خوشبختی ، آسان یا دشوار؟

خوشبختی ، آسان یا دشوار؟

اگر فلان چیز را داشتم خوشحال و خوشبخت می بودم. ای کاش همسرم قدر من را می دانست، از صبح تاشب زحمت می کشم، انگار نه انگار. این همه زحمت بکش، بچه بزرگ کن آخرش هم … تمام خوشحالی و خوشبختی مان را گره زده ایم به این و آن! اصلا انگار خودمان در شاد بودن و شاد زندگی کردن خود، هیچ نقش خاصی نداریم!

این اما و اگر ها چه فایده ای دارند؟ شاید تمام این ها به این دلیل است که بار مسئولیت را از دوش مان برداریم. بگوییم همه باید تغییر کنند اما من نه، تا اینگونه احساس خوشحالی و خوشبختی کنم. همه رفتارشان دلخواه من باشد، همه تغییر کنند تا من خوشحال باشم. آیا این طرز تفکر بالغانه است؟

از دست ندهید :   راه های پولدار شدن از طریق اینترنت

همیشه زنده بودن، زندگی کردن نیست! به جای غر زدن شاید بهتر باشد کمی در اطرافمان تامل کنیم. دنیا آخر ندارد، به این فکر نکنیم که به آخرش برسیم و بهترین ها را داشته باشیم. هیچ کس به آخرش نرسیده. البته این صحبت، اصلا به معنای این نیست که جاه طلبی نداشته باشیم و تلاش نکنیم. هرگز همچنین صحبتی نمی کنم!

خوشبختی را بیرون از خودت قرار نده

در ذهن ما فراوان هستند قوانین که یا خودمان ساخته ایم یا فرهنگ و اطرافیان و پدر و مادر در ذهنمان فرو کرده اند. قوانینی از جنس اینکه من خوشحال خواهم بود اما خوشحالیم شرط هایی دارد! این  شادی و حال خوب به دست من نیست و دیگران باید کارهایی انجام دهند تا من خوشحال و خوشبخت باشم.
فلانی نباید با من این طور رفتار کند. باید برای من فلان کار را می کردند. نباید آن حرف را می زد. چرا فلان حرف را نزد؟ و …
همینطور قوانین نانوشته و پیچیده ای که شاید بهتر است یک بار بایستیم و از خودمان سوال کنیم چرا؟ چرا حرف او برایم مهم است؟ چرا رفتار او انقدر برای من اهمت دارد؟  چرا حرف های او من را از تعادل خارج می کند؟ چه دلیلی دارد؟ چرا انقدر به تایید دیگران وابسته ام؟ چه می شود اگر دیگران دوستم نداشته باشند؟

از دست ندهید :   هدف در خوشبختی شما چقدر موثر است؟

البته اشکالی ندارد که دیگران دوستمان داشته باشند و برای ما احترام قایل شوند. اشکال کار در این است که من برای جلب رضایت دیگران خودم را زیر پا بگذارم و ارزش هایم را فراموش کنم.

خوشبختی به سادگی وابسته نبودن به دیگران است. به سادگی یک لبخند محبت آمیز به عزیزانمان، کشیدن دست نوازش به سرشان و یا رفتن به دل طبیعت و لذت بردن از آن …
هرچه قوانین بیشری در مورد مردم و خوشبختی داشته باشیم، خوشبخت بودن دشوارتر خواهد شد.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 1 میانگین امتیاز: 5]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *