اول موفقیت یا اول خوشبختی؟

اول موفقیت یا اول خوشبختی؟

موفقیت چیست؟ خوشبختی چیست؟ این دو چه رابطه ای با هم دارند؟ به دنبال موفقیت باشیم یا خوشبختی؟
جالب این است که فکر می کنیم اگر خواسته هایمان را به دست آوریم، خوشبخت خواهیم بود. نمی خواهم از این حرف ها بزنم که علم بهتر است یا ثروت و از این جور مقایسه های کلیشه ای و نادرست! با این جمله موافقم که: “ثروت خوشبختی نمی آورد، اما فقر قطعا بدبختی خواهد آورد.”

یکی از روانشناسان برجسته می گوید: “انسان همین که سالم و زنده است، باید لبخند روی لب داشته باشد. اگر لبخند ندارد باید به روانشناس مراجعه کند و به دنبال یافتن علت باشد!”

مهم ترین کار انسان در زندگی خوشبختی و خوشبخت بودن است. شاید از همه ما زرنگ تر و باهوش تر کسی است که در زندگی خوشبخت است. شاید بتوان با کلاه گذاشتن سر دیگران و ضایع کردن حقوق آن ها به مال پول فراوان رسید، ولی قبل از اینکار بهتر است از خود سوال کنیم: ما چرا به دنبال پول هستیم؟
چون پول وسیله ای است برای ارضای نیازهای ما و رسیدن به احساس شادی و رضایت. ما پول را به خاطر پول بودنش لازم نداریم، بلکه می خواهیم با کمک آن مساله ای را حل کنیم و یا به خوشی های خود اضافه کنیم. پس در نهایت هدف از داشتن پول، رسیدن به آرامش و داشتن لبخندی بر روی لب است.
کلاه گذاشتن سر دیگران و شکستن پل اعتماد می تواند لبخندی را از ما بگیرد که تمام این کارها را برای رسیدن به آن لبخند کرده ایم. پس این چه کار باطلی است؟
اساسا انسان وظیفه ای جز خوشبختی ندارد. موفقیت در هر کاری نمی تواند تضمین کننده خوشبختی ما باشد. بسیاری از ما در رشته هایی تحصیل کرده و یا خواهیم کرد که هیچ علاقه ای به آن ها نداریم و تنها دلیل ما برای انتخاب این رشته ها و دادن سال های عمرمان برای تحصیل در آن ها پیدا کردن کار و درآمد بوده است.
یک پزشک چگونه می تواند بدون علاقه به رشته و کارش، اطلاعات خود را به روز نگه دارد؟ پزشکی که علم و اطلاعاتش به روز نیست چگونه می تواند پزشک خوبی باشد و جان انسان ها رابه خطر نیندازد؟
برای موفقیت، حتما باید خوشبخت بود و هیچ فرد ناخوشبختی نمی تواند ادعای موفقیت در زندگی داشته باشد. شما می توانید موفق باشید در صدمه زدن به انسان ها اما فرد موفق واقعی کسی است که خودش و دیگران را دوست دارد و به آن ها احترام می گذارد.

از دست ندهید :   3 نکته برای جلوگیری از احساس ناراحتی

فراموش نکنیم که: بنی آدم اعضای یکدیگرند،که درآفرینش ز یک گوهرند…

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 7 میانگین امتیاز: 2.9]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *