چگونه کاریزماتیک شویم؟ | ۱۴ راه برای افزایش خارق‌العاده کاریزما

چگونه کاریزماتیک شویم؟

افرادی هستند که به ما احساس اهمیت و خاص بودن می‌دهند. از بودن در کنار این افراد لذت می‌بریم و احساس بزرگی می‌کنیم. تعریف خاصی برای این افراد و احساسی که به دیگران منتقل می‌کنند وجود ندارد، اما نام آن را کاریزما گذاشته‌اند.

فهرست

معنی کاریزما چیست؟

کاریزما درواقع توانایی متحیر کردن دیگران و الهام بخشیدن به آن‌هاست. نوعی از جذابیت همراه با محبوبیت که دیگران را ناخودآگاه شیفته شما می‌کند.

آیا می توان به فردی کاریزماتیک تبدیل شد؟

قبلا عقیده عموم بر این بوده که افراد کاریزماتیک به طور مادرزادی دارای این ویژگی بوده و هستند و اساسا کاریزما قابل یادگیری نیست. اما امروز تحقیقات و پژوهش ها اثبات گرده اند که می‌توان کاریزماتیک بودن را آموخت.

کاریزما از جنس انرژی است و بیشتر توسط احساسات ما تولید و توسط دیگر انسان‌ها درک می‌شود. با رعایت نکات و کسب مهارت‌هایی می‌توان به فردی کاریزماتیک تبدیل شد.

برخی شخصیت های کاریزماتیک تاریخ

از برخی رهبران کاریزماتیک تاریخ می‌توان به نام‌های زیر اشاره کرد:

  • گاندی
  • چرچیل
  • هیتلر
  • ناپلئون
  • مارتین لوترکینگ

ویژگی افراد کاریزماتیک چیست؟

با بررسی تعداد زیادی از رهبران، مدیران و افراد کاریزماتیک، ویژگی های اصلی مشترک آن‌ها مشخص شد. برای کاریزماتیک بودن، نیازی نیست تا تمام موارد زیر را به طور همزمان اجرا کنید. کافی است بسته به موقعیت، چند مورد از آن‌ها را به درستی اجرا کنید.

سعی کنید با تمرین این موارد، مهارت خود را بالا ببرید. اجرای درست یک یا چند مورد از این ایده‌ها بهتر از اجرای ناقص تمام موارد است.

۱- بیشتر گوش بدهید و کمتر صحبت کنید

گوش دادن و توجه ویژه به صحبت‌های دیگران یکی از بهترین راه‌های جلب اعتماد و ایجاد احساس خوب در آن‌هاست. شاید جلب توجه و اعتماد دیگران را بتوان با چیزهای دیگری نیز انجام داد اما شک نکنید که خوب گوش کردن به صحبت‌هایشان یکی از کم هزینه‌ترین راه‌هاست.

افراد کاریزماتیک معمولا کم صحبت می‌کنند و به شدت به صحبت‌های دیرگان توجه می کنند از این طریق به آن‌ها احسا مهم بودن را انتقال می دهند.

از دست ندهید :   ۱۱ ویژگی افراد کاریزماتیک

به جای زیاد صحبت کردن تلاش کنید تا از آن‌ها در مورد حرف‌هایی که می زنند سوال بپرسید با آن‌ها ازتباط چشمی مثبتی داشته باشید و بیشتر به صحبت‌های آن‌ها به صورت غیر کلامی پاسخ دهید. افراد کاریزماتیک به شدت بر زبان غیرکلامی مسلط هستند. با لبخند اخم یا حرکات سر نسبت ی ه صحبت ‌های دیگران واکنش نشان دهید.

اینگونه آن‌ها متوجه می شوند که  مهم هستند و این حس را کمتر کسی به آن‌ها منتقل می‌کند.

هرگز دیگران را نصیحت نکنید مگر اینکه خودشان از شما خواسته باشند.  درواقع دارید به آن‌ها می گویید که من اگر به جای تو بودم این کار را می‌کردم با نصیحت کردن نقطه توجه را از روی آن ها برداشه و روی خودتان می‌گذارید.

با گوش دادن موثر به آن‌ها نشان می دهید که بیشتر از خودتان اهمی دارند.

سعی کنید تنها زمانی صحبت کنید که حرف مهمی برای گفتن دارید. حرف مهم یعنی چیزی که برای طرف مقابل مهم است نه شما.

۲- تمرین کنید تا بین افراد مختلف، تفاوت نگذارید

خیلی از ما توانایی گوش دادن به صحبت‌های فردی که او را پایینتر از خود می‌بینیم نداریم. افراد فوق‌العاده کاریزمایک، با دقت به صحبت‌های دیگران گوش می کنند و کسی را پایین‌تر از خود نمی‌بینند. درواقع آن‌ها از سطح بالای عزت‌نفس برخوردار هستند.

۳- چیزهای دیگر را کنار بگذارید

وقتی در حال ارتباط با دیگران هستید تمام توجه‌تان را به آن‌ها بدهید و هرچیز دیگری را فراموش کنید. به گوشی موبایلتان، صفحه مانیتور یا هرچیز دیگری حتی برای یک لحظه هم نگاه نکنید.

با این کار به آن‌ها هدیه توجه را خواهید داد. هدیه ای که کمتر کسی به آن‌ها می‌دهد. این نکته باعث می‌شود همواره بخواهند با شما و در اطراف شما باشند.

۴- قبل از دریافت، ببخشید

همیشه قبل از دریافت کردن، به دیگران ببخشید. آن هم با این پیش فرض که هرگز چیزی از ظرف آن‌ها نخواهید گرفت.

هرگز در ارتباطات انسانی به این فکر نکنید که چه چیزی گیر شما می آید! بلکه ببینید چه چیزی می‌توانید به دیگران ارائه کنید. بخشیدن، تنها راه برای ایجاد یک رابطه واقعی است.

از دست ندهید :   چگونه عادت کنیم که برنده باشیم؟!

۵- خودتان را مهم جلوه ندهید

سعی نکنید نشان بدهید که چه انسان مهمی هستید و چقدر سرتان شلوغ است و …

مردم با این نوع رفتار خیلی راحت نیستند.

۶- دیگران مهم ترند

به دنبال فرصت برای صحبت کردن نباشد. شما نمی توانید از خودتان چیزی یاد بگیرید!

با دقت گوش کنید. شاید دیگران چیزی داشته باشند که بتوانید آن را بیاموزید. همین‌طور به نکات مهم صحبت‌هایشان اشاره کنید، تا هم متوجه شوند که گوش می‌دهید و هم احساس اهمیت بیشتری داشته باشند.

۷- از آن ها تعریف کنید

تقریبا هیچ کس این کار را نمی‌کند. سعی کنید ارزش‌های دیگران و کارهایی که به خوبی انجام می‌دهند را به آن‌ها گوشزد کنید.

نمی‌دانید چه کاری را خوب انجام می‌دهند؟ خوب بگردید و آن را پیدا کنید. اگر می‌خواهید کاریزماتیک باشید، این کار وظیفه شماست.

۸- کلماتتان را هوشمندانه انتخاب کنید

کلماتی که استفاده می کنید، روی نگرش دیگران و همینطور نگرش خودتان تاثیر گذارند. در مثال‌های زیر ببینید که انتخاب کلمات چقدر مهم هستند.

بهتر است به جای عبارت: من باید به باشگاه بروم.

از عبارت: من انتخاب می کنم که تمرین کنم تا وضعیت فیزیکی خودم را بهبود ببخشم و سلامتی خود را حفظ کنم.

استفاده کنیم.

همچنین بهتر است به جای عبارت: مجبورم مصاحبه کاری انجام دهم.

از عبارت: باید یک فرد خارق العاده به اعضای تیممان اضافه کنیم.

استفاده کنیم.

۹- به دیگران نخندید

هرگز به دیگران نخندید. مخصوصا وقتی اشتباه می‌کنند. انتقاد کردن از آن‌ها نیز می‌تواند احساس بدی ایجاد کرده و شما را از هم دور کند.

۱۰- افراد با کاریزمای بالا، موفق هستند

همیشه لبخند به لب داشته باشید. جلوی آینه تمرین کنید تا لبخند زیبایی روی لبانتان قرار بگیرد. داشتن لبخند یکی از نشانه‌های موفقیت است.

دیگران لبخند شما را به جنبه‌های دیگر زندگی‌تان تعمیم داده و این‌طور به نظر می‌رسد که شما در تمام ابعاد زندگی فرد موفقی هستید.

انسان‌ها افراد موفق را دوست دارند. لازم نیست به موفقیت‌های خیلی بزرگ رسیده باشید تا کاریزماتیک به نظر برسید. کافی است نشانه‌های افراد موفق را داشته‌باشید.

از دست ندهید :   چگونه با تفکر، باور های غلط را تشخیص و تغییر دهیم؟

۱۱- اعتماد‌به‌نفس داشته باشید

کارهایی انجام دهید که به شما احساس خوبی می‌دهند. معمولا افراد دارای اعتماد‌به‌نفس بالا، افراد کاریزماتیکی هستند.

۱۲- هدفمند زندگی کنید

افراد کاریزماتیک همگی افرادی فوق العاده هدفمند هستند. آن‌ها به اهدافشان به شدت پایبند بوده و ایمان دارند. این ایمان و باور در تک تک حرکاتشان مشهود است و در مورد هدفشان لحظه ای تردید به دلشان راه نمی‌دهند.

رهبران کاریزماتیک جهان همگی اهداف سطح بالا را دنبال می کنند. آن‌ها به هدفشان قویا باور داشته، طوری که این باور در تک تک حرکاتشان جلوه می‌کند. آن‌ها هرگز لحظه ای لغزش و تردید به خودشان راه نمی‌دهند.

پیشنهاد می‌کنم فیلم سخنرانی هیتلر، یکی از شخصیت های کاریزماتیک تاریخ را مشاهده کنید تا شدت باور و ایمان او را در حرکاتش لمس کنید.

۱۳- داستان، طنز، تشبیه و استعاره

در سخنانتان از داستان استفاده کنید همه دوست دارند داستان بشنوند. همین‌طور استفاده کردن از طنز، تشبیه، تضاد و سایر زیبایی های کلامی شما را جذاب و کاریزماتیک خواهد کرد.

۱۴- سوال بپرسید

از دیگران سوال بپرسید تا با شما همراه شوند. پرسیدن سوالات خوب، هنری است که می‌تواند افراد زیادی را مشتاق به همراهی شما کند. مجری‌های کاریزماتیک نیز برای جذاب‌تر کردن برنامه، اکثرا از پرسش‌های خوب استفاده می‌کنند.

 

کلام آخر اینکه اگر به هر طریقی بتوانید ۳ مورد زیر را داشته باشید، فرد کاریزماتیکی خواهید بود:

  1. با استدلال و منطقی صحبت کنید
  2. شخصا و اخلاقا معتبر باشید و خودتان به گفته‌هایتان عمل کنید
  3. بتوانید احساسات و اشتیاق دیگران را برانگیزید

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 19 میانگین امتیاز: 3.5]

یک نظر در مورد «چگونه کاریزماتیک شویم؟ | ۱۴ راه برای افزایش خارق‌العاده کاریزما»

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *