یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

ترک سیگار کار بسیار ساده ای است

ترک سیگار کار بسیار ساده ای است. من خودم بیش از صد بار آن را امتحان کرده ام.  بسیاری از افراد وضع مشابهی دارند. آنان به یک باره عزم خود را جزم میکنند که کشیدن سیگار را برای همیشه ترک کنند. گاهی حتی تا چند روز اوضاع رو به راه است تا آنکه وضعیت دشوار یا موقعیت استرس زایی عزم و تصمیم قطعی فرد را برای ترک سیگار بر هم میزند (پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با استرس و تاثیرات آن مقاله “استرس چیست و چه تاثیری بر بدن ما دارد؟” را نیز مشاهده کنید). تقریبا هر بیماری که به منظور ترک سیگار نزد من می آید، از تلاش هایی مشابه این خبر میدهد. در ادامه موارد جالبی را باهم بررسی میکنیم و با یک راه حل فوق العاده برای ترک سیگار آشنا خواهید شد، با وبسایت خودباور همراه باشید.

روش هایی برای ترک سیگار که حتما آن ها را امتحان کرده اید!

 • عادت‌های سیگار کشیدن خود را بررسی کنید.
 • برخی عادت‌ها را تغییر دهید.
 • استقامت نشان دهید.
 • برنامه خود را ادامه دهید… دارید به نتیجه می‌رسید!
 • مواظب باشید عواملی که باعث پسرفت شما می‌شود فریبتان ندهد.
 • به تعویق انداختن سیگار روزانه را ادامه دهید.
 • سیگار را نخی و دانه‌ای بخرید، نه بسته ای یا جعبه ای.
 • از یک روز معین ترک سیگار را شروع کنید و دیگر سیگار نکشید و در این تصمیم خود محکم باشید.
 • پسته بخورید، هویج گاز بزنید یا دارچین بمکید….!

و خوب البته نیازی نیست که بگویم که حتما از این روش ها نتیجه هم نگرفته اید.
از کجا این را میدانم؟ اولین دلیل این است که شما در این صفحه هستید! و دومین دلیل این است که این روش ها به درستی کار نمیکنند.

یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

چرا این روش های ترک سیگار کار نمیکنند؟

جرمی دین روانشناس، علاقه‌مند بود بداند چقدر طول می‌کشد تا ما رفتار جدیدی پیدا کنیم یا تغییری در رفتار قدیمی‌مان ایجاد کنیم و با جستجو در سایت‌های مختلف مرتب با پاسخ روانشناسان معروفی مواجه می‌شد که زمان جادویی 21 روز را مطرح می‌کردند. او مطالعه تأثیرگذاری را مطرح می‌کند که پاسخ ملموس‌تری به این سؤال بی‌پاسخ در مورد مدت‌زمان پایدار شدن یک عادت جدید ارائه می‌کند:

در مطالعه‌ای که در کالج دانشگاهی لندن انجام شد ، از 96 شرکت‌کننده خواسته شد تا یک رفتار روزمره را که می‌خواهند تبدیل به عادت شود را انتخاب نمایند. همه آن‌ها چیزی را انتخاب کردند که به‌طور عادی انجام نمی‌دادند و می‌شد هرروز آن را تکرار کرد و اکثراً هم مربوط به‌سلامت بود: آن‌ها مواردی همانند خوردن مقداری میوه همراه نهار، و 15 دقیقه دویدن پس از شام را انتخاب کردند. در هر یک از 84 روز مطالعه، آن‌ها به وب‌سایت مراجعه کرده و اینکه آیا آن رفتار را انجام داده‌اند یا خیر و نیز اینکه آن رفتار چه مقدار خودجوش احساس می‌شد را گزارش کردند.

واقعاً چه مقدار زمان می‌برد تا فرد عادت جدیدی را شکل دهد؟ “دین “می‌نویسد:

ساده‌ترین جواب این است که به‌طور میانگین در میان شرکت‌کننده‌هایی که داده‌های کافی در مورد آن‌ها جمع‌آوری‌شده است، 66 روز طول کشیده است تا یک عادت جدید را شکل دهند. همان‌طور که می‌توانید تصور کنید تفاوت قابل‌توجهی در مدت‌زمان شکل‌گیری عادت‌ ها وجود دارد و این بستگی به رفتاری که فرد قصد انجام آن را داشت دارد.  افرادی که تصمیم داشتند بعد از صبحانه یک لیوان آب بنوشند نهایتاً 20 روز زمان‌برد تا این رفتار به‌صورت خودکار انجام شود هرچند افرادی که سعی داشتند مقداری میوه با نهارشان بخورند حداقل دو برابر این مدت زمان برد تا این رفتار تبدیل به عادت شود. تمرین عادت “50 بار بشین پاشو پس از قهوه صبح ” تبدیل به دشوارترین عمل شد چون یکی از شرکت‌کنندگانی که این عادت را انتخاب نموده بود پس از 84 روز هم نتوانست به هدف خود برسد. البته 10 دقیقه پیاده‌روی بعد از صبحانه برای یکی دیگر از شرکت‌کنندگان پس از 50 روز تبدیل به عادت شد.

اگرچه این مطالعه 84 روز ادامه یافت اما با ادامه دادن منحنی نتایج مشخص شد که بعضی از عادت‌ ها می‌تواند تا 254 روز طول بکشد تا خودکار شود.

آنچه این تحقیق عنوان می‌کند این است که احتمالاً زمان 21 روز برای ایجاد یک عادت می‌تواند کافی باشد، به‌شرط آنکه رفتار موردنظر چیزی همانند نوشیدن یک لیوان آب بعد از صبحانه باشد. هر چیزی که سخت‌تر از این باشد، زمان بیشتری را می‌طلبد تا تبدیل به یک عادت واقعاً دائمی شود و در مورد بعضی از فعالیت‌ها زمان خیلی طولانی‌تری نیاز است.

از دست ندهید :   5 قانون برای خلاقیت و تفکر خلاق خودکار

حالا مجددا راه حل های بالا را مشاهده کنید؛

سوالی که مطرح میشود این است؛

منظور ارائه دهندگان این راه حل ها از اینکه “برخی عادت ها را تغییر دهید” چیست؟ و همچنین لیستی بلند بالا از کارهایی که انجام دادن هرکدام به طور روزانه و منظم نیازمند تبدیل شدن هریک از آنها به یک عادت است!
در این مطلب خواهیم دید که چطور ایجاد یک عادت جدید به سریع ترین شکل ممکن است.

در ادامه به توضیح علت سیگار کشیدن و اعتیاد افراد خواهیم پرداخت، اگر از حوصله شما خارج است یا تمایلی به مطالعه این بخش ندارید از آن عبور کنید و مستقیم سراغ تیتر ترک سیگار چگونه ممکن است؟ بروید.

یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

چگونه انسان سیگاری میشود؟

یک مکانیزم دفاعی طبیعی

آیا اولین باری را که سیگار کشیدید به خاطر می آورید؟ دز آن زمان 18 ساله، 15 ساله یا حتی 12 ساله بوده اید؟ یقینا این کار را فقط برای لذت انجام نداده اید . حتما سرفه کرده اید، چشمانتان پر از اشک شده و دلتان ضعف رفته است. این کاملا طبیعی است؛ زیرا بدن ما در برابر سم نیکوتین از خود دفاع طبیعی نشان میدهد. هر یک از ما احتمالا یک بار سیگاری کشیده و این مکانیزم دفاعی را حس کرده است.

بسیاری دیگر، این تجربه تلخ را تکرار نکرده و غیر سیگاری باقی مانده اند؛ اما دیگران کوتاه نیامده و به تقلید از دوستی که این کار را احتمالا از روی لذت انجام داده سیگاری شده اند.

عادت به سیگار و اعتیاد به سیگار

با مداومت برکشیدن سیگار به تدریج بر این مکانیزم دفاعی طبیعی غلبه میکنید و بدنتان به کشیدن سیگار عادت میکند. البته این امر برایتان لذت بخش است؛ اما پس از عادت به آن، بدن شما حتی سم محرک نیکوتین را میطلبد و بدون آنکه متوجه شوید، معتاد میشوید. تنها عده کمی از سیگاری ها اعتیاد پیدا نمیکنند و از روی عادت به کشیدن سیگار مبادرت می ورزند. این عده 20 عدد سیگار یا حتی بیشتر در روز میکشند؛ اما میتوانند هر زمان که اراده کنند ، به آسانی سیگار را ترک کنند؛ اما اغلب سیگاری ها گرفتار اعتیاد میشوند. آنها اصلا نمیخواهند ترک اعتیاد کنند؛ زیرا بدنشان نیاز به تحریک با سم نیکوتین دارد.

چرا انسان اصلا سیگار میکشد؟

همه میدانیم که چگونه انسان اولین سیگار را به لب میبرد. هرکس ممکن است روزی  کشیدن سیگار را امتحان کند. دوستی که در حال سیگار کشیدن است، به ما تعارف میکند. احتمالا از روی کنجکاوی دست او را پس نمیزنیم یا میخواهیم بدانیم چه چیز سیگار آن قدر هیجان انگیز است. نمیخواهیم به خود و به دوستانمان اعتراف کنیم  که این اولین سیگار به مذاقمان خوش نمیاید و حالمان را به هم میزند. آن قدر به کشیدن سیگار ادامه میدهیم تا به آن عادت کنیم. شاید از این طریق میخواهیم پیش از هر چیز نشان بدهیم که اکنون دیگر بزرگ شده ایم.

نیکوتین به عنوان داروی آرام بخش و محرک

چرا انسان هنگامی که بزرگ میشود، به سیگار روی می آورد؟ همه با مضرات سیگار آشنا هستیم: سرطان ریه، آنژین صدری، انسداد عروق پا و …؛ اما این همه نمیتواند موجب ترس و وحشت ما شود و همچنان به کشیدن سیگار ادامه میدهیم. اغلب ما تحت استرس دائم قرار داریم و نیکوتین دست کم  برای مدت کوتاهی تاثیر آرام بخش دارد. بسیار دیده ایم که کسی پس از سانحه کم اهمیت رانندگی –که به خوبی و خوشی پایان یافته است- با دست های لرزان «سیگاری آرام بخش» آتش میزند، و یا دیگری پیش از امتحان با سیگار هیجان خود را –که ناشی از انتظار است- فرو مینشاند و اعصاب مشوش خود را تسکین میدهد.

با این حال، نیکوتین تاثیر محرک نیز دارد. کسی که مجبور به کار فکری در شب است، میداند که چطور میتوان با کمک سیگار بر احساس خستگی شدید غلبه کرد؛ اما آیا این بها برای کمک ناچیزی که تاثیر لحظه ای دارد گزاف نیست؟ یقینا هستند پیرمردان 80 ساله ای که در تمام زندگی خود سیگار کشیده و همیشه هم سالم و تندرست بوده اند؛ اما اینها جزو استثناها هستند.

از دست ندهید :   قانون تحقق هدف در ان ال پی ( NLP )

به نظر میرسد تنها عده کمی از مردم نسبت به سم نیکوتین ایمن باشند. آیا شما هم میتوانید امیدوار باشید که یکی از این خوش شانس ها باشید؟

احتمالا برخورد احتمالی عوامل وراثتی و تاثیرات مساعد محیط موجب میشود که این عده از چنان سلامت و قدرت بدنی بالایی برخوردار باشند که به رغم استعمال نیکوتین سالم بمانند. متاسفانه در روزگار ما این شرایط به ندرت فراهم میشود.

در این میان، سیگار های بی نیکوتین نیز به بازار عرضه شده است؛ اما حتی این سیگارها را نیز نمیتوان با اطمینان استعمال کرد؛ زیرا دوده و سیاهی حاصل از کشیدن این گونه سیگارها تا حد زیادی برای بدن مضر است. در ضمن این تصور را به خود راه نمیدهیم که چه مقدار از این مواد را با عمل دم وارد شش ها میکنیم.

یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

توان آسیب رسانی سیگار

اگر شما 30 سال تمام تنها روزی 10 نخ سیگار بکشید، چیزی بیش از 10 پوند جرم توتون تولید میکند؛ بنابراین جای تعجب نیست که جامعه سرطانی های آمریکا در آزمایشی که روی 180 هزار مرد در سنین بین 50 تا 75 سالگی انجام داده، به این نتیجه رسیده است که سیگاری های حر فه ای، 64 بار بیشتر از غیر سیگاری ها به سرطان ریه مبتلا میشوند. از هر 100 هزار نفر 415 نفر در اثر ابتلا به سرطان ریه از بین رفته اند که از این تعداد:

3 نفر غیر سیگاری،

51 نفر 5 سیگار در روز،

144 نفر 20 سیگار در روز،

217 نفر بیش از 20 سیگار در روز میکشیدند.

(ارقام  بالا از کتاب « چگونه میتوان از شر سیگار خلاص شد» اثر ماکس هنکه اقتباس شده است.)

با این اوصاف، جای شگفتی است که کشیدن سیگار هنوز مجاز است؛ اما به یقین هر انسان خردمندی باید تصمیم بگیرد که از حالا به بعد سیگار نکشد.

ترک سیگار چگونه ممکن است؟

قدم اول در این راه، تصمیم شماست

نخست تصمیم قاطع بگیرید که دیگر سیگار نکشید. تصمیم گیری باید همیشه اولین قدم باشد. آن گاه که آرزوی ترک سیگار کنید، خواهید توانست بدون سیگار نیز سر کنید. جهت دست یابی به این منظور، تمرین ها و روش هایی وجود دارد که بهتر است از آن ها استفاده کنید.

استفاده از روش تصویر سازی ذهنی برای ترک سیگار

آینده بدون سیگار

(برای آشنایی با مدیتیشن و مراقبه و سایر اصطلاحات پیشنهاد میکنیم مقاله “روش درست برای تجسم خلاق چیست؟”  را مشاهده کنید). این قوی ترین سلاح شما برای مبارزه با سیگار است. به مکان آرمیدگی ذهنیتان بروید و تصور کنید که در آینده، بدون سیگار کشیدن چطور کارتان را بهتر انجام میدهید،  با ورزش و پیاده روی راحت تر و بهتر تنفس میکنید، همسرتان نیز از این که سیگار نمیکشید خوشحال است و شما روز به روز تندرست تر شده و احساس شادابی و سرزندگی میکنید. برای ترک این عادت خود را کاملا آماده کنید.

اگر چند روز خود را آماده و ذهن نیمه هوشیارتان را کاملا آگاه کنید که در صدد رسیدن به چه چیزی هستید آن گاه میتوانید به روش زیر شروع کنید:

روش تخته برای ترک سیگار

این روش یک روش علمی و اثبات شده برای تاثیر سریع بر روی ضمیر ناخودآگاه است. مطمین باشید اگر آن را با جدیت انجام دهید از این به بعد تمام عاداتتان را به کمک آن تغییر خواهید داد.
(شما همراه محترم و دوست داشتنی میتوانید با مطالعه مقاله “روش تصور روی تخته ها؛ روشی برای تغییر سریع و موقت عادت ها” با روش تخته آشنا شوید).
ابتدا با شمارش از 7 تا 1 همراه با تصور رنگ مربوطه، در مکان آرمیدگی ذهنی به سراغ تخته سیاه و سفید بروید. البته الزامی به استفاده از تخته چوبی نیست و میتوانید هرچیز مشابهی را مثل یک مقوای ضخیم نیز استفاده کنید.

تخته سیاه = تنفر

روی تخته سیاه مضرات سیگار را بنویسید. به عنوان مثال:

 • اغلب صدایم گرفته است؛
 • همیشه سرفه میکنم؛
 • گاهی دچار ناراحتی قلبی میشوم؛
 • فعالیت ورزشی ام خیلی کم شده؛
 • شب ها خوب نمیخوابم؛
 • صبح ها کاملا خسته ام؛
 • همیشه دهانم تلخ است؛
از دست ندهید :   نقش تفکر و اندیشه منطقی در موفقیت

وقتی همه موارد را کاملا با حوصله و واضح روی تخته سیاه نوشتید چند قدم به عقب بروید و دوباره آنچه را نوشتید بخوانید.

هرچه انگیزه قوی تر، پیروزی آسان تر

در حالی که نوشته ها را میخوانید انزجار شدید خود را از آن ها احساس کنید و آن گاه با عصبانیت تمام  تخته سیاه را شکسته، آخرین قطعه آن را بر زمین بکوبید. این امر بسیار مهم است چرا که احساس قوی شما این امر را در ذهن نیمه هوشیارتان کاملا ثبت میکند. لذا هرچه این حس قوی تر باشد، انگیزه شما نیز بهتر در ذهنتان جاگیر میشود و زودتر موفق خواهید شد.

تخته سفید = شادی

وقتی تخته سیاه را کاملا از بین بردید خشم و غضب خود را کاملا فرو نشانید و به سوی تخته سفید بروید. روی آن آشکارا و باحوصله، تمام اثرات مثبت سیگار نکشیدن را بنویسید. به طور مثال:

 • دیگر صدایم صاف و بدون گرفتگی است؛
 • سرفه هایم کاملا قطع شده؛
 • تمرینات ورزشی را از سر گرفتم؛
 • همین که به بستر میروم خوابم میبرد و تا صبح راحت میخوابم و صبح ها سرحال و تندرست بیدار میشوم؛
 • همیشه در دهانم مزه خوبی احساس میکنم و حالم روز به روز بهتر میشود؛

با نشاط به سوی هدف مورد نظر

دوباره چند قدم به عقب برگردید و بار دیگر آنچه را که نوشته اید بخوانید؛ آن گاه احساس عمیقی از عشق را با آنچه نوشته اید همراه کنید و متوجه باشید که این حس قوی تر هم میشود. آن قدر آن مطالب را بخوانید که این حس کاملا پایدار شود. این رفتار و حس جدید را به خوبی تصور کنید و کاملا به خاطر بسپارید. با احساس سرشار از شادی تجسم کنید که دست یابی به هدفتان ممکن است و از این که به هدفتان می رسید احساس رضایت کنید. این کمک میکند پس از یک  یا چند روز سیگارنکشیدن ، باز هم به تلاشتان ادامه بدهید.

یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

یک روش فوق العاده موثر برای ترک سیگار

تندرستی و آرامش بدون نیکوتین با روش 21 روزه

(شما همراه محترم و دوست داشتنی میتوانید با مطالعه مقاله “روش 21 روزه؛ روشی برای ایجاد تغییر پایدار در رفتار ها” با این روش آشنا شوید). پس از ترک سیگار به روش تخته ، باید رفتار جدیدتان را دائمی کنید. افزون بر آن ، اگر این تمرینات پیش از خواب و پس از بیدار شدن اجرا شود 21 روز تمرین برای این منظور کافی است. اگر شب ها  دیر به رختخواب می روید طوری این روش را پیاده کنید که بلافاصله بعد از آن خوابنتان بپرد. فراموش نکنید که پیش از خواب چراغ را خاموش کنید و هنگام تمرین صبر کنید تا به آرامش درونی برسید و خستگی دل پذیری در شما ایجاد شود.

حال با شمارش از 7 تا 1 همراه با تصور رنگ مربوطه ، به مکان آرمیدگی ذهنی و به سراغ تخته سفید بروید و دوباره اثرات مثبت ترک سیگار  را یادداشت کنید. لازم است از تصور دوباره تخته سیاه خودداری کنید. آن گاه با تصور این رفتار جدید به خواب بروید. لازم است این تصور، آخرین فکر هنگام شب ، و اولین فکرتان هنگام صبح باشد. این تصور را که 21 روز برای ترک عادات مضر  و مزمن کافی است. به ذهن نیمه هوشیارتان بسپارید. در این 21 روز، ذهن شما تنها باید متوجه این هدف باشد که شما دیگر سیگار نمیکشید و فردی سالم؛ شاد و غیر سیگاری شده اید.

و در آخر اینکه این روش برای هزاران نفر در دنیا معجزه آفرین بوده و قدرت فوق العاده ای برای تغییر عاداتی که به طور ناخودآگاه در همه ما ایجاد شده اند از خود نشان داده اند. اگر الان در حال کلنجار رفتن با خودتان هستید که این دیگر چه روش عجیبی است؟ یا آیا ارزش زمان گذاشتن دارد؟ باید به شما بگویم نتایج تحقیقات در آمریکا به طور جدی موافق این روش ها هستند و قطعا ارزش امتحان کردن را دارند.

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 8 میانگین امتیاز: 2.6]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *