تا دیر نشده ساعت رولکس را از دستت باز کن

تا دیر نشده ساعت رولکس را از دستت باز کن

در دستم ساعت رولکس زیبایی داشتم. هرکس آن را می دید کلی به به و چه چه می کرد و آنقدر محو زیباییش می شد که من را فراموش می کرد. همه اش در مورد ساعت رولکس ام سوال می کرد:

-باید خیلی گرون باشه، چقدر خریدیش؟

و درست هم می گفت، خیلی گران خریده بودمش! در دست او هم ساعت رولکسی بود که من را محو خودش می کرد و بی اختیار چشمم به آن دوخته می شد.

-باید مال تو از مال من گرون تر باشه! درسته؟

واقعیتش را بخواهید آن ساعت را من دستم نکرده بودم. دیگران این کار را انجام داده بودند. فکر کنم نزدیکانم، شاید خانواده ام. هرکه بود، مدعی بوده که من را خیلی دوست دارد واگرنه کمکم نمی کرد چنین چیز به ظاهر گران بهایی داشته باشم. قیمتش را هم خودم داده بودم؛ عمرم، معنای زندگی ام، استعدادم و هویتم!
شاید چون روزی آرزوی خرید یکی از اینها را داشته و می خواسته من در آینده آرزو به دل نمانم این کار را کرده. کسی چه می داند. بهش انداخته بودن یا عمدا تقلبیش رو گرفته بود نمی دانم. اما هیچ کس نمی فهمید تقلبی است. خودم نسبت به این ساعت اصلا احساس راحتی نمی کردم و به هیچ وجه دوستش نداشتم. اما جالب اینکه بدون آن هم احساس بدی داشتم، می ترسیدم اگر ساعت رولکس ام را نبندم، کسی به من توجه نکند و هویتم بر باد برود.

تا دیر نشده ساعت رولکس را از دستت باز کن

تا دیر نشده ساعت رولکس را از دستت باز کن

همه ساعت رولکس به دست داریم

همه ما ساعت رولکس به دستمان داریم. برای یکی مدرک تجصیلی است، یکی اتوموبیلش، یکی لباسش، دیگری منزلش و همینطور هرکس چیزی به خودش بسته و دیگران حیران و با دهان باز حسرت میخورند که فلانی چه دارد و ما چه نداریم!

از دست ندهید :   دیگر از شنبه ها متنفر نباشید!

در اینستاگرام مخصوصا صفحات به قولی لاکچری زیاد شده اند. دوستانی که چهره هایشان را شبیه به افراد پولدار آرایش می کنند، سعی می کنند شبیه پولدارها به نظر برسند، در لابی و درب خانه های بالا شهر یا کنار ماشین مدل بالای دیگران عکس می گیرند، ساعت رولکس تقلبی دست می کنند تا فقط ظاهرا پولدار به نظر برسند، و مشغول جمع آوری فالور هستند.

می توانم پولم را پس انداز کنم و با سرمایه گذاری طی مدت چند سال به استقلال مالی برسم، اما باجناقم تازگی ها ماشین نو خریده. من هم باید با قسط و وام هرجور شده یکی بخرم واگرنه خوار و خفیف می شوم.
به همین سادگی این عمر گرانبها مانند یخ در جلوی آفتاب آب می شود. افسوس می خورم از این زمان و عمر گران بها که برای جلب توجه دیگران هدر می شود. تنها چیزی که مدام مراقبش هستم عمر است، چراکه به نظرم هیچ ارزشی بالاتر از این در زندگی نیست.

من می خواهم تو فکر کنی پولدار هستم و تو می خواهی دیگری فکر کند پولدار هستی و این زنجیره ادامه دارد. این احساس حقارت از کجا سرچشمه گرفته که من ارزش های خودم را نادیده بگیرم، ساعت رولکس تقلبی دستم کنم تا تو فکر کنی که ساعت رولکس من اصل است و من را دوست داشته باشی!
این احساس تنهایی و بی ارزشی از کجا آمده که من باید با فالور اینستاگرام هویت پیدا کنم؟ تا چند نفر زیر پست هایم قربان صدقه ام نروند، آرام نگیرم! ماشینم ارزان قیمتم را بردارم در شهر راه بیوفتم و با برق ساعت رولکس تقلبی روی دسم توجه بخرم.

از دست ندهید :   کارآفرینی چیست و کارآفرین کیست؟

این ساعت رولکس را چه کسی اول دست ما کرد؟

شاید معلم، شاید پدر و مادر شاید هر کس دیگری. اما از یک چیز مطمئنم. او کسی بود که ما در کودکی قبولش داشتیم و آن قدر کم تجربه بود، که به ما تلقین کرد به خودی خود، دوست داشتنی نیستیم، باید حتما نمره 20 بیاوریم تا دوستمان داشته باشند، بی استعدادیم، مایه ی شرمندگی هستیم، همیشه گند می زنیم و کودک زودباور تمام این تلقینات ناپخته را یکی یکی در ذهنش انبار می کند و باورهایی ریشه دار و سخت در ناخودآگاهش ساخته می شوند که تنها یکی از آن ها برای ناخوشبختی او در تمام عمرش کافی هستند.
قضیه به اینجا ختم نخواهد شد. این کودک روزی فرزندی خواهد داشت، همین تربیت نادرست را به نسل بعد منتقل خواهد کرد و این زنجیره ادامه خواهد داشت…

لطفا دست نسل بعد را رولکسی نکنید

هنوز هم هستند کسانی که ساعت رولکس تقلبی دست ما می کنند. همان مادری که به خاطر اشتباه فرزندش به او می گوید چرا تو اینقدر بی شعور و نفهمی؟ همان پدری که سر کودکش فریاد می کشد، او را می زند و کودکش ظاهرا مطیع و فرمانبردار، اما از درون سرشار از خشم و کینه و احساس انتقام است. انتقامی که ممکن است از پدرش نگیرد، اما قطعا از خودش و از اجتماع خواهد گرفت و زنجیره ای از خشونت و انتقام را به راه می اندازد. معلمی که از بچه ها امتحانات دشوار میگیرد، با نمرات کم تحقیرشان می کند و دانش آموزانی که مدام نمرات پایینی کسب می کنند و در چرخه شکست قرار می گیرند.

از دست ندهید :   چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟

عزت نفس چه شده؟ احترام به خودم را کی از دست دادم؟ شاید همان وقتی که از من خواستند تا با گرفتن نمره 20 احساس دوست داشتنی بودن کنم، همان وقت که برای راضی کردن اطرافیانم یادم دادند که شاگرد اول باشم و امروز در این اجتماع 70، 80 میلیونی باید همه را راضی کنم تا احساس کنم که آدمم، به خودی خود ارزشمندم و دوست داشتنی هستم.

من ساعت رولکس ام را باز کردم، به شما هم پیشنهاد می کنم همین الان بازش کنید، تا دیر نشده…

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

یک نظر در مورد «تا دیر نشده ساعت رولکس را از دستت باز کن»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *