دقت زیاد در انجام کارها چقدر موثر است؟

دقت زیاد در انجام کارها چقدر موثر است؟

دقت بیش از اندازه مایۀ نگرانی است

آیا هرگز سوزنی را با دقت نخ کرده اید؟ اگر کرده باشید و اگر در این کار تجربه ای نداشته باشید، احتمالاً متوجه شده اید که قبل از نزدیک کردن نخ به سوزن کمترین لرزشی ندارید. اما وقتی نخ را به سوراخ ریز سوزن نزدیک می کنید و می خواهید نخ را از سوراخ عبور دهید، دستتان می لرزد و نخ داخل سوزن نمی رود. هنگام ریختن مایع به درون بطری دهنه باریک هم همین مشکل پیش می آید. تا زمانی که مایع را به بطری نزدیک نکرده اید، لرزشی در کار نیست. اما به محض آنکه می خواهید مایع را در بطری خالی کنید لرزش دست شروع می شود. در پزشکی این را اصطلاحاً «رعشه تصمیم» می نامند و زمانی بروز می کند که در انجام کاری وسواس و دقت بیش از اندازه به خرج داده شود. در شرایط خاص از بیماری، مانند آسیب دیدن بخش های بخصوص از مغز «رعشۀ تصمیم » می تواند شدید شود. از جمله ممکن است بیمار بتواند تا زمانی که قصد انجام کاری را ندارد، دستش را بطور کشیده و بدون حرکت نگهدارد. اما به مجردی که قصد انجام کاری می کند، مثلاً تصمیم می گیرد درب اطاق را قفل کند، دستش از کنترل خارج شده در جهات مختلف به حرکت در بیاید. گاهی دست، پانزده تا بیست سانتی متر بالا و پایین می رود. ممکن است بتواند مدادی را خیلی راحت در میان انگشتانش نگه دارد، اما به مجردی که تصمیم می گیرد نام خود را بنویسد. اختیار دستش را از دست می دهد، حال اگر از این بابت خجالت هم بکشد و بخصوص نخواهد غریبه ها متوجه ناراحتی اش بشوند ممکن است که از عهده نوشتن نامش هم برنیاید. این افراد اگر تحت آموزش های آرام سازی نگرانی بیش از حد درباره نارسائیشان را فراموش کنند، مشکلشان حل می شود.

از دست ندهید :   موفقیت از نظر شما چیست؟

دقت بیش از اندازه یا نگرانی بیش از حد برای اشتباه نکردن نوعی بازخورد منفی افراطی است. اینجا هم شخصی که از ناراحتی تکلم رنج می برد و پیشاپیش نگران صحبت کردن است، اشتباه بیش از پیش افزایش می یابد . دقت بیش از اندازه و نگرانی دوستان قدیمی هستند.

هنری وارد بیچر می گفت:
« من از این آدمهای سرد، و دقیق و کاملی که از ترس اشتباه گفتن لب به سخن نمی گشایند و از ترس قدمی به اشتباه برداشتن دست به هیچ کاری نمی زنند خوشم نمی آید.»

نصیحت ویلیام جیمز به محصلین و مدرسین در مورد دقت

ویلیام جیمز به نقل از حکیمی می نویسد:
“می دانید کدام دسته از محصلین درسشان را خوب یاد نمی گیرند؟ آنهایی که می ترسند درسشان را خوب یاد نگیرند. می دانید کدام دسته از دانش آموزان درسشان را خوب حفظ می کنند؟ آنهایی که بی تفاوت تر هستند. چرا همه اش صحبت از این است که زندگی اجتماعی در نیوانگلاند در مقایسه با سایر نقاط دنیا خسته کننده و ملال آور است؟ علتش این است که مردم نیوانگلاند وجدانشان ناراحت است . صحبت نمی کنند مبادا حرف نامربوطی بزنند. و یا برعکس می ترسند حرفی بزنند که توضیح واضحات باشد. صحبت نمی کنند مبادا به کسی بربخورد، می ترسند سخن ارزشمندی نگفته باشند، می ترسند، حال به هر طریق، صحبتشان مناسب شرایط موجود نباشد. چگونه می توان در میان چنین دریای بیکران مسئولیتها و موانع روانی سخن گفت؟ اما در سرزمینی که مردمش وسواس را کنار می گذارند، عقده های دل را باز می کنند و می گذارند تا زبان ناگفته های وجود آنها را جاری کند، باب صحبت باز می شود و جامعه روح می گیرد و کسالت و ملال از میان می رود.”

از دست ندهید :   ایجاد تغییر در زندگی و شخصیت به کمک فکر مثبت

امروزه همه ش صحبت سر این است که معلمین قبل از رفتن سر کلاس خود را برای هر جزء تدریس آماده کنند. این تا اندازه ای بد نیست . اما بگذارید از قول یک معلم برجسته پیامی را برای معلمین بازگو کنم. قبل از حضور در کلاس هر چه می توانید خود را برای تدریس آماده کنید، اما پس از ورود به کلاس به خودتان اعتماد کنید و دقت بیش از اندازه را کنار بگذارید.

“نصیحت من به دانش آموزان و بخصوص به دانش آموزان دختر، هم تقریباً همین است. درست همانطور که ممکن است زنجیر دوچرخه ای آنقدر تنگ باشد که رکاب زدن را دشوار کند، ممکن است در دقت و هوشیاری بقدری افراط شود که اجازه فعالیت از مغز را بگیرد. یاد روزهای دشوار امتحانات بیفتید. در این روزها ذره ای آرامش اعصاب از مقدار زیادی مطالعه مضطربانه قبل از امتحان بهتر است. اگر واقعاً می خواهید در امتحان موفق شوید و به آنچه شایسته آنید برسید، روز قبل از امتحان کتاب را کنار بگذارید و بگوئید :
«دیگر حاضر نیستم لحظه ای این درس را مطالعه کنم. هر نمره ای که بگیرم مهم نیست.»
این را از صمیم قلب بگوئید. واقعاً به آن اعتقاد داشته باشید. بروید کمی بازی کنید، یا بخوابید و استراحت کنید، مطمئناً نتیجه مطلوبی خواهید گرفت و بعدها هم از این روش استفاده خواهید کرد.”

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 2 میانگین امتیاز: 3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *