تمرکز ، یعنی زندگی در لحظه!

تمرکز ، یعنی زندگی در لحظه!

هربار که احساس می کنم تمرکز خود را از دست داده ام ، این سوال را از خودم می پرسم :
” باید چه کاری را به اتمام برسانم؟”
استیو دماسکو (از اساتید کنگ فو)

 

باب لیتوین ، تنیسور حرفه ای و مشاور اقتصادی در وال استریت بوده و تا کنون موفق به کسب مدال های بسیاری در مسابقات داخلی امریکا و مسابقات جهانی شده است. اما راز موفقیت او چیست ؟
قطعا او از ابتدا یک قهرمان بدنیا نیامده ، بلکه با تلاش های فراوان و انتخاب بهترین راهکارها توانسته است به چنین موفقیتی ، هم در زمینه ورزش و هم در زمینه شغلی ، دست یابد. باب در این کتاب به ما می گوید که چگونه می توانیم مانند او به موفقیت برسیم . پیام او در این کتاب چنین است :
“داستان قبلی زندگی تان را رها کنید و داستان جدیدی برای زندگی تان بنویسید. از تغییر کردن هراسی نداشته باشید. تغییر اولین گام به سوی موفقیت است که در ابتدا باید از افکار شما آغاز شود.”

تمرکز ؛ چیزی که تمام انسان ها می خواهند آن را داشته باشند ؛ صاحبان کسب و کار ، معلمان ، دانش آموزان ، ورزشکاران ، پدرها ، مادرها و … همه مربیان می دانند که داشتن آن ابزاری قدرتمند است که می تواند عملکرد آن ها و تیمشان را بالا ببرد. جک کنفیلد کتابی در این زمینه با عنوان قدرت تمرکز دارد که هزارن جلد از آن فروخته شده است.

دقت که می کنیم ، می بینیم بهترین لحظات در زندگی هر فردی ، لحظاتی است که کاری را با تمرکز به سرانجام رسانده. ازدواج کردن ، بچه دار شدن ، تحصیل کردن و هر تصمیم دیگری که در زندگی می گیرید باید با تمرکز صورت بگیرد تا شما بتوانید به نتیجه دلخواه برسید. تمرکز حواس مهارتی است که باید کسب شود و سپس با تمرین پرورش یابد.

معمولا هنگامی که پای یک تصمیم درست در میان باشد ، تمرکز کردن هم دشوار می شود. تمرکز کردن ابزاری فوق العاده برای تحقق یافتن داستان جدید زندگی شما به واقعیت است.

از دست ندهید :   یک نکته طلایی برای استفاده از زبان بدن در فروش محصولات

واقعا تمرکز به چه معناست و چگونه می توان این مهارت را کسب کرد؟

در اولین روزهایی که من مشغول به مربی گری شده بودم ، سخت تلاش می کردم که شاگردانم را به کسب این مهارت تشویق کنم. حتی اسم آموزشگاهم را گذاشته بودم مرکز تمرکز ورزشی. ساعت های زیادی را در هفته به این منظور می گذارندم تا متوجه شوم تمرکز کردن به چه معناست و نیز بتوانم آنچه را که آموخته ام را به شاگردانم بیاموزم. سعی می کردم که در انجام هر کاری مثل صحبت کردن، نوشتن و بازی کردن در کلاس متمرکز باشم و این تنها هنگامی اتفاق می افتاد که خودم را غرق در انجام آن کار می کردم. اما انرژی زیادی از من گرفته می شد چون دقیقا زمانی که تصمیم به تمرکز کردن می گرفتم ذهنم پر از افکار فرعی می شد و به سختی می توانستم تمرکز خود را دوباره به دست بیاورم. تا اینکه یک روز در سمیناری که برای بازیکنان گلف برگزار کرده بودم ، یکی از بازیکنان به نکته ای اشاره کرد که بسیار مهم بود. نظر او این بود که هنگامی که می خواهیم به توپ ضربه بزنیم باید ذهنمان را از هر چیزی به جز ضربه زدن به توپ خالی کنیم. این ایده بسیار برروی من تاثیر گذاشت ؛  خالی کردن ذهن از هر چیزی به جز هدف.

دوست من، بوپارفت، کسی که هفتمین قله بلند دنیا را فتح کرده است، حرف جالبی به من زد :
“باید کارها را با تمرکز انجام دهی ویا اینکه سقوط خواهی کرد. هیچ انتخاب دیگری وجود ندارد.”

این حرف درست است. بسیاری از ما در طول روز کارهای زیادی را انجام می دهیم. اما تنها آن هایی به نتیجه مطلوب می رسند که با تمرکز انجام شده اند. اگر تمرکز کردن به یک عادت تبدیل شود دیگر شما به طور اتوماتیک وار آن را در انجام هر کاری به کار می گیرید. مثل بازیکنی که پاس قبل از گل را می اندازد. او دیگر برای انجام این کار فکر نمی کند ویا از خود نمی پرسد که چگونه باید این کار را انجام دهم؟ چرا که قبلا این مهات را کسب کرده است که باید با تمرکز هر کاری را انجام داد.

از دست ندهید :   انضباط شخصی ؛ کلید موفقیت در رسیدن به هر آنچه که می خواهید!

درسی که من در نهایت آموختم این بود که تمرکز یعنی حضور در لحظه. یعنی ارتقای کیفیت چگونگی انجام کارها. این مهارت را بیاموزید و شادی را به زندگی خود وارد کنید. بر روی داستان جدیدی که نوشته اید ، تمرکز کنید و هر روز آن را بخوانید. اهداف خود را مرور کنید و با تمرکز در جهت تحقق آن ها گام بردارید تا از زندگی خود لذت ببرید و احساس آرامش کنید.

تمرکز کردن یعنی شما بهترین خود را در زندگی بازی کنید، یعنی در اهداف خود غرق شوید و راهکارهایی را بیابید که به آن اهداف برسید، یعنی خودتان را متعهد بدانید، تمرکز یعنی ادامه دادن. اگر این مهارت را کسب کنید دیگر بدون فکر کردن سریعا بر روی انجام هرکاری متمرکز می شوید. مانند غده های اصلی بدن که به طور اتوماتیک وار کار خود را به خوبی انجام می دهند. مسئولیت های خود را می دانند و با تمرکز آن ها را اجرا می کنند. شما نیز باید برای تحقق اهدافتان این گونه باشید. اگر تمرکز کردن را بیاموزید دیگر نیازی به هیچ تلاش جسمی و فکری نیست. تنها کافی است که حضور خود را در لحظه احساس کنید. علت اینکه موسیقی دان ها، نقاشان و ورزشکاران برای همه مردم جذاب هستند نیز همین است. آن ها حضور خود را در لحظه احساس می کنند و به دیگران هم نشان می دهند که در همین لحظه وجود دارند. آن ها تمرکز کردن را آموخته اند و به همین دلیل این جایگاه را کسب کرده اند. این را بدانید :  اینکه شما چه کسی هستید و چه کاری را انجام می دهید دو بخش جدا نشدنی از یکدیگر است.

اما اگر نتوانیم مهارت تمرکز کردن را کسب کنیم ، چه اتفاقی می افتد؟ واقعیت این است که انجام کارها بدون آن آسان است اما رسیدن به نتیجه دلخواه از انجام کارها دشوار است. حواس پرتی اعتیاد آور است و اگر رفع نشود ترک کردن آن بسیار سخت می شود. دیوید راک ، ناشر کتاب عملکرد ذهن شما، می گوید :
“هورمونی در مغز وجود دارد که به عنوان پاداش برای اتمام هر کاری ترشح می شود و مغز به دنبال ترشح این هورمون است. اما از آنجایی که ذهن ما برای انجام چند کار با هم ساخته نشده است ، اگر کارها با تمرکز صورت نگیرند منجر به افت شدید آی کیو می شوند؛ همچنین افت آی کیو باعث می شود میزان اشتباهات ما در حین انجام کارها زیاد شود و ما نتوانیم با جزئیات به انجام کارها بپردازیم.”

از دست ندهید :   ثروتمندترین زن ایران | پولدار ترین زن ایران از رتبه 1 تا 9

برای بازگشت تمرکز چه کنیم ؟

من راهکار بسیار ساده ای را به شما پیشنهاد می کنم. در هر ساعتی از روز هنگام شروع به انجام هر کاری این سوال را با قدرت از خود بپرسید :
“آیا الان تمرکز لازم را دارم ؟ ”

پرسیدن چنین سوالی این فضا را برای شما ایجاد می کند که ببینید در آن لحظه ذهن شما کجا سیر می کند. در ضمن با پرسیدن چنین سوالی می توانید دوباره ذهن خود را به جایی که باشد برگردانید و با گفتن یک جمله دوباره تمرکز لازم را کسب کنید. من قبلا فکر می کردم که برای برگرداندن تمرکز باید انرژی زیادی مصرف کنم اما الان با پرسیدن این سوال ساده ، سریعا آن را دوباره به دست می آورم. این فرآیند دائما تکرار می شود. در هر لحظه و به یک باره شما می بینید که توانسته اید تمام کارهایتان را با تمرکز انجام دهید و احساس فوق العاده ای از نتیجه آن کارها به دست آورید.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 15 میانگین امتیاز: 2.1]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *