چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم؟

چگونه شخصیت خود را تغییر دهیم؟

چیزی که باعث موفقیت ما می شود، همانطور که قبلا بارها به آن اشاره کرده ایم، نکات و تکنیک های موفقیت نیستند! بلکه این شخصیت ماست که باعث موفقیت ما خواهد شد. افراد موفق، افرادی هستند که بلند پروازند و بزرگ فکر می کنند! پس باید برای موفقیت شخصیت خود را تغییر دهیم.

چگونه می توان بلند پرواز و بزرگ اندیش بود؟

ممکن است در ابتدا این نظریه مطرح شود که بلند پروای برای موفقیت، امری است که از تربیت والدین و ژن ها به ما ارث می رسد. اما همانطور که در دنیا می بینید، افرادی که خانواده های ثروتمندی دارند، لزوما فرزندان ثروتمندی نخواهند داشت و ممکن است به هر دلیلی فرزندشان تمام اندوخته ها را برباد دهد و محتاج چیزهای ابتدایی شود.
همینطور افرادی که در خانواده های فقیر متولد می شوند، لزومی بر فقیر ماندن آن ها نیست و با اراده و خواست برای پیشرفت و موفقیت می توانند به ثروت و موفقیت های عظیم برسند. پس نکته در کجاست؟ چه چیزی باعث می شود تا عده ای بلند پرواز باشند و عده ای کوتاه نظر و به دنبال آب باریکه؟

در ادامه پاسخ ها را خواهیم دید و بهترین راه های موجود برای تغییر شخصیت را باز خواهیم کرد.

ورودی های ذهن را کنترل کنید

نظریه یادگیری جمعی بیان می کند که انسان ها تحت تاثیر محیط، به طور ناخودآگاه شروع به یادگیری تفکر جمعی می کنند. به عنوان مثال، افرادی که مدتی خارج از ایران زندگی کرده باشند، اگر بازگشته و تلاش کنند در خیابان های تهران رانندگی کنند، متعجب خواهند شد که چگونه اتوموبیل ها در این فاصله نزدیک و پر خطر در کنار هم در ترافیک ادامه می دهند!
این دوستان در محیطی بوده اند که فرهنگ رانندگی  در آن به شکل دیگری بوده و ناخودآگاه در ذهنشان آن فرهنگ را آموخته اند و مدل ذهنی آن ها از رانندگی تغییر کرده است.

ورودی های ذهن - تغییر شخصیت

ورودی های ذهن – تغییر شخصیت

شما با کنترل ورودی های ذهن، می توانید زندگی خود را نجات دهید و با عدم کنترل آن می توانید یک زندگی فوق العاده معمولی را سپری کرده و یا زندگی خود را نابود کنید. انتخاب باشماست!

از طریق 2 منبع زیر می توانید تا حد زیادی ورودی های ذهن خود را کنترل کرده و شخصیت خود را تغییر دهید.

از دست ندهید :   قانون جذب در 21 روز | روشی برای ایجاد تغییر پایدار

1- نقش رسانه ها

مطالب و محتوای منتشر شده در تلویزیون، رادیو، سینما، اخبار، اینترنت و شبکه های اجتماعی، فوق العاده تاثیر مخربی روی نگرش و ذهن ما دارند. اغلب این رسانه ها در حال برنامه ریزی دهن ما برای شکست و فقر هستند. هرگز اجازه ندهید تا این رسانه ها آینده شما را به همین سادگی، تنها با سرگرم کردنتان تباه کنند.

2- هم نشینی با افراد

شما میانگین 5 نفری هستید که بیشترین زمان را با آن ها می گذرانید. این جمله جیم ران از طلاست. بی شک ساده ترین و مستقیم ترین راه موفقیت در هر زمینه ای، معاشرت با افرادی است که در آن زمینه موفقیت های مطلوب ما را کسب کرده اند. پس از مدت زمان کافی معاشرت با افراد موفق، مدل ذهنی آنها به طور کاملا ناخودآگاه در شما تاثیر خواهد گذاشت و شخصیت شما تغییر خواهد کرد.

سوال کردن

یک راه برای تغییر شخصیت و نگرش شک کردن در کارهایی است که در ما به صورت عادت درآمده اند. در مقابل هر کاری که هر روزه بدون فکر کردن انجامش می دادید از خود سوال کنید: چرا ان کار را می کنم؟ عادات را به خاطر اینکه عادت کرده اید انجام ندهید درآن ها ضرورتی بجویید. از خود بپرسید چرا آن کار را انجام می دهم؟ چه ضرورتی دارد که مجلس عروسی گران قیمت بگیرم؟ چرا باید این لباس را بپوشم؟ و …

تکرار و تلقین

هر آنچه را که می خواهید به شکل یک باور در وجود شما شکل گیرد، باید با کمک تکرار و تلقین در وجود خود نهادینه کنید. تکرار و تلقین روش موثری برای ساخت باورهای جدید و قدرتمند است و از طریق باورهای جدید، شخصیت شما تغییر خواهد کرد. پیشنهاد می کنم گنجینه جملات تاکیدی مثبت را مشاهده کنید و از میان صدها عبارت تاکیدی مثبت، چند مورد که به نظرتان مناسب هستند را انتخاب کرده و تکرار و تلقین را شروع کنید تا شخصیت تان تغییر کند.

برچسب زدن ممنوع

به خودتان برچسب نزنید که من ترسو هستم یا شجاع هستم، چاق هستم یا لاغر هستم، جوان هستم یا فلان هستم یا بهمان! دست از این تفکرات و کارها بردارید. جلوی آینه بروید، خودتان را ببوسید و بگویید که من خودم را همینطور که هستم می پذریم، دوست دارم و احترام می گذارم تا عزت نفس تان بالا برود. عزت نفس بالا، باعث تغییر شخصیت شما خواهد شد!

از دست ندهید :   تغییرات مثبت - چگونه عادت های بد را ترک کنیم؟

احساسات را تغییر بده

در ان ال پی اعتقاد بر این است که جسم و احساسات باهم قفل هستند. به چه معنا؟ به این معنا که شما با تغییر دادن احساساتتان، حالت فیزیکی بدنتان و با تغییر حالت فیزیکی بدنتان، احساستان تغییر خواهد کرد. پیشنهاد میکنم برای آشنایی بیشتر با این موضوع سخنرانی امی کادی در ted را مشاهده کنید.

نقش بازی کنید

ادای رسیدن به  آرزوها را درآوردن، به باور کردن آن ها کمک خواهد کرد. به قول نگلیسی ها که میگن: اول خالی ببند و بعد پرش کن! به همین سادگی می توانید با تکرار در زمان کافی، این باور را در خود ایجاد کنید که به خواسته خود رسیده اید و رسیدن به خواسته ها چیزی جز باور کردن آن ها نیست!

رفتارتان را تغییر دهید

مدام از خود بپرسید:

  1. چه چیزی بهتر بود می گفتم؟
  2. چه کاری بهتر بود انجام میدادم؟

با این 2 پرسش شما مدام در حال یادگیری خواهید بود، پیشرفت خواهید کرد . شخصیت شما تغییر خواهد یافت!

وارد محیط جدید شوید

تغییر محیط به تغییر رفتار و شخصیت منجر خواهد شد. همچنین تجربیات متفاوت، باعث ساخت باورهای جدیدی خواهند شد که در نهایت منجر به تغییر شخصیت شما می شود.
به دامان طبیعت بروید، از محیط فعلی خود خارج شوید و به جایی بروید که برایتان کمتر آشناست. خواهید دید که رفتار شما در آن جا تغییر خواهد کرد و البته پس از مدتی، شخصیت شما نیز تغییر خواهد کرد.

بنویسید

نوشتن روزانه باعث می شود تا در مورد رفتار روزتان فکر کنید و درهای جدید از بینش و نگرش به رویتان باز خواهد کرد. هر روز بنویسید. ساده ترین مطلب می تواند این باشد: 3 چیزی که امروز آموختم! به این ترتیب با هر روز نوشتن می توانید پس از مدتی ببینید که شخصیت شما در روز نخست چه شکلی بوده و امروز به چه در جه ای رسیده اید و تغییرات شخصیت خود را به وضوح مشاهده کنید.

از دست ندهید :   روش تصور روی تخته ها؛ روشی برای تغییر سریع و موقت عادت ها

سکوت کنید

روزانه 30 دقیقه سکوت و مدیتیشن می تواند افکار و نگرش شما را به کلی تغییر دهد. این تمرین سکوت و مدیتیشن می تواند افکار شما و شخصیت شما را متحول کند. مدیتیشن در ابتدا اصلا کار ساده ای نیست به محض سکوت کردن، تمام افکاری که در سرتان جریان دارند، حرکت خواهند کرد و صدایشان بلند خواهد شد. شما تنها کاری که باید بکنید، گوش کردن بدون قضاوت به این افکار است. انگار که شما سر خود را از پنچره بیرون کرده اید و نظاره گر عابران پیاده در پیاده رو هستید. افکار شما همان عابران هستند. به یاد داشه باشید با هیچ یک از افکار خود درگیر نشوید و تنها اجازه دهید تا عبور کنند. بعد از مدتی به سکوت و آرامش واقعی خواهید رسید.

عادات جدید بسازید

اگر عادات جدیدی در خود ایحاد کنید و یا عادات گذشته خود را کنار بگذارید، شما به شخصیت جدیدی خواهید رسید و به این ترتیب شخصیت خود را تغییر داده اید. ساده ترین راهی که برای تغییر عادت وجود دارد استفاده از اهرم رنج و لذت است طبق این مفهوم، ضمیر ناخودآگاه انسان همواره به دنبال فرار از رنج و رسیدن به خوشی است! شما باید عاداتی که می خواهید تغییر دهید را با رنج و عادات جدیدی که می خواهید کسب کنی را با لت فراوان نسبت دهید تا موفق به ایجاد تغییرات سریع شوید. در این مورد پیشنهاد می کنم مقاله “3 گام تا تغییرات دایمی و رسیدن به موفقیت پایدار!” را مطالعه کنید تا اطلاعات کامل تری در مورد تغییر کسب نمایید.

 

 

شما چه امتیازی به این مقاله می دهید؟
[تعداد امتیازات: 15 میانگین امتیاز: 3.3]

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *