هدف در خوشبختی شما چقدر موثر است؟

هدف در خوشبختی شما چقدر موثر است؟

هدف و خوشبختی

از آنجا که انسان موجودی هدف جوست، هر گاه که در راستای هدف مثبتی قرار بگیرد، طبیعتاً و به طور عادی در جهت تحقق بخشیدن به آن هدف تلاش می کند.
خوشبختی نشانه ای از عملکرد طبیعی و عادی ذهن است و وقتی انسان به عنوان یک هدف جو عمل می کند و به دنبال هدف خاصی است، بدون توجه به شرایط احساس خوشبختی می کند.

ادیسون و هدف - من شکست نخوردم، تنها 10000 راه پیدا کردم که کار نمیکردند!

ادیسون و هدف – من شکست نخوردم، تنها 10000 راه پیدا کردم که کار نمیکردند!

توماس ادیسون، آزمایشگاه یک میلیون دلاریش که بیمه هم نبود در آتش سوخت. کسی از او پرسید: «حالا می خواهی چه کار بکنی؟» ادیسون جواب داد: «از فردا صبح شروع به ساختن مجدد آن می کنم.»
روحیه ی تهاجمی اش را حفظ کرده بود. هنوز، با وجود این بدبیاری، پایبند به هدف بود و چون این روحیه هدف جویی را حفظ کرده بود مطمئناً به خاطر این حادثه احساس بدبختی نمی کرد.

اچ ال هولینگ ورس روانشناس جایی گفته که لازمه خوشبختی وجود مسئله به اضافه یک طرز تفکر مثبت ذهنی برای حل آن مسئله است.

ویلیام جیمز معتقد بود: «بخش اعظم آن چیزی را که بدبیاری و مصیبت می نامیم، صرفاً ناشی از برداشتی است که از این پدیده داریم. اغلب می توانیم با تغییر طرز نگرش کسی که با ناراحتی روبروست مسیر جریان را تغییر دهیم، کافیست که جای ترس را با تهاجم و شجاعت عوض کنیم، می توانیم با قیافه ای شاد به مقابله با مشکل برخیزیم و سختی را تحمل کنیم. باید بدانیم که با وجود بسیاری از مشکلات که آرامش انسان را به خطر می اندازد، می توان به عزت و افتخار رسید.

حتی اگر بدبیاری شما شدید باشد، بد بودنش را قبول نکنید، نادیده اش بگیرید، به چیزهای دیگری فکر کنید و با آنکه ممکن است حقایق تلخ همچنان موجود باشند، بدی آنها دیگر برایتان اهمیتی نخواهد داشت. چون تفکر شماست که از حوادث خوب و بد می سازد، در نتیجه باید تمام فکر و ذکرتان متوجه این اندیشه باشد.

از دست ندهید :   ان ال پی ( NLP ) و عظمت ضمیر ناخودآگاه

هدف و نا امیدی

به دوست جوان بازرگانم که پول زیادی از دست داده بود و خیلی ناراحت بود گفتم که علت اصلی احساس بدبختی او از دست دادن پول نیست. علت ناراحتی او این است که هدفش را گم گرده روحیه اش را از دست داده و به جای آنگه با روحیه ی تهاجمی واکنش نشان دهد، حالت انفعالی گرفته است.
بعد ها به من گفت: «حتماً عقلم را از دست داده بودم. چطور نمی دانستم که علت ناراحتی ام از دست دادن پول نبوده، اما از کاری که کردید بسیار خوشحال هستم.»
از آن به بعد دیگر به خاطر از دست دادن پول ماتم نگرفت، برای خودش هدف جدیدی در نظر گرفت و دست به کار شد. در مدت پنج سال، نه تنها به پولی که در تمام دوران زندگی او بی سابقه بود دست یافت، بلکه برای نخستین بار در کار مورد علاقه اش به فعالیت مشغول شد.

تمرین عملی هدف جویی

عادت واکنش مثبت را در رویارویی با مسائل و مشکلات به وجود آورید. عادت هدف جویی و پایبندی به هدف را بدون توجه به اتفاقاتی که پیش می آید در تمام اوقات و تمام شرایط در خود تقویت کنید. برای این کار طرز فکر تهاجمی و مثبت را برای تمامی حوادث روزانه و همچنین در تصور خود تمرین کنید. در ذهنتان خود را طوری ببینید که برای حل یک مسئله، یا رسیدن به یک هدف، اقدام مثبت و هوشمندانه ای می کنید. ببینید که به استقبال خطر می روید، از آن فرار نمی کنید، با مشکلات روبرو می شوید و با آن ها برخورد هوشمندانه می کنید.

تمرین عملی هدف جویی

تمرین عملی هدف جویی

بولور لیتون ، داستان پرداز انگلیسی می گوید: «اغلب مردم تنها در مقابله با خطراتی که خود را در ذهن یا در عمل بدان عادت داده اند، شجاعانه رفتار می کنند.»

سالم اندیشی را به طور منظم تمرین کنید رالف والدو امرسون ، اخلاق گرای مشهور می گوید: «معیار سلامت روانی این است که انسان در همه چیز دنبال خوبی بگردد.»

وقتی برای اولین بار به فردی می گویم خوشبختی، یا شاد نگه داشتن اندیشه را می توان در فضای آرام و با تمرین منظم به وجود آورد خنده اش می گیرد. با این حال تجربه نشان داده نه تنها اینکار شدنی است، بلکه تنها راه کاشتن ریشه خوشبختی در وجود انسان است.

از دست ندهید :   2 راز موفقیت یک فرد موفق چیست؟

قبل از هرچیز، خوشبختی، اتفاقی نصیب کسی نمی شود. برعکس خود شما درباره آن تصمیم می گیرید. اگر منتظر بمانید تا خوشبختی خود را به شما برساند، یا اینکه بر حسب اتفاق نصیب شما شود، یا دیگران آن را برایتان بیاورند، احتمالاً باید همه ی عمرتان را به انتظار بگذرانید.

هر روزی از عمر شما آمیخته ای از خوشی ها و ناخوشی هاست. هیچ روزی صد در صدش خوشی نیست. دنیا پر از حقایق مختلف است و در زندگی خصوصی، هر کسی می تواند بین بدبینی و نگرش بدبختی و خوشبختی و نگرش خوشحالی انتخاب کند. همه چیز به انتخاب و توجه و تصمیم گیری ما بستگی دارد.

خوشی به همان اندازه ناخوشی حقیقت زندگی است. مسئله این است که می خواهیم به کدام حقیقت بها بدهیم و چه افکاری در ذهن خود بپرورانیم. انتخاب آگاهانه اندیشه خوشحالی، چیزی فراتر از تسکین و آرامش است و می تواند نتایج ارزشمند فراوانی به بار آورد.

خلاصه کلام اینجاست؛ مثل راسو که برای فردا آذوقه انبار می کند، باید لحظات خوشبختی و پیروزی را انبار کرد. اینطوری می توانیم در لحظات بحران با خاطره آن پیروزی ها بر مشکلات غلبه کنیم.

از دست ندهید :   چگونه افکار منفی را از خود دور کنیم؟ | ۵ راه ساده برای حذف افکار منفی

تمرین عملی هدف جویی

وقتی کودک بودم، در کنار نهر کوچکی، نزدیک شهر ماهی می گرفتم. منظره اش به خوبی در ذهنم باقی مانده . محوطه پر از مراتع سبز و درختان بلند بود، هوای دلچسبی داشت. حالا، هروقت در میانه میدان زندگی، زیر فشار اعصاب قرار می گیرم، این منظره آرامش بخش را در ذهنم زنده می کنم و گره های درونم از هم باز می شوند.

تمرین عملی هدف جویی

جین تونی تعریف می کند که چگونه به خاطر توجه به حقایق غلط، اولین مسابقه بوکسش را به جک دمپسی باخت. از کابوسش تعریف می کند:
«خواب خودم را می دیدم. حالم بد بود، خون از بدنم می رفت، خسته و درمانده روی رینگ بوکس افتاده بودم و داور شماره ها را می خواند. می لرزیدم. احساس کردم که قهرمانی را واگذار کرده ام. چه وحشتناک، چه کاری از من ساخته بود؟ در این حالت از خواب پریدم. فکرم را به کار انداختم. علت ناراحتی را حدس زدم. درباره مسابقه راه اشتباه رفته بودم. روزنامه ها را خوانده بودم، و همه آن ها در تعریف و تمجید از جک دمپسی و درباره باخت جیم تونی نوشته بودند. من مسابقه را به خاطر این روزنامه ها باخته بودم. مشکل به سادگی برطرف می شد. نباید روزنامه ها را می خواندم. باید مشت آهنین جک دمپسی و حمله کوبنده اش را فراموش می کردم. خیلی ساده باید در های ذهنم را به روی اندیشه ها و تفکرات مخرب می بستم و آن را متوجه چیز های دیگری می کردم.»

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 1]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *