به پایین افتاده و دهان باز می شود.

چند نکته در مورد اهمیت چهره در زبان بدن و ارتباط غیر کلامی

چهره ی شما ابزار ارتباطی مفیدی است. یک لبخند، یک پلک زدن و ابروان بالا آمده در موقعیت اجتماعی مناسب، می تواند توجه شخص دیگر را جلب کند و باعث اظهار علاقه شود. در حین گفتگو این حالت های چهره، باعث ایجاد علاقه به تعامل بیشتر می شود. قدرت حالت چهره در جذب و جلب اشخاص دیگر آن قدر زیاد است که می تواند ابزاری برای سوءاستفاده و فریب آنها باشد یا از جهاتی آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

از دست ندهید :   تأثیر زبان بدن در کسب ‏و کار

تفسیر زبان بدن چهره در فرهنگ های مختلف متفاوت است. به عنوان مثال، آمریکایی ها نسبت به ژاپنی ها برای آن که بفهمند طرف مقابل چه احساساتی را از خود بروز می دهد، بیشتر به چهره ی او نگاه می کنند و یا زمانی که می خواهند بفهمند آن شخص چه می گوید بیشتر روی دهانش متمرکز می شوند، در حالی که ژاپنی ها بیشتر به چشمان شخص مقابل نگاه می کنند. همانطور که انتظار میرود افراد یک فرهنگ دقیق تر می توانند حالات چهره ی همدیگر را بخوانند.

حالات چهره می توانند عمدی و یا خودبه خود باشند. حالات چهره ی بچه ها معمولاً به صورت ناخودآگاه است و بسیار کم اتفاق می افتد که عمدی باشد. از طرف دیگر بزرگ سالان در طول سال های زندگی یاد گرفته اند برای آن که رفتارشان نامعقول و نابجا نشود بعضی از حالات چهره شان را در موقعیت های خاص پوشانده و یا کنترل کنند.

از دست ندهید :   هوش هیجانی یا EQ چیست؟ | 11 نشانه هوش هیجانی بالا

آیا مردم دوست دارند که شما با آنها هم عقیده باشید؟

به احساساتتان اجازه دهید تا با احساسات دیگران همسو شوند، به عبارتی دیگر، اگر آنها به خاطر این که تیم میزبان امتیازی کسب می کند هیجان زده می شوند شما هم با آنها هیجان زده شوید و اطمینان داشته باشید که آنها شما را می بینند. یا اگر در جمع طرفداران تیم مقابل قرار گرفته ای و آنها را عصبانی می بینید، چهره تان را طوری نشان دهد که شما هم ناراحت هستید و این حالات واقعاً باعث همدلی و صمیمیت دو نفر یا گروهی از افراد می شوید. اما باید در نظر داشت لازم نیست شما دقیقاً همان کارهایی را انجام دهید که دیگران برای ابزار هیجان یا ناراحتی، از خود نشان می دهند، چرا که در این صورت نتیجه ی عکس خواهد داشت و این کار شما بیشتر از این که واقعی باشد حالت نمایشی پیدا می کند و در کل نتیجه ی خوبی نخواهد داشت.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 11 میانگین امتیاز: 3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *