معنی ایما و اشاره ها در زبان بدن افراد

معنی ایما و اشاره ها در زبان بدن افراد

زبان بدن ایما و اشاره

ایما و اشاره در زبان بدن حرکاتی اند که برای رساندن پیام یا بهبود ارسال پیام مورد استفاده قرار می گیرند. برخلاف دیگر اعضای زبان بدن، برای آن که یک حرکت در طبقه ی ایما و اشاره ها قرار گیرد، باید عمدی و آگاهانه باشد، برای مثال اگر شما بلند می شوید تا در اتاق قدم بزنید این حرکت است، اما ایما و اشاره نیست. ولی اگر به هنگام قدم زدن مثلاً روی انگشتان پاهایتان راه بروید یا جست و خیز کنید و یا قدم های بزرگ بردارید، این گونه اعمال ایما و اشاره تلقی می شوند. اگر هنگام راه رفتن اغراق کنید، عمل شما یک کار عمدی به منظور برقراری ارتباط یا بهبود انتقال پیامتان است.

در زبان بدن، ایما و اشاره ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

 • ایما و اشاره های مستقل از کلام
 • ایما و اشاره های وابسته به کلام

ایما و اشاره های مستقل از کلام در زبان بدن

این طبقه از زبان بدن شامل حرکاتی عمدی است که با یک واژه یا عبارت کوتاه می توانند تعریف شوند. آنها جایگزین درستی برای کلام اند و مطابق با آن استفاده می شوند. اکثر ایما و اشاره های مستقل از کلام در فرهنگی که از آنها استفاده می شود، تعریف شناخته شده ای دارند. در اینجا چند مثال درباره ی ایما و اشاره های مستقل از کلام و معانی رایج آنها را با هم مرور می کنیم.

ایما و اشاره های وابسته به کلام در زبان بدن

ایما و اشاره های وابسته به کلام در زبان بدن

 • بالا انداختن شانه ها: «نمی دانم» یا «اهمیت نمی دهم».
 • حلقه کردن انگشتان: چسباندن نوک انگشت شست به انگشت اشاره، طوری که یک حلقه را تشکیل دهد. در آمریکا «خوب» یا «باشه»، در فرانسه «تو هیچی نیستی» یا «تو بی ارزشی»، در ژاپن «پول»، و در ایتالیا و یونان و ترکیه و ایران کلمات زشت به حساب می آید.
 • تکان دادن دست: «سلام»، «خداحافظ»، یا «من اینجام».
 • قرار دادن انگشت اشاره به طور عمودی روی لب ها و بینی: «ساکت باشید» یا «حرف نزنید».
 • وضعیت دست به طور عمودی، صاف و رو به جلو: «ایست» یا «برو عقب».
 • انگشت اشاره به سمت بالا: «یک دقیقه صبر کنید» یا «توقف»، «اجازه خواستن».
 • انگشت شست به سمت بالا: «بله»، «احسنت»، «می فهمم»، «بزن بریم».
از دست ندهید :   به آدمها اعتماد نکن انقدر زود!

زنان به نسبت مردان، در حین گفتگو (حرف زدن) بیشتر از دستانشان استفاده می کنند. مثلاً برای گفتن لغاتی مانند «ok» بیشتر از ایما و اشاره های جانشین استفاده می کنند. دامنه ی ایما و اشاره ها گسترده است چرا که اکثر آنها دارای معانی مختلفی هستند و در شرایط محیطی متفاوت، تفاوت های ظریفی ایجاد می کنند. تعداد ایما و اشاره های مستقل از کلام شناخته شده، در قسمت های مختلف دنیا متفاوت است برای مثال، حدود 100 ایما و اشاره ی شناخته شده در آمریکا و بیش از 250 ایما و اشاره ی شناخته شده در خاورمیانه وجود دارد.

ایما و اشاره های وابسته به کلام در زبان بدن

این طبقه از زبان بدن شامل حرکاتی عمدی است که همراه با کلام اند یا مستقیماً به آنچه که گفته می شود مربوط اند.

ایما و اشاره های وابسته به کلام در زبان بدن

ایما و اشاره های وابسته به کلام در زبان بدن

این حرکات در یکی از تقسیم بندی های زیر قرار می گیرند:

 •  ایما و اشاره های مربوط به موضوعی که گوینده به طور انتزاعی یا واقعی در مورد آن سخن می گویند.
 • آنهایی که نشان دهنده ی رابطه ی گوینده با موضوع اند.
 • آنهایی که برای تأیید آنچه که گوینده می گوید به کار می روند.
 • ایما و اشاره هایی که برای تنظیم جریان گفتگو بین دو یا چند شخص از آنها استفاده می شود.
از دست ندهید :   چرا ایمیل مارکتینگ در کسب و کار اینترنتی حیاتی است؟

باید توجه داشت که این طبقه بندی ها برای زبان بدن خیلی دقیق و کامل نیستند و تشخیص این که بعضی از ایما و اشاره ها در کدام طبقه قرار می گیرند دشوار است. علاوه بر این آنها از یک کشور تا کشوری دیگر و از یک فرهنگ تا فرهنگی دیگر دست خوش تغییر می شوند.

معنی ایما و اشاره ی وابسته به کلام، ممکن است به عضوی از بدن که آن حرکت را انجام می دهد بستگی داشته باشد. مثلاً زبان بدن در حرکت انجام شده توسط قسمتی از دست با حرکت انجام شده توسط تمام دست متفاوت است، یا ممکن است تحت تأثیر میزان استفاده از آن ایما و اشاره و شرایط محیطی که در آن روی می دهد قرار گیرد.

ایما و اشاره های وابسته به کلام در زبان بدن

ایما و اشاره های وابسته به کلام در زبان بدن

زبان بدن ایما و اشاره مکمل سخنان ما هستند. حتی زمانی که ما در حال صحبت کردن هستیم با آن که می دانیم کسی که با او حرف می زنیم نمی تواند ما را ببیند باز هم از ایما و اشاره استفاده می کنیم. نمونه ی آشنای آن هنگام صحبت با تلفن است، بعضی افراد حتی متوجه نمی شوند که هنگام صحبت با تلفن اعضای بدنشان را هم تکان می دهند. دفعه ی بعد که دیدید شخصی با تلفن صحبت می کند به حرکات و زبان بدن او توجه کنید، ممکن است از آنچه که می بینید متعجب شوید.

از دست ندهید :   زبان بدن و ارسال پیام های جدی

زبان بدن ایما و اشاره ها سخن شما را به روش های متفاوتی تحت تأثیر قرار می دهد. برای مثال هنگامی که در مورد موضوعی با شور و هیجان در حال بحث و گفتگو هستید تعداد و تنوع ایما و اشاره های شما افزایش می یابد. اگر موضوع چیزی است که شما معمولاً آن را می توانید با دستتان نشان دهید، شما احتمالاً از ایما و اشاره های بیشتری استفاده می کنید تا موضوعاتی که نمی توانید آنها را با دست نمایش دهید.

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 6 میانگین امتیاز: 2.7]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *